aA
Štai jūsų trečiokas vaikas grįžta iš kiemo apsiverkęs. Jis papasakoja, kad jį nuskriaudė didesnis berniukas, keli berniukai ar mergaitė. O štai jūsų paauglė dukra prisipažįsta, kad klasėje prieš ją susibūrė kitos mergaitės, iš jos šaiposi ir atstumia. Abiem atvejais jums labai norisi vaikui padėti. Tik kaip?
Vaikai pešasi
Vaikai pešasi
© Corbis/Scanpix
Padėti savo vaikui - ne tik noras, o natūralus impulsas. Bet kuris šeimomis gyvenantis gyvūnas instinktyviai užpuola agresorių. Ir pakankamai stipriai - kai agresorius kėsinasi ne į jį, o į jo palikuonį. Pabandykite nuskriausti lokiuką, jo motinai būnant netoliese - vargu ar sugrįšite namo gyvas ir sveikas. Tad ko stebėtis, jog ir jūsų vaiką nuskriaudus, jums kyla natūralus impulsas pulti skriaudiką?

Jūs pati arba jūsų vyras išbėga į kiemą su viena mintimi - pagauti ir nubausti skriaudikus. Jei tai mokyklinė situacija, jūs einate į mokyklą ir kalbatės su mokytoja. O gal net priverčiate į mokyklą ateiti skriaudikų tėvus ir pareikalaujate, kad jie neleistų savo atžaloms lįsti prie jūsų vaiko.

Jei jūs negalite to padaryti, o skriaudos nesibaigia, einate toliau: siūlote vaikui pakeisti mokyklą. O galbūt vedate jį pas psichologą, prašydama padėti vaikui pasitikėti savimi.

Štai čia jūs esate arčiausiai tiesos: skriaudžiamas vaikas kenčia ne tiek nuo fizinio skausmo, kiek nuo kritusio pasitikėjimo savimi. Jis jaučiasi pažemintas, ir ėjimas į mokyklą ar į kiemą jam tampa kančia. Ar būtinai?

Pažiūrėkim, kas gi čia vyksta. Vaikai skriaudžia, žemina, aiškinasi santykius, grupuojasi vieni prieš kitus nuo neatmenamų laikų. Greičiausiai šiame elgesyje pasireiškia bendruomeninės - gentinės santvarkos rudimentas: jungtis su panašiais į save, aiškintis savo vietą gentyje, kovoti su priešiškomis gentimis.

Koks tų kovų tikslas? Ogi nustatyti savo vietą vertikaliuose santykiuose. O kas tai per vertikalūs santykiai?

Reikalas tas, kad visuomenėje yra nematomų laiptelių, kuriuos žmonės siekia užimti, kad galėtų sklandžiai bendrauti. O ką reiškia bendrauti? Tai reiškia atlikti įprastinius vaidmenis, kartais aiškiai susijusius su dominavimu ar paklusimu. „Aš tau paklūstu, nes tavimi tikiu, ir žinau, kad tu mane apginsi”. Tokiu būdu saugumas nuperkamas per žemesnę padėtį.

„Aš neleidžiu tau atsistoti virš savęs, ir, nors tai nesaugu, įrodau tau, kad esu viršesnis”. Aukštesnė padėtis šiuo atveju nuperkama per konfliktą. Žinoma, yra ir horizontalių santykių - tarp lygių, tarp draugų, tarp žaidimo partnerių. Tačiau vertikalūs santykiai permainingomis bei pavojingomis sąlygomis padeda palaikyti stabilumą, nes aukščiau stovintis individas gali valdyti procesus greičiau, nei tau lygus individas. Jau nuo darželinio amžiaus pabaigos vaikų pasaulyje atsikartoja vis ta pati situacija: vaikas per realius žodžius bei veiksmus bando atsakyti į du klausimus:

kas yra „saviškis” , o kas – „priešas”;
kokia yra jo tarp šių „saviškių” vieta.

Daro tai ne tik vaikai, bet ir suaugę, ir jūs, gerbiama, mama. Tik priemonės jūsų kiek kitokios.

Kadangi suaugusiems žmonėms tinkamų priemonių – atlyginimų, išsilavinimo, statuso ženklų – vaikai neturi, jie naudoja paprasčiausias priemones: kuris yra šmaikščiausias, stipriausias, įtakingiausias kompanijoje. Palaiko šį elgesį draugų parama. Štai, tarkime, knygoje „Haris Poteris” iš vienos – Grynakraujų - pusės yra Drakas Smirdžius, Gylys bei Niurzga, ir Haris, Hermiona bei Ronis - iš kitos - Purvakraujų.

