“Vienas vaikas - ne vaikas”- kategoriškai tvirtina vokiečių posakis. Ir ko tik nepasakoja apie vienturčius - jie išlepę, nepripratę dalintis su kitais, egoistiški. Atseit, pasaulyje jie jaučiasi nejaukiai. Nesvetingas jis jiems. Tačiau ar visuomet tai tiesa ir kokie yra vienturčio vaiko privalumai?
Vaikas važiuoja mašinytėje
© Corbis/Scanpix
Garsus austrų psichoterapeutas A. Adleris teigė, kad vienturčius vaikus labai ilgai kontroliuoja motinos. Vienturtis nepatiria, ką reiškia būti išstumtam kitų vaikų - konkurentų daugiau nėra. Žinoma, vėliau jis ilgą laiką tikisi tokios pat motinos apsaugos ir tokio pat padidinto dėmesio. Ir staiga paaiškėja: daugiau jis nėra dėmesio centras. Ir jo bendraamžiai jį jau yra aplenkę, nes jie išėjo konkurencijos mokyklą. Todėl jam turėtų būti sunkiau tarp jų išsikovoti vietą.

Rusų paauglių psichiatras Ličko taip pat tvirtino, kad vienintelis vaikas, užimantis “princo” poziciją šeimoje, greičiau įgyja isteroidinių charakterio bruožų, t.y. būna labai reiklus dėmesiui. Taip pat nepasižymi psichologiniu stabilumu ir nepaprastai jautriai reaguoja į išskirtinės padėties praradimą. Kadangi studentaudamas labai domėjausi Ličko teorija, tai ilgainiui pats ja įtikėjau.

Atrodo, teorija labai graži. Tačiau psichologiniai tyrimai jos nepatvirtino. Štai toks mokslininkas Falbo ištyrė koledžo studentus ir nustatė: vienturčiai demonstruoja netgi didesnį polinkį bendradarbiauti, nei vyresnieji ar jaunesnieji vaikai. Kiti tyrimai patvirtino, kad vienturčiai vaikai yra tiek pat psichologiškai stabilūs, kaip ir išaugę daugiavaikėse šeimose.

Tad kas čia yra? Tiesiog ši teorija – “pozicija šeimoje veda prie tam tikrų charakterio bruožų” - yra labai tiesioginė ir vienmatė. Joje nėra esminių faktorių – kaip realiai auginami vaikai, kaip į juos reaguoja kiti vaikai, kaip vienturčio savijauta veikia charakterį į priešingą pusę.

Imkime ir įsivaizduokime, kaip realiai auga vienturtis vaikas.

Pirmiausia vienturčio motina, išgąsdinta “egoizmo teorijų”, labai skatina jo bendravimą ir atiduoda vaiką į darželį, kuriame jis su vaikais prisikonkuruoja iki soties. Išėjęs žaisti į kiemą jis siekia kitų vaikų dėmesio - nes vaikai nemoka nuobodžiauti. O namuose yra tik motina. Arba močiutė. O bendraamžių jam labai reikia. Todėl bendravimo alkis ne tik kad neizoliuoja, bet netgi skatina jį ieškoti kitų vaikų.

Žinoma, tuos kitus vaikus traktuojant tik kaip tarnus ar kaip tavo norų tenkintojus, neišvengiamai iškyla konfliktas. Tačiau kiemo kompanijos sudarytos iš įvairių asmenybių. Štai vienas vaikas kieme yra didesnis už kitus ir ima lyderiauti. Vienturtis vaikas šalia jo pamiršta savo vienturtiškumą, nes jaučiasi turįs antrą brolį. Kitą vaiką kiemo kompanija globoja, ir vienturtis taip pat pasijaučia turįs jaunesnį brolį.

Maža to, vienturčiai vaikai neretai turi visokių privalumų materialia prasme - jų namuose ir vietos laisvos daugiau, ir kompiuterio niekas neokupuoja. Štai kiemo vaikai pas jį į namus gali vaikščioti netgi dažniau, nei pas vaiką iš didelės šeimos. Taip vienturtis įgyja tyrimų patvirtintų bruožų – jis labiau siekia ir labiau moka bendrauti.

O kaip su išskirtiniu motinos dėmesiu? Argi tai neskatina Edipo komplekso išsivystymo, t.y. padidinto prisirišimo prie vieno iš tėvų su konkurencija bei kalte kito tėvo atžvilgiu? Adlerio ir Froido laikais šeimos būdavo kitokios. Dažniausiai jose tėvai dirbdavo, o vaikus prižiūrėdavo motinos, auklės, vyresni vaikai. Nemaža dalis šiuolaikinių motinų - dirbančios arba vienišos. O ten, kur yra tėveliai, jie daug laiko praleidžia uždirbdami pinigus. Todėl tokio tipiško “Edipo trikampio” mes dabar galime ir negauti.

Problema įgyja kitą atspalvį - šiuolaikiniai vaikai gali jaustis kiek apleisti, arba nelabai reikalingi, ypač tėveliams. O tai jau ne edipinės problemos, o prisirišimo ir pasitikėjimo savimi klausimai. Čia iškyla ne tiek konkurencijos uždaviniai, kiek uždavinys susirasti artimą žmogų, įsitvirtini kolektyve, išmokti reikšti jausmus, tvarkytis su vienatve – tarkime, gyvenant dideliame mieste jausti savo vertę ir save realizuoti. Berniukui reikia tėvo - kad jaustųsi vyriškas. Mergaitei irgi reikia tėvo – kad turėtų į ką atsiremti ir kam patikti.

Tačiau pasaulis yra toks, koks yra. Ir jei vienturtis vaikas jame gyvena, reiškia, jam teks išmokti gyventi vienturtystės ir betėvystės sąlygomis. Nepamirškime - mūsų planetoje niekad nebuvo Rojaus. Tai tau ledynmetis, tai maras, tai karas. Išgyveno žmonija ir netgi pasidaugino nežmoniškais kiekiais. Išgyvensime ir šiuolaikinę šeimą. Ir netgi išmoksime draugauti su šiuo iš pirmo žvilgsnio nelabai svetingu pasauliu. Tiesa, vėliau paaiškėja, kad jis netgi labai svetingas. Jei tik jam atsiveri ir juo pasitiki.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (73)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (80)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (74)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (35)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (25)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (84)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (409)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (282)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (5)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...