aA
Neseniai žiniasklaidoje pasirodė pranešimas, kad palangiškių Birutės ir Stasio Juzumų dėdė Kazimieras Balsevičius, persikėlęs iš JAV į gimtinę, prieš mirtį testamentu padalijo santaupas giminaičiams, nepamiršdamas ir mylimo augintinio Terio. Bostono terjeras Teris paveldėjo iš savo šeimininko 10 tūkst. JAV dolerių – ši suma buvo notaro įforminta ir pridėta prie palikimo, skirto naujiesiems Terio šeimininkams Juzumams...
Labradoras, šuo
© S.Valujevos nuotr.

Gyvenimo bendražygiai

Mūsų krašte tai pirmas atvejis, kai testamente buvo nurodyta, ką paveldi gyvūnas augintinis. Vakarų šalyse ši praktika galioja seniai, šunys miljonieriai ten nieko nebestebina.

Šuo arba kitas naminis gyvūnas mūsų teisinėje sistemoje prilyginamas turtui. Todėl, jeigu ketinate mylimam augintiniui palikti savo turtą testamentu, iškils sunkumų: turtui turtas nepaliekamas. Norėdami palikti užgyventą turtą augintiniui, turėsite ieškoti sąžiningo žmogaus ir jam patikėti augintinį bei lėšas.

Nieko keista, kad žmonės, pavargę nuo šaltų ir nedraugiškų tarpusavio santykių, vis dažniau pasirenka šunišką draugiją. Geriausias žmogaus draugas jau gali mėgautis prabangia lova, turėti savo muzikinį grotuvą ar bėgioti su prie antkaklio pritvirtinta skaitmenine kamera.

Garsių dizainerių šuniški drabužiai, visokie papuošalai tėra malonios smulkmenos, palyginti su šunų SPA centrais ar šunų psichologų konsultacijomis.

Kai kur šunys net gali pasijusti teisėtais visuomenės nariais. Štai Kalifornijos gyventojas Donaldas Mileris pasiekė, kad jo pudeliui Barniui būtų suteikta teisė balsuoti prezidento rinkimuose. Neįtikėtina, bet Barnį registravo rinkėju! Žinoma, pildydamas rinkimų anketą, gudruolis šeimininkas nepaminėjo, kad Barnis – šuo, užtat keturkojis „pilietis“ gavo kvietimą į rinkimus.

Sąskaita šuniui – utopija

Sako, kiekvienas savaip kraustosi iš proto, bet argi neprotinga pasirūpinti savo augintiniu, ypač jeigu sąskaitoje dulka solidi sumelė, kurios nesinori palikti būriui giminaičių, besidominčių vien pinigais.

Visiškai suprantamas šeimininkų noras atsidėkoti ištikimam augintiniui. O ar galima mūsų šalyje atidaryti banko sąskaitą savo augintiniui, kad, patikėjus prižiūrėti kitam žmogui, šuo gyventų nieko nestokodamas?

Deja, bankų specialistai aiškina, kad atidaryti sąskaitą šuniui ar kitam gyvūnui neįmanoma, nes jie nėra asmenys. Tačiau siūloma išeitis: asmeniui, kuris rūpinsis šunimi, kai būsite užimti ar išvykę, galite atidaryti sąskaitą ir pervesti į ją norimą pinigų sumą. Tačiau mus įspėjo dėl vieno „bet“: bankas neturi teisės kontroliuoti, kaip pilietis, kuriam atidaryta sąskaita, leidžia pinigus.

Telieka pasikliauti žmogaus sąžine ir tikėtis, kad pervedami pinigai nešvaistomi vėjais.

Norėdami kontroliuoti pinigų judėjimą, galite kitam asmeniui atidaryti antrąją naudotojo kortelę, leidžiančią naudotis jūsų sąskaita. Taip sukontroliuotumėte išleidžiamų pinigų kiekį, ypač jei sutartumėte, kad naudotojas viską pirks tik zoologijos parduotuvėse.

Galima atidaryti debetinę kortelę prie savo sąskaitos ir nustatyti dienos limitą, kiek asmuo – laikinasis jūsų gyvūno globėjas, besinaudojantis debetine kortele, gali išleisti pinigų. Kilus nesusipratimams, sąskaitos savininkas bet kada gali blokuoti kortelę.

