aA
Pažįstama situacija: jūs, kupini pačių geriausių ketinimų, kalbatės su savo paaugliu sūnumi. Arba su paaugle dukra. Tarkime, klausiate, kur jis praleidžia laisvą laiką. Arba su kuo šiuo metu draugauja. O gal apie tai, (brrrr) kaip jam sekasi mokykloje... Ir štai vietoj aiškaus atsakymo jūs išgirstate suirzusį vaiko balsą.
Paauglystė
© Corbis/Scanpix
Jis atsidūsta: „Mama, atsibodo apie tai kalbėti”. Arba piktai suburba: „Na, nebegaliu su jumis kalbėtis - mane jus abu erzinate”. Ir nežinia dėl ko įniršta. Prikimba prie bet ko. O galiausiai tiesiog trenkia durimis ir išeina.

Tiesa, durimis galite trenkti ir jūs, jeigu paauglys išveda jus iš proto kokiomis nors nepagarbiomis pastabomis. O gal jis tiesiog tyli. O gal šaiposi. Ir niekaip nepavyksta užmegzti nuoširdaus pokalbio, nes visas jo elgesys rodo: atstokit nuo manęs. Jūs jau spėjote išmokti, kad kartais su juo nesusitarsi: viskas priklauso nuo jo nuotaikos. Jūs jau žinote - jis dažniau, nei anksčiau, mėgsta pabūti vienas. Jūs susitaikėte su tuo, kad jis žiūri į jus iš aukšto. Jums nesuprantama tik viena: kodėl pokalbiai su juo baigiasi durų trankymu?

Jei tai vyksta tarp tėvo ir dukros (dažniau) arba tarp mamos ir sūnaus (rečiau), tai paaiškinimas gali būti netikėtas: durų trankymas reiškia tai, kad tarp jūsų ir vaiko durys vis dėlto yra! Yra, ir jų trankymas - tai būtent tas signalas, kurio suaugusi dukra ir jos tėvas pasąmoningai laukia. O kam reikia laukti šio pasąmoningo signalo? Argi ne geresnis signalas būtų atviras nuoširdus pokalbis? Arba bučinys? Argi ne to siekia tėvai ir jų vaikai?

Taip, tėvai ir vaikai siekia harmoningų santykių. Tačiau kai vaikai subręsta, jums iškyla pakankamai sunkus uždavinys, susijęs su seksualine įtampa.

Kas atsitinka su paaugle dukra, kai ji subręsta? Ji pavirsta jauna moterimi. Ji serga mėnesinėmis, turi krūtis ir taliją. Kaip visa tai priima tėvas, kuriam tuo metu dažniausiai yra arti keturiasdešimt?

Jis žiūri į savo subrendusią dukrą sumišusiais jausmais: iš vienos pusės jis žavisi savo atžalos grožiu. Galbūt ji net primena jam motiną jaunystėje, kurią jis kažkada įsimylėjo. Tačiau tuo pat metu ji – jo dukra, ir jis žiūri į ją kaip į vaiką. Jei moteriškoji dukros dalis žadina jį kaip vyrą, tai lieka už arba beveik už tėvo sąmonės ribų. Tačiau šiokia tokia įtampa akivaizdi: dukros nebepaimsi ant kelių ir netgi neapkabinsi kaip anksčiau – ji ir nesiduos, o jei duosis, jausmas bus toks, tarsi apkabintumei moterį. Tai varžo. Ir tėvas, ir dukra to drovisi ir dėl to negali būti vienas šalia kito be šiokios tokios įtampos...

Ir štai į pagalbą ateina durų trankymas! Mažas skandalas, kūrybingai atsirandantis tarp jų, dažniausiai inspiruotas dukros, ir leidžia išvengti per didelio artumo, kuris keltų per daug prieštaringus jausmus. O kartais skandalą inspiruoja tėvas, kurio žmona paprašo: pasikalbėk su dukra. Jis pasitinka ją priekaištais: „Tai ko taip vėlai grįžai? Tai kur basteisi? Ar žinai, kelinta dabar valanda?“

Tėvas žino, kokia bus dukros reakcija. Ji supyks ir trenkusi durimis eis į savo kambarį. O tėvas eis į savąjį netgi su šiokia tokia guodžiančia mintimi: aš bandžiau su ja pasišnekėti. O ji nesidavė. Aš nekaltas. Iš tikrųjų šioks toks atstūmimas - tai ir buvo slaptas abiejų tikslas.

