aA
Daugelio tėvų ir kai kurių specialistų nuomone, patyčios – tik vyresnių vaikų problema, tačiau ir darželyje susiduriama su įvairiomis patyčių formomis – bendraamžių smurtu, užgauliojimu, šaipymusi, ignoravimu ar daiktų atiminėjimu.
© Organizatorių nuotr.

„Zipio draugai“ – jau 16 metų sėkmingai veikianti viena iš nedaugelio prevencinių programų Lietuvoje, skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams. Programos veiklos sukakčiai paminėti surengtoje konferencijoje apie patyčių problemą kalbėjo patys vaikai, jų tėvai, pedagogai ir jau suaugę pirmieji programos dalyviai.

Lietuvoje kas trečias vaikas patiria patyčias – rodo oficiali statistika. VŠĮ „Vaiko labui“ direktorė Aurelija Okunauskienė teigia, kad „Zipio draugų“ ir kitų prevencinių programų dėka pavyko sumažinti patyčias patiriančių ikimokyklinio amžiaus vaikų skaičių Lietuvoje. Pastebėta, kad darželiuose, kuriuose programa vykdoma nuosekliai ir daugelį metų iš eilės – pagerėjo mikroklimatas ir vaikų tarpusavio santykiai.

„Patyčias nesunkiai galima atpažinti net ir darželyje. Svarbu suprasti, kad tai nėra pajuokavimas ar draugiški vaikų vienas kito paerzinimai – tai agresyvus ir kitą žmogų žeminantis elgesys. Patyčių pasekmių ikimokykliniame amžiuje skalė plati – nuo vaiko agresijos iki visiško užsidarymo savyje, todėl programos vykdytojų užduotis pirmuosius patyčių ženklus pastebėti kuo anksčiau ir tai sustabdyti. Programoje su vaikais daug kalbama apie įvairias konfliktines situacijas, tačiau jiems nenurodoma, kaip derėtų elgtis, o leidžiama patiems ieškoti ir priimti sprendimus“, – teigia A. Okunauskienė.

Patyčios – problema, egzistuojanti net ir darželiuose
© Organizatorių nuotr.

Šiemet programa vyksta daugiau nei 500 Lietuvos ugdymo įstaigų, joje dalyvauja apie 800 pedagogų ir beveik 16 tūkstančių vaikų. Iš viso programoje nuo jos gyvavimo pradžios jų dalyvavo beveik 160 tūkst. Tačiau, „Vaiko labui“ direktorės teigimu, programos galėjo ir nebūti, jei ne verslo parama: „Prekybos tinklo „IKI“ įkūrėjai broliai Ortizai nusprendė paremti mūsų programą, kadangi šios programos prieš patyčias nešamos idėjos glaudžiai sutapo su jų verslo socialinės atsakomybės kryptimi – šeima. Šiandien prekybos tinklas jau dešimtmetį remia šią programą ir yra jos generalinis rėmėjas.“

Prekybos tinklo generalinis direktorius Gerard Rog konferencijos metu akcentavo, kaip svarbu, kokia karta šiandien auga ir kas perims mūsų puoselėjamas vertybes: „Tai ką mes perduosime savo vaikams, ko juos išmokysime – tokia ir bus mūsų visuomenė. „Zipio draugai“ – mūsų įmonės socialinės atsakomybės dalis, kuria mes nuoširdžiai tikime jau dešimt metų, kadangi mūsų ir šios programos vertybės sutampa. Esame įsitikinę, kad būtent vaikams turėtų būti skiriamas didžiausias dėmesys – juk tai labai svarbi, tačiau ir viena jautriausių visuomenės grandžių.“

Mūsų šalyje yra 58 tūkstančiai 6–7 metų amžiaus vaikų, iš jų beveik trečdalis lanko „Zipio draugų“ programą. Lietuvoje atlikto programos tyrimo metu paaiškėjo, kad net 81 proc. programą baigusių ir šiuo metu besimokančių 6-oje klasėje vaikų puikiai atsiminė darželyje lankytas pamokėles. Iš jų net 70 proc. vaikų teigė, jog programa jiems padėjo įveikti emocinius sunkumus ir tolimesniame gyvenime.

Patyčios – problema, egzistuojanti net ir darželiuose
© Organizatorių nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujų technologijų era: piršto antspaudu ar veidu atrakinami išmanieji telefonai – kiek tai saugu (5)

Šiandien jau nieko nestebina, kad pirštų antspaudu ar savo veidu galite atrakinti išmanųjį...

Sutampa net aplinkybės: Karbauskiui teko savo kailiu pabūti Pranckiečio vietoje (49)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis patekęs į...

Zelenskis negrąžins didžiausio šalies banko savininkui: gresia rimtas konfliktas su buvusiu partneriu (21)

Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo vyriausybė negrąžins didžiausio šalies banko...

Gaisras Alytuje: dūmai nusisuko nuo miesto Prognozuoja, kada gaisras bus užgesintas. Papildyta 21:03 (490)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Užkalnis: kuo kvepia laukinė laisvė ir runkeliai iš kioskų? (6)

Bjaurieji amžiai, dar žinomi, kaip pirmasis nepriklausomybės dešimtmetis, viskas, kas prasideda...

Apie troleibusą svajojo nuo vaikystės: kai atlyginimas – 500 eurų, jauni darbuotojai čia neužsibūna (24)

Vilniaus miesto gatvės neįsivaizduojamos be troleibusų. Vieni jų nemėgsta dėl prasto...

Mitybos specialistė Tulčina perspėjo kavos mėgėjus ir įvardijo, ko pati niekada nevalgo (102)

Jei norite būti sveiki, kiekvieną rytą valykite dantis su soda, išgerkite stiklinę šilto vandens...

Ekspertas: Šiaurės Korėja situacijos nebekontroliuoja, gresia badas (103)

Oficialiais duomenimis, Rytų Azijoje siaučiantis kiaulių užkratas praktiškai aplenkė Šiaurės...

Balsavimas: kuri pora pirmoji turėtų palikti projektą „Šok su žvaigžde“? (5)

Šis šeštadienio vakaras LRT projekto „Šok su žvaigžde“ dalyviams taps rimtu išbandymu. Jei...

Istorijos mokytojas nusprendė dirbti kitaip: savęs be socialinių tinklų neįsivaizduoju (2)

Nuolat ieškantis originalių būdų sudominti mokinius, nepasitenkinantis vien sausa teorija,...