aA
Sakoma, kad auklėdami vaikus tėvai turi laikytis vienos linijos, šiukštu neprieštarauti vienas kitam. Tačiau ką daryti, jei požiūriai iš esmės skiriasi?
Mergaitė verkia, ašaros
© Corbis/Scanpix
Štai du pavyzdžiai. Moteris vaikystėje buvo auklėjama itin griežtai ir net už netinkamus klausimus („Ką šitie triušiai daro su mano triušyte, kodėl jie taip baisiai beldžia kojomis ir ant jos lipa, ar ji liks gyva?“) paragaudavo tėvo diržo. Argi sunku paaiškinti, kad triušiai šitaip dauginasi? Viskas baigdavosi šlapiomis kelnytėmis, o mama tuo tarpu tik pasislėpusi verkdavo. Todėl užaugusi ši moteris visuomet stoja tarp diržą paėmusio tėvo ir savo vaikų.

Kitas pavyzdys, visai priešingas. Tėvas prilupa savo penkerių metų dukrą, kad ši svečiuose prisišlapino į kelnytes – gal nesuspėjo užsižaidusi su vaikais. Mama reaguoja kaip statula net tada, kai primušta mergaitė prašo jos nušluostyti ašarėles...

Žinoma, pasakysite jūs, reikia vadovautis sveiku protu. Kai mažą vaiką įtūžęs tėvas ruošiasi nuskriausti akivaizdžiai per žiauriai, sveiko proto motina jį užstos. O jei abu nesveiko proto ir abu žiaurūs, tuomet teta. Arba močiutė. Arba kaimynai. Blogiausiu atveju – socialinės tarnybos ir vaikų teisių apsauga. Ši vaikų teisė pagaliau įrašyta į Europos Sąjungos konstituciją.

Tačiau kaip elgtis teisingiau? Taip, šeimos psichologai ne itin palaiko ryškius auklėjimo stilių skirtumus. Dažniausiai tokiais atvejais jie sako, kad pernelyg skirtingi tėvai – vienas liberalus, o kitas griežtas – sukelia vaikui galimybę manipuliuoti. Štai, dukra atbėga pas liberalųjį tėvelį ir skundžiasi bloga mamyte. Ir sužadina jam stiprią užuojautą ir gailestį. Arba atbėga sūnus pas liberalią mamytę ir skundžiasi griežtu tėvu. Ir sudaro su ja sąjungą prieš tėvą. Ir nebūtinai gerasis tėvas duoda vargšui vaikui pinigų. Tiesiog šeimos politikoje atsiranda savųjų ir priešų, patikėtinių ir pilkųjų kardinolų, intrigų, apkalbų ir sąmokslų.

Atkreipkime dėmesį: kalbėti reikia ne apie aklą tėvų politiką, o apie vaiko ir tėvų sąveiką. Sąveika reiškia tai, kad žingsnius link vienas kito žengia abi pusės.

O kaip kitaip? O kitaip ir būti negali, nes žmonės susijungia į sąjungas dėl saugumo ir bendrumo jausmo. Susijungia stichiškai, automatiškai, ir šis susijungimas prasidėjo netgi ne atsirandant žmonėms, o gerokai prieš juos – kai viena gyvybės rūšis staiga atrado, kad drauge su kita ji yra stipresnė. Ir prasidėjo: mikrobų kolonijos, paukščių pulkai, vabzdžių spiečiai, žuvų tuntai, gyvūnų bandos ir šeimos... O paaugliams – „tūsai“, geriausios draugės ir kompanijos.

Ir mažesniam vaikui būtinas ne „tūsas“, o sąjunga šeimoje, kad išliktum, išsiverktum ir užmigtum.

Todėl streso situacijoje būtų nenatūralu nesudaryti emocinės sąjungos su tuo, kas tave labiau priima ir supranta. Ir vargu, ar jūs rasite tokį sąmoningą vaiką, kuris turėdamas šeimoje žmogų, kuris jį priima, pasakytų: „Nesvarbu, kad mamytė (tėvelis) mane atstūmė, aš vis vien neisiu guostis.“ Ir vargu, ar rasite tokį sąmoningą tėvelį (mamytę, močiutę, senelį), kuris nebandys guosti nuskriausto vaiko. Žinoma, jei visi vaiką atstumia, pamiršta ar dar kas nors ir pasmerkia, tuomet vaikas gali nuo jų visų užsidaryti išdidžioje vienatvėje.

O kaip kitaip? „Kitaip“ nereiškia, kad tėvai būtinai visuomet turi būti drauge. Ir būtinai prieš vaiką ar būtinai už vaiką. „Kitaip“ – tai gyventi skaidriai, kad nebūtų apkalbų, intrigų ir sąmokslų. Tam vertėtų prabilti apie šeimos paslaptis, apie tai, ką ištarti baisu. O jei per daug baisu kalbėti – tarkime, apie sadistą smurtautoją šeimoje, – tuomet vertėtų prabilti apie pačią baimę. Baisu bus tol, kol esi vienas. O jei tu sąjungoje, atsiranda jėgos. Sąjunga ir turi atsirasti. Jei tėvelis vėl bandytų būti žiaurus dukrai, tai ne ji, o laikinoji jos sąjunga – „aš ir mama“, „aš ir močiutė“ arba „aš ir vaikų teisių apsaugos inspektorė“ – turi aiškiai pasakyti: nuo šiol turėsi reikalą su mumis.

Tik jei šioje vietoje ir bus pasiekta pergalė, sustoti negalima, reikia eiti toliau ir spręsti, ar verta toliau gyventi kartu. Jei taip, tai kaip gyventi toliau, ar tai tik laikini nesutarimai, ar principiniai skirtumai, ar psichopatologija, ar yra galimybė būti atviram su savo sutuoktiniu ir ne su vaiku, o su sutuoktiniu sudaryti sąjungą prieš pasaulio negandas...

Matote, mes esame šiek tiek labiau pažengę už mikrobus, paukščius, vabzdžius ir žuvis – mes auginame vaikus ne tik automatiškai, bet ir sąmoningai, todėl esame atsakingi už tuos du procentus, kurie pasaulyje sudaro gėrio persvarą prieš blogį...

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ekspertai: kai kurie mokesčių pakeitimai verčia gūžčioti pečiais, bet statistikoje aplenksime estus (143)

Valstybės biudžetą priėmusi valdžia žada, kad 2019–ieji bus dosnūs visiems dirbantiesiems,...

Sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis Ivanovas papildyta (515)

Vilniuje antradienį sulaikytas Rusijos pilietis Valerijus Ivanovas, BNS patvirtino Generalinės...

Už butus viename lankomiausių Europos miestų – juokingos sumos: juos šluoja už grašius (193)

Dabar skelbimų portaluose gausu ne tik nekilnojamojo turto pasiūlymų Lietuvoje, bet ir užsienyje....

Orai bus nenuobodūs (5)

Didžioji sniego banga iš Lietuvos jau pasitraukė. Trečiadienio dieną orai išliks debesuoti,...

Ultimatumas Lietuvai: nesusipratimų virtinė ir keistos pasekmės sugriovė seną mitą (517)

Šimtmečius gyveno kaip vyras su žmona. Buvo visko – ir barnių, ir susitaikymų. Tačiau staiga...

Stambule – emocijų pliūpsnis: Zavacką raminę teisėjai ir audringas Maksvyčio moralas rūbinėje specialiai DELFI iš Stambulo (4)

„Šansų buvo, o jais nepasinaudojome“, – apmaudo po rungtynių Stambule neslėpė...

Karolinos Liukaitytės vyras susidūrė su rimtais nemalonumais: verslininkas nuteistas dėl milijoninės aferos (285)

Antradienį Generalinė prokuratūra paviešino informaciją apie laisvės atėmimo bausmę, kuri...

Šioje išparduotuvėje apsiperka net žinomos moterys, bet stilistės verdiktas – negailestingas (75)

Pastaraisiais metais miesto pakraščiuose viena po kitos duris atveria įspūdingų gabaritų...

Metus negrąžinto vaiko skandale – dar ne pabaiga: moters liudijimai pasikeitė žaibiškai (173)

Septynis vaikus pagimdžiusiai, bet ne visus auginančiai teko atverti teismo duris. Moteris...

Dramatiškoje atomazgoje „Fenerbahče“ įveikė visas rungtynes pirmavusią CSKA ekipą (19)

Dviejų Eurolygos milžinų akistatoje antradienį Stambulo „ Fenerbahče “ (12/1) komanda tik...