aA
Kuris iš mūsų mėgsta vaikų prieštaravimus? Kuris džiaugiasi stebėdamas, kaip vaikas paneigia viską, ko jūs tiek metų jį taip atkakliai mokėte? Tačiau praeina metai, vaikas išauga... ir štai jis sako tą patį apie savo vaikus. Reikia pasenti, kad tai pamatytumei.
Pikta mergaitė
© Corbis/Scanpix
Vaikas atkakliai sako „Ne” tėvams mažiausiai dviem gyvenimo laikotarpiais. Pirmasis tęsiasi maždaug nuo pusantrų iki trejų metų. Antrasis – nuo paauglystės pradžios iki tapimo motina ar tėvu. Kai kurie vaikai įsigudrina niekad nesakyti tėvams „Ne”. Kiti iki pamėlynavimo ginčijasi su jais iki žilos senatvės. Tėvams tai nepatinka taip stipriai, kad retsykiais jie vedasi savo vaikus pas psichoterapeutą su vieninteliu skundu: jis visiškai manęs neklauso!

Tačiau išmintingi seneliai dažniausiai reaguoja į tą patį anūkų elgseną žymiai atlaidžiau. Tarkime, jie netgi pasako dukra besiskundžiančiai mamai: „Tu buvai tokia pat”. Tačiau ar gali tėvai nesijaudinti dėl vaikų „Ne”?

Tėvai nustotų jaudintis, jei prisimintų keletą dalykų. Pirmiausiai, kai lopšelinukas ima sakyti „Ne”, tai anaiptol nereiškia jo neteisingo vystymosi. Priešingai, „Ne” , kurį mažiukai taria po šimtą kartų į dieną, reiškia, kad vaiko „Aš” formuojasi pakankamai normaliai. Taip yra todėl, kad sakydami „Ne” vaikai atskiria pasaulį nuo savęs.

Tarkime, gyvūnai, nemokantys sakyti „Ne”, neturi savo galvoje supratimo apie savo „Aš”. Šis supratimas reikalauja, kad žmogus kažką atmestų, atsiribotų nuo tūkstančių jį užplūstančių aplinkos ir vidinių pojūčių. Daliai jų jis sako „Taip” ir dedasi į burną. Daliai jis pasako „Ne” ir išspjauna. Tai, kas lieka, tampa jo „Aš” jausmu.

Iš pradžių tas „Ne aš” – tai negyvi daiktai, ypač nevalgomi, skaudūs ir neskanūs. Vėliau „Ne aš” turi tapti kiti asmenys - ypač mama! Juk „Mano aš” turi atsiskirti nuo „Mamos aš”. Žinoma, tuo pat metu mažas vaikas priklauso nuo tėvų ir bijo likti be jų. Todėl ką tik pasakęs „Ne, nevalgysiu” arba „Ne, nemiegosiu”, vaikas kartais visiškai nelogiškai pribėga prie nepatenkintos mamos ir neleidžia jai išeiti.

Viena jėga – „Aš “ kūrimasis - verčia jį atstumti nuo savęs viską, kas yra „Ne aš”. O kita verčia ieškoti motinos ir nepaleisti jos nuo savęs. Tai tęsiasi ilgą laiką - kartais net iki trejų metų. Tuo metu vyksta savotiškas „draugiškų santykių atnaujinimas”. Vaikas atranda pusiausvyrą tarp „Ne” ir „Taip”. Tačiau jei to „Ne” – vadinamų „Ožiukų”- visai nebūtų, mes turėtumėme vaiką, nemokantį apsieiti be mamos. Jis jaustų savo „Aš” trūkumą, būtų bailus ir priklausomas.

Kai kada šis „Ne” išlieka ilgiau - vaikai iki mokyklinio amžiaus dažnai opozicijonuoja tėvams rinkdamiesi rūbus bei žaislus, žaisdami, atsisakydami miegoti dėl tam tikrų priežasčių - dažniausiai kai yra nusiminę ar tėvai juos pykdo. Tai vadinama „opozicijos” ar „protesto” reakcija, būdinga mažiems vaikams ir vaikams iki paauglystės vidurio.

Antras periodas sakyti „Ne” ateina su paauglyste. Nežinia kodėl „gerasis berniukas” ar „geroji mergaitė” artėjant keturioliktiesiems metams ima elgtis pakankamai priešiškai. Jie neleidžia tėvams įeiti į vaikų kambarį. Jie pradeda mėtyti drabužius ant grindų, palikinėti lovoje lėkštes su maisto likučiais, nekloti lovos ir svarbiausia - drausminami vietoj sumišimo demonstruoja savotišką suirzimą - tarsi turėtų teisę taip elgtis!

Tai naujasis „Ne” laikotarpis, tačiau ne vien žodinis. Paauglys sako „Ne” visu savo elgesiu. Šis reiškinys vadinamas „emancipacija” ir skaudina tėvus labiau nei paprasta vaikiška opozicija. Juk kalba eina apie tai, kas tėvams šventa - apie tvarkingumą, punktualumą, mandagumą, mokyklinius pasiekimus, taupumą ir higienos laikymąsi.

Paaugliai tarsi pamiršta visą kultūrinį žmonijos palikimą. Tačiau neapsigaukime - emancipacijos reakcija taip pat padeda formuotis paauglio „Aš” jausmui, tik žymiai platesne prasme nei lopšelinukui. Tuomet reikėjo tiesiog atskirti savo „Aš” nuo daiktų ir motinos „Aš”. Dabar gi reikia sukurti savo ypatingą pasaulėžiūrą.

Taip susiformuoja asmenybė. O tam, kad ji būtų unikali, individuali ir kad atsirastų „socialinis Aš”, neužtenka vien kelti kaprizus ir šaukti „Nedarysiu”. Reikia elgtis kur kas radikaliau - paneigti tėvų pasaulėžiūrą ir pradėti nelengvą savo paieškos kelią.

Tame kelyje paauglys pabūna įvairiose grupėse - tėvai pakrauptų, jei sužinotų, kokiose. Paauglys tarsi rūbų parduotuvėje turi pasimatuoti aibę įvairių vaidmenų ir pasaulėžiūrų: štai jis susideda su „metalistais“ ir veriasi auskarus į visas vietas. Štai tampa kategorišku vegetaru. Arba smerkia tėvų ‚materializmą” ir bando valkatauti, grodamas gatvėje su kitais muzikantais. Arba meta vieną ir įstoja į kitą mokyklą. O gal iš viso nesimoko, o susidomi kažkokia tėvus gąsdinančia knyga, tarkime “Mafijos patarimais”.

Tėvams, kurie visa širdimi tiki kitais dalykais, norisi, kad vaikas juos tęstų. Jiems skaudu, kad jis netiki tuo, kuo tiki jie... Žinoma, ‚geručiai“ paaugliai neleidžia tėvams jaudintis. Jie neieško savęs, o tiesiog daro tai, ko tikisi tėvai... ir neretai tampa gana vienišais ir neurotiškais žmonėmis. Jų „Aš” vietoje atsiranda „Aš toks, kokį nori mane matyti tėvai”.

Laimei, „Ne” metas ateis, tik vėliau - po ilgos psichoterapijos ar tiesiog subrendus - supratus, kur prasideda jo pasaulėžiūra, ir kur baigiasi tėvų.

Taigi prisiminkime: kuo sunkiau auginti vaiką, tuo lengviau jam tapti savimi. Ir atvirkščiai. Ko gi mes norime: kad būtų lengva mums ar kad mūsų vaikas lengviau surastų savo savastį?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kemzūra įveikė Jasikevičių: pagrindiniai ginklai neiššovė, o „Žalgiris“ neatsilaikė Pirėjuje (243)

Eurolygos 8-ame ture penktadienį vakare Kauno „Žalgiris“ (3/5) 74:83 (18:19, 21:18, 16:23,...

Kraujomaiša jų nesustabdė: 10 garsių žmonių, kurie susituokė su savo giminaičiais (70)

Per visą žmonijos istoriją galiojo draudimas giminaičiams tuoktis tarpusavyje. Šiandien mes jau...

Žmogžudystė Vilniuje: bute, kraujo klane, rastas negyvas vyras (35)

Penktadienio vakarą, apie 19 val., Vilniaus policija gavo pranešimą apie žmogžudystę...

Ekskursija po uždraustą zoną: nebeturintys ko prarasti gyventojai ir sveikata rizikuojantys nelegalūs turistai

Dar iki kelionės į Černobylį aš buvau tiek perskaitęs ir prisižiūrėjęs dokumentikos apie tą...

Gąsdinančios tendencijos: po 25 metų sirgs pusė milijono lietuvių, bet žinos tik pusė (136)

Minint pasaulinę diabeto dieną atkreiptas dėmesys į tai, kad žmonių, sergančiu cukriniu...

CSKA sutriuškino „Fenerbahče“, įsiutęs Obradovičius saviškius siuntė velniop dar kartą nustebino ASVEL (20)

Eurolygos 8-ame ture Maskvos CSKA namuose 88:70 (21:17, 18:17, 25:15, 24:21) nepaliko vilčių...

Klimatologas: kitą savaitę Lietuva atsidurs pereinamojoje zonoje, o gruodis bus neįprastas (57)

Lapkritį sulaukti sniego dar prieš kelerius metus atrodė visiškai normalu, tačiau dabar...

Vilniuje duris atvėrė nauja kulinarijos studija (16)

Molekulinės virtuvės šefė, dažnai televizijų laidose, interneto portaluose ir spaudoje matoma...

Slaptas kainų palyginimas didžiuosiuose prekybos centruose: kur pigiausia apsipirkti? (114)

Norintiems įsigyti mėgstamų prekių už kuo mažesnę kainą gali tekti aplankyti ne vieną...

Vilniaus savivaldybei alkoholio kontrolė negalioja: nusipirko vyno už 12 tūkst. ir pirks dar (103)

Vilniaus miesto valdžia, nepaisydama galiojančių įstatymų, už 12 tūkstančių eurų nusipirko...