Paauglių nusikalstamumą teisėtvarkos atstovai vadina besiplečiančia epidemija. Net senieji gatvės nusikaltėliai ir elgetaujantys žmonės pripažįsta, jog labiausiai bijo gatvėse “besišlaistančių” jaunuolių, nes jie nepripažįsta jokių vertybių ir už paprastą žodį, žvilgsnį ar tiesiog pasipainiojimą kelyje gali sulaukti dūrio į šoną ar kulkos į kaktą.
Paauglys, vaikinas, nuogumas
© Corbis/Scanpix
Šiais metais vien Londone buvo nužudyta 18 jaunuolių ir beveik visas šias žmogžudystes įvykdė kiti paaugliai. Jungtinėje Karalystėje atliktos apklausos skelbia, jog kas ketvirtas paauglys nusikalsta ir paauglių nusikalstamumas auga greičiau nei nusikalstamumas apskritai.

Situacija ne geresnė ir Lietuvoje, kur pagal viešosios policijos skelbiamus duomenis, 14-29 metų jaunuoliai sudaro apie 60proc. visų nusikaltusių asmenų. Deja, tai dar nėra tikslus rodiklis, nes į šį skaičių neįtraukti jaunieji nusikaltėliai, kurių veikla nebuvo išaiškinta.

Į klausimą, kas verčia paauglius sužiaurėti ir kaip šią problemą spręsti, paprasto atsakymo nėra. Dažnai visuomenė pirmiausiai puola kaltinti tėvus ir reikalauti daugiau atsakomybės iš jų.

Psichologai ir sociologai aiškina, jog vaikai, augantys nedarniose šeimose, kuriose pykstamasi, šaukiama ir yra naudojamas smurtas, daug labiau linkę nusikalsti. Tačiau kartais pačius žiauriausius nusikaltimus įvykdo ir taip vadinamose “tvarkingose” šeimose augantys paaugliai. Tad ar tikrai tėvai yra pagrindiniai vaikų nusikaltimų kaltininkai?

Nacionalinės tėvų ir mokytojų asociacijos narė Margaret Morrissey sako, jog pasakyti tėvams, kad šie sutramdytų rūkantį, geriantį ir nepaklusnų savo penkiolikmetį, tai tas pats, kas pasakyti jiems nuskristi į mėnulį. Pirmiausia, ne visi tėvai nutuokia apie savo atžalų veiklą ir nusikaltimus, nes dirbantys tėvai negali vaikščioti savo nepilnamečiui iš paskos, parinkti jam draugų ar priversti įsitraukti į vieną ar kitą užklasinę veiklą, jei vaikas to nenori.

Diržu paauglio jau nebeišvanosi. O jei ir išvanosi, vargu ar rezultatas bus “auksinis berniukas” ar “auksinė mergaitė”. Smurtas gimdo smurtą. Tačiau nuolaidumas ir atlaidumas dažnai irgi nebūna veiksmingi, o pokalbiai – ne visuomet išgirsti. Ką daryti? Kaip bendrauti su savo “problematišku” vaiku?

Daugybė tėvų tikisi daugiau atsakomybės iš mokytojų, nes vaikai mokyklose praleidžia didžiąją savo dienos dalį. Bet ar į mokytojo darbą įeina pareiga auklėti vaikus? Ar turėtų “moralizavimas” užimti dalį pamokų laiko? Ir ar gali mokytojas mokiniams aiškinti, kas šiame gyvenime yra gerai, o kas blogai? Juk mokytojų vertybės ir tiesos gali nesutapti su tiesomis, kurių vaikai yra mokomi šeimose. Kaip spręsti šias problemas?

Tiesa ta, jog smurtas šiandien vaikus supa nuo mažumės. Animaciniai filmukai, kuriuos žiūrėdavome mes, mokydavo, jog jei per daug norėsi iš auksinės žuvelės, liksi sėdėti geldą apsiglėbęs, jei tingėsi dirbti, negausi valgyti ir pan. Šiandieninė vaikų animacija perpildyta kovų ir muštynių vaizdeliais, o kompiuteriniai žaidimai skatina paauglių diskusijas, kur šauti “blogiukui”, kad ištrykštų daugiau kraujo. Smurtas vaikų pasąmonėje tampa normalia problemų sprendimo išraiška.

Paauglių nusikalstamumo stabdymo priemonės, tai klausimai, į kuriuos paprasto atsakymo nėra. Vaikų teisių pažeidimai, nesantaika šeimoje, draugų įtaka, ryški socialinė diferenciacija, alkoholis, žiniasklaida ir daugybė kitų veiksnių suformavo aplinką ir atmosferą, kurioje dabar gyvename.

Pripažinkime, jog dažnai vėlų vakarą pastebėję besikeikiančių, rūkančių, šūkalojančių ir besistumdančių paauglių grupelę, nejučiomis stengiamės pereiti į kitą gatvės pusę arba prasilenkti neužkliudant ir net nežiūrint į jų pusę, nes bijom reakcijos ir galimo jų pykčio. Ir, deja, statistiniai duomenys patvirtina, jog bijome ne be reikalo.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ką kitąmet būtinai turi padaryti valdantieji: įvardijo valstybininkų algas ir vaiko pinigus (44)

Kitąmet galimybių didinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus ir socialines išmokas bus,...

Tokia naktis būna tik dukart metuose: prasideda didžiojo lūžio laikotarpis (20)

Pavasario lygiadienis mūsų protėviams buvo svarbus gamtos reiškinys bei mitinis laikotarpis, o...

18 metų Putino: kaip nuo 2000-ųjų pasikeitė Rusija (12)

2000 metais atrodė, kad Maskvos ir Vakarų santykiai gerėja. Žmonės iš diskų ir kasečių...

Gluminantis garso įrašas: Panevėžio mokykloje – galimai mokinį mušęs direktorius (83)

Vienoje Panevėžio mokyklų – įtarimai direktoriui. Šis esą smurtavo prieš septintoką ir...

LRT vadove išrinkta Monika Garbačiauskaitė-Budrienė sulaukė klausimo apie Siaurusevičių ir Paleckį (1466)

Visą dieną trukusį Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos posėdį vainikavo naujo...

Klimatologas: ne tik žiema – ir vasara bus kitokia (110)

Dėl klimato kaitos žiemos Lietuvoje tapo šiltesnės, o vasaros karštesnės, todėl žiemą už...

Maskva pakvietė visus užsienio ambasadorius į susitikimą dėl Skripalio apnuodijimo (69)

Maskva antradienį pakvietė visus Rusijos sostinėje dirbančius užsienio valstybių ambasadorius į...

Antrąjį sūnaus gimtadienį kartu su vaikais ir žmona sutinkantis Andrius Šedžius: vaiko meilė yra pats geriausias įvertinimas (11)

Antradienį žinomas verslininkas Andrius Šedžius sutiko švęsdamas antrąjį savo ir atlikėjos...

Dietologė: kiek vandens gerti naudingiausia, kokį rinktis ir kuo gresia lėtinė dehidratacija? (1)

Gydytojos dietologės Žanos Antonovos teigimu, apie vandens svarbą žmogaus organizmui, kaip...

Ekspertai atskleidė, kaip bėgant dešimtmečiams keitėsi „idealios“ moterų kūno formos

Nuo Marilyn Monroe linkių iki itin lieknos Kate Moss figūros, „idealios“ moters kūno formos...