aA
Daugelio tėvų ir kai kurių specialistų nuomone, patyčios – tik vyresnių vaikų problema, tačiau ir darželyje susiduriama su įvairiomis patyčių formomis – bendraamžių smurtu, užgauliojimu, šaipymusi, ignoravimu ar daiktų atiminėjimu.
© Organizatorių nuotr.

„Zipio draugai“ – jau 16 metų sėkmingai veikianti viena iš nedaugelio prevencinių programų Lietuvoje, skirta ikimokyklinio amžiaus vaikams. Programos veiklos sukakčiai paminėti surengtoje konferencijoje apie patyčių problemą kalbėjo patys vaikai, jų tėvai, pedagogai ir jau suaugę pirmieji programos dalyviai.

Lietuvoje kas trečias vaikas patiria patyčias – rodo oficiali statistika. VŠĮ „Vaiko labui“ direktorė Aurelija Okunauskienė teigia, kad „Zipio draugų“ ir kitų prevencinių programų dėka pavyko sumažinti patyčias patiriančių ikimokyklinio amžiaus vaikų skaičių Lietuvoje. Pastebėta, kad darželiuose, kuriuose programa vykdoma nuosekliai ir daugelį metų iš eilės – pagerėjo mikroklimatas ir vaikų tarpusavio santykiai.

„Patyčias nesunkiai galima atpažinti net ir darželyje. Svarbu suprasti, kad tai nėra pajuokavimas ar draugiški vaikų vienas kito paerzinimai – tai agresyvus ir kitą žmogų žeminantis elgesys. Patyčių pasekmių ikimokykliniame amžiuje skalė plati – nuo vaiko agresijos iki visiško užsidarymo savyje, todėl programos vykdytojų užduotis pirmuosius patyčių ženklus pastebėti kuo anksčiau ir tai sustabdyti. Programoje su vaikais daug kalbama apie įvairias konfliktines situacijas, tačiau jiems nenurodoma, kaip derėtų elgtis, o leidžiama patiems ieškoti ir priimti sprendimus“, – teigia A. Okunauskienė.

Patyčios – problema, egzistuojanti net ir darželiuose
© Organizatorių nuotr.

Šiemet programa vyksta daugiau nei 500 Lietuvos ugdymo įstaigų, joje dalyvauja apie 800 pedagogų ir beveik 16 tūkstančių vaikų. Iš viso programoje nuo jos gyvavimo pradžios jų dalyvavo beveik 160 tūkst. Tačiau, „Vaiko labui“ direktorės teigimu, programos galėjo ir nebūti, jei ne verslo parama: „Prekybos tinklo „IKI“ įkūrėjai broliai Ortizai nusprendė paremti mūsų programą, kadangi šios programos prieš patyčias nešamos idėjos glaudžiai sutapo su jų verslo socialinės atsakomybės kryptimi – šeima. Šiandien prekybos tinklas jau dešimtmetį remia šią programą ir yra jos generalinis rėmėjas.“

Prekybos tinklo generalinis direktorius Gerard Rog konferencijos metu akcentavo, kaip svarbu, kokia karta šiandien auga ir kas perims mūsų puoselėjamas vertybes: „Tai ką mes perduosime savo vaikams, ko juos išmokysime – tokia ir bus mūsų visuomenė. „Zipio draugai“ – mūsų įmonės socialinės atsakomybės dalis, kuria mes nuoširdžiai tikime jau dešimt metų, kadangi mūsų ir šios programos vertybės sutampa. Esame įsitikinę, kad būtent vaikams turėtų būti skiriamas didžiausias dėmesys – juk tai labai svarbi, tačiau ir viena jautriausių visuomenės grandžių.“

Mūsų šalyje yra 58 tūkstančiai 6–7 metų amžiaus vaikų, iš jų beveik trečdalis lanko „Zipio draugų“ programą. Lietuvoje atlikto programos tyrimo metu paaiškėjo, kad net 81 proc. programą baigusių ir šiuo metu besimokančių 6-oje klasėje vaikų puikiai atsiminė darželyje lankytas pamokėles. Iš jų net 70 proc. vaikų teigė, jog programa jiems padėjo įveikti emocinius sunkumus ir tolimesniame gyvenime.

Patyčios – problema, egzistuojanti net ir darželiuose
© Organizatorių nuotr.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ramanausko-Vanago brolis Albinas: kai mane paleido, iškart supratau, kodėl (160)

Ilgi metai miškuose, tamsiuose, šaltuose ir ankštuose bunkeriuose, sveiku protu nesuvokiami...

Pagrindinių mokesčių trūkumas siunčia rimtą signalą apie Lietuvos ekonomiką (130)

Finansų ministerija skelbia, kad per devynis šių metų mėnesius valstybės ir savivaldybių...

Bankų krizėje įklimpusi Graikija – vis dar be gelbėjimosi plano (33)

Jei manėte, kad Graikijos nesėkmės jau praeityje, manykite iš naujo.

Putinas pribloškė cinišku pareiškimu: buvusios sovietinės respublikos apgailestauja dėl SSRS subyrėjimo (291)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, jog daugelio buvusių...

Pilvo riebalai – pavojus sveikatai: 7 būdai, kaip jų atsikratyti (20)

Esama net keleto priežasčių, kodėl pilvo srityje kaupiasi riebalai. Visų pirma, verta paminėti...

Perspėjo važiuojančius pro Panevėžį: teks apsišarvuoti kantrybe (8)

Pastarosiomis dienomis dalis važiuojančiųjų Panevėžio aplinkkeliu ilgam strigo spūstyse....

Galingą LeBrono debiutą „Lakers“ gretose apkartino karjeros rungtynes sužaidęs Stauskas

NBA reguliariojo sezono pradžia nesėkmingai susiklostė šią vasarą gerokai atsinaujinusiam Los...

Nuošalioje Vilniaus vietoje tiekia autentišką armėnišką maistą: stulbina kainomis ir porcijų dydžiu (212)

Jeigu nebūčiau vykusi automobiliu pro šalį, apie Valakampių paplūdimyje kepamus armėniškus...

Ekspertai grindis rinktis siūlo atsižvelgiant į savo gyvenimo būdą pasitikrinkite, kokios geriausiai tinka jums (4)

Įsirengiant ar remontuojant namus, grindų danga tampa vienu iš svarbiausių tiek investiciniu, tiek...

Erika Vitulskienė pirmą kartą pozavo su maudymosi kostiumėliu: jei bijai savęs – bijai viso pasaulio (165)

Dar neprasidėjęs televizijos projektas „Dydžio (r)evoliucija“ sulaukia begalės lietuvių...