Mylimai atžalėlei išmokus savarankiškai atsisėsti ir atsistoti lovytėje, dažna mama pagalvoja – gal jau laikas įsigyti vaikštynę? Esą vaikštukai ne tik padėtų mažyliui greičiau išmokti vaikščioti ir geriau pažinti supančią aplinką, bet ir sutaupytų tėvelių laiką, skirtą pirmųjų žingsnių pamokėlėms. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad vaikštynės labiau kenkia nei padeda.

Pirmieji žingsniai
© Corbis/Scanpix
Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos pavaduotoja pediatrijai Lilija Girčienė mano, kad retkarčiais mažylis vaikštynėje gali palakstyti, tačiau per daug žavėtis šia priemone nepatarė. Tai – tėvelių, o ne mažylių gyvenimą palengvinanti priemonė. Ne tik dėl galimo pavojaus susižeisti, patirti traumų nepažintoje namų teritorijoje.

Anot gydytojos, apie vaikštukus negalima nė galvoti, jeigu mažylis dar nesugeba be tėvų pagalbos atsisėsti, atsistoti remdamasis į lovytę. Mažyliui patogu sėdėti vaikštukuose, tačiau jo stuburas, raumenys, kaulai, sąnariai dar nesusiformavę tokiam krūviui. Todėl gali iškrypti stuburas, kojytės, atsirasti kitų skeleto defektų.

Pastebėta, kad per anksti į vaikštukus įsodinti kūdikiai savarankiškai vaikščioti išmoksta vėliau negu šios priemonės nepažinę vaikai. Vaikštynė riboja mažojo judesius – jis negali nei prisėsti, nei pasilenkti. Be to, nereikia pačiam stengtis išlaikyti pusiausvyrą, būti atsargiam, mokytis kuo neskausmingiau nukristi ir vėl atsikelti.

Kuo greičiau pažinti supantį pasaulį ir aktyviai dalyvauti šeimos gyvenime trokštantys mažyliai vis dėlto vaikštukus labai mėgsta. Tačiau L. Girčienė priminė, kad tai nereiškia, kad vaikas gali juose lakstyti visą dieną. Geriausiai neviršyti valandos per parą – po pusvalandį ryte ir vakare. Ir, be abejo, tėveliai turėtų būti šalia ir stebėti, kad mažylis saugiai žengtų pirmuosius žingsnius.

Nors mūsų šalyje vaikštynės gana populiarios, kai kuriose užsienio šalyse kėdučių ant ratukų vaikams skirtų prekių parduotuvėse nė su žiburiu nerasi. Pavyzdžiui, Kanados sveikatos apsaugos ministerija dar prieš keliolika metų uždraudė vaikiškų vaikštukų importą, gamybą bei prekybą – ne tik parduotuvėse, bet ir turgavietėse bei iš antrų rankų. Pažeidusiems draudimą gresia bauda net iki 100 tūkst. JAV dolerių.

Kanados specialistai mano, kad vaikštynės pavojingos vaikų, galinčių sėdėti, bet dar nemokančių savarankiškai vaikščioti, saugumui ir sveikatai. Tėvai džiaugiasi, kad smalsus mažylis vaikštukuose visur juda pats ir nereikia nuolat aplink jį šokinėti. Tačiau jie neretai pamiršta, kad į vaikštynę įsodintas nė metukų nesulaukęs vaikas neturi savisaugos refleksų, lėtai orientuojasi – išvystęs nemenką greitį, gali rimtai susižaloti nusirisdamas nuo laiptų, užsiversdamas ant savęs sunkų daiktą, pasiekęs pavojingus prietaisus ir pan. 1990-2002 m. įvairių traumų būdami vaikštukuose patyrė net 1935 kanadiečių atžalos.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1272)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (179)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (68)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (15)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (23)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis (1)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (48)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (13)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (573)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...