Kiekvienoje kompanijoje yra vienas lyderis, arba „alfa”- Drakas bei Haris, ir žemesnę padėtį užimantys likę du –„beta”. O jų platesnėse kompanijose yra ir „omega” individų - atstumtųjų. Tarkime, kokia nors Luna ar koks nors namų elfas yra atstumtieji, iš jų šaiposi, o jie nesišaipo iš nieko. Kažkada „omega” buvo Sneipas, tačiau tapęs suaugusiuoju jis prasimušė į dėstytojus ir iš dalies kompensavo savo pažeminimo jausmą. Atkreikite dėmesį, kad suaugusieji irgi pasidalinę, ir, tarkime, Grynakraujams padeda galingas magas Voldemortas, o Purvakraujams – galingas magas Dumbldoras. Jiems nieko nereikštų padėti jaunajai kartai susidoroti su jų priešais.

Tačiau hierarchiniuose susidūrimuose vaikus jie palieka... ne, ne likimo valiai, o patiems sau. Suaugę įsikiša tik tuomet, kai vaikams gresia rimtas pavojus arba kai suaugusiems reikia sąjungininkų. Visais kitais atvejais jie retsykiais pasišneka su vaikais, suteikdami jiems tikėjimą, skirdami misiją, padėdami atrasti gyvenimo prasmę.

Tai štai, jūsų vaikas grįžta namo apsiverkęs, ir jūsų paauglė dukra, atstumta klasiokų, iš tikrųjų dėsningai gauna vieną iš gyvenimo pamokų. Žinoma, jie ką tik pajuto, ką reiškia būti „ne alfa”. Arba jie pretendavo būti „alfomis” ir pralaimėjo hierarchinį mūšį, arba iš tikrųjų tapo „omegomis”. Galbūt, jų laukia nelengvas kelias „aukštyn”?

Kaip jiems padėti? Jei vaikui negresia mirtis, ir jei jis nesikiša į suaugusių reikalus - kištis į jo reikalus jums tikrai neverta.

Verta palaikyti vaiko tikėjimą, kad jo gyvenimas turi prasmę, kad silpnieji gali sustiprėti, kad kažkam jie reikalingi, ir kad esant pačiai sunkiausiai situacijai ateis pagalba. Ir kad Gėris - taip, kaip jį supranta kiekviena pusė, nugalės. Skaitykite knygas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gauti koronavirusu užsikrėtusios moters šeimos narių tyrimų rezultatai: visi ėminiai neigiami atnaujinta 22.56 (196)

Praėjusią naktį pranešus, kad iš Italijos sugrįžusi 39 metų moteris yra užsikrėtusi...

Atrodė, karjera bus trumpa, bet viską pakeitė Landsbergio skambutis: kaip jauna provincijos gydytoja tapo įtakinga politike (90)

Kitą rytą po laimėtų rinkimų į Aukščiausiąją Tarybą-Atkuriamąjį Seimą Rasa Rastauskienė...

Rizikingą žingsnį ir lūžusią derinių lentą aptaręs Jasikevičius galiausiai pasisakė ir apie virusą (215)

Krepšinis „Žalgirio“ arenoje penktadienį turėjo padėti pamiršti tiek Italijoje, tiek...

Į infekcines ligonines vežami žmonės iš visos Lietuvos, kol kas naujų susirgimų nenustatyta (43)

Į penkias šalies ligonines, kuriose yra specialiai pritaikyta infrastruktūra ir infekcinių ligų...

Svarbi pergalė lenktynėse dėl TOP-8: prireikė pratęsimo, bet „Žalgiris“ patiesė Milano ekipą (685)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykusiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse Kauno „Žalgiris“...

Visockas apie koronaviruso identifikavimą: tai sėkmės atvejis (32)

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas po miesto savivaldybėje surengto ekstremalių situacijų...

Užsienietis nesitikėjo tokio akibrokšto gydymo klinikoje: moka visus mokesčius, bet paslauga – neprieinama (61)

Lietuvoje jau kelerius metus gyvenantis ir dirbantis užsienietis labai nustebo, kai jam prireikus...

Po sauso penktadienio laukia nauja kritulių banga (8)

Šeštadienio naktį orus lems tolstančio ciklono pietvakarinis pakraštys. Šlapdriba ir sniegas...

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (691)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

|Maža didelių žinių kaina