Esu mergina, man 14 metų. Norėčiau jums papasakoti apie man iškilusią problemą. Viskas prasideda nuo to, kad mokykloje ar kitoje viešoje vietoje aš būnu linksma, pozityvi, turiu daug draugų, padedu kitiems ir viską apibendrinus – viskas yra tiesiog tobula.
© A.Stackevič nuotr.

O namie, namie aš dažnai verkiu, visada būnu pikta, į visus klausimus atsakau piktu, pakeltu balsu „ne!“, ir būnu labai labai nervuota. Atrodo iš tų nervų galėčiau laisvai kam nors trenkti, noriu išsilieti. Neišeina susikaupti ir mokytis, beveik nieko namie nevalgau, viskas atrodo neskanu. Nepatinka man aplinka, stengiuosi kuo labiau pakeisti savo kambarį, kad kuo labiau primintų ką nors kitą, ne namus.

Tai, vienu žodžiu, mano klausimas būtų toks, kaip suvaldyti pyktį, nebūti tokiai nervuotai?

Toma (vardas pakeistas)

Komentuoja psichologė Karolina Puzinaitė:

Labas Toma,

Ačiū, kad daliniesi tokia asmenine problema, tuo pačiu ieškodama sprendimo ją spręsti. Visa tai patvirtina, kokia svarbi tau yra ši situacija. Aiškiai nupasakojai, kaip elgiesi mokykloje, o kaip namuose, galima pastebėti, kad tavo savijauta ir elgesys kardinaliai skiriasi. Siūlau pamąstyti, ko trūksta namuose, kad jaustumeisi taip pat gerai, kaip ir mokykloje? Kas yra tokio mokykloje, ko nėra namuose? Kas būtent namuose iššaukia pyktį?

Tavo konkretus klausimas buvo kaip suvaldyti pyktį ir kokie galėtų būti efektyvūs pykčio valdymo būdai namuose. Taigi eikime prie jų. Visų pirma yra svarbu suvokti, kokie pirmieji fiziniai požymiai tau parodo, kad tu supykai. Kiekvienam žmogui jie yra skirtingi. Vienam žmogui pradeda pilti karštis, kitam smarkiau plakti širdis, trečiam galvoje pradeda gamintis labai daug minčių apie neteisybę ir t.t.

Taigi, kai jau pradedi jausti, kad įvyksta kažkokie pokyčiai kūne, tuoj pat turėtum stabdyti save, kad neįeitum į pykčio situaciją. Visų antra, jeigu jau supykai, labai geras būdas yra pyktį perkelti ne į veiksmą, o pabandyti vaizduotėje su juo susitvarkyti. Gali įsivaizduoti ką tik nori, kaip atrodo tavo pyktis, ką tu su juo darai ir t.t. Trečias būdas, jeigu pyktis labai didelis, galima bandyti jį „iškrauti“. Ką tu beje ir minėjai, tik „iškrauti“ racionaliais būdais. Paimk popieriaus lapą ir suplėšyk jį smulkiais gabalėliais galvodama apie tai, kad pyktis palieka tave. Galima patrypti kojomis ar paploti rankomis. Veikimas rankomis ar kojomis, pykčio metu yra pagrįstas biologiškai. Taip pat tinka bet kokia fizinė veikla, tai gali būti grindų plovimas, sportas, šokiai.

Visi šie būdai sumažina pakilusį hormonų lygį. Ketvirtas būdas, rašymo terapija. Paimk popieriaus lapą, nusistatyk laikrodį, ir 10-15min., rašyk ant lapo viską, kas ateina į galvą. O jeigu tu būsi supykusi, ateis labai daug. Priekaištai, mintys apie neteisybę ir t.t.Vėliau tą popieriaus lapą galima suplėšyti, sutrypti ir išmesti.

Tokie ritualiniai veiksmai padeda sumažinti pykčio emociją. Penktasis būdas yra kognityvinė technika. Kai tik pradėsi jausti, kad galvoji apie neteisybę, ar mintyse labai pyksti, pasakyk garsiai žodį „stop“. Ir tuomet pasistenk nustoti apie tai galvoti, imk galvoti apie kažką kitą. Neįsivažiuoti į piktus apmąstymus yra labai svarbu, nes paprastai jie reikalauja daug mūsų energijos ir niekur neveda.

Pateikiau keletą pykčio valdymo būdų, svarbu, kad atrastum tinkantį būtent tau. Galbūt iš mano siūlomų, kils minčių apie naujus pykčio valdymo būdus. Noriu pabrėžti, kad suvaldyti pyktį yra gana sunku, bet įmanoma. Tai yra didelis meistriškumas ir to mokytis reikia neskubant, išsikeliant sau po nedidelį tikslą. Taigi, linkiu sėkmės!

http://psichika.eu
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Feisbuke uraganą sukėlusios karalienių įkvėpėjos ir jos vyro interviu apie turtus kraunančią veiklą ir tikrąjį gyvenimą (88)

Neseniai feisbuke it virusas paplito įrašas, kuriame Rasa Kaktytė kvietė moteris šypsotis,...

Mažoji Lietuva Anglijoje: pūsles ir varginantį darbą kenčia dėl 220 svarų per 3 dienas (191)

Mažoji Lietuva – taip šmaikščiai vadinamas vaisių ir daržovių pakavimo fabrikas Visbiče,...

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (173)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti (13)

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgaliui į namus vykę kariai pateko į avariją: vienas žuvo, keturi sužaloti papildyta (161)

Penktadienį, rugpjūčio 17 d., pavakare, kelio Molėtai–Pabradė 9-ajame kilometre, susidūrus...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (21)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

Skaitytojai dalijasi istorijomis: ką daryti, jei persekioja kelyje? (75)

DELFI skaitytojos istorija apie tai, kaip naktį ją automobiliu persekiojo nežinomas vyras...

Neįprastos vyrų ir moterų charakterio savybės, kurios atrodo seksualios priešingai lyčiai (15)

Seksualumas yra labai susijęs su kūnu. Žmonėms patinka matyti ir liesti kitų žmonių kūnus –...

Į festivalį „Karklė Live Music Beach 2018“ – net ir pėsčiomis (11)

Šiandien, penktadienį, Karklės miestelyje prasidėjo muzikos ir menų festivalis „ Karklė Live...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (769)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...