aA
Žaidimai vaikams naudingi mažiausiai dėl 8 priežasčių.
Vaikai žaidžia
Vaikai žaidžia
© Shutterstock

Dalinamės jomis, kad ir jūs suprastumėte didelę žaidimų naudą vaikams:

1) Žaidimai leidžia vaikui išreikšti save – žaidimai pirmiausiai yra saviraiškos rūšis, kai vaikas gali būti savimi ir užsiimti tuo, kas jam patinka labiausiai. Vaiko kambarys gali būti pilnas įvairiausių žaislų, tačiau dauguma vaikų didžiąją laiko dalį žais tik su tam tikrais žaislais. Tai reiškia, kad vaikas gali pats pasirinkti, kas jam įdomiausia.

2) Žaidimas naudingas vaiko kalbos ugdymui – net jei ir vaikas žaidžia vienas, jis neretai garsiai kalba. Įsiklausykite į jo kalbą – kaip jis reiškia savo mintis, kaip formuluoja sakinius, kokius sprendimus priima? Net ir dar nekalbantis vaikas žaisdamas skleidžia įvairius garsus – tai labai svarbu jo kalbos formavimuisi.

3) Žaidimai padeda formuoti vaikų savarankiškumą – žaidimų pasaulyje vaikas tampa savarankiškesnis nei įprastai. Vaikams reikėtų leisti pažaisti ir savarankiškai, nes tai ugdo jų savarankiškumo įgūdžius ir leidžia pačiam priimti įvairius sprendimus. Tai, kad vaikas sugeba žaisti savarankiškai be suaugusiųjų įsikišimo yra labai geras ženklas – vaikas formuoja įvairius asmeninius įgūdžius.

4) Žaidimų metu mokomasi kritinio mąstymo – žaidimai yra realaus pasaulio situacijų atspindžiai, todėl vaikai jų metu mokosi ne tik kritiškai mąstyti, bet ir priimti tam tikrus sprendimus. Pavyzdžiui, vaikas žaidžia su gaisrininko įranga – jis supras, kad gaisrą svarbu užgesinti kuo greičiau, tačiau gesinimo metu svarbu ne tik laiku išgelbėti nukentėjusius, bet apsaugoti ir save, kad kitą kartą būtų galima išgelbėti ir kitus nelaimės užkluptus žmones.

5) Žaidimų metu ugdomi socialiniai įgūdžiai – tokia žaidimų teikiama nauda ypatingai atsiskleidžia tuomet, kai vaikas žaidžia ne vienas. Jei vienu metu du ar daugiau vaikų užsinori vieno žaislo, tuomet geriausia, kai sprendimą vaikai atranda savarankiškai. Tokiu būdu mokomasi spręsti įvairius galimus konfliktus ir atrasti geriausius jų sprendimo būdus.

6) Žaidimai paspartina vaiko vystymąsi – vaikai žaidžia jau nuo pačių seniausių laikų. Tai natūralus vystymosi periodas, kuris padeda vaikams ne tik įsijausti į įvairius vaidmenis, bet ir pabūti pačiose įvairiausiose situacijoje. Žaidimo forma vaikai susipažįsta su realaus pasaulio dėsniais ir žaisdami kartu su kitais vaikais ar suaugusiaisiais ugdo savo socialinius įgūdžius.

7) Žaidimai ugdo empatijos jausmą – žaidimo forma vaikai išmoksta suprasti ir atpažinti kitų žaidimo dalyvių jausmus ir poreikius. Empatijos jausmas ugdomas nuo ankstyvos vaikystės ir tai daroma žaidžiant su kitais bendraamžiais ar suaugusiaisiais. Vaidmenų žaidimai, pavyzdžiui, įsijautimas į šeimos gydytojo ar veterinarijos gydytojo vaidmenį gali padėti išugdyti stipresnius empatijos jausmus.

8) Judrių žaidimų metu ugdomi judėjimo gebėjimai – sportiniai žaidimai, karstymasis laipynėmis ir panašūs fiziniai žaidimai padeda stiprinti vaiko raumenis ir lavinti judėjimo gebėjimus, koordinaciją, pusiausvyrą ir t.t. Tuo tarpu žaidimai su dėlionėmis, kaladėlėmis ar konstruktoriais padeda lavinti smulkiosios motorikos gebėjimus.

medguru.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Top naujienos

Ekspertas: jei Rusija apsisprendžia, tai klausimas ne mėnesių, o savaičių (90)

Praėjusią savaitę vyko ne vienas pokalbis tarp Vakarų ir Rusijos. Nepaisant to, Jungtinės...

Rusijos dujų tranzito planas neleidžia Europai atsikvėpti

Rusija išlaiko įtampą Europos gamtinių dujų rinkoje, nes iš šalies preliminarių vasario...

Į Lietuvą atkeliauja nauja vakcina nuo COVID-19: dėl savo išskirtinumo daliai žmonių ji bus priimtinesnė

Jau šių metų vasario antroje pusėje Lietuvoje nuo koronaviruso bus galima skiepytis nebe...

Baltieji rūmai: Rusija gali pulti Ukrainą bet kuriuo metu (196)

Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad Rusija yra užsimojusi surengti karinį puolimą prieš...

D+Roma Macijauskaitė

„Mantinga“ generalinis direktorius – apie tai, kokia ateitis laukia įmonės darbuotojų ir kuo Marijampolė nėra prastesnė už Vilnių (1)

Jau dvejus metus prie duonos, užkandžių ir šaldytų gaminių bendrovės „ Mantinga “ vairo...

Pasiruoškite įvykiui danguje: šiąnakt pro Žemę praskries milžiniškas asteroidas; paskelbta, kur galima stebėti gyvai (11)

Jau šiandien pro Žemę saugiu atstumu praskries asteroidas 1994 PC1, o jo priartėjimą bus galima...

D+Agnė Keizikienė

Po aistringų naktų ginekologams iš intymių vietų tenka traukti ir dešras, ir vynuoges: gydytoja papasakojo apie dažniausias traumas sekso metu

Įsivaizduokite – aistringas vakaras, jūs ir jis, žvakių šviesa, jis nubloškia jus ant lovos,...

Infliacija stebina: tai buvo sparčiausias kainų augimas nuo tų laikų, kai įvestas litas (5)

Pirmaisiais Nepriklausomybės metais infliacija Lietuvoje buvo kosminė. Ji siekė ir tūkstantį...

D+Edmundas Jakilaitis

Geniali operacija, kuri padėjo Lietuvai „atvaduoti“ Klaipėdos kraštą (1)

Šįkart pokalbyje „Apie karybą“ žurnalistas Edmundas Jakialitis su Vilniaus universiteto karo...