aA
Turėti vaikų ar ne? Jei paklaustumėte mamų, jos pasakytų, kiek laimės ir prasmės vaikai suteikia jų gyvenimui. Vaikų neturinčios moterys papasakotų, kad laisvą laiką galima skirti savanorystei ir kelionėms.
© DELFI

Tačiau visas šias moteris vienija vienas dalykas: jos mėgaujasi pasirinkto vienokio ar kitokio kelio užtikrintumu. Daugelis moterų, kurios nežino, ar jos nori būti motinomis, ar ne, yra tarsi užstrigusios neryžtingumo skaistykloje. Jos tyliai bijo, kad nusprendus, jog nori vaikų, bus per vėlu turėti biologinių palikuonių.

Žinoma, toks neryžtingumas nėra visiškai naujas fenomenas. Prieš porą metų žurnalistė Corrie Pikul parašė jautrų straipsnį „Elle“ žurnalui apie savo nerimą laukiant visa apimančio motinystės noro ir baiminantis biologinio laikrodžio tiksėjimo. Tačiau naujiena ta, kad dabar yra galimybė užšaldyti savo kiaušialąstes, taip suteikiant sau daugiau laiko. Vaisingumo gydytojai praneša apie pacienčių skaičiaus pagausėjimą. Vis daugiau jaunų moterų mąsto apie tai - kaip galimybę „užšaldyti“ savo vaisingumą ateičiai.

Šis variantas neabejotinai patrauklus moterims, kurios tampa sentimentalios vos pažvelgusios į savo mažų sūnėnų nuotraukas „Facebook“, tačiau kurioms reikia dar kelių metų susirasti partnerį ir susitvarkyti gyvenimą. Nenuostabu, kad naujame belgų tyrime apie moterų nuomones ir intencijas šiuo klausimu nustatyta, jog tos, kurios buvo atviriausios šiai idėjai, norėjo ne vieno, bet kelių vaikų. Atrodytų akivaizdu, kad noras turėti vaikų išties turi būti didelis, jei esi pasiryžusi ištisoms savaitėms hormonų injekcijų ir pasirengusi pakloti nemažą sumą stimuliacijai ir auginimui.

Tačiau jei moteris iš tikro nežino, ko nori, sprendimas neužšaldyti kiaušialąsčių virsta ypatinga agonija. Augantis procedūros prieinamumas ir populiarumas suaštrina biologinio laikrodžio klausimą. Kur kas sunkiau leisti gyvenimui vystytis savaime, kai atsiranda šansas stabtelėti ir apsaugoti tą resursą, kurį, tikėtina, iš tikro įvertinsite po kelerių metų.

Rengdama knygą apie tai, kaip kiaušialąsčių šaldymas pakeičia moterų gyvenimus, kalbėjausi su daugybe neapsisprendusių moterų, kurios kankinosi dėl „o kas, jei...“ abejonių. O kas, jei įsimylėsiu žmogų, norintį vaikų? O kas, jei staiga mane apims beprotiškas kūdikio noras? O kas, jei galiausiai pasijutusi, kad esu pasiruošusi, būsiu per sena? O kas, jei praleisiu tai, kas laikoma viena nuostabiausių gyvenimo patirčių? O kas, jei vėliau dėl to gailėsiuos?

Būtent baimė praleisti galimybę atveda moteris pas dr. Georgią Witkin, reprodukcinės medicinos psichologę iš Niujorko, kuri konsultuoja moteris, besidominčias kiaušialąsčių užšaldymu. „Matau moteris, kurios žino, kad nori galimybės. Jos nori jausti, kad gali kontroliuoti ir rinktis“, - sako ji. Tai visiškai kitokio mąstymo moterys, kurios tiek pamišusios dėl motinystės, kad pasirenka „pakankamai gerą“ santuoką ar nusprendžia susilaukti vaiko vienos. Šios moterys neleidžia sau priartėti prie „vyresnio motinystės amžiaus“. Jos nepasikliauja vien tik mokslu.

Neryžtingumas gali atrodyti saugi vieta būti kurį laiką, tačiau tai gali būti pragaras. G. Witkin sako, kad moterys dažnai sunkiai priima sprendimą, užšaldyti ar ne. „Moterys, kurios apsisprendžia, jau būna kurį laiką apie tai galvojusios“, - sako ji. „Visuomet esti tam tikra priežastis, kuri pasirodo lemiama. Tai gali būti gimtadienis, skyrybos, vizitas pas gydytojus arba žinia apie draugės nevaisingumo problemas.“

O visa tai lydi dvasiniai ieškojimai, priduria dr. Joann Paley Galst, Manheteno privačios praktikos terapeutė, besispecializuojanti nevaisingumo konsultacijose.

„Vienas sunkumų, su kuriais susiduria moterys, galvodamos apie užšaldymą, yra tas, kad procedūra priverčia moteris pažvelgti į tai, kur jos yra savo gyvenime“, - sako ji.

Ir štai - didysis klausimas: ar kiaušialąsčių šaldymas padeda neapsisprendusioms suvokti, ko nori? Ar jis pastūmėja jas viena ar kita kryptimi? Ar moterys paprasčiausiai pakeičia sprendimą būti mama sprendimu šaldyti? Visa, ką reikia pasirinkti dabar - tai atsarginis planas.