Na, o kas vyksta tarp motinos ir suaugusio sūnaus? Situacija panaši, tik rečiau baigiasi durų trankymu. Taip yra ne tik todėl, kad kraujomaišiška įtampa tarp jų nėra tokia pavojinga: retai kuri motina turi veržlų vyrišką agresyvumą. Tačiau niekas negyvena be seksualumo. Išaugusiam sūnui dviprasmiška jausmų gama motinai - pakankamai didelis iššūkis. Ypač jei motina atvirai provokuoja jį: „Atnešk rankšluostį į vonią”, „Užsek liemenuką”, “Padaryk man masažą”.

Taip elgiasi motinos, kurios neturi vyrų arba atšalo savo vyrams. Tokioje aplinkoje geriausia išeitis sūnui ir būtų... trenkti durimis. Kai jis išdrįsta taip padaryti, o geriausia - kai jis visai atsiskiria nuo mamos - jis tampa laukiamas svečias namuose! O kol gyvena su mama - tarp jų neišvengiami konfliktai, kurie iš tiesų abiem pusėm reikalingi, nes neleidžia per daug suartėti.

Žinoma, kažkas panašaus vyksta ir tarp tėvo bei sūnaus, tarp mamos ir dukros. Tai irgi signalas - pabūkime atskirai. Per didelis artumas ima smaugti.

Išvada aiški: leisti paaugliams, kol jie gyvena su jumis, trankyti durimis. Ir neprieštarauti, kai jie norės atsiskirti. Tai - jūsų būsimos draugystės garantas.

O kas dėl durų... mane visuomet domindavo techninės galimybės: kodėl neįtaisius į duris prietaiso, kuris jas stipriau užtrenkus grotų Bethoveną? Arba Mocartą? Arba tiesiog kodėl nepadarius, kad durys kalbėtų? Jūs įsivaizduojate, kokių istorijų apie mus jos papasakotų!

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujausi orų modeliai parodė, koks bus likęs gruodis: ar dar verta tikėtis šalčio (29)

Laidoje „DELFI diena“ sinoptikė Izolda Marcinonienė tikino, kad artimiausios dienos bus...

Europos plieno industrija išgyvena krizę: patiria nuostolius, atleidžia darbuotojus (10)

Europos plieno pramonė patiria dar vieną krizę: finansiniams nuostoliams ir darbo vietų mažinimui...

Palanga kaip reikiant pasistengė: sužibusi kalėdinė eglutė nutvieskė visą kurortą (7)

Švenčių laukimu pradedanti gyventi Palanga prieš pat eglutės įžiebimą pakvietė kurorto...

Naujas mokestis gresia šimtams tūkstančių: labiausiai pajus dyzelininių automobilių savininkai (352)

Valdantieji nepasiduoda ir ketina naująjį taršių automobilių mokestį įvesti kartu su 2020 metų...

Iš dviejų Europos čempionato pusfinaliuose dalyvavusių lietuvių į finalą prasibrovė tik vienas

Jungtinės Karalystės Glazgo mieste vykstančiame Europos trumpo (25 m) baseino plaukimo čempionate...

Landsbergienė traukiasi nuo savo verslo vairo – dirbs samdytas vadovas (371)

Privačių mokyklų UAB „ Karalienės Mortos mokykla “ bei darželių UAB „ Vaikystės sodas “...

Unikalios Kauno vietos – jų istorijos privers atkeliauti čia iš kitų miestų

Seniai buvote išvykę už savo miesto ribų? Galbūt pasiilgote kvapą gniaužiančio Lietuvos...

Vaikai ir dovanos: psichologė pasakė, kiek yra per daug ir kodėl nereikėtų gąsdinti, kad Kalėdų Senelis nieko neatneš

Ar jau pasirūpinote kalėdinėmis dovanomis? Jei dar ne, bent dalis jūsų jau apie jas galvoja....

Šaltam penktadienio vakarui – karštas itališkas užkandis

DELFI TV laidų vedėjas Arnas Mazėtis specialiame projekte „Italija namuose“ tęsia kulinarines...

Kaip nepalūžti metus rūkyti? Vaistininkė įspėjo dėl pakaitinių priemonių (5)

Mesti rūkyti tikrai nėra lengva, sako vaistininkė Kristina Staivė . Bet žmogus turi nuspręsti...