Kalbant apie paauglius - kiek padeda ir veikia kategoriškumas, o kiek – diplomatija? Kur diplomatijos ribos? Ką daryti tėvams, kurių auklėjimo principai skiriasi? Kada vienas pernelyg griežtas, o kitas - amžinas tarpininkas?
Motina su paaugle dukra
© Corbis/Scanpix
Paaugliai gerbia nuoširdumą. Žinoma, nuoširdumas, jų akimis – tai kad tėvai būtų su jais nuoširdūs. Kalbėtis su tėvais atvirai leidžia sau ne kiekvienas paauglys. Tai jau ypatingos draugystės ir gero kontakto ženklas. O šiaip paaugliai linkę slapukauti, tačiau nori, kad suaugę būtų su jais nuoširdūs. Ir nuoširdūs net reikalaudami.

Kuomet tėvams tenka prisiminti, kas leidžiama, o kas - ne? Tuomet, kai paauglys bando praplėsti leistino elgesio ribas. O jis tai daro periodiškai. Ir tėvų uždavinys - kad šios ribos būtų nei per tvirtos, nei per simbolinės.

Ar galiu aš su draugėmis eiti į naktinį klubą?- klausia penkiolikmetė.

Ar gali mano draugai pernakvoti pas mus, kai jūs abu išvyksite?- klausia tėvų keturiolikmetis.

Rūkyti ar nerūkyti, gerti ar negerti, bučiuotis ir glamonėtis ar nesibučiuoti ir nesiglamonėti - šito paaugliai dažniausiai neklausia tėvų. Patys susipranta. Tačiau anksčiau ar vėliau tėvai apie tai taip pat sužino ir turi kažkaip į tai reaguoti. Jau nekalbant apie nemalonius dalykus - narkotikus, pinigines skolas, persekiojimus mokykloje, jos praleidinėjimą, seksualinių eksperimentų pasekmes - venerines ligas ir nėštumus. Pats dažniausias ir sunkiausiai tėvų toleruojamas dalykas - kai paaugliai ima grubiai atsikalbinėti ir demonstruoti nepagarbą tėvų autoritetui.

Kaip reaguoti? Pradėti galima ne nuo klausimo “kaip man čia sureagavus?”, o nuo kuo objektyvesnio požiūrio į save.

1. Kategoriškai nerimastinga pažiūra į paauglius remiasi idėja, kad paauglys - tai sulėtinto veikimo hormoninė bomba. Motina ir tėvas nuolat jaučia gresiantį paaugliui vaikui pavojų, labai jautriai reaguoja į galimus jo nuotykius, už kurių nuolat vaidenasi narkomanija, nėštumai, išprievartavimai ir ankstyva mirtis. Tėvai daug ką draudžia, ir taisyklės laikui bėgant nesikeičia - nei vaikui, nei jaunuoliui negalimi vis tie patys dalykai. Tarsi augantis vaikas augtų vaikiškoje lovytėje iki pilnametystės. Šie tėvai yra labai griežti, nes yra nerimastingi. Jei jie tai suvokia, ar reikia jiems kategoriškai laikytis savo reikalavimų:

Jokių nakvynių pas drauges;
Grįžti namo iki 22 val.;
Už cigarečių kvapą užmušiu...
Galvok tik apie mokslus, jokio bendravimo su kita lytimi…

Ne, nes tai bus... nenuoširdu. O nuoširdus posakis šiuo atveju būtų: ”aš siaubingai bijau tavo brendimo. Jis man reiškia atsiskyrimą nuo tavęs. Aš taip pergyvenu dėl tavo gyvenimo, kad pasiruošusi jį iš tavęs atimti ir pakeisti savo gyvenimu”. Pasakykite tai paaugliui tiesiai ir jis tai įvertins.

2. Atsainiai liberali pažiūra padaro iš paauglio tėvų draugą ar kažkokią trukdančią kliūtį. Motina ir tėvas užsiima savo reikalais: savo darbu, pramogomis, kelionėmis. Jų vaikai turi mažai draudimų, jie šiuolaikiški ir kartais neblogai aprūpinami materialiai. Tačiau palikti visai be jokių “negalima” paaugliai praranda realybės jausmą ir ima žiūrėti į save kaip į plaukiojančius laivus begalinėje norų, pagundų ir baimių jūroje, kuri niekad neatsimuša į krantus. O tai ne tik svaigina, bet ir baugina. Nes remiasi idėja “aš niekam nerūpiu”.

Paaugliai įsivaizduoja esą palikti likimo valiai, bet jaučia, jog nėra daug matę ir pažinę. Jie kaip įmanydami padeda vienas kitam, duoda patarimų, netgi susiranda sau tėvų pakaitalus - vyresnio amžiaus ir su ankstyvos seksualinės patirties priemaiša. Kartais jie pajaučia, kad sielos gilumoje tūno keistas noras: ”kad tik kas nors duotų man į kailį!” Tai - tėviškos kontrolės ilgesys, paradoksiškai telpantis sieloje kartu su “nemėgstu jokios kontrolės”.

Ar verta tokiems tėvams palikti paauglių augimą gamtai, kiemui ir visuomenei? Nuoširdu būtų pasakyti: mes bijome pasakyti tau “negalima”. Mes netikime, kad galime reikalauti. Mes slepiamės nuo atsakomybės ir baimingai paliekame tave kitiems”. Pasakykite tai paaugliui ir pamatysite, kad jis tai įvertins.

3. Demokratiški tėvai bando suderinti šiokias tokias laisves su pareigomis. Laisvės ribos vaikams auga plečiasi. Teoriškai tai – geriausias variantas. “Tu jau gali nakvoti pas drauges, tačiau noriu, kad savaitgalį išplautum laiptinę”. “Tu gali pasikviesti draugų, bet susitariame, kad pats išplausi po to indus”. “Tu gali išbūti šokiuose iki ryto, bet vidurnaktį ir trečią valandą turi atsiusti man SMS žinutę.“ Tokia pažiūra remiasi pačia optimaliausia paaugliui idėja: “tu bręsti, keitiesi, ir tai normalu. Tu mums rūpi, bet mes suprantame, kad tu keitiesi”.

Ko gero, sunkiausia tėvams reaguoti į seksualines paauglių apraiškas. Kai kurie tėvai jas tiesiog ignoruoja. Tėvelis kalbasi su septyniolikmete dukra kaip su maža mergaite ir nesidrovi prieš ją vaikščioti pusnuogis. Mama klausinėja šešiolikmečio sūnaus, ar jis šiltai apsirengęs ir nesivaržydama dalinasi su juo savo intymaus gyvenimo sunkumais. Tai - brendimo ignoravimas, susijęs su tuo, kad priimti savo vaikų seksualumą tėvams yra per sunku. Šioje vietoje nei kategoriškumas, nei liberalumas nenuramina. Nuramina nebent patys paaugliai:

“Nemanyk, tėveli, kad aš kvaila ir nežinau, ką reiškia nenorimas nėštumas”. “Nemanyk, mama, kad aš savimi nepasirūpinsiu ir neapsiginsiu nuo užpuolikų”.

Bet kad taip vaikai galėtų pasakyti, seksualinį švietimą ir savigynos treniruotes vis dėlto geriau pradėti anksčiau - bent jau pradinėse klasėse, ar jums taip neatrodo?

Šis uždavinys nėra toks paprastas, jei tėvai labai skiriasi savo pedagoginėmis pažiūromis. Vienas - kraštutinai griežtas, kitas - liberalus. Vienas - atsainus, kitas - hiper globojantis. Tada vaikai išmoksta laviruoti ir manipuliuoja vienu iš tėvų. Ar yra čia paprasta išeitis?

Ne. Atsakymo čia reikia ieškoti ne į klausimą: ”ką man daryti?”, o “kaip veikia mūsų šeimos organizmas?” Reikia pažiūrėti į savo šeimą iš tam tikro atstumo - tarkime, šeimos psichoterapijos metu ar specialiame seminare šeimai, kokių vis atsiranda Lietuvoje.

Nereikia manyti, kad paauglių ir tėvų santykiai turi lengvą eigą, o problemos - paprastus sprendimus. Tačiau nenusiminkime - nėra nei vieno paauglio, kuris niekad nebūtų suaugęs. Tėvystė - rimta, bet vis dėlto laikina mūsų funkcija, ir jei jūs norite būti laiminga - išmokite džiaugtis smulkmenomis. Taip, tiesiog džiaugtis, kad jūsų paauglys sūnus bent kažką jums pasakė. Kad bent vieną kartą ištarė “atleisk”. Kad nors truputį parodė jums pagarbos ir meilės. Patikėkite - išsiskirti su tokiomis keistomis, neramiomis ir nenuosekliomis būtybėmis kaip jūs - jam irgi šiek tiek gaila. Ir jei jis atleido jums jūsų trūkumus, atleiskite jam ir jo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Generolo Vėtros anūkė metė baisius kaltinimus seneliui ir Lietuvai: kas slepia tiesą? (144)

Prieštaringai vertinamo Jono Noreikos-Generolo Vėtros vardas vėl kursto aistras. Apie šį buvusį...

Reikia į banką – imk laisvadienį: eilės, karštis ir pervargę darbuotojai (29)

Eilės, karštis ir ištampyti nervai. Taip galima apibūdinti situaciją Lietuvoje veikiančių...

Naujas projektas sukėlė audrą: gyventojai savivaldybę kaltina korupcija (178)

Jau netrukus Senosios Šeškinės dalyje, Siesikų gatvėje, išdygs naujas daugiabučių kvartalas...

Paradoksas: nelegaliai žiūrėti filmus esame priversti, nes per daug pirataujame (6)

Nors piratavimo mastai Lietuvoje mažėja, vis dar esame trečia daugiausia vagianti šalis...

Pradeda dirbti pirmieji skubios pagalbos medikai – kas pasikeis

Lietuvos ligoninėse pradėjus dirbti pirmiesiems skubios pagalbos medikams, nutikus nelaimei,...

Valymo patarimai, kurių laikosi prancūzai: verta pasinaudoti

Valymo, tvarkymo įpročius mes atsinešame iš šeimos. Galbūt jūsų namuose buvo mėgstamas...

Apie olimpiadą pasvajojantis Motiejūnas: Lietuva yra mano šalis, o mano širdis – su rinktine interviu (55)

„Tai labai gabus žaidėjas. Negaliu prilyginti, kad jis toks kaip Sabonis, nes Sabonis yra toks...

Jackie Chano gyvenimas kaip filmas: padoriai skaityti ir rašyti neišmoko, bet šlovę atnešė drąsa bandyti

Jackie Chanas – vienas iš geriausiai žinomų kino žvaigždžių visame pasaulyje. Žiūrovus...

Specialistė atskleidė, kas didina alergijos riziką

Mažylio mityba – vienas iš didžiausią rūpestį jauniems tėveliams keliančių klausimų,...

Šiluma ir lietus dar nesitrauks

Ties Rusija įsitvirtinęs ciklonas ir artimiausiomis dienomis lems mūsų orus .