Nei vienas nuoseklus vadovėlis nepateiks patikimų patarimų, kaip išauginti laimingus vaikus išsiskyrus jų tėvams. Kiekviena situacija ir kiekviena šeima yra skirtinga. Tačiau vis dėlto yra bendri orientyrai, kurie galėtų šiek tiek palengvinti situaciją.
Šie patarimai padės paversti skyrybų procesą mažiau skausmingu Jūsų vaikams. Kiekvieni tėvai turės paaiškinti jiems savaip; sąžiningumas, jautrumas, savitvarda ir laikas savaime padės pradėti gydymo procesą. Būkite kantrūs.

Paraginkite savo vaikus papasakoti apie jų jausmus kaip galima nuoširdžiau – teigiamus ar neigiamus – apie tai, kas jiems nutiko. Paverskite tai kasdieniniu procesu.

„Pabandykite atsisėsti su savo vaikais, kai Jūs jaučiatės pakankamai jaukiai ir padrąsinkite juos papasakoti kaip galima daugiau apie tai, ką jie mano ir jaučia,“ sako Lucille Mansfield, filosofijos daktarė ir psichologė. „Kai vaikai auga, jų klausimai keičiasi; jiems gali atsirasti klausimų, kurie niekada anksčiau jiems nekildavo. Palikite dialogą atvirą net jeigu jaučiate, kad tai kadaise jau praėjote,“ – sako ji. „ Jeigu Jums pernelyg sunku, suraskite ką nors, kas pasikalbėtų su jais apie tai. Kartais kiti giminaičiai irgi gali padėti.“

Natūralu, jeigu vaikams dėl skyrybų kyla daug emocijų. Jie gali jaustis kalti ir įsivaizduoti, kad tai jie „sukėlė“ problemą. Tai dažniausiai nutinka tuomet, jeigu jie kartais girdi, kaip tėvai dėl jų ginčijasi. Vaikai gali jausti pyktį ar baimę. Jie gali nerimauti, kad bus palikti ar atskirti nuo savo tėvų.

Kai kurie vaikai gali išsakyti savo jausmus, kiti, priklausomai nuo savo amžiaus ir išsivystymo, gali nesurasti tinkamų žodžių. Tačiau jie gali elgtis agresyviai ar jaustis prislėgti. Mokyklinio amžiaus vaikai gali pradėti blogiau mokytis ar prarasti susidomėjimą anksčiau mėgiama veikla. Jaunesnio amžiaus vaikų jausmai dažniausiai pasireiškia jiems bežaidžiant.

Vaikai irgi turi teisę į savo jausmus. Jei atrodys, kad Jūs bandote „nutaisyti laimingą veidą“, jie gali pradėti rečiau dalintis su Jumis savo jausmais.

Nekalbėkite blogai apie savo buvusį sutuoktinį prie vaikų, net jeigu Jums vis dar pikta arba Jūs dar konfliktuojate.

Tai yra vienas sunkiausių dalykų, bet „svarbu, kad tėvai stengtųsi nekeikti vienas kito nepadoriais žodžiais ir neverstų vaiko laikyti vieno iš jų kaltu,“- sako Mansfield.

„Tai verčia vaiką pasijusti lyg plėšomam į dvi puses,“ – priduria šeimos gydytoja Miriam Galper Cohen,. „Vaikai gali manyti, kad „jeigu tėvelis ar mamytė tokie blogi, tai ir aš esu blogas, nes jie yra dalis manęs.“ Tai netiesa,“- sako ji. „Vaikas turi surasti savo tiesą“.

Stenkitės nenaudoti savo vaiko kaip tarpininko, ypač jeigu Jūs vis dar konfliktuojate.

Vaikui nereiktų jaustis tarpininku tarp nesutariančių tėvų ar saugoti vieno iš suaugusių paslaptis bei kaltinimus kitam. Išlaikykite savo suaugusiųjų gyvenimą kaip galima labiau privačiu ir diskretišku; visur, kur tik įmanoma, dėl su vaiku susijusių reikalų, pavyzdžiui, grafiko sudarymą, lankymą, sveikatos įpročius ar mokyklos problemas, bendraukite tiesiogiai tarpusavyje.

Pasiruoškite pasipriešinimui ir sunkumams, padedant vaikams prisitaikyti prie naujų bičiulių.

