aA
Šiuo metu valdžia ypač aktyviai propaguoja tokį žmogaus gyvenimo modelį: užaugai, susituokei ir gimdai vieną po kito piliečius valstybei, kad neišmirtume. Dažnas pernelyg ir nesusimąsto, kokio gyvenimo kelio iš tiesų norėtų, tiesiog gyvena kaip visi. Tik žmonės, kurie dėl nuo jų nepriklausančių priežasčių lieka už borto, permąsto ne tik pačią šeimos sąvoką, bet ir vertybes, kuriomis matuojamas žmogus. Anot vaikų negalinčių turėti sutuoktinių, sukuriama šiek tiek nereali iliuzija, kad vaikas yra tvirtos šeimos garantas. Iš čia gal ir kyla begalė mūsų visuomenės problemų.
Nėščia moteris
© Corbis/Scanpix

Kai užsisuki kaip voverė rate

Renata ir Darius susituokė prieš 8 metus. Prieš tai ketverius metus draugavo – per tą laiką aptarė, kokios šeimos norėtų. „Abu norėjome turėti ją gausią – 3-4 vaikus, iš kurių vienas būtų įsivaikintas. Po santuokos pradėjome laukti, tačiau pastoti vis nepavykdavo. Tuomet ir patyrėme pirmąjį šoką, kad nėra taip, kaip planuoji“, - prisiminė DELFI pašnekovė.

Šeima prisipažįsta perėjusi visą su nevaisingumu susijusią medicininę rutiną, tačiau gydytojai taip ir nenustatė konkrečių priežasčių, kodėl jie negali susilaukti vaikų.

„Toks gyvenimas su nuolatine viltimi tęsėsi apie trejus metus. Kai užsisuki šiame rate, kiekvieną mėnesį guliesi ir keliesi su viena mintimi. Taikai įvairias gydytojų rekomendacijas, lauki rezultato, o kai jo nėra, vėl bandai kažką nauja. Tave ši rutina taip įsuka, kad nieko daugiau nebematai. Tuo pat metu teko atremti ir visuomenės – pažįstamų, giminių, draugų – spaudimą. Pirmais, antrais metais visi dar laukė, tačiau kuo daugiau laiko praeina po santuokos, tuo didesnis darosi aplinkinių spaudimas, jiems kyla vis daugiau klausimų. Kai kam atrodo, kad tai sveiki žmonės, kurie gyvena dėl savęs: pirma pasistatys tris namus, įsigys penkis automobilius, o tuomet jau vaiką kaip priedą pasigimdys“, - ironizavo moteris.

Anot jos, visoms nevaisingoms poroms būtina tam pasiruošti. Teks arba nuo visų užsidaryti, arba drąsiai atremti užduodamus klausimus, net jei kiekvienas klausimas, kiekviena replika tarsi ketvirčiuoja.

„Mes ribą priėjome trečiųjų metų pabaigoje. Kadangi abu turime daug visuomeninių veiklų, dalyvavome vienoje šeimų grupėje. Pokalbis pasisuko apie vaikus ir sulaukėme keleto komentarų savo atžvilgiu – esą jei jūs neturite vaikų, jums turbūt bus neįdomu, gal jau laikas būtų pasiryžti, užteks gyventi sau. Žmonės taip kalbėjo nenorėdami nieko bloga, tačiau mums tai buvo paskutinis lašas. Mano vyras atsistojo ir išėjo, aš šiaip ne taip sulaukiau pabaigos.

Tą dieną aiškiai suvokėme, kad panašios situacijos bus mūsų kasdienybė ir mes negalėsime nuolat nuo jų bėgti, todėl neturėtume daugiau būti užsisukę savigailoje. Jei nuolat jausimės tik aukomis, kurių niekas nesupranta, prieisime aklavietę. Turime priimti, kad mūsų nevaisingumas nėra blogiau už bet kokį kitą faktą, kuris gali įvykti“, - pasakojo Renata.

Sulaukė nedviprasmiškų pasiūlymų skirtis

Nedviprasmiški žmonių ir net medikų patarimai skirtis ir pabandyti susilaukti vaikų su kitais partneriais sutuoktiniams netiko, todėl jie pradėjo ieškoti kitų savo šeimos vertybinių pagrindų, kitokio šeimos vaisingumo įprasminimo.

„Kokia yra troškimo turėti vaiką prigimtis? Kai šeimoje viskas gerai, nelabai ir kyla tokie filosofiniai klausimai. Tačiau situacija privertė mus permąstyti, ant kokio pamatų statoma šeima. Sutinku, kad yra tam tikri motiniški instinktai, ir ilgesys, kad tu nepatirsi gimimo stebuklo, visada išliks. Visgi šeima nėra kuriama vien tam, kad pagimdytum vaiką – ji gali būti ir kitaip vaisinga, kažką duoti aplinkiniams, palikti po savęs, susidurti su kitokiais iššūkiais.

Šeima kaip pora – taip pat jau vertybė, nes šeima pirmiausiai prasideda nuo dviejų žmonių. Ne veltui dabar yra daugybė kursų, kuriuose sutuoktiniai mokomi, kaip nepamiršti vienas kito, nes tik būdami laimingi kartu, žmonės galės skirti pakankamai dėmesio vaikams. Tuo tarpu vaikas – dovana, kurią tu gauni, kad šeima būtų dar pilnesnė ir kad galėtum išmokti dar kitų dalykų. Tačiau vaikas savaime dar nėra laimės ar šeimos tvirtumo garantas. Kaip ir nėra daiktas, kurį gimdai sau ar valstybei, o po to vartoji“, - įsitikinusi pašnekovė.

