Iki Kalėdų liko septynios dienos... Iki Naujųjų metų liko trys valandos... Lauki ar nelauki, nė nemirktelėjus šventės jau čia pat. Ką daryti, kad laukimas netaptų stresu, o šventės - košmaru?
Kalėdos, pora, džiaugsmas
© Corbis/Scanpix
Kur ir kokią dovaną išrinkti? Kaip viską spėti, ko nors neužmiršti? Susirūpinusiajam pasaulis apsiverčia, tampa nebe toks kaip anksčiau, vaikystėje. Būdami maži švenčių laukėme, tikėjomės, jog kas nors nutiks, mąstėme, ar sulauksime Kalėdų stebuklo - gausime tai, ko troškome. Dabar patys užsikrėtėme rūpesčiais - organizuojame, perkame, dovanojame, skaičiuojame, kad viskas išeitų, visko užtektų ir dar liktų. Artėjančios šventės palieka galimybę rinktis -džiaugtis, tikėtis ir ilgėtis arba rūpintis, sukti galvą ir nerimauti.

Tiesiog padūkime

Juk ne viskas perkama. Ką nors atneš Kalėdų Senelis, dovanos artimieji, galbūt permainų ir staigmenų nepašykštės taip greitai iki švenčių tirpstantis laikas. „Prieš savaitę mūsų katė užtrenkė tik iš vidaus rakinamą durų spyną. Stovėdami lauke prašėme jos, maldavome - ši tik miaukė. Laukdami staliaus šalome, paskui sėdėjome automobilyje. Buvome apsipykę, tad turėjome laiko susitaikyti, įžengę į namus išbarėme nenaudėlę, bet jeigu ne ji, galbūt tą vakarą nebūtume nė pasikalbėję. Patikėkite stebuklais. Jie gali užklupti ir per Kalėdas", - sako gydytojas psichoterapeutas Olegas Lapinas.

Išmeskite iš galvos mintį, kad viskas bus tiksliai taip, kaip suplanavote. Vis vien koks daiktas suduš, perdegs, kas nors neatvažiuos, susirgs. Ilgėkimės ir laukime netikėtumų. Per šventes tapkime vaikais. Kai mažiesiems linksma, argi jie sako vienas kitam rimtus žodžius? Ar dalija psichologinius patarimus? Ne, jie tiesiog dūksta.

Naujieji metai atneša linksmybių su kaupu. Iš kairės, dešinės, viršaus ir apačios šaudo, tratina, sprogsta. Tikras karas. Kas atskirs, ar čia kulkosvaidis, ar tik mūsų šventės išraiška? Naujieji metai kaip atrakcionai - jei patinka dideliu greičiu suktis karuselėje, nepamesite galvos ir per šias šventes. Jei naujametė naktis nedžiugina, be jokių sąžinės priekaištų būkite ten, kur jums gera. Miške, namie ar vienuolyno vienutėje. Niekas jokių linksmybių jums nei nepaskyrė, nei paskyrė. Šventė visada yra žmogui, o ne priešingai.

„Neliūdėkite, jei planai sugriuvo. Niekada neįmanoma visko numatyti, suplanuoti. Kartą darbovietėje su kolega nutarėme surengti smagią diskoteką. Smulkiai surašėme, kada, kas ir po ko vyks. Tą minutę įžengs viršininkas, paskui - merginos, šampanas ir visa kita. Staiga dingo elektra. Pro duris įėjo viršininko siųstas pavaduotojas. Planai ir yra tam, kad viskas vyktų ne pagal planą", -šypsosi psichoterapeutas.

Dovana - jausmų išraiška

Dovana - tai materializuota meilė. Jei netikite žodžiais, dovana tikrai patikėsite. Tai drauge ir staigmena, nes dažniausiai iš anksto nežinote, ką gausite. Turite dovaną išvynioti, atrišti, ką nors prakirpti, perplėšti. Net segtuko dydžio daiktas kartais įteikiamas vos ne šaldytuvo dėžėje. Kuo gausiau įrišate, tuo daugiau dovanojate ieškojimo džiaugsmo.