Nauji santykiai, naujai susikūrusios šeimos ir antrosios santuokos yra sunkiausi skyrybų proceso aspektai. „Jei mes kalbame apie vaikus, tai jiems gali būti labai sunku susitaikyti su jūsų nauju partneriu,“ – sako Galper Cohen. „Vaikai susiduria su įvairiausiomis problemomis bendraujant su kitais vaikais; patėviai ir antroji santuoka yra labai sunkus gyvenimo pokytis ir jis reikalauja milžiniškos kantrybės, laiko, jumoro ir kalbėjimosi. Tam reikia daug laiko; čia nebus meilės iš pirmo žvilgsnio ar momentinio prisirišimo“.

Stenkitės paskatinti dalyvavimą grupėse, draugystę ir norą pasitarti. Vienišiems tėvams reikia visos pagalbos, kokią jie gali gauti.

Draugų ir giminaičių parama gali padėti Jums ir Jūsų vaikams susitaikyti su skyrybų ir išsiskyrimo skausmu. Vaikams tai dažnai padeda sutikti kitus vaikus, kurie puikiai sutaria su išsiskyrusiais tėvais; vaikai dažnai gali padėti ir pasipasakoti vienas kitam, o tėvams tokiu išbandymų laiku reikia specialios paramos.

Vaikai turėtų būti visaip skatinami teigiamai žiūrėti į abu tėvus. Netgi geriausiomis sąlygomis išsiskyrimas ir skyrybos gali įskaudinti ir padaryti nelaimingais daugumą vaikų. Ir, be abejo, tai yra emociškai sunku ir tėvams. Taigi suprantama, kad nežiūrint į jų geriausius norus, jie gali perteikti savo skausmą ir pyktį vaikams. Tačiau tėvai, kurie gali paskatinti susitaikymą bei sukurti gerus santykius net sunkiomis sąlygomis, žengs didelį žingsnį padėdami savo vaikams – ir sau patiems – prisitaikyti ir judėti pirmyn.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po veidmainiškų Gražulio išvedžiojimų – kandūs internautų kirčiai (224)

Po to, kai Seimo narys Petras Gražulis prisipažino su palangiške Birute Navickaite susilaukęs...

Papiktino 100 eurų reikalavimas už staliuko rezervaciją: gal nevaidinkite čia Niujorko ar Londono (11)

Bent kartą gyvenime kavinėje ar restorane daug kam tenka rezervuoti staliuką kokiam nors...

Po tragedijos Klaipėdos viešbutyje prabilo Ričardas Pinikas: kas nutiko tą lemtingą vakarą? (334)

Dažniausiai žiniasklaidoje pristatomas kaip a.a. aktoriaus Vytauto Šapranausko vadybininkas...

Rusijos žudikas Nr.1: kas jis? grupuotės nariai gyveno visiškai kitoje realybėje (20)

Austrija Rusijai išdavė, kaip manoma, didelės nusikalstamos grupuotės lyderį Aslaną Gagijevą,...

Atlikėja Mia nusirėžė plaukus: išvaizdos pokyčiai – prieš naują etapą asmeniniame gyvenime (40)

Ne paslaptis, jog gyvenimo pokyčius atspindi ir besikeičianti išvaizda. Na, o asmeninio gyvenimo...

Trumpas muša prekybos karo būgnais: grasina smogti į jautrią ES vietą (30)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino, kad tuo atveju, jei ES pademonstruos priešiškumą...

Pasitikrinkite savo žinias apie sveikatą atsakydami į šiuos penkis klausimus

Žmonės yra labai smalsūs. Sveikata mums – didžiausias turtas, todėl norime žinoti grėsmes ir...

Bakas sako, kad trauksis iš frakcijos, jei valstiečiai imsis „beprasmiško“ tyrimo (189)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas penktadienį pareiškė,...

Išrinkite unikalią Lietuvos vietą, kurioje jaučiatės tarsi užsienyje (55)

Naujienų portale DELFI vyksta unikalus projektas: „ 100 žingsnių per Lietuvą “, kurio metu...

Aukso gyslą Palangoje atradusio verslininko prekė paplito it virusas: poilsiautojai noriai atveria pinigines (25)

Pernai poilsiautojai Palangoje dėl neregėto deserto eilėse stovėdavo kone valandą, tačiau aukso...