Dar vienas nemažas tėvų galvos skausmas prasidėjus mokslo metams – kuo gi užimti vaikus likusią dienos dalį po mokyklos. Specialistai įspėja, kad būrelių paieškos neturėtų tapti suaugusiųjų užgaidų tenkinimu.
© Shutterstock

Ieškant popamokinės veiklos daugiau dėmesio derėtų skirti ne tam, kas neišeina, bet atvirkščiai – daugiau lavinti stipriąsias vaiko puses, auginti kompetenciją toje srityje, kuri jam sekasi. Ypač vyresniame amžiuje prioritetas turėtų būti teikiamas tokiai veiklai, kur padeda augti kaip asmenybei.

Kada derėtų skatinti

Psichologės Jūratės Bortkevičienės įsitikinimu, padėti vaikui įsiklausyti į pomėgius ir skatinti eiti į būrelius būtina. Tačiau kai kuriais atvejais lazdos perlenkti nereikėtų.

„Tikrai nerekomenduoju perkrauti ir spausti lankyti būrelius ikimokyklio amžiaus vaikus ir besimokančiuosius prailgintoje dienos grupėje. Tokio amžiaus atžaloms reikia pakankamai pabūti namuose su tėvais, tiesiog pabendrauti su jais, taip pat nepamiršti pakankamai laiko skirti žaidimams“, – pabrėžė psichologė Jūratė Bortkevičienė.

Kitas dalykas, specialistės manymu, jei pradinukas praleidžia mokykloje tik pusę dienos. Kaip natūralu yra ir tai, kad jau vyresnis būdamas paauglys pats atranda tai, kas labiausiai patinka. „Tuomet užpildyti vaiko dieną papildomais užsiėmimais, ypač sportiniais, itin skatintina. Turėdami daugiau laisvo laiko paaugliai prisigalvoja ir ne vien naudingos veiklos“, – pastebėjo J.Bortkevičienė.

Kur yra proto ribos

Psichologė pabrėžė, jog svarbu suvokti, kad būrelį renkasi ne tėvai, o vaikas.
„Jei jis vakare parsivežamas visiškai išvargęs ir griūna į lovą nieko nenorėdamas, vadinasi, vaikas nėra laimingas ir jo gyvenimas nėra surikiuotas teisingai. Taigi prieš leisdami vaiką į būrelį tėvai pirmiausia patys sau turėtų atsakyti į klausimą, kodėl tą daro. Ar norima pasigirti atžalos gebėjimais, pasirodyti prieš kitus?

Į būrelį vaikas neturėtų būti leidžiamas vien dėl to, kad vaikas ko nors išmoktų. Taip pat netinkamas požiūris – siekis surasti atžalai popamokinės veiklos, nes „taip daro visi“. Arba manymas, kad kiti atveju būsiu blogas tėtis ar mama“, – kalbėjo psichologė.

Be abejo, visai kita kalba, kai vaikas pats veržiasi lankyti būrelį. „Tuomet ir jokio „amžiaus cenzo“ nereikėtų ieškoti. „Kiek pavyzdžių, kai vaiko akys dega ir jie padarys bet ką, kad tik galėtų po mokyklos užsiimti savo mylima veikla. Tokie vaikai iškart išsiskiria ir jų realizacijai tik reikia atverti kelius“, – sakė J.Bortkevičienė.

Mokyti atsakomybės

Dar viena įsidėmėtina taisyklė – būrelį lankyti reikėtų bent pusmetį, o kartais – ir visą sezoną (devynis mėnesius). „Dažnai būna taip, kad nuėjęs vos į kelis užsiėmimus vaikas pasiskundžia nepatinkančiu mokytoju, užsiėmimų pobūdžiu, ne tais draugais, ir pareiškia, kad daugiau nelankys.

Ir suaugusieji leidžia mesti būrelį net vaikui neįdėjus pakankamai pastangų, nesuvokus, ar ta veikla tikrai patinka. Reikia ugdyti atsakomybę – vaikas turi įdėti pastangų, mokytis pasiekti“, – aiškino J.Bortkevičienė.

Pasak jos, geriausia taktika – dar prieš renkantis būrelį susėsti pasikalbėti su vaiku – ko jis pats tikisi. „Pagrindine motyvacija neturėtų būti tai, kad būrelį lanko draugai“, – pabrėžė specialistė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ieško buhalterės be mažų vaikų: pasipiktinusių laukė keistas paaiškinimas (39)

Ieškoma buhalterė-apskaitininkė-kasininkė be mažamečių vaikų. Tokį Klaipėdos bendrovės...

Plyname lauke pastatė šiltnamius ir per metus atsistojo ant kojų (40)

Jeigu jums kada teko gėrėtis Druskininkų Karolio Dineikos sveikatingumo parko gėlynais, tai...

Emocingos veteranų kalbos įkvėpti graikai Kaune tikisi laimėti bent kartą (4)

Eurolygos ketvirtfinalio serijos pirmajame mače Kauno „Žalgiriui“ pralaimėjęs Pirėjo „...

Policija skelbia įvardijusi įtariamuosius Skripalių apnuodijimu (504)

Policija ir žvalgybos agentūros tvirtina įvardijusios pagrindinius įtariamuosius buvusio dvigubo...

Šonai aplamdyti, bet žalgiriečiai žada atsakymą su dviguba agresija ir energija specialiai Krepšinis.lt iš Pirėjo (45)

Po Eurolygos antrųjų ketvirtfinalio rungtynių Pirėjuje, kuriose „Žalgiris“ šeimininkams...

„Atėjo Mindaugas“. Gydytojas išklojo darbo užkulisius: apie nepatogias situacijas, gydytojus velnius ir chalatą, kuris veikia kaip afrodiziakas (132)

Galiu persižegnoti – nesu girdėjęs, kad kažkas iš kolegų netinkamai atliko darbą, nes negavo...

Atlikėjos Mios vyrą vėl pričiupo pareigūnai: išskirtinis automobilio numeris pakišo koją (41)

Penktadienio rytą Klaipėdos policijos pareigūnams pro akis nepraslydo septynetais besipuikuojantis...

Užplūdo pamiškes: visoje Lietuvoje vyksta akcija „Darom“ (29)

Šeštadienį, balandžio 21 dieną, Lietuvoje prasidėjo aplinkosauginė akcija „Darom“ . Visoje...

Garsenybės gedi garsiojo didžėjaus Avicii: nutiko kai kas siaubingo (4)

Penktadienį Omane rastas negyvas švedų didžėjus Avicii ne tik užmynė mįslę dėl mįslingos...