Turtui turto nepaliksi

Lietuvos notarų rūmų teisininkai nurodo, kad mūsų šalyje įpėdiniais pagal testamentą gali būti tik fiziniai arba juridiniai asmenys. Teisiniu požiūriu gyvūnas yra prilyginamas daiktui. Išeitų, kad gyvūnas yra nuosavybės teisės objektas, o ne subjektas. Todėl pats augintinis gali būti paliktas testamentu kitam asmeniui, tačiau gyvūnui testamentu turtas negali būti paliktas.

Lietuvos civilinis kodeksas numato testatoriui teisę įpareigoti įpėdinį pagal testamentą vykdyti kokią nors prievolę (testamentinę išskirtinę) vieno ar kelių asmenų naudai, o šie asmenys įgyja teisę reikalauti tą prievolę įvykdyti.

Testatorius, testamentu palikdamas savo augintinį ir kitą turtą, gali numatyti sąlygą, kaip su tuo paveldėtu turtu (šiuo atveju – gyvūnu) elgtis. Svarbu, kad ta sąlyga būtų teisėta, neprieštarautų viešajai tvarkai ir moralei. Todėl įpareigojimas augintinį globoti, juo rūpintis neprieštarauja nei Lietuvos įstatymams, nei moralės principams.

Vis dėlto gerai, kad nors šiek tiek galime įtakoti augintinio gyvenimo gerovę, jeigu patys šį pasaulį paliktume anksčiau nei mūsų mylimas gyvūnas.

O žvelgiant į pasaulines tendencijas tikėtina, kad Lietuvos teisininkai anksčiau ar vėliau turės pasukti galvas ir sukurti tokią teisinę bazę, kad mylimas keturkojis galėtų paveldėti turtą, jeigu artimi žmonės to nenusipelnė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dingus 5 asmenų šeimai į policiją kreipėsi vaiko teisių tarnyba: jų neberanda net giminaičiai (214)

Dėl penkių asmenų šeimos dingimo prašymą pradėti paiešką pateikusi Vaiko teisių apsaugos...

Trumpas griebiasi pirmtako išbandytos taktikos: praėjusį kartą tai padėjo sugriauti Kremliaus imperiją (494)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas žengia savo pirmtako Ronaldo Reagano keliu. Ketvirtadienį...

Kauno autobusų stotyje kilo gaisras, evakuota keli šimtai žmonių papildyta 13.38  (24)

Penktadienį iš Kauno autobusų stoties pastato ir šalia esančių parduotuvių dėl kilusio...

Pagrindinę Petrauskienės klaidą įvardijęs naujasis švietimo ministras atleis jos suformuotą komandą (150)

„Ir ministerija, ir švietimas labai pasikeitę. Ir iššūkiai šiek tiek kitokie“, – sako...

Iš tarnybos atleistas pulkininkas, kuriam VSD uždraudė dirbti su slapta informacija (5)

Sausio 18 d. dėl sistemingų drausminių nusižengimų bei Viešųjų ir privačių interesų...

Paviešintos su žmona besiskiriančio turtingiausio pasaulio žmogaus Jeffo Bezoso aistringos žinutės meilužei (6)

Didžiausios pasaulyje interneto parduotuvės įkūrėjas ir vadovas, turtingiausias pasaulio žmogus...

Pavojingiausios statybinės medžiagos, naudojamos ir dabar: gali sukelti ne tik vėžį, bet ir mirtį (9)

Pavojingomis gali būti laikomos tiek natūraliais, tiek sintetiniais cheminiais komponentais...

Užkalnis: užaugo kvailių karta, kuriai viskas gyvenime yra netyčiukas (452)

Manęs paklausė – ką svarbiausio reikėtų įskiepyti vaikui XXI amžiuje. Čia Instagramo stories...

Išpuoselėtas Dalios Grybauskaitės įvaizdis: pagrindinės grožio taisyklės pagal prezidentę komentuoja ekspertai (51)

Prezidentės pareigos ir nuolatiniai oficialūs vizitai reikalauja politikės pastangų ir...

Putiną sutiko kaip superžvaigždę: pakelti naikintuvai, uždarytos gatvės ir plūstanti minia (413)

Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius sausio 17 dieną Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui...