aA
Tėvai ne visuomet sutaria dėl auklėjimo priemonių, štai iš kur kilęs senas argumentas ginčijantis: „Bet mama/tėtis sakė...“ Jūsų šeimai svarbu išlikti vieningiems, kai auklėjate vaikus. Ir ką daryti, jei nuomonės išsiskiria, o ginčytis vaikų akivaizdoje nesinori?
Mama su dukra
© Corbis

Kai tėvai auklėjimą suvokia skirtingai, atsiranda konfliktų grėsmė. Įtampa gali kilti bet kada, kai du ar daugiau žmonių dirba ties tuo pačiu projektu, bet kiekvienas turi savo požiūrį.

Tėvystė panaši į bet kurią kitą partnerystę. Kiekvienas asmuo atsineša tai, ko yra išmokęs. Mus, kaip tėvus, veikia tos auklėjimo formos, kuriomis remiantis buvome auginami mes, ir paprastai augindami savo vaikus jas pritaikome, dažnai prieš tai nepasitarę su partneriu.

Įsivaizduokite futbolo komandą, kuri nori laimėti žaidimą, bet jai vadovauja du treneriai. Šie vadovaujasi skirtingomis taisyklėmis ir teikia žaidėjams prieštaringą informaciją. Įsivaizduokite žaidėjų įtampą ir reakcijas, kai jie mato besiginčijančius teisėjus. Kai jūs su žmona ginčijatės vaikų akivaizdoje, jūs galite nežinoti, koks tų ginčų poveikis vaikams. Vieni vaikai supras, kad „tokiu būdu žmonės sprendžia konfliktus“. Kiti išmoks, kaip dar labiau supriešinti tėvus, o tai dar labiau sukiršins visą šeimyną.

Ką daryti? Judu su žmona turite veikti išvien. Tai geriausias būdas nustoti ginčytis matant vaikams.

Kelios naudingos strategijos

Susitarkite, kokiu signalu duosite vienas kitam ženklą, kad pokalbis krypsta nepageidaujama linkme ir jį reikia sustabdyti.

Susitarkite, kaip elgsitės po signalo. Galbūt kuriam laikui išsiskirstysite, kad atvėstumėte. Galbūt paskirsite laiką apsvarstyti jūsų nuomonių skirtumams. Arba užrašysite, kaip jaučiatės, ir vėliau pasidalinsite tuo su partneriu, kuris geriau supras, ką galvojate.

Sukurkite šeimos „taisyklių knygą“. Rašykite aiškias, paprastas taisykles (tiek tėvams, tiek vaikams), koks elgesys yra priimtinas ir koks ne. Jūsų šeima, kaip ir futbolo komanda, bus sėkmingesnė, jei turėsite aiškius nurodymus.

Apsvarstykite galimybę kartu nueiti į auklėjimo seminarus. Taip galėsite remtis bendra tėvystės patirtimi. Išgirdus, kaip vaikus auklėja kiti tėvai (ir kodėl), atsivers nauja perspektyva, ko norite savo šeimai. Net jei to, kaip būti tėvais, išmokstame iš savo tėvų, tačiau suaugę galime išmokti naujų įgūdžių.

Jei negalite surasti būdų, kaip veikti kartu, pasiieškokite profesionalios trečiosios pusės. Kartais žmogaus iš šalies požiūris padeda mums suprasti gilumines nesutarimų priežastis.

Atsiminkite savo sėkmes. Santuokinio gyvenimo metais judu su žmona neabejotinai sėkmingai išsprendėte daugumą situacijų – kas kartą abu šiek tiek nusileisdavote, kol pasiekdavote bendro susitarimo. Jums taip pat pavyks liautis ginčytis vaikų akivaizdoje, jei tikrai to norite. Nebus lengva, bet rezultatas vertas pastangų. Ir galiausiai jūsų vaikai bus laimėtojai.

Tačiau svarbu ir nepulti į kraštutinumus, siekiant bet kokia kaina vengti ginčų. Nedideli nesutarimai girdint vaikams – ir sėkmingas jų sprendimas – gali iš tikro būti jiems naudingas. Jie supras, kad galima nesutikti su mylimu žmogumi ir kad santykiai nesibaigia vien dėl to, kad žmonės ginčijasi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Tamsiausių XX a. laikų atgarsiai grįžta: ištisa tauta sąmoningai marinama badu

Pasaulį šokiravęs žurnalisto Jamalo Khashoggi nužudymas verčia priminti, kad Saudo Arabijos...

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (153)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“ (32)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“. Tiesiogiai iš Kauno.

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (39)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Beveik 100 kg svėrusi moteris pamena: eini ir rėkia „karve, kiaule“

Sanatorija GRADIALI Palangoje ir naujienų portalas DELFI dar rugsėjo pradžioje paskelbė konkursą,...

Gyvai / LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (22)

Praėjo vos dvi savaitės nuo Klaipėdos „Neptūno“ triumfo sostinėje ir Vilniaus „Rytas“...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (415)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Rimvydas Valatka. Sadomazohistinė valstiečių Seimo archeologija (131)

Archeologai sostinės Reformatų skvere atkasė reformatų bažnyčios liekanas. Pavadino ją...

Griuvėsiais pavirtę ištisi miestai Sirijoje: naujos statybos vyks ant žuvusių gyventojų krauju sulaistytos žemės (13)

Dėl karo daugelis Sirijos miestų virto mūšių laukais. Sugriauti statiniai, masiškai išsikėlę...