Pats procesas moteris pakeičia. Moterys reaguoja vienu iš dviejų būdų. Pirmajame scenarijuje, šaldymo aktas pastūmėja jas motinystės keliu. Juk kone neįmanoma iškęsti konsultacijas, hormonų injekcijas, ištuštinti banko sąskaitą ir patirti operaciją nepripažinus sau, kad norite kai ko daugiau, o ne vien tik galimybės. Galbūt iš tikro norite kūdikio. Taip pat viešai pripažįstate savo troškimus.

Tyrime buvo nustatyta, kad dauguma moterų, atlikusių kiaušialąsčių šaldymo procedūrą, planavo apie tai papasakoti draugams ir šeimai. Savo tyrime nustačiau, kad po šaldymo moterys būna daugiau linkusi atsidėti savo tikslams - ir iš tikro daugiau pastangų įdėti į savo profilį „OkCupid“ pažinčių puslapyje.

Kita vertus, kai kurios moterys atlieka procedūrą tiesiog dėl viso pikto, kad pasijustų, jog pasirūpino savimi ir išvengė kultūrinio spaudimo (ir atsikratė tėvų priekaištų). Tačiau jos iš tikro neplanuoja panaudoti kiaušialąsčių.

„Daugelis moterų procedūrą regi kaip tai, kas joms padės atsipalaiduoti. Jos ne tiek susirūpinusios dėl to, ar tai padės, - aiškina G. Witkin. - Tokiu būdu jos gali pasakyti: „Negaliu savęs kaltinti. Padariau viską, ką galėjau.“ Kiaušialąsčių šaldymas kaip terapija? Procesas leido joms geriau pasijusti dėl ateities, tačiau nebūtinai motyvavo jas tapti motinomis.

Neįtikėtina, kokį vaidmenį technologija gali atlikti formuodama vidinį dialogą dėl sprendimo, ar susilaukti vaikų. Neramu tai, kad kai kurios moterys taip niekada gali ir nepatirti intensyvaus troškimo susilaukti vaiko, kurio mes visos tikimės. Kai kurios gali pajusti tą troškimą, kai pamilsta žmogų, norintį vaikų. Arba, nesulaukdamos to noro, jos tiesiog racionaliai apsisprendžia turėti vaiką. Arba nusprendžia, kad jos laimingos tiesiog būdamos tetos.

O tuo tarpu vis daugiau ir daugiau moterų ramybės ieško šaldiklyje. Tai galimybė pasakyti: „Galbūt kada nors. Tik ne dabar.“ Visuomet yra viltis. Taip išsilaisvinama nuo panikos ir įmanoma aiškiau pamąstyti apie tai, kas jums tinka. Tačiau mes visos žinome, kad tokia užuovėja nuo biologinio laikrodžio yra laikina, ir galiausiai senėjimas užklumpa mus visas. Laimei, ramybę galime rasti užtikrintume.

Kaip sako Paley Galst, „kad ir kokį sprendimą padarytumėte, jums jis bus teisingas.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Seimo viešbučio istorijos: Pranckiečio ten laukia 4 kambarių butas, bet jis jame retas svečias (58)

Priešais Seimą, Gedimino prospekte stūksantis Seimo viešbutis paskutiniu metu kelia vis daugiau...

Profesorius papasakojo, kodėl smegenys ima vis mažiau atlikti savo darbą: pateikia 6 žingsnius, kaip to išvengti (60)

Žmogaus smegenys, kaip ir raumenys, negaudamos pakankamai darbo ir nespręsdamos užduočių praranda...

Įvardijo prasčiausias Vilniaus mokyklas: vadovai nesupranta vertinimo ir peikia reitingų sistemą (135)

Nors pirmajame geriausių Lietuvos gimnazijų penketuke – net kelios Vilniaus ugdymo įstaigos,...

JAV netrukus turės nepaskandinamą lėktuvnešį? (359)

Nedidelė maždaug 8,2 kvadratinio kilometro ploto vulkaninės kilmės sala Rytų Kinijos jūros...

Kalašnikovą iš policininkų pagrobęs Molotkovas nerimsta ir už grotų: laimėjo bylą prieš pataisos namus (58)

Teismas pripažino, kad Igoris Molotkovas , nuteistas už iš policininkų pagrobtą automatą,...

Petro Gražulio poelgis įsiutino jo dukrelės motiną: pasiunčiau jį po velnių (91)

Seimo narys Petras Gražulis ir jo dukrelės mama Birutė Navickaitė taikoje ilgai gyventi...

Kaune su BMW susidūręs „Opel“ atsidūrė ant šaligatvio (3)

Kaune, Kovo 11-osios gatvėje, prie pat perėjos susidūrė BMW ir „Opel“. Pastarasis nuo smūgio...

Prognozuoja, kokia laukia likusi žiema Lietuvoje: visoje Europoje pastebėjo ryškią anomaliją (77)

Naujausios orų prognozės rodo, kad sezoninė to paties centro prognozavimo sistema rodo, kad visa...

Šiauliuose iškils didžiausias Europoje orlaivių techninės priežiūros ir remonto centras planuoja sukurti 1000 darbo vietų (109)

2020 m. pradžioje Tarptautiniame Šiaulių oro uoste bus pradėtas statyti didžiausias Europoje...

Atidarė Suvalkuose naują prekybos centrą lietuviams: pamiršta tai, kas „svarbiausia“ (310)

Suvalkų miesto šiauriniame pakraštyje, prie išvažiavimo į Lietuvos pusę, atidarytas naujas...