aA
Kai kam pensija - ilgai lauktas poilsis ir marios laisvo laiko, o kai kam - dar vienas įrodymas, kad senatvė jau ne už kalnų. Nemažai daliai žmonių sunku susitaikyti su pasikeitusiu socialinis statusu. Anksčiau jie buvo gydytojai, mokytojai, inžinieriai, o dabar - tik pensininkai. Tokios mintys veda prie savęs nuvertinimo. Kas aš? Viso labo paliegęs senukas...
Pora
© Corbis

Pasak psichologų, išėję į pensiją nemažai žmonių aštriai pajunta senatvę. Jiems sunku priprasti, kad finansinė padėtis, tuo pačiu ir kiti dalykai dabar didžia dalimi priklauso nuo šeimos narių, valstybės. Daugumą žmonių, stovinčių ant pensijos slenksčio, neramina, kaip reikės išgyventi gaunant mažus, o šiais laikais neretai ir apverktinus pinigus.

Kitas dalykas, neduodantis ramybės pensininkui naujokui, - laisvas laikas, kurio jis turi į valias, tačiau tuo visai nesidžiaugia, nes nežino, kuo užsiimti.

Šeimoje irgi neretai kyla konfliktų, ypač jei abu sutuoktiniai jau pensininkai. Jie tiesiog atprato tiek daug laiko būti kartu, o dabar “painiojasi vienas kitam po kojom”.

Pasak psichologų yra penki išėjusiųjų į pensiją elgesio tipai:

Racionalus pensininkas

Objektyviai vertina savo padėtį, senatvės problemas, artėjančią mirtį. Tačiau visa tai netrukdo šio tipo žmonėms džiaugtis paprastais gyvenimo dalykais: skaniu valgiu, bendravimu su artimaisiais, net seksu.

Priklausomas pensininkas

Pirmiausia laukia iš kitų palaikymo. Šio tipo žmonės iš principo džiaugiasi išėję į pensiją, nes tikisi, kad artimieji dabar juo rūpinsis, skirs daug dėmesio. Tokie pensininkai gyvenime neretai būna labai nepraktiški.

Atsiribojęs pensininkas

Tokie žmonės nenori būti priklausomi nuo kitų. Jie bijo senatvės ir mirties, tačiau niekada to neparodo ir apie tai nekalba. Jų norėjimas būti nuolatos užsiėmusiems ir aktyviems, greičiau yra apsauginė reakcija.

Pikčiurna pensininkas

Dėl visko, netgi dėl savo senatvės, kaltina aplinkinius, ypač jaunimą. Jis nesusitaiko su tuo, kad dėl amžiaus jau nebegali būti toks aktyvus kaip anksčiau. Jeigu šio tipo žmonėms kas nors nepasiseka dėl sveikatos problemų arba dėl to, kad jėgos jau ne tos kaip seniau, jie visados kaltina kitus.

Sau nepakantus pensininkas

Tokiam žmogui atrodo, kad dėl visko kaltas jis. Jis nekenčia aplinkybių, kuriose yra priverstas gyventi. Jis pasyvus, linkęs į depresiją, laukia tik mirties, nes ši išlaisvins nuo žemiškųjų kančių.

Pirmiausia, pasak psichologų, ką turėtų daryti pensininkas naujokas, - neprarasti pasitikėjimo savimi, nenuvertinti savęs. Juk gyvenime būta ne vieno laimėjimo - prisiminkite juos. Jokiu būdu nenutraukite bendravimo su draugais, ieškokite naujų, su jais bus smagu pasidalyti patirtimi ir prisiminimais. Gyvenimas aplink jus nesustojo, tad domėkitės juo ir toliau. Prisiminkite, kokius dalykus planuodavote, bet vis atidėdavote, nes trūko laiko. Dabar jo turite. Tad kodėl neįgyvendinus vieno kito plano: užsukite į biblioteką, užsirašykite į etnografinį ansamblį, o gal net imkitės studijų.

Keturi pozityvūs veiklos modeliai

1. Žmogus ir toliau aktyviai gyvena, dalyvauja visuomeninėje veikloje.

2. Labiau rūpinasi savo gyvenimu ir gerovės kūrimu. Daug laiko skiria savo pomėgiams. Užsiima savišvieta.

3. Visą dėmesį skiria šeimai, kuri jam teikia jėgų. Tokią poziciją dažniau pasirenka moterys. Pasišventusios šeimai, jos nebeturi laiko galvoti apie senatvės vargus.

4. Pagrindinį dėmesį skiria sveikatos gerinimui ir tai jam teikia malonumą.

Svarbu: tie, kuriems likimas lėmė būti šalia tik ką į pensiją išėjusio žmogaus, turėtų apsišarvuoti kantrybe. Apsiprasti su nauju statusu pensininkui reikalingas laikas ir artimųjų supratimas. Padėkite jam prisitaikyti. Būkite jam ramstis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skvernelis paskelbė savo sprendimą dėl Prezidento rinkimų pildoma (619)

Ketvirtadienį per susitikimą su vietos bendruomene Rusnėje premjeras Saulius Skvernelis...

Gyvai / Vienam lietuviui Dakaras baigtas: Bardauskas susilaužė abi rankas, išgabentas į ligoninę atnaujinta 15.15 val. (59)

Dešimtasis Dakaro etapas – paskutinis šių metų ralyje. Šiandien visų laukia vos 112 km...

Aukštas rusų saugumo pareigūnas: Ukraina greitai gali netekti savo valstybingumo (23)

„Valdžia Kijeve daro viską, kad suskaldytų Ukrainą “, – tvirtina Rusijos Saugumo...

Žinia apie itin žiaurų išpuolį Vokietijoje išprovokavo dramatiškus pasisakymus: tokia buvo ir KGB strategija (123)

Prieš daugiau nei savaitę Vokietijos miesto Brėmeno centre buvo sumuštas Bundestago narys,...

Po partizanų kalbos suskaudo ir Kremliui: išpylė melo dozę, o kas už ją atsakys? (1048)

Karo nusikaltėliai, civilių skerdikai, nacių bendrininkai. Taip Lietuvos partizanus pastaraisiais...

Aukščiausias žaidėjas NBA istorijoje žavisi Saboniu: įspūdinga, kaip jis pats tapo savo likimo kalviu specialiai DELFI iš Londono (7)

Gheorge'as Murešanas – įspūdingo ūgio milžinas iš Rumunijos, kuris jaunystėje suprato, jog...

Karbauskis dėl pensijų kreipėsi į ministrą (157)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis...

Britų turistai siautėjo tiek, kad juos išprašė iš šalies (13)

Grupelės turistų iš Didžiosios Britanijos, tarp kurių ir vaikas, buvo paprašyta skubiai palikti...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (650)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Žvilgsnis į įspūdingus viešbučio kambarius, kuriuose svečiai pasijaus tarsi pasakoje (2)

Parke „Gardaland“ ( Italijoje ) duris netrukus atvers naujas šeimoms skirtas viešbutis ,...