„Protesto amžiumi“ vadinama paauglystė – vienas sudėtingiausių laikotarpių ir jaunuoliui, ir jo tėvams. Paaugliai dažnai jaučiasi „įsprausti į rėmus“, nori išsilaisvinti iš suaugusiųjų nustatytų normų, todėl ima maištauti, renkasi pavojingą laisvalaikį.
Paauglys
© Corbis/Scanpix
Neformalaus ugdymo specialistai pabrėžia, kad šiame amžiaus tarpsnyje vaikus būtina paskatinti ieškoti savęs, pasirinkti gyvenimo tikslą ir parodyti, kad tai daug lengviau padaryti, turint gerą laisvalaikį.

Maištauti – natūralu

Jaunuoliai madingu laisvalaikio praleidimo būdu linkę laikyti pavojingas ir ekstremalias veiklas, pavyzdžiui, vaikinams patinka greitai važinėti automobiliu be vairuotojo teisių.

Merginos dažniausiai renkasi pasyvų laisvalaikį – su draugėmis vaikšto mieste, demonstruoja naujus rūbus.

Tokias tendencijas atskleidė Švietimo ir mokslo ministerijos užsakymu atlikta kokybinė paauglių apklausa. Tyrimas parodė, kad paaugliai jaučiasi esantys suaugę ir laisvalaikiu elgiasi, taip, kaip, jų manymu, daro vyresnieji, pavyzdžiui, vartoja svaigalus.

Jaunuoliai mano, kad, lankydami tradicinius būrelius, jie nebus išskirtiniai ir neatrodys savarankiški.

Vilniaus pedagoginio universiteto Socialinės komunikacijos instituto asistentė Daiva Šukytė pabrėžė, kad maištauti paauglystėje yra natūralu. Juk nemažai garsių atlikėjų, šou verslo pasaulio atstovų ar sėkmingą karjerą padariusių verslininkų anksčiau taip pat buvę maištininkai. Tačiau labai svarbu paaugliui paaiškinti netinkamo ar pavojingo laisvalaikio pasekmes. „Mes nemokome paauglių įvertinti savo elgesio. O juk svarbu paaiškinti: jei važiuoji automobiliu pernelyg greitai, tavo važiavimas gali pasibaigti avarija, gali užmušti žmogų, susižaloti ir likti neįgalus. Dėl šios klaidos tavo tikslas – pavyzdžiui, siekis tapti teisininku – gali likti niekada neįgyvendintas“, - pridūrė D. Šukytė.

Ji pabrėžė, kad tėvai nuo pat vaikystės turi mokyti savo atžalas kelti sau gyvenimo tikslą ir pa-rodyti, kaip jį pasiekti. „Svarbu klausti paauglio, ką jis nori veikti baigęs mokyklą, kokią profesiją svajoja įgyti. Jaunuoliai, kurie siekia įstoti į universitetą ar tapti verslininkais, linkę rinktis ir turiningesnį laisvalaikį. Jie dažniausiai neturi laiko tuštiems pasisėdėjimams ar alaus buteliui“, - aiškino specialistė.

Reikia ir pramogų

D. Šukytės teigimu, paauglius, kaip ir vaikus, galima skirstyti į dvi grupes – turinčius įvairiausių užsiėmimų ir nerandančius, kur dėti tuščią laiką. Kad jaunuoliai nebūtų nei pernelyg užsiėmę, nei pernelyg laisvi, specialistė pataria jiems suplanuoti savo laiką – susidaryti 24 valandų grafiką ir numatyti, kiek laiko skirs pamokoms, pareigoms šeimoje ir kiek miegui, poilsiui, pomėgiams.

„Paaugliams reikia visko: poilsio, pramogų, bendravimo su draugais. Jaunuoliui svarbu lavinti savo kūrybiškumą, švęsti šventes, turėti galimybių pabūti vienam, pamąstyti. Ypač tai svarbu mergaitėms, kurios turi „kompleksų“ – galima paskatinti jas rašyti dienoraštį, rekomenduoti gerą knygą ar draugišką pokalbį“, - prasmingai planuoti laisvalaikį mokė specialistė.

Tėvų pareiga – nuolat bendrauti su paaugliu sūnumi ar dukra, ugdyti jo atsakomybės jausmą. Anot D. Šukytės, daugelis tėvų neturi pakankamai įgūdžių rūpintis vaikais, nes sovietmečiu ši funkcija iš šeimų buvo atimta – viskuo rūpinosi visuomenė. „Dėl šios priežasties šeimos laukia, kol jų vaikais pasirūpins kiti, ir todėl kalta tampa aplinka, bet tik ne tėvai. Tai jie turi padėti paaugliui planuoti laisvalaikį, aptarti jo dienos darbus“, - pastebėjo specialistė.

Kasdien pasiteirauti savo vaiko, ką jis šiandien veiks, nėra sunku. Tėvai dažnai net nežino, kaip tai svarbu.

Organizuoti gali patys

Tarp turiningo laisvalaikio leidimo būdų – įvairūs būreliai. Tačiau atliktas tyrimas parodė, kad jaunuoliai jaučiasi „išaugę“ iš būrelių amžiaus. D. Šukytės nuomone, būrelis gali užtikrinti prasmingą laisvalaikį, tačiau jis turėtų būti pritaikytas paauglių amžiui ir orientuotas į jų pomėgius.

Vieni paaugliai nori lankyti būrelius, kur jie galėtų gauti žinių ir lavinti būsimai profesijai praversiančius įgūdžius, pavyzdžiui, diskusijų klubą ar anglų kalbą.

Kiti nori aktyviai leisti laiką arba pabendrauti su bendraamžiais. Anot pašnekovės, geriausias būdas sužinoti paauglių nuomonę – atlikti mokinių poreikių apklausą kiekvienoje mokykloje.

Švietimo ir mokslo ministerijos užsakytos apklausos rezultatai parodė, kad paaugliams labiausiai patiktų žaisti futbolą, lankyti dailės būrelį, breiko treniruotes, dainuoti, groti, važinėtis su riedučiais, žaisti kompiuteriu.

Sveikintina tendencija – paskatinti pačius paauglius inicijuoti būrelius. „Leisti paaugliams spręsti, ko jie nori, yra geras dalykas. Atiduokite erdvę paaugliams ir jie sugebės veikti. Tačiau turi būti nustatytos taisyklės, ko jie negali daryti: ne narkotikams, ne alkoholiui, ne smurtui, ne keiksmažodžiams“, - sakė D. Šukytė. Inicijuodami būrelius mokiniai ne tik gali užsiimti mėgstama veikla, bet ugdo savo savarankiškumą bei atsakomybę. Juk būti suaugusiu – tai ne tik turėti daugiau laisvės, bet ir prisiimti daugiau pareigų bei atsakomybės.

P.S. Švietimo ir mokslo ministerija kviečia mokinius ir jų tėvus aplankyti interneto svetainę www.popamoku.lt, kurioje galima rasti būrelių ir kitokios popamokinės veiklos, organizuojamos įvairiose šalies savivaldybėse, adresus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gerieji pavyzdžiai baigėsi: maisto tikrintojai Utenoje pamatė tikrąjį lietuviškos ligoninės maistą (93)

Ketvirtadienį Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) inicijuota maisto tikrinimo komisija lankėsi...

Aiškėja daugiau detalių apie sukrečiančiu pasakojimu pasidalijusį 4-metį: šios šeimos byla – įspūdingo dydžio (146)

Aiškėja daugiau detalių apie šeimą, iš kurios kilęs, įtariama, smurtą patyręs ir apie tai...

Mažinant darbo vietų skaičių, gali būti atleidžiamos ir nėščios moterys (3)

Bendrai mažindami darbo vietų skaičių, darbdaviai gali atleisti ir nėščias moteris,...

Pranešė apie „neblogą siurprizą“: prieš Rusijos samdinių žūtį – signalas iš Kremliaus (242)

Amerikiečių žvalgybos duomenimis, tiek prieš Sirijoje įvykdytą ataką, tiek po jos su Kremliumi...

Dauguma pabėgėlių iš Lietuvos pabėgo (220)

Praėjus porai metų nuo pirmųjų pabėgėlių perkėlimo į Lietuvą, daugiau nei 70 proc. visų...

Baisūs skaičiai: kas dešimtas penktokas ir pusė devintokų vartoja alkoholio iki apsvaigimo (128)

Net 11 proc. penktų klasių mokinių per mėnesį vartojo tiek alkoholio, kad apsvaigo. Seime...

Dar vienos Rusijos olimpietės organizme aptikta dopingo (174)

Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvaujančios Rusijos bobslėjininkės Nadeždos...

Garsūs šefai ragina būtinai išbandyti: vištienos sriuba su avokadu ir įspūdingas plikytos tešlos pyragas (2)

Italas kulinaras Gian Luca Demarco prisipažįsta, kad tiesiog dievina Azijos virtuvę, nes joje...

Veterinarė įvardijo didžiausius šiuo metu tykančius pavojus: ką būtina žinoti? (3)

Koks gražus bebūtų gamtą žadinantis pavasaris , ne visos jo paruošiamos staigmenos būna...

Vilniaus autobuse – žirklėmis ginkluotas vyras: puolė keleivius ir dūrė sau į kaklą vaizdo įrašas (131)

Ketvirtadienio vakarą Vilniuje – šiurpus įvykis. Maršrutinio autobuso keleiviams baimę sukėlė...