Apsauga nuo saulės ir karščio turėtų būti kiekvieno tėvo prioritetas. Mat kūdikio ar mažo vaikučio odą nudeginus saulei, pažeidimai giluminiuose odos sluoksniuose išliks visam gyvenimui, net kai išorėje ir nieko nebesimatys.
© Shutterstock nuotr.

Tai reiškia, kad tikimybė kada nors susirgti odos vėžiu jam stipriai išaugs.

Pagrindiniai patarimai

Karščiausia saulė būna maždaug nuo 10 iki 16 valandos. Tuo metu stenkitės apsaugoti mažylį, kad jis išvengtų tiesioginių spindulių, o jei to padaryti neįmanoma – tiesioginiuose spinduliuose jis turėtų būti ne ilgiau negu penkias minutes.

Jeigu vežiojate kūdikį lauke vežimėlyje, tik pasirodžius saulei turėtumėte nuleisti stogą. O jei esate gamtoje ir netikėtai pasirodo saulė, kitais būdais paslėpkite kūdikį nuo tiesioginių saulės spindulių. Pavyzdžiui, stenkitės būti bent jau medžių šešėlyje. Nepamirškite, kad saulės spinduliai atsispindi nuo tokių paviršių kaip smėlis, cementas ar vanduo.

Karštą dieną tiek kūdikiams, tiek vaikams aprengti rekomenduojami natūralaus pluošto drabužiai. Šie puikiai sugeria prakaitą. Puikiai tiks drabužėliai, kurie yra iš medvilnės ir elastano. Rinktis būtina ne tik gražius, bet ir kokybiškus, patvarius, tinkamo dydžio drabužėlius. Netinkamas dydžių parinkimas gali neužtikrinti patogių vaiko judesių ir aktyvaus jo judėjimo. Mažesniems vaikams didelė ir nutrynimų, iššutimų grėsmė.

Odos apsaugai būtinas didelę apsaugą nuo ultravioletinių spindulių poveikio turintis kremas nuo saulės. Taip pat būtina pasirūpinti ir akiniais nuo saulės. Pastarieji turi būti be įbrėžimų, nes per menkiausią lęšio pažeidimą gali patekti pavojingi saulės spinduliai ir pažeisti jautrias vaiko akis.

Meteorologams pranešant apie naujas karščio bangas, sveikatos apsaugos specialistai taip pat vėl perspėja tėvus nepalikti vaikų automobiliuose. Esant karštam orui, net ir atvėrus langus, temperatūra automobilyje per ketvirtį valandos gali pakilti 10-15 laipsnių. Vaiko kūno temperatūra kyla iki penkių kartų greičiau nei suaugusiojo, nes vaiko organizmas turi mažesnį vandens rezervą. 

Hipertermija gali pasireikšti per dvidešimt minučių, o mirtis gali ištikti po dviejų valandų. Dažniausiai hipertermijos aukomis automobiliuose tampa vaikai iki ketverių metų amžiaus. Pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose nuo hipertermijos automobiliuose kasmet miršta vidutiniškai 36 vaikai.

Pienas ar arbatėlė?

Užėjus karštiems orams kūdikių mamos iš vyresniųjų dažnai girdi raginimus duoti vaikams gerti papildomai vandens, arbatėlių. Tačiau, ar iš tiesų tokios rekomendacijos tikrai teisingos – abejotina.

Žindymo konsultantai, besiremiantys Pasaulio sveikatos organizacijos ir kitų atsakingų institucijų rekomendacijomis, tvirtina, kad suaugusieji dažnai pamiršta, valgantys kitokį maistą, nei žindomi vaikai. Šie nėra tokie atsparūs ligoms ir infekcijoms. Todėl žindomų vaikų girdymas vandeniu ar arbatėlėmis karštą vasaros dieną yra labai pavojingas ir didina infekcinių ligų pavojų.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad žindomiems kūdikiams papildomi skysčiai nereikalingi pirmą pusmetį. Kūdikių girdymas vandeniu pirmosiomis jo gyvenimo savaitėmis ar pirmą pusmetį yra labai dažnas reiškinys, siejamas su padidėjusio viduriavimo pavojumi ir didesniu kūdikių mirtingumu. 

Tiek teoriniai skaičiavimai, tiek praktika įvairiose šiltų kraštų šalyse įrodė, kad papildomas vien tik žindomų kūdikių girdymas yra visiškai nebūtinas skysčių pusiausvyrai kūdikio organizme palaikyti.

Pasaulio sveikatos organizacija ir kitos žindymą remiančios organizacijos skatina mamas vengti papildomai girdyti kūdikius skysčiais. Tad kūdikį karštą vasaros dieną reikia stengtis pagal poreikį žindyti.

Svarbu prisiminti

Karštą dieną vaikui renkite šviesius, laisvus, natūralaus audinio drabužius, su kuriais mažylis mažiau prakaituos. Galvą užsidenkite skrybėle arba kepure, pasirūpinkite ir akių apsauga. Nepamirškite mažylio patepti apsauginiu kremu. Stebėkite, kad vaikas gertų pakankamai skysčių.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Balčytis nepraranda vilties, bet jo sėkmė gali būti lemtinga socialdemokratams (35)

Socialdemokratas Zigmantas Balčytis , praėjusį pavasarį paskelbęs, kad atsisakys...

Parodė, ką valgo pacientai už 1,45 euro per dieną (29)

Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) atstovai tęsia patikros akcijas, per kurias tikrinamas...

Lietuvos biatlonininkai olimpinių žaidynių estafetėje finišo nepasiekė (58)

Pjongčango žiemos olimpinių žaidynių biatlono mišrioje estafetėje 2x6 km ir 2x7,5 km...

Rusijoje laidojami Sirijoje žuvę Putino samdiniai: pasigirdo skandalingas pareiškimas (97)

Rusijos kazokas Jevgenijus Šabajevas, ligoninėje lankęs sužeistus privačius karinės bendrovės...

Rygos viliotinis: Latvija siekia turėti jungtį su Rusija? (239)

Išskirtinis Latvijos politikų aktyvumas Baltarusijos atžvilgiu gali tapti trukdžiu įgyvendinant...

Valionis: mano pastabos supykdė Grybauskaitę (172)

Tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis naujoje knygoje atmeta įtarimus, kad...

Sniegas Kauno gatves pavertė chaosu, miestą sukaustė spūstys (35)

Antradienio popietę iškritęs sniegas Kauno gatvėse sukėlė tikrą chaosą.

Markauskas pasakė, kas gali būti su ES parama (3)

Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas , pirmadienį dalyvavęs Žemės ūkio ir žuvininkystės...

Gydytoja pabrėžė, kada didžiausia tikimybė susirgti vėžiu – pataria, ko imtis (20)

„Kodėl krūties vėžys toks dažnas susirgimas tarp moterų?“ – šiuo klausimu pradedame...

Nerijus Mačiulis: kur „išmesti“ pinigus – nuomai ar būsto paskolai? (92)

Beveik visi anksčiau ar vėliau turime priimti sprendimą – pirkti nuosavą būstą ar jį...