aA
Norėjau nusižudyt, kiek save pamenu. Dabar stabdo tik vienas asmuo- mano motina. Vien dėl jos gyvenu. Gyvenimas jos greit užges, nenoriu sulaukt to, bet kada tai įvyks, būsiu išlaisvintas.
© Shutterstock nuotr.

Ieškojau būdų kaip išeit nesukėlęs įtarimo, kad išeinu savo noru, bet manau, arba nepakankamai ieškojau, arba nepakankamai norėjau tuo momentu. Tiesiog noriu gražiai ir tyliai išeit, nesukeliant didelio skausmo artimiems.

Draugų stengiuosi neturėt, deja, vis vien keli prilipo. Mano visas gyvenimas - pasiruošimas mirčiai, tik ji labai nenori ateit. Klausimas tame - jei gimęs nori mirt, kaip neįskaudint?

Atsako psichoterapeutas Olegas Lapinas

JEI GIMĘS NORI MIRTI

Kiek pamenu, ruošė save mirčiai dauguma mąstytojų ir filosofų. Ir stabdė juos tik viena - meilė pažinimui. Jie siekė įminti svarbiausias mįsles, iš kurių didžiausia - kam gyvena žmogus?

Nemaža dalis mąstytojų irgi neturėjo draugų. Ir jie tikrai nenorėjo kažko skaudinti. Taigi bendrai paėmus esate solidarus su didele minia žmonių, ne tik nebijančių minties apie mirtį, bet netgi ruošiančių save jai. Ir šis ruošimas ne tame, kad norėtum mirti, o tame, kad norėtum mirties nebijoti. Tos mirties, kuri ateis. O ne tos, kurią bandai sau sukelti savo rankomis.

Juk mąstytojams neatrodė išmintinga spartinti tai, kas numatyta, bet neatlikti svarbiausio savo uždavinio. Ką, taip ir išeiti nieko nesupratus? O tikintiems mąstytojams tai išvis atrodė šventvagystė - prisiimti Dievo funkcijas. Ne savo noru tu čia atėjai, taigi ne savo noru tau leista pasitraukti. Gimti ir mirti - tai dovanos, o ne valios aktai.

Tik klausimas, kurį užduodate: „kaip neįskaudinti?“, liudija ne apie norą numirti, o norą išsilaisvinti. Pajusti laisvės skonį. Jūs taip ir rašote: „kada tai įvyks, būsiu išlaisvintas“.

Tai puikus jausmas - laisvė. Tik išlaisvinimo skonį gali pajusti gyvas žmogus, o lavonas - jis kaip rąstas, ne tik kad negali jausti jokio laisvės skonio, bet netgi neturi laisvos valios. Jis paklūsta tik fizikos dėsniams. Taigi yra kur kas labiau nelaisvas už žmogų.

Žmogus gi meta iššūkį fizikos dėsniams. Tačiau paklūsta kitam - prasmės ieškojimo - dėsniui, pagal kurį gyventi siekia tuomet, kai gyvenimas turi prasmę.

Kokia jūsų gyvenimo prasmė?

Jūs rašote, kad gyvenate dėl mamos, taigi rūpinimasis, kad jai nebūtų skaudu - ir buvo iki šiol jūsų gyvenimo prasmė. Sakyčiau, tai labai suvaržantis gyvenimas - gyventi dėl savo mamos. Jūs tikriausiai jaučiate tai kaip didelę meilę mamai.

Tačiau man atrodo, kad tai tokia prieraiši meilės rūšis, kuri žmogaus nepadaro laisvu, o tik pririša, tarsi niekad nenutrūkstanti bambagyslė. Už tokios meilės dažnai slypi noras išsilaisvinti, ir man labai būtų įdomu, jei jūs patikrintumėte tai. O patikrinimas būtų toks: pasakyti „Aš tiek metų gyvenau dėl mamos - aš noriu išsilaisvinti iš šio gyvenimo dėl kito žmogaus ir gyventi dėl savęs, dėl savo būsimų vaikų, draugų, profesijos, savo darbo vaisių, pažinimo, nematyto grožio, gyvenimo skonio!“

Ką, jeigu tai skambės jums kaip tiesa?

