Kas yra seksas paauglystėje: normalus reiškinys, „pereinamasis“ etapas ar rizikingas užsiėmimas? „Lytiniai santykiai – artumo ir bendrumo išraiška. Tai svarbu įvairaus amžiaus žmonėms, o ypač – jauniems. Fizinis artumas turi įtakos žmogaus sveikatai ir gerovei. Tačiau nesaugi ir ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys“, – pastebėjo Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė-ginekologė dr. Ingrida BASEVIČIENĖ.
Paaugliai, seksas
© Corbis/Scanpix
Paauglio, pradedančio lytinį gyvenimą, motyvai taip elgtis gali būti šie:

– įgyti fizinio patrauklumo jausmą,
– įgyti subrendusio, suaugusio žmogaus statusą,
– įgyti nepriklausomybės ir autonomiškumo jausmą,
– pasitikrinti intymumo sugebėjimus,
– pajusti „naują“ kūną,
– sulaužyti socialines nuostatas,
– įgyti „intymumo“ ir uždarumo (arba glaudumo) jausmą, kai jo nepatiriama kitais būdais,
– pasijusti „gerai“.

„Kai seksualumas pasireiškia ankstyvais lytiniais santykiais, kartu atsiranda medicininė ir emocinė rizika”, – atkreipė dėmesį dr. I.Basevičienė.

Mergaitėms jausmai ir emocionalūs santykiai yra svarbus motyvas pradėti lytinį gyvenimą. Paaugliams berniukams dažniausiai to reikia dėl „statuso“ tarp bendraamžių, todėl jie nesusimąsto arba beveik nesusimąsto apie savo partnerę ir lytinių santykių pasekmes. Taip merginos atsakomybės našta tampa didesnė.

Paaugliams rizika sirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) ir AIDS yra didesnė nei suaugusiems žmonėms. Pagrindinė LPI komplikacija – dubens organų uždegimai ir nevaisingumas.

Paauglių žinios nepakankamos

Tyrimų duomenimis, paauglės žino terminą „saugus seksas“, tačiau žinios apie LPI plitimą ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamos ir neadekvačios. Vidutiniškai viena iš dviejų respondenčių manė, kad, užsikrėtus ŽIV, tuoj pat pasireikš simptomai.

Paaugliai, tapę tėvais, susiduria su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Jie įgyja prastesnį išsilavinimą ir darbą, sumažėja jų pajamos, didesnis skyrybų skaičius. Lyginant vaikus, kurie gimė paaugliams tėvams, ir 20-mečių ar 30-mečių tėvų vaikus, galima daryti išvadą, kad jaunų tėvų vaikai blogiau vystosi intelektualiai, jiems blogiau sekasi mokytis ir pan.

„Sėskim ir pakalbėkim”

Paaugliams pokalbiai su tėvais „apie tai” dažniausiai atrodo nepriimtini, tad informacijos jie dažniau gauna iš bendraamžių (ir pasitenkina jos lygiu). Tėvai mažiau informuoja ir apie lytiškai plintančias ligas (tarp jų – ir ŽIV/AIDS).

Jeigu tėvų ir vaikų santykiai blogi arba tėvai nežino, kada ir kokią informaciją pateikti, tada pirmiausiai informuoja bendraamžiai.

Teisingą informaciją apie lyčių skirtumus, kūno fiziologiją, šeimos planavimą ir kontracepciją tėvai turėtų pateikti vaikams, atsižvelgdami į jų amžių, jiems suprantamai ir daug anksčiau – dar iki paauglystės.

Paaugliai, galintys su tėvais pasikalbėti sekso klausimais, mažiau linkę anksti pradėti lytinį gyvenimą, turi mažiau partnerių ir elgiasi saugiau. Tai svarbu ne tik paauglių ankstyvų lytinių santykių, bet ir neplanuotų nėštumų, LPI bei ŽIV prevencijai.

Lytiniai santykiai dažnesni tarp paauglių, kurių motinos tapo nėščios paauglystėje, anksti ištekėjo ir išsiskyrė. Tokios motinos tolerantiškesnės ankstyvo savo vaikų sekso atžvilgiu, ir jų vaikai būna seksualiai aktyvesni.

Paaugliai, užaugę su abiem tėvais, lytiškai pasyvesni nei jų bendraamžiai, užaugę nepilnose šeimose.

Žiniasklaidos įtaka mažesnė nei draugų

Populiarūs informavimo šaltiniai – nuo „muilo operų“ iki žurnalų paaugliams – turi įtaką formuotis nuomonei bei stereotipams. Tačiau tarp daugybės sekso scenų ar užuominų apie jas televizijų programose beveik nėra informacijos apie kontracepciją ar abstinenciją. Neskelbiami ir paauglių nėštumų bei gimdymų, LPI paplitimo skaičiai.

Paaugliai dažnai stokoja žinių apie LPI perdavimo kelius, simptomus bei apsaugos priemones.

Tyrimų duomenimis, informaciją apie LPI ir kontracepciją paaugliai gauna: iš „artimų draugų“ (64 proc.), „draugų“ ( 60 proc.), motinos (55 proc.), tėvų ir kitų suaugusiųjų (25 proc.).

Daugelis paauglių teigia, kad draugai suteikia nevisiškai adekvačią informaciją, bet su jais lengva bendrauti. Australijos nacionalinio AIDS komiteto duomenimis, pusė penkiolikmečių mergaičių nežinojo, kad LPI galima užsikrėsti lytinių santykių metu.

Lietuvoje, apklausus reprodukcinio amžiaus moteris, paaiškėjo, kad pagrindinis informacijos apie veiksmingą kontracepciją šaltinis yra ginekologai, antroje vietoje – slaugytojos ir akušerės, trečioje – bendrosios praktikos gydytojai.

Kontracepcija ir ankstyvas lytinis gyvenimas

Nėra įrodymų, kad lengvai prieinama kontracepcija skatina paauglius anksti pradėti lytinius santykius. Tyrimų duomenimis, paaugliai, kuriuos gydytojai konsultuoja kontracepcijos klausimais, jau yra seksualiai aktyvūs mažiausiai 6–24 mėn., ir tai nepadidina lytinių santykių dažnumo arba partnerių skaičiaus. 50 proc. mergaičių paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, mano, kad pastoti neįmanoma. Praktika liudija kitaip: apie 40 proc. paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, gali pastoti per pirmus 6 mėn. nuo lytinių santykių pradžios. Du trečdaliai paauglių dėl nesaugaus sekso pastoja per dvejus metus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš anksto nederinto susitikimo metu padalijo Lietuvą: tai lems ir atlyginimų dydį

Aiškėja, kaip įvykdžius planuojamas reformas ir įvedus etatinio apmokėjimo sistemą pasikeis...

Plinta naujas sukčiavimo būdas – Lietuvoje jau yra nukentėjusiųjų (27)

Pažadais apie lengvai uždirbamus pinigus patikėję ir nepatikimose interneto svetainėse į...

Alkoholio ribojimai – ne problema: pirkėjai prisitaikė (64)

Norint įsigyti alkoholio didesnių problemų nekyla, tiesiog tenka labiau planuoti ir paprašyti...

Ramutei Daktarienei – dovana: teismas nutarė jai grąžinti garsiąją Užliedžių pilaitę atnaujinta 14.47 val. (273)

Kauno Daktarų nusikalstamam susivienijimui vadovavęs ir iki gyvos galvos įkalintas Henrikas...

Kauno rajone dingusi jauna moteris rasta į kanalą įvažiavusiame automobilyje smurto žymių nerasta (133)

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai surado dingusios Živilės...

Per stebuklą išsigelbėjęs Šilalės žydas apie budelius lietuvius: žinau jų pavardes (217)

„Turbūt Dievas norėjo, kad likčiau gyvas“. Taip sako vienintelis Holokaustą išgyvenęs...

Dėl galimo slapto pokalbių klausymosi - kreipimasis į Generalinę prokuratūrą (2)

Ketvirtadienį Vilniaus savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Vidas Urbonavičius...

Rusija siunčia žinią savo kaimynėms: įžvelgė daugiau grėsmių (71)

Rusijos federalinė saugumo tarnyba ( FSB ) paskelbė atnaujintą strateginį valstybės sienų...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams lietuviai ir vėl taikosi į TOP-20 (66)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Virš Australijos skridusiame lėktuve – panika: šis skrydis buvo tarsi pragaras (2)

Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ lėktuve, ketvirtadienį dėl „techninių priežasčių“...