aA
Tikslios ir patikimos informacijos apie vaikų talentą ir jo tobulinimą neturintys tėvai neretai vadovaujasi daugybe neteisingų nuomonių, rašo DELFI.ua.
© Shutterstock nuotr.

Štai labiausiai paplitę mitai.

1. Talentas paveldimas, todėl eiliniams tėvams gabūs vaikai gimti negali. Iš tiesų, genai turi įtakos vaiko ateičiai, tačiau svarbiausią vaidmenį čia atlieka būtent teisingas auklėjimas ir tobulėti skatinanti aplinka.

Neįmanoma nustatyti, ar vos tik gimęs mažylis bus talentingas, tačiau auklėjimo procese išugdyti jo talentus – įmanoma. Jeigu identiškus dvynius nuo pat gimimo atskirsite, jų intelekto lygis nebus vienodas, nors genotipas – toks pats.

Pateiksime dar vieną pavyzdį, įrodantį, kad svarbiausias veiksnys yra ne genotipas, o aplinka. Eiliniai tėvai, įsivaikinę nepalankaus genotipo vaiką, aktyviai užsiimdami jo tobulėjimu pasieks puikių rezultatų. Tik šiuo atveju kalba eina apie psichiškai sveikus vaikus, nes puoselėti protinę negalią turinčių mažylių talentus gerokai sudėtingiau.

2. Aktyviai puoselėti vaiko gebėjimus būtina iki dviejų metų, o toliau viskas eis savaime. Pirmoji šio teiginio dalis yra teisinga, o antroji – klaidinga. Taip, sparčiausiai vaikas vystosi iki dviejų metų, o vėliau jau būna aišku, kame slypi mažylio talentai ir toliau jau puoselėjami jie, neužmirštant ir apie kitas svarbias vaiko gyvenimo sritis.

Pavyzdžiui, vaikas gali puikiai groti pianinu ar tapyti portretus, tačiau jo komunikaciniai gebėjimai stipriai atsilieka nuo bendraamžių. Būtina atkreipti dėmesį, kad vaiko intelektą vystyti gali tik intelektualūs suaugusieji, kitaip mažylio išsivystymas nepranoks jo tėvų lygio.

3. Svarbiausia vaiko tobulėjimo priemonė – bendravimas su suaugusiais. Taip, šis teiginys yra teisingas, tačiau tik naujagimių atveju, kai tėvai yra vienintelis informacijos šaltinis. Pavyzdžiui, jeigu mažamečiai dvyniai daugiau bendrauja tarpusavyje nei su suaugusiais, jų intelekto lygis bus žemesnis lyginant su bendraamžiais, kuriems pokalbių su tėvais nestinga. Vis dėlto vaikui paaugus, bendravimas su bendraamžiais ne mažiau svarbus, nei su suaugusiais.

4. Loginio mąstymo tobulinimas – svarbiausias vystant vaiko intelektą. Psichologija skelbia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai vadovaujasi vizualiniu mąstymu. Tai reiškia, kad mažylis geriau įsimena ir įsisavina informaciją per paveikslėlius ar žaidimus. Pavyzdžiui, vaikas visam laikui įsimins geometrines figūras, jeigu jas palies ar galės su jomis pažaisti. Šiuo atveju loginės užduotys vargu ar padės, tačiau tai nereiškia, kad ikimokyklinio amžiaus vaikų loginio mąstymo vystyti visiškai nereikia. Tiesiog jis turėtų likti antroje vietoje po vizualinio mąstymo.

5. Vaiko tautybė turi įtakos jo intelektui. Šis mitas visiškai neteisingas. Svarbiausias vaidmuo puoselėjant vaiko gabumus tenka ne vaiko tautybei ar genams, o dvasinėms šeimos vertybėms ir aplinkai, kurioje vaikas auga ir yra auklėjamas. Kiekviena tauta turi ir eilinių žmonių, ir itin daug pasiekusių. Šį mitą neigia ir mišrios santuokos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

DELFI žurnalistas, prieš dešimtmetį aprašęs Kedžio istoriją: jis buvo žiauriai priblokštas ir keršto norintis tėvas (522)

„Lietuvai gresia pedofilijos skandalas“ – tai paties pirmojo straipsnio apie Kedžių istoriją...

Už kokią sumą dabar galima išsinuomoti butą Vilniuje: pastebėti reikšmingi pokyčiai (81)

NT rinkoje šiuo metu aktyvus ne tik pardavimo, bet ir nuomos sektorius. Pastaruoju metu išsinuomoti...

Dėl mirštančios jūros pavojus gresia 60 mln. žmonių (1)

Kadaise Aralo jūra buvo laikoma ketvirtu pagal dydį ežeru pasaulyje. Šiandien jis įkūnija...

Bugavičiaus žudikų teisme – velionio šeimos nariai ir mylimoji Vita Jakutienė prašoma bylą nagrinėti už uždarų durų (32)

Kauno apygardos teismui toliau nagrinėjant Deimanto Bugavičius nužudymo bylą, į teismo posėdį...

Teismas imasi nagrinėti Venckienės skundą dėl suėmimo, prie durų laukia jos rėmėjai advokatė prašo nušalinti du teisėjus (72)

Vilniaus apygardos teismas penktadienį pradeda nagrinėti Neringos Venckienės advokatės...

Netekęs darbo televizijoje Jurijus Smoriginas vos pragyvena: pensininkas priverstas dirbti nuo ryto iki vakaro (83)

Žinomo baleto artisto Jurijaus Smorigino jau ne vienerius metus nėra televizijos eteryje, tačiau...

Instagramas keičia taisykles: neberodo patiktukų skaičiaus (1)

Instagramo vartotojai Lietuvoje nebemato, kiek žmonių paspaudė „patinka“ prie paskelbtų...

Lietuvoje retai matoma Violeta Repčenkaitė: aš ne iš tų, kurios apsivelka rūbą vos vieną kartą (5)

Šį penktadienio rytą „10 stiliaus klausimų“ užduodame buvusiai televizijos laidų vedėjai, o...

Motyvacija judėti. Vladai Musvydaitei — netikėti iššūkiai ledo ritulio treniruotėje

„Motyvacija judėti“ laidos vedėjai Vladai Musvydaitei teko nelengva užduotis – ne tik...

Mokykla sugalvojo neįprastą būdą, kaip sudrausminti įsisiautėjusius vaikus (2)

370 mokyklų visoje Anglijoje vaikai bus mokomi medituoti , raumenų atpalaidavimo būdų ir...