Man atrodo, kad pirma jūsų mintis išgirdus tai būtų paneigianti: ne, jūs išvis norite išeiti, išeiti gražiai, negyventi, ir t.t. ir pan. Leisiu sau paaiškinti jums, kodėl man atrodo, kad jūsų noras yra kitoks.

Matote, žodis „išeiti“ iš tiesų reiškia „pereiti kitur“. Mes negalime tiesiog išeiti ir išnykti. Išeidami iš kambario mes patenkame arba į kitą kambarį arba į lauką. Dažniausiai sakydami „išeiti“ mes tiesiog nepasakome, kur mes einame. O einame mes ten, kur, mūsų manymu, yra geriau.

Taigi mes iš tiesų ne mirti norime, o norime, kad mums būtų geriau. Kad prasidėtų kažkokia kita, geresnė egzistencija, kad būtų kažkokia vienybė, džiaugsmas, aukštesnė egzistavimo pakopa. Kartais mes įsivaizduojame, kad anapus mūsų laukia mirę mūsų artimieji. Visai gali būti, kad jūsų fantazijose mirus mamai jūs vėl susijungsite su ja, nes eisite jai iš paskos. Tuomet prisipažinkite: ne mirti jūs norite, o norite neprarasti ryšio su savo mama NETGI PO JOS MIRTIES.

O gal anapus yra kitų mirusių žmonių, kurių bendrijos jūs trokštate?
Tuomet ne „išeiti“ jūs norite, o susijungti. Norite žmogiškos vienybės. Kuri turėtų atnešti jums dvasios ramybę, realizuoti jūsų meilės jausmą. Juk akivaizdu, kad turite didelį meilės potencialą - tai matosi iš jūsų „gyvenimo dėl mamos“ ir nenoro skaudinti artimų žmonių.

Tik štai koks dalykas: anapus esančios dvasios dažniausiai nenori, kad kas nors iš gyvųjų skubėtų pas jas ateiti. Nepasakosiu jums, iš kur aš tai žinau, nes mano pasakojimai gali neatrodyti jums patikimi. Tačiau galite tiesiog priimti tai, kaip priimate faktus apie dalykus, kurių nematėte. Mirusio siela nori, kad ją pagerbtų, ją prisimintų, tačiau jei šis žmogus tikrai jus myli, tai ir po mirties NORI, KAD JŪS GYVENTUMĖTE.

Kol jūsų mama gyva, paklauskite jos: ar ji norėtų, kad jūs strimgalviais pultumėte į kapą paskui ją? Ar ji norėtų, kad jūs liktumėte žemėje ir gyventumėte?

Jūs galite neabejoti, ką pasakys jums jūsų mama. Tam tikru momentu ji norės, kad jūs ją paleistumėte. O ko ji nepasakys, bet kas iš tiesų būtų geriausia jūsų meilės dovana jai: IŠLIKTI GYVAM IR IŠLAIKYTI JĄ SAVO ŠIRDYJE. Tai reiškia ne tik prisiminti ją. Tai reiškia gyventi taip, kaip ji norėtų gyventi, padaryti kažką dėl jos, tarsi ji žiūrėtų į pasaulį jūsų akimis.

Ir jei jūs matysite kažką gražaus, tegul ji žiūri į tai jūsų akimis. Ir jei jūs suprasite, patirsite kažką naujo ir unikalaus - tegu ji jūsų širdyje supranta ir patiria tai. Tam ir duotas mums gyvenimas, kad per jį mes tęstumėme mirusiųjų gyvenimus. Nes jei mūsų vaikai tiesiog žudytųsi – tuo jie nuvertintų ne tik savo, bet ir mūsų gyvenimus.

