aA
Dažnas lietuvis laiko save tikru auksarankiu, galinčiu atlikti įvairiausius buities ir remonto darbus. Gyventojai patys imasi ne tik smulkių buities darbų namuose, bet ir tokių specialių žinių ir įgūdžių reikalaujančių veiklų, kaip elektros instaliacijos gedimų tvarkymo ar remonto darbų dideliame aukštyje.
© Shutterstock nuotr.

Europos bendrovės „ERGO Insurance“ Lietuvoje Žalų administravimo departamento direktorius Audrius Pilčicas sako, kad neatsargios veiklos namuose ir darbai, kuriems neturima reikiamų gebėjimų gali sukelti rimtas traumas ir pavojingus sužalojimus, o, kuomet elgiamasi aplaidžiai, namų erdvėje tyko ne mažiau pavojų nei gatvėje.

Medikai tuo metu teigia kasdien sulaukiantys dešimčių namuose susižalojusių pacientų, rašoma pranešime spaudai.

„Maždaug dešimtadalis visų per metus užregistruojamų traumų ir sužalojimų kyla dėl neatsargaus elgesio ir veiklų namuose – remonto darbų, netinkamo įvairių įrankių naudojimo. Dažnai gyventojai pervertina savo galimybes ir įgūdžius, tinkamai neįvertina aplinkybių arba paprasčiausiai elgiasi neapgalvotai. Neretai traumų priežastimi tampa ir išsiblaškymas“, – sako A. Pilčicas.

Anot draudimo eksperto, polinkiu meistrauti, atlikti įvairius remonto darbus daugiau pasižymi nuosavų namų, sodybų savininkai, tačiau ir butų gyventojai neretai pasiraitoja rankoves darbams, kurių neišmano arba kurie gali būti pavojingi.

„Itin dažnos traumos buityje – susižalojimai naudojant elektrinius šlifuoklius, grąžtus, benzininius pjūklus, žoliapjoves ir kitus prietaisus. Kasmet užfiksuojame bent po keletą atvejų, kai žmonės dėl neatsargaus elgesio su technika netenką pirštų. Pasitaiko ir nemažai kaulų lūžių, galvos traumų dėl kritimo iš aukščio. Nesenas atvejis – žmogus nukrito nuo kopėčių skindamas obuolius sodyboje. Gyventojas susilaužė ranką ir patyrė smegenų sutrenkimą. Jam išmokėta draudimo išmoka“, – pasakoja A. Pilčicas.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) Skubiosios pagalbos skyriaus vyresnysis gydytojas ortopedas traumatologas Artūras Zubrickas sako, kad buityje taip pat dažni susižalojimai įvairiais virtuvės įrankiais.

„Kasdien į RVUL Skubiosios pagalbos skyrių pristatoma po 10-15 pacientų, susižalojusių aštriais peiliais, konservų atidarytuvais, įvairiais smulkintuvais ir virtuvinių kombainų peiliais. Neseniai teikėme pagalbą moteriai, kuriai dėl neatsargaus elgesio su smulkintuvu buvo pažeisti visi vieno piršto nervai“, – pasakoja A. Zubrickas.

Mediko teigimu, nuo elektros srovės gyventojai namuose dažniausiai nukenčia dėl netvarkingos elektros instaliacijos, pavyzdžiui, mėgindami patys atgal įstatyti iš vietos iškritusią rozetę. Su tokiais sužalojimais sulaukiama 3-5 pacientų per metus, jų traumos paprastai būna rimtos, o nukentėjusieji hospitalizuojami stebėjimui.

„Remontuojant namus pasitaiko cheminių nudegimų, kritimų nuo kopėčių ir kėdžių. Būna, kad net ir užuolaidų kabinimas pasibaigia kulnakaulio, stipinkaulio, kulkšnies ar kitomis traumomis“, – sako A. Zubrickas.

Draudikai perspėja, kad bandymai patiems tvarkyti elektros instaliacijos gedimus ar elektrinius įrankius neturint profesionalios patirties gali baigtis net ir mirtimi, o atsiradus gedimams visais atvejais geriau pasitelkti į pagalbą specialistus.

„Dirbant su tam tikrais įrankiais ar elektros prietaisais visuomet privalu susipažinti su jų naudojimo taisyklėmis ir jų laikytis. Lipant kopėčiomis ar dirbant ant kitokių paaukštinimų būtina įsitikinti, kad jie yra kokybiški, nesulūžę. Senos medinės kopėčios dažnai būna nebetvirtos ir gali neatlaikyti žmogaus svorio.

Be to, gyventojai dažnai įsigudrina pasigaminti ir savadarbes pasilipimo aukščiau priemones, kurios neatitinka saugumo reikalavimų. Naudojantis kopėčiomis taip pat reikėtų įsitikinti, kad jos turi tvirtą atramą, geriausia, kad lipant jas kas nors dar ir prilaikytų. Norint išvengti nelaimių su įvairiais aštriais ir bukais įrankiais, svarbu visuomet juos naudoti pagal paskirtį ir saugiai“, – pabrėžia A. Pilčicas.

A. Zubrickas sako, kad atskira namų aplinkoje patiriamų traumų kategorija yra įvairūs nudegimai.

„Nusiplikoma karštu vandeniu, aliejum, kitais skysčiais. Židinius ar krosnis turintys žmonės mėgsta pilti į ugnį degaus skysčio ir taip nukenčia patys, pasitaiko ir nudegimų nuo automobilių aušinimo skysčio garų, kai neatsargiai atsukamas talpos dangtelis“, – sako gydytojas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujausiuose reitinguose – didėjanti praraja tarp lyderių (72)

Spalį smuko visuomenės palaikymas didžiausiai valdančiajai „valstiečių“ partijai, tačiau...

Starkevičius: į Lietuvą grįžta baudžiava – žemė atimama, bet savininkas paliekamas ją dirbti (23)

Kazimieras Starkevičius , buvęs žemės ūkio ministras, ūkininkas, dabar Seimo narys ir...

„Crypto 2.0“ - skaitmeniniai pinigai, už kuriuos pagaliau bus galima įsigyti prekių? (6)

Londono verslo klubas, sukurtas specialiai aktyvistams, padėjusiems pertvarkyti Britanijos rinkimų...

Ūkio ministras apie maisto kuponus: nežinau, iš kur atsiranda tokios idėjos (197)

Ar kainų mažinimą pagrindiniu tikslu išsikėlusi vyriausybė savęs neįvarė į kampą? „ Delfi...

Mokytojų streikas įsibėgėja: jungiasi dar 10 mokyklų (8)

Dar dešimt mokyklų trečiadienį prisijungs prie besitęsiančio pedagogų streiko dėl šiemet...

Panevėžį drebina kūdikio netektis: po ligoninės išvadų – neįtikimos ir šokiruojančios detalės (75)

Kūdikio Respublikinėje Panevėžio ligoninėje spalį netekusios Ilonos iš mažo miestelio...

Gražiausiais pasaulio vaikais vadinamos mergaitės užaugo: kaip jos atrodo dabar ir kaip susiklostė jų likimai? (3)

Netrūksta pasakų apie nuostabaus grožio vaikus – kai kuriems ir vardai duoti remiantis jų...

Orai: naktys darysis vis šaltesnės (3)

Labai norėtųsi, kad reiškiniai atmosferoje pasikeistų ir savaitgalio orų prognozė...

Rima Kernagienė su komanda lavins vaikų kūrybiškumą: auklėdami dažnai pridarome daugiau žalos nei naudos

„Vaikai supranta kur kas daugiau nei mes, suaugusieji, pastebime“, – neabejoja Rima Kernagienė....

Atsakė kelininkų darbu nepatenkintiems josvainiečiams: mes juk oro sąlygų nepasirinksime (2)

Keliai žvyro danga tvarkomi ne tik vasarą, bet ir rudenį, pavasarį. Tiesa, ne tik vasarą, bet ir...