Kėdainių miesto vaikai, namuose neturintys kompiuterio, sąlygų ruošti pamokas, dažnai liekantys be tėvų dėmesio ir priežiūros, rado prieglobstį Policijos komisariate. Iš pradžių vaikai pareigūnes vadino ir mamomis, ir tetomis, nes jautėsi kaip didelėje šeimoje.
Mergaitė piešia
© Corbis/Scanpix

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnioji specialistė Vilma Vyšniauskienė pasakoja, kad čia dirbantys savanoriai, negailėdami nei pastangų, nei laiko, ugdo būsimą kartą, siekia užkirsti galimybę pasukti klystkeliais.

Vyresnioji specialistė Vilma Vyšniauskienė su vaikais dirba savanoriškai. (Autorės nuotraukos)

Kaip viena šeima

Kėdainių policijos Jaunimo centras buvo įkurtas 2004 metais. Prevencijos poskyrio viršininkė Danutė Mykolaitienė pateikė projektą Nyderlandų fondams, kurie tuo metu finansavo veiklas, susijusias su vaikų užimtumu. Projektas buvo sėkmingai įvertintas, gautas finansavimas. Gal tai ir nedideli pinigai, fondo atstovų nuomone, suma tiesiog juokinga, bet Kėdainių policijos pareigūnams atrodė priešingai. Už gautus pinigus buvo įkurtas centras, kurio iniciatorė ir buvo D. Mykolaitienė.

Jaunimo centras buvo įrengtas Policijos komisariato kabinetuose, kuriais niekas nesinaudojo. Komisariato vadovybė geranoriškai palaikė šią idėją ir jai pritarė. Per vieną šeštadieninę talką, padedant visiems darbuotojams, buvo išgriautos kabinetų sienos ir atsirado didelė erdvė. Vėliau padarytas remontas, nupirkti baldai, o pirmi keturi kompiuteriai atrodė tiesiog nereali prabanga.

„Centro tikslas – vaikų užimtumas kaip prevencinė veikla. Vaikams reikia rodyti gražius dalykus, duoti jiems daug gero, tik tada galima tikėtis, kad jų gyvenime įvyks pozityvūs pokyčiai“, - sako vyresnioji specialistė Vilma Vyšniauskienė.

„Ir pernai, ir šiemet gavome finansavimą, todėl vaikams galime organizuoti ir maitinimą. Žinoma, galime skirti nedaug, 3-4 Lt dienai. Neturime sąlygų gaminti maistą, taip pat arti nėra viešojo maitinimo įstaigų, todėl perkame varškės sūrelius, jogurtus, dešreles, kurias galime pašildyti mikrobangų krosnelėje. Taip pat yra šaldytuvas. Esame kaip viena šeima – kartu džiaugiamės, juokiamės, o jei kas nors nutinka, verkiame“, – pasakoja Vilma Vyšniauskienė.

Centre dirba 15 pareigūnų savanorių, daugiausia iš Prevencijos poskyrio. Tiesą sakant, tai jų tiesioginis darbas. Centro darbuotojai patys organizuoja veiklą. Ypač daug užsiėmimų vasarą, savaitgaliais rengiamos kelionės savo automobiliais – kartu su šeimomis važiuoja ir vaikai iš Jaunimo centro.

Kėdainių policijos Jaunimo centre vaikai ruošia pamokas, piešia, žaidžia kompiuterinius žaidimus

Darbas iš širdies

Jaunimo centre lankosi 7-14 metų vaikai. „Žinoma, niekada neišvarome, jeigu ateina jaunesnis ar vyresnis. Tačiau grupės sudarymas pagal amžių svarbu, nes būtų sunku organizuoti veiklą, rasti bendrą kalbą. Mūsų patalpos nedidelės, o darbui su vaikais būdinga tam tikra specifika“, – teigia vyresnioji specialistė.

Vienas pagrindinių centro uždavinių – padėti vaikams paruošti namų darbus. Čia lankosi socialinės atskirties grupėms priklausančių šeimų vaikai, kurių galimybės mažesnės. Su kai kuriais vaikais reikia daug dirbti. Pasitaiko, kad ketvirtokas nemoka daugybos lentelės, negali atlikti paprastų aritmetikos veiksmų. Mokytojai neturi galimybės užsiimti su kiekvienu atsilikusiu vaiku.

Daug padeda studentai savanoriai – būsimi socialiniai pedagogai, kurie mokosi netoli Policijos komisariato esančiame Kauno kolegijos Kėdainių Jonušo Radvilos fakultete. Vieni studentai atlieka studijų praktiką, kiti dirba kaip savanoriai.

Centras oficialiai duris atveria nuo 12 iki 17 valandos, penkias dienas per savaitę.

„Tačiau jeigu viduryje savaitės pasitaiko valstybinė ar kalendorinė šventė, mes vis tiek ateiname, kad kartu su vaikais atšvęstume, nors niekas mūsų neįpareigoja tokiai veiklai. Tiesiog viską darome iš širdies“, - patikina.

Jokio oficialumo ir formalumo

Kas dvejus metus Jaunimo centrą lankančių vaikų grupė iš esmės pasikeičia, nes vieni užauga ir išeina, ateina mažesni.

„Šiuo metu dauguma vaikų yra iš vieno Kėdainio bendrabučio, kur gyvena daug problemiškų, socialinės atskirties šeimų. Tenka bendrauti su mamomis; paradoksas, bet jos sutinka, kad vaikams geriau praleisti popietę Jaunimo centre, nei šlaistytis bendrabučio koridoriais. Nors ten budi pareigūnai, bet prie kiekvieno buto durų jų nepastatysi, pasitaiko girtaujančių, kurie užkabinėja vaikus“, - pasakoja V. Vyšniauskienė.

Pagal Dienos centro projektą galima priglausti 20 vaikų, tačiau kasdien jų apsilanko apie 12-15. Riboja erdvė, patalpa nėra didelė.

Oficialumo, formalumo ar kitokios lankymo kontrolės nėra. Jokiu būdu!

„Nėra ir jokios reklamos, tikrai niekur niekada neskelbėme apie centro veiklą. Gal tik iš pradžių keliems vaikams pasiūlėme ateiti. Pasitaikydavo, kad kai kuriomis dienomis būdavo tuščia. Vėliau vaikai sužinojo vieni per kitus, atsivedė draugų. Ir dabar tokiais pačiais keliais vaikai suranda kelią į centrą. Pasitaiko tokių dienų, kad reikia laiką riboti – jaunesnieji iki pietų, vėliau – vyresnieji“, – pasakoja V. Vyšniauskienė.

Vaikai neatsako už tėvų elgesį

Sunku pasakyti, kaip ateityje susiklostys tų vaikų likimas. Tačiau pareigūnė jaučiasi gerai, nes mano atlikusi daugiau nei pareigą: „Kai vaikas pasibeldžia į mano kabinetą ir paduoda piešinį, sakydamas: „Čia jums, Vilma“, širdį perlieja šilta banga. Taip netikėta ir malonu, kai esi pasinėręs į visai kitus reikalus, ir staiga parodytas toks dėmesys. Ir nė vienas vaikas neišeina nepravėręs durų ir nepasakęs „Viso gero“. Vadinasi, jam čia patiko, ateis vėl. Prisiriša prie mūsų, pradeda vadinti vardais. Tik iš pradžių buvome „tetos“, „mamos“, „auklytės“, kartais ir policininkės.“

Tėvų požiūris į centro veiklą skirtingas. Kai kurie savo vaikų čia neleidžia, nes įtaria, kad šie yra tardomi policininkų.

„Tačiau mes kalbamės visai apie kitus dalykus, neturinčius nieko bendra su policijos veikla. Žinoma, būna visko, ne tik gražiai bendraujame, bet ir pabarame, pykstame. Bet tai žmogiška, tokių dalykų bendraudamas neišvengsi.

Pasitaiko, kad vaiko, kuris lankosi centre, mamą ar tėvą tenka nubausti už prasižengimus. Tuomet atrodo, kad tas vaikas jau nebeateis. Apie tai kalbamės su vaikais atvirai – tai, ką veikiame centre, nieko bendra neturi su tuo, kaip tenka bendrauti su jų tėvais. Gal vaikas giliai širdyje ir jaučia kokią nors nuoskaudą, bet toks jau suaugusiųjų pasaulis“, - sako V. Vyšniauskienė.

Teigiamas požiūris į policiją

Kėdainiai – nedidelis miestas, policijos darbuotojos sutinka buvusius centro lankytojus, kurie dabar jau šešiolikmečiai. Pasisveikina, paklausinėja, kaip sekasi. Norisi tikėtis, kad jų požiūris į policiją yra teigiamas. Bent jau taip į pareigūnus žiūri mažieji centro lankytojai.

„Tie vaikai nemato savo šeimose šviesių dienų. Net susigraudini – aštuonerių metų mergaitė su mumis pirmą kartą apsilanko kino teatre. Ji žiūri į ekraną iš nuostabos išplėstomis ir susižavėjusiomis akimis. Tokiomis akimirkomis supranti, kad toks darbas nėra beprasmis. Kartu mokome ir savo šeimos vaikus, kad suvoktų, kaip gyvena mažesnes galimybes turintys jų bendraamžiai“, – sako V. Vyšniauskienė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Parlamentaras išdrįso papasakoti nepagražintą gyvenimo istoriją: sadistus vaikų namuose, bado metus ir aplankiusią meilę mokytojai (102)

Mamos jis nematė iki 12 metų, tačiau nežinodamas adreso jai siųsdavo laiškus, auklėtoja vaiką...

Esminių pertvarkų labirinte – tuzinas kelrodžių (33)

Vyriausybės pasiūlyta mokesčių ir pensijų reforma netruko sulaukti kritikos ir aibės...

Orai: gegužės pabaiga bus ypač karšta – pokyčiai birželį

Paskutinėmis gegužės dienomis šalyje bus itin karšta – vietomis termometrų stulpeliai pasieks...

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (474)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Tegyvuoja Karalius: „Celtics“ jų tvirtovėje nukovęs Jamesas finale žais aštuntą kartą iš eilės (27)

NBA Rytų konferencijos finalai nuo 2011-ųjų metų turi vieną ir tą patį nesikeičiantį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (1175)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Gyvenimas po sekso skandalo: Monica Lewinsky istorija - jos pačios lūpomis (56)

Visuomenės veikėja ir kovotoja su patyčiomis Monica Lewinsky birželio 7-8 dienomis atvyktsta į...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (195)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Jei vengsite kelių produktų, jūsų dantys bus sveikesni ir baltesni

Prevencija – geriausias gražios šypsenos garantas. Šiais laikais yra daug grožio pagalbininkų,...

Pirmojo pasaulinio karo laivų kapinynai vilioja ne tik nardytojus

Šiaurinę Atlanto vandenyno dugno dalį nusėjusios laivų duženos – lyg priešistorinių gyvūnų...