Juk mes jiems dovanojame gyvybę, kad jie ją perduotų toliau. Jei jie atmeta gyvybės dovaną - jie spjauna į mus. Ar jūs norite spjauti į mamos jums duotą gyvybės dovaną? Nemanau. Man atrodo, jūs mokate jausti dėkingumą.

Todėl tikiu, kad jūs niekur neisite, o rasite savyje dėkingumo priimti iš mamos tai, ką ji jums perdavė ir dėl ko gyveno. Ir šią dovaną jūs nešite labai pagarbiai tol, kol neatsiras kitos rankos, į kurias jūs ją perduosite.

Sėkmės jums.
Olegas Lapinas

Psichologinė pagalba telefonu

Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linija
Budi savanoriai konsultantai
8 800 28888 I-VII
visą parą
Vaikų linija
Budi savanoriai konsultantai, profesionalai
116 111 I-VII
11:00 - 21:00
Linija Doverija (parama teikiama rusų kalba)
Budi savanoriai konsultantai. Pagalba skirta paaugliams ir jaunimui.
8 800 77277 I-V
16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
8 800 66366 I-V
10:00 - 21:00
Vilties linija
Budi profesionalai, savanoriai konsultantai
116 123 I-VII
visą parą

800-ąją paslaugą apmoka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš Valstybės biudžeto lėšų.

Emocinė parama internetu

„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per dvi dienas
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/internetasAtsako per dvi dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per tris darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per tris dienas

Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Arūnas Milašius. Kodėl ūkininkai pralaimėjo dar prieš išvarydami traktorius į miestus (67)

Formaliai praeitos savaitės ūkininkų protesto akcijos atnešė sėkmę – žymėtas dyzelinas...

Gyvai / Eurolygos dvikova Maskvoje: CSKA – „Žalgiris“ (13)

Kauno „Žalgirio“ (3-8) krepšininkų laukia sunki užduotis. Eurolygos 12-o turo rungtynėse...

Seimas gavo eksperto vertinimą: prekybininkai garantuotai padidintų kainas, bankams mokestis būtų nepakeliamas (135)

Seimui jau pateiktas nepriklausomo eksperto vertinimas dėl bankų ir prekybos tinklų mokesčio....

Neįtikėtinas rusų sukčiaus įžūlumas: pastatė netikrą pasienio postą, pravežė migrantus ir paleido atgal į Rusijos miškus pasiėmė 10 tūkst. eurų

Rusijoje buvo suimtas vyras, klaidingoje vietoje įkasęs pasienį žyminčius stulpus, kad apgautų...

Kručinskienė apsisprendė: išsikrausto (310)

Eglė ir Gintaras Kručinskai pagaliau sutiko – išsikraustys į Kauno miesto savivaldybės...

Bjauriuoju ančiuku praminta Panevėžio eglė pagaliau atsitiesė: pajuokos objektas tapo tikru grožio etalonu (11)

Šiemet Panevėžys tapo ankstyviausiu kalėdinio laikotarpio pranašu Lietuvoje ir, aplenkęs visus...

Už tautiečių nužudymą teisiamą ukrainietį prašoma įkalinti iki gyvos galvos (2)

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį baigė nagrinėti už tautiečių nužudymą teisiamo...

Ištyrė ir rėžė rezultatus: kurį mėnesį gimusiems didžiausia tikimybė sulaukti šimto metų, o kurį – mažiausia?

Ar turi reikšmės tai, kokį mėnesį gimėte? Akivaizdu, kad taip, ir šį kartą kalba sukasi ne...

Prekybininku gali tapti kiekvienas: populiariausi verslo modeliai vienoje didžiausių platformų

Turbūt nerasite žmogaus, kuris nėra girdėjęs apie „ Amazon “ prekybos platformą. Daugelis...

Vindzoro pilyje sutvisko nepaprastos Kalėdų eglės – tokios, nes skirtos karalienei

Britų karališkoji šeima oficialiai pradėjo šventinį sezoną. Jo startą skelbia Vindzoro...