aA
Dar vienas nemažas tėvų galvos skausmas prasidėjus mokslo metams – kuo gi užimti vaikus likusią dienos dalį po mokyklos. Specialistai įspėja, kad būrelių paieškos neturėtų tapti suaugusiųjų užgaidų tenkinimu.
© Shutterstock

Ieškant popamokinės veiklos daugiau dėmesio derėtų skirti ne tam, kas neišeina, bet atvirkščiai – daugiau lavinti stipriąsias vaiko puses, auginti kompetenciją toje srityje, kuri jam sekasi. Ypač vyresniame amžiuje prioritetas turėtų būti teikiamas tokiai veiklai, kur padeda augti kaip asmenybei.

Kada derėtų skatinti

Psichologės Jūratės Bortkevičienės įsitikinimu, padėti vaikui įsiklausyti į pomėgius ir skatinti eiti į būrelius būtina. Tačiau kai kuriais atvejais lazdos perlenkti nereikėtų.

„Tikrai nerekomenduoju perkrauti ir spausti lankyti būrelius ikimokyklio amžiaus vaikus ir besimokančiuosius prailgintoje dienos grupėje. Tokio amžiaus atžaloms reikia pakankamai pabūti namuose su tėvais, tiesiog pabendrauti su jais, taip pat nepamiršti pakankamai laiko skirti žaidimams“, – pabrėžė psichologė Jūratė Bortkevičienė.

Kitas dalykas, specialistės manymu, jei pradinukas praleidžia mokykloje tik pusę dienos. Kaip natūralu yra ir tai, kad jau vyresnis būdamas paauglys pats atranda tai, kas labiausiai patinka. „Tuomet užpildyti vaiko dieną papildomais užsiėmimais, ypač sportiniais, itin skatintina. Turėdami daugiau laisvo laiko paaugliai prisigalvoja ir ne vien naudingos veiklos“, – pastebėjo J.Bortkevičienė.

Kur yra proto ribos

Psichologė pabrėžė, jog svarbu suvokti, kad būrelį renkasi ne tėvai, o vaikas.
„Jei jis vakare parsivežamas visiškai išvargęs ir griūna į lovą nieko nenorėdamas, vadinasi, vaikas nėra laimingas ir jo gyvenimas nėra surikiuotas teisingai. Taigi prieš leisdami vaiką į būrelį tėvai pirmiausia patys sau turėtų atsakyti į klausimą, kodėl tą daro. Ar norima pasigirti atžalos gebėjimais, pasirodyti prieš kitus?

Į būrelį vaikas neturėtų būti leidžiamas vien dėl to, kad vaikas ko nors išmoktų. Taip pat netinkamas požiūris – siekis surasti atžalai popamokinės veiklos, nes „taip daro visi“. Arba manymas, kad kiti atveju būsiu blogas tėtis ar mama“, – kalbėjo psichologė.

Be abejo, visai kita kalba, kai vaikas pats veržiasi lankyti būrelį. „Tuomet ir jokio „amžiaus cenzo“ nereikėtų ieškoti. „Kiek pavyzdžių, kai vaiko akys dega ir jie padarys bet ką, kad tik galėtų po mokyklos užsiimti savo mylima veikla. Tokie vaikai iškart išsiskiria ir jų realizacijai tik reikia atverti kelius“, – sakė J.Bortkevičienė.

Mokyti atsakomybės

Dar viena įsidėmėtina taisyklė – būrelį lankyti reikėtų bent pusmetį, o kartais – ir visą sezoną (devynis mėnesius). „Dažnai būna taip, kad nuėjęs vos į kelis užsiėmimus vaikas pasiskundžia nepatinkančiu mokytoju, užsiėmimų pobūdžiu, ne tais draugais, ir pareiškia, kad daugiau nelankys.

Ir suaugusieji leidžia mesti būrelį net vaikui neįdėjus pakankamai pastangų, nesuvokus, ar ta veikla tikrai patinka. Reikia ugdyti atsakomybę – vaikas turi įdėti pastangų, mokytis pasiekti“, – aiškino J.Bortkevičienė.

Pasak jos, geriausia taktika – dar prieš renkantis būrelį susėsti pasikalbėti su vaiku – ko jis pats tikisi. „Pagrindine motyvacija neturėtų būti tai, kad būrelį lanko draugai“, – pabrėžė specialistė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po protesto akcijos mokytojai lieka ŠMM: nuotaikos dabar kitos (509)

Prieš protesto akciją ministerijoje budintys mokytojai su ašaromis akyse kalbėjo, kad nuotaika...

Kuria naują tvarką: nepatenkinti gydytojų darbu galės reikalauti pinigų (79)

Sveikatos apsaugos ministerijos siūlomas „žalos be kaltės“ modelis pacientams leistų...

Orai: lietų ir šlapdribą pakeis sniego pusnys (21)

Pirmadienį orus lems ciklonas keliaujantis nuo Atlanto vandenyno . Dangumi plauks niūrūs,...

Taupyklės ir sankcijos: kaip subyrėjo rublio ir naftos kainų ryšys (35)

Pastarąjį kartą žaliavinės naftos kainos staigiai smigo žemyn 2015 metų pabaigoje, patraukdamos...

Skvernelis nepanoro LVŽS frakcijos narių priimti į vyriausybę (63)

Nors ir nedidelė tikimybė, kaip parodė balsavimas Seime, bet, jeigu daugiausia konservatorių...

Lūžis parduotuvių lentynose: lietuviški obuoliai brangesni už bananus (73)

Šį rudenį parduotuvių lentynose pakankamai daug permainų, kurios stebina. Kinta tiek kainos, tiek...

Psichologines bėdas pripažinęs Suttonas – apie santykius su Adomaičiu ir „Instagram“ žinutes (6)

Rungtynėse Europos taurėje ir su Panevėžio „Lietkabeliu“ prastai pasirodęs Dominique‘as...

Ministras: emigracija nėra nieko blogo, mes gal kartais dramatizuojame situaciją (77)

Emigracijos patirtis yra labai sveika ir gyventojų išvykimas kartais gal per daug dramatizuojamas,...

Suskaičiavo pėsčiųjų klaidas: į perėjas su ausinėmis, neapsižvalgius ir net nesulaukus žalios (36)

Ryte skubėdami į darbus, lydėdami vaikus į mokyklas ir eidami per perėjas, beveik pusė...

Meghan Markle ir Kate Middleton nesutaria žymiai seniau, nei manyta – išdavė tam tikri ženklai, bet niekas nepastebėjo (15)

Kalbos apie Meghan Markle ir Kate Middleton nesutarimus, panašu, įgauna pagreitį. Keista, jog...