„Iki šiol prisimenu mieliausią man įteiktą dovaną - pusę butelio konjako. Laimėjau tą butelį per šauniausios gyvenimiškos istorijos pasakojimo konkursą. Visi užsigeidė paragauti. Kol jis atkeliavo iki manęs, liko tik pusė. Vis tiek buvo labai smagu, nes jaučiausi jos nusipelnęs", - prisimena Lapinas.

Mieliausia dovana priklauso ne nuo dydžio, svorio, skonio ir vertės. Tai jausmų išraiška. Dovana - tradicijų dalis. Švenčių tradicijos mums leidžia suvokti, kad pasaulis dar neina iš proto, kad egzistuoja tęstinumas. Jei neturėtume senelių, jų tradicijų, turbūt gyventume ne itin linksmai - kurtume savąsias, prarastume ryšį, jaustume, jog nesame savo vaikams tokie reikalingi.

Kad vidurnaktį perdegtų saugikliai

Jeigu Naujųjų metų naktį iškūlei langą, dar nereiškia, jog daužysi juos visus ateinančius metus. Vis dėlto turi tiesos žodžiai: „Kaip sutiksi Naujuosius, taip bus ir visais metais". Per šventes daugelis pasiduoda įtaigai, labai ryškiai save išreiškia. Jei žmogus nuobodus, per Naujuosius bus ypač nuobodus, jei alkoholikas - labai daug prisigers, jei įsižiūrėjęs bendradarbę - per kalėdinį darbo vakarėlį stengsis užmegzti romaną ar išsakyti savo jausmus.

„Kai širdyje per šventes liūdna, nebijokite pravirkti. 20 metų esate linksmuolis? 21-aisiais būtinai apniks melancholija. Jei nuotaika per Kalėdas slogi, tikėkite, pavasarį tikrai užplūs pakili", - sako pašnekovas.

Per Kalėdas paprastai sukamės žaidimų, karnavalų, spalvų ir išgyvenimų sūkuryje, todėl pirma sausio savaitė gali atrodyti neįdomi, tuščia. Nebelieka laukimo, viskas tarsi sustoja. Tuos, kurie per šventes padaugina svaigalų, užgriūva pavėluotos pagirios. Neskubėkite savęs teisti ar klijuoti etiketės „depresija". Nekurkite dirbtinų ligų. Juk ne viskas, ką jaučiate paveikti lengvos melancholijos, yra depresija. Slogi nuotaika yra normali mūsų gyvenimo dalis. Mokėkite ją natūraliai išgyventi.

„Geriausia šventes sutikti kuo mažiau naudojantis techninėmis priemonėmis. Linkiu, kad jūsų namuose tą naktį perdegtų elektros saugikliai. Kitu atveju visus pritrauks 20 televizijos kanalų, kas nors įsijungs kompiuterį, ausinuką, ims rašyti trumpąsias mobiliojo ryšio žinutes. Jei visi šie aparatai bent trumpam nustotų veikti, žmonės pagaliau išvystų vienas kitą, išjungę muziką išgirstų save ir šalia esantįjį", - skaitytojams artėjančių švenčių proga linki psichoterapeutas Lapinas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (145)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (30)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (178)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Paradoksas: nelegaliai žiūrėti filmus esame priversti, nes per daug pirataujame (7)

Nors piratavimo mastai Lietuvoje mažėja, vis dar esame trečia daugiausia vagianti šalis...

Pradeda dirbti pirmieji skubios pagalbos medikai – kas pasikeis

Lietuvos ligoninėse pradėjus dirbti pirmiesiems skubios pagalbos medikams, nutikus nelaimei,...

Valymo patarimai, kurių laikosi prancūzai: verta pasinaudoti

Valymo, tvarkymo įpročius mes atsinešame iš šeimos. Galbūt jūsų namuose buvo mėgstamas...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Specialistė atskleidė, kas didina alergijos riziką

Mažylio mityba – vienas iš didžiausią rūpestį jauniems tėveliams keliančių klausimų,...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .