Paauglystės laikotarpis neretai būna sudėtingas tiek pačiam paaugliui, tiek artimiausios jo aplinkos žmonėms. Prieš įžengdamas į suaugusiųjų pasaulį, jaunuolis ne tik subręsta fiziškai, bet ir pasiekia tam tikrą emocinę bei socialinę brandą. Įvairius pokyčius išgyvenančiam nepilnamečiui itin svarbi jo šeimos parama ir supratimas.
Paauglys
© Corbis/Scanpix
Paauglystės fenomenas

Paauglystė apima žmogaus gyvenimo laikotarpį nuo jo vaikystės iki brandaus amžiaus, tačiau tiksliai nubrėžti šio periodo ribas sunku. Vaikystės pabaigą sąlygiškai galima susieti su pirmaisiais lytinio brendimo požymiais, paauglio įžengimas į suaugusiųjų pasaulį nėra aprašomas vienareikšmiais kriterijais. Paprastai paauglio kūnas subręsta greičiau, nei jis įgyja kitus brandžiai asmenybei būdingus bruožus.

Psichologiniu požiūriu paauglystė baigiasi tada, kai jaunuolis susikuria savo vertybių sistemą, užmezga tarpusavio draugystės ir meilės santykius bei numato ateities perspektyvą. Socialinės brandos dažnai tenka laukti dar ilgiau, nes mūsų visuomenėje mokymosi, o kartu ir ruošimosi suaugusiojo gyvenimui periodas gali trukti daugiau nei dešimt metų. Pagal šį kriterijų net kai kurie į trečią dešimtį įkopę jauni žmonės nėra savarankiški, nes dėl jos poveikio pernelyg išsitęsusių studijų ar kitų priežasčių nesugebėjo visai atsiskirti nuo savo tėvų.

Tačiau dauguma raidos tyrinėtojų sutaria, kad paauglystė yra daugiau socialinis fenomenas, kuris glaudžiai susijęs su konkrečiu laikmečiu bei kultūra.

Jausmų audros

Paauglystė dažnai vadinama audrų ir veržimosi laikotarpiu, kai jaunuolis sąmoningai išgyvena jį užplūstančias emocijas. Iš dalies paauglio būsenos pasikeitimus galima paaiškinti lytinių hormonų įtaka bręstančiam organizmui, tačiau tinkamai valdyti savo jausmus neretai jam trukdo ir egocentriško mąstymo ypatumai bei gyvenimiškos patirties stoka.

Jaunuolio vidiniame pasaulyje paprastai vyrauja kraštutinumai, nes jam dar sunku savo „baltai juoduose“ išgyvenimuose įžvelgti daugiau atspalvių. Be to, paaugliui itin nelengva susitaikyti su liūdesiu, pykčiu ar kita „bloga“ būsena, nes jos veikiamam atrodo, kad visas pasaulis negrįžtamai nusidažė niūria spalva. Tačiau ilgainiui atrandama, kad nuotaikų kaita yra natūralus ir neišvengiamas procesas, o gyventi tenka išmokti su pačiais įvairiausiais jausmais.

Emocijų proveržiai neretai trikdo ne tik patį paauglį, bet ir jo aplinkos žmones. Svarbu, kad konfliktinėse situacijose suaugę žmonės tinkamai reaguotų į jaunuolių jausmų audras ir neatsakytų jiems priešiškumu.

Bendraamžių įtaka

Paaugliui itin svarbu, kaip jį vertina bendraamžiai. Bendraudamas su išoriniu pasauliu, vaikas remiasi vien tik savo tėvų autoritetu ir požiūriu, o paauglystės stadijoje jaunuolis jau pats imasi formuoti savo pasaulėžiūrą. Asmenybės įtvirtinimui nebepakanka tik artimiausių žmonių nuomonės – jaunuoliui tampa reikšmingi ir kitų žmonių vertinimai.

Dažnai paaugliai egocentriškai galvoja, kad aplinkiniai jų išvaizdai bei elgesiui skiria ne ką mažiau dėmesio nei jie patys. Taip jaunuoliai ieško pritarimo tarp jiems reikšmingų žmonių. Laikinas susitapatinimas su to paties amžiaus grupe padeda paaugliui stiprinti savo identitetą, kuris kiek vėliau atsiskleidžia naujomis individualumo paieškomis.

Dar vienas ryškus paauglystės periodo bruožas – jaunuolių jungimasis į neformalias grupeles, kurių pagrindinis tikslas – kartu praleisti laiką. Bendraudami vienas su kitu paaugliai įgyja suaugusiųjų gyvenimui reikalingų socialinių įgūdžių, mokosi užmegzti draugystės ir meilės ryšius.

Tapatumo paieškos

Mūsų visuomenė bręstančiai asmenybei siūlo daugybę suaugusiam asmeniui tinkamų elgesio modelių bei formų, tad paaugliams kai kuriuos iš jų tenka tiesiogiai išmėginti. Eksperimentavimas vaidmenimis toleruojamas tol, kol jaunas žmogus neperžengia suaugusiam asmeniui priskiriamo amžiaus ribos. Tuomet socialinė aplinka linkusi „spausti“ individą, kad jis kuo greičiau atrastų savo vietą tarp kitų bendruomenės narių. Paauglystėje tokios atsakomybės dar nevaržomas asmuo turi unikalią galimybę išbandyti save įvairiuose vaidmenyse ir pasirinkti jam tinkamiausią ateities kelią.

Ieškant identiteto, jaunuoliui tenka įvertinti savo gyvenimą laiko perspektyvoje, išsiugdyti pasitikėjimą savimi bei prisiimti atsakomybę už savo ateitį. Tolimesnei asmenybės raidai itin svarbus tinkamai suvoktas lytiškumas ir susitapatinimas su savo lytimi. Be to, brandus žmogus turi sukurti savo vertybių bei pasaulėžiūros sistemą.

Kai kurie žmonės į suaugusiųjų pasaulį taip ir įžengia nepasiekę minėtų tikslų, tačiau juos persekiojanti vaidmenų sumaištis vis tiek verčia ieškoti savo tapatumo.

Santykiai su tėvais

Paauglius auginantiems tėvams taip pat tenka prisitaikyti prie naujų pokyčių. Jiems reikia pereiti nuo vadovavimo savo vaikų elgesiui prie didesnio savarankiškumo bei atsakomybės perdavimo bręstančiam jaunuoliui. Išorinę suaugusiųjų kontrolę palengva turėtų pakeisti besiformuojanti vidinių taisyklių sistema, padedanti jaunuoliui pačiam vadovautis savo sąžine. Todėl šiuo periodu moralizavimas ar brukama sava nuomonė darosi neveiksmingos poveikio priemonės. Nuo šiol tėvai savo paauglius vaikus turėtų laikyti visateisiais diskusijų dalyviais ir tokiu būdu parodyti suaugusiųjų šeimos narių požiūrį į vieną ar kitą problemą.

Kai kurie tėvai jautriai reaguoja į sumažėjusį savo autoritetą ir nenori atsisakyti ilgai valdyto tiesos monopolio. Tuomet paauglystė neišvengiamai eskaluoja konfliktą, nes jaunuoliui svarbu susiformuoti asmeninę savo savimonę bei nuomonę. Neretai jaunuoliai ignoruoja bet kokius „dvigubus“ bendravimo standartus ir ieško vienintelės tiesos. Tad šalia esantys suaugusieji turėtų būti kiek galima teisingesni ir objektyvesni. Dėl šio amžiaus mąstymo bei savimonės ypatumų reikėtų vengti tiesioginės konfrontacijos su paaugliu, nes jis itin jautrus savęs vertinimui. Konflikto akivaizdoje išsaugodamas kantrybę, suaugęs žmogus galėtų būti puikus vidinės stiprybės pavyzdys bręstančiai asmenybei.

Parama paaugliui

Nors dažnai ekscentriškas paauglio elgesys traktuojamas kaip noras kuo greičiau emociškai atsiskirti nuo tėvų, tačiau iš tikrųjų jaunuoliui vis dar reikalingas šeimos narių dėmesys, supratimas ir parama. Ieškodamas savęs, bręstantis žmogus daug ką perima iš savo artimiausios aplinkos, tad geri santykiai su tėvais padeda jam įgyti suaugusiųjų pasaulyje reikalingus įgūdžius bei vertybes. Šeimos narių bei kitų su paaugliu nuolat bendraujančių suaugusių žmonių dėmesys ir supratimas itin svarbus sėkmingai įveikti šio pereinamojo gyvenimo etapą.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Odontologės įspėja: neatlikus įprastos procedūros, gresia baisios ligos ir byrantys dantys (76)

Kada paskutinį kartą jums buvo atlikta burnos higienos procedūra? Odontologės įspėja, kad...

Priverstinė emigracija į Norvegiją neatšaldė svajonės laimę kurti Lietuvoje (31)

Po studijų kelių įmonių biuruose dirbusi Vaida Juodževičiūtė metė sau iššūkį ir prieš...

6 priežastys atsisakyti „Chrome“ naršyklės (90)

Naršyklė yra nepakankamai saugi, greičiau iškrauna nešiojamojo kompiuterio bateriją, perduoda...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (26)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Mitais apipinti Balio paplūdimiai vilioja ir atstumia (1)

Balio salą gaubia daugybė senųjų ir modernių mitų. Vienas garsiausių – kad į šią salą...

DELFI skaitytojai atvėrė namų duris: pamatykite, kaip jie gyvena (4)

Konkursas „Interjeras, kurį sukūriau pats“ paskatino daugybę DELFI skaitytojų pasidalinti savo...

Meghan Markle istorija jos pačios lūpomis: apie skaudžius išgyvenimus ir visam gyvenimui įsiminusius tėvo žodžius (46)

Pirmą kartą pasakojimas išspausdintas 2015 metais žurnalo „Elle“ liepos numeryje.

Kilniaširdiškas keturmečio poelgis sugraudino daugelį

Austinas Perine‘as, keturmetis iš Birmingamo, Alabamos valstijos, tapo tikra vietos įžymybe, kai...

Veterinarą vadina monstru: tokį siaubą klinikoje patyriau pirmąkart

Noriu pasidalinti apie A. Mockevičius veterinarijos gydykloje, Kaune, patirtą siaubą ir košmarą,...

Milijonieriaus sūnus žiauriai išžudė savo šeimą (2)

Teismas paskelbė verdiktą visą pasaulį sukrėtusioje byloje – Henris van Breda, milijonieriaus...