Kad žmogaus vertė gali būti išmatuota ne tik vaikais, Renatai geriausiai iliustruoja pavyzdys, kurį pateikė vienas šeimos draugas. Vyras su broliu augo kaime ir jie abu iki šiol atsimena dvi senyvas kaimo moteris, kurios buvo netekėjusios. Šios moterys vyrų atmintyje įsirėžė daug geriau nei jų močiutė, nes jos buvo neginčijamos kaimo sielos: visada pirmos ištiesdavo pagalbos ranką, sekdavo pasakas vaikams, visada turėdavo saldainių pavaišinti. Vaisingumo funkciją savo gyvenime jos įprasmino kitaip.

„Deja, būna ir taip, kad nevaisinga pora pagaliau susilaukia taip geisto vaiko, tačiau šeimos santykių tai nepagerina. Lygiai tokia pati saviapgaulė įsivaikinti vaiką, kol nesi priėmęs savo situacijos. Netiesa, kad pasiėmus vaiką, taip žeidžiantis nevaisingumas staiga ims ir išnyks. Mes patys ketiname įsivaikinti tik dabar, nes manome, kad negalima savo problemų spręsti vaiko sąskaita. Juolab kad tie vaikai taip pat jau sužeisti, jiems reikia daugiau pagalbos negu mums. Jei būtume paėmę vaiką anksčiau, kol dar patys buvome skausmo kamuoliukai, būtų blogai ir jam, ir mums“, - tikino Renata.

Akistatoje su tiesa iliuzijos nepadeda

Jau antrus metus Renata ir Darius kartu su profesionalia psichologe sielovados centre „Bendrakeleiviai“ veda savigalbos grupes poroms, negalinčioms susilaukti vaikų. Statistiniais duomenimis, tokių šeimų Lietuvoje gali būti apie 50 tūkst., tačiau reta kuri ryžtasi ieškoti būtent tokios pagalbos.

Paklausta, kaip vertinanti dabartines diskusijas dėl dirbtinio apvaisinimo sąlygų palengvinimo, Renata iš savo patirties prisimena, kad užsisukus medicininiame rate, labai susiaurėja matymas, nes visas gyvenimas sukasi tik apie vieną problemą. Tačiau medicina teigiamo rezultato negarantuoja – poroms neretai tenka procedūras vėl ir vėl kartoti. Kartais netgi pamirštama prasmė, dėl ko visa ši giljotina buvo pradėta – kovojama tiesiog dėl pačios kovos. Ir niekas nepataria, ką reikės daryti, jei visgi vieną dieną teks pažvelgti tiesai į akis – išbandyta viskas, kas įmanoma, tačiau bergždžiai.

„Kadangi savo kailiu patyrėme visas šias emocijas, nusprendėme pradėti tokias grupes. Manau, tokioje situacijoje kiekvienai porai kažkada reikia sustoti, nurimti toje kovoje už vaiką ir permąstyti, kas mes esame kaip pora, kaip šeima, kokios yra mūsų vertybės. Grupėje mes pirmiausiai ir kalbame apie tarpusavio santykius, nes labai dažnai žmonės užsisklendžia savyje, graužiami kaltės jausmo, ir santykiai šeimoje prastėja. Jie vienas su kitu nedrįsta atvirai apie tai pasišnekėti ir iš tiesų nemažai šeimų išsiskiria“, - pasakojo Renata.

Bene didžiausias darbo įvertinimas moteriai buvo, kai paskutinės grupės pabaigoje ji nupiešė žmogų simbolizuojantį apskritimą, padalino jį į įvairias sritis, o vieną vietą, pažymėjusi žaliu debesėliu, paliko kaip sužeistą dėl nevaisingumo. Grupėje dalyvavusios poros prisipažino, kad joms atėjus į pirmąjį užsiėmimą šis žalias debesėlis užėmė visą jų erdvę.

Renata džiaugėsi, kad žmonės vėl pamatė gyvenimo perspektyvą, suprato, kad nėra raupsuotieji, kad ir kaip visuomenės stengtųsi tuo įtikinti. „Sukuriama šiek tiek nereali iliuzija, kad vaikas yra tvirtos šeimos garantas. Tai tiesiog visuomenėje priimtinas šeimos modelis, tačiau jis nieko negarantuoja“, - įsitikinusi pašnekovė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po šūvių Strasbūre – milžiniškos saugumo pajėgos: yra žuvusių, nukentėjusieji kritinės būklės papildyta 00.30 (336)

Prancūzijoje, Strasbūre po šaudynių netoli miesto kalėdinės mugės mažiausiai vienas asmuo...

„Liverpool“ ir „Tottenham Hotspur“ išplėšė kelialapius į Čempionų lygos aštuntfinalį (1)

UEFA Čempionų lygos šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį vicečempionė...

Visai netoli šaudynių vietos Strasbūre esantis lietuvis žurnalistas: neaišku, ar viskas baigėsi (34)

LRT žurnalistas Adomas Šimkus, esantis Strasbūro centre, visai netoli tos vietos, kur buvo...

Dramatiškame trileryje „Rytas“ tik po pratęsimo įveikė Europos taurės autsaiderius (149)

Vilniaus „Ryto“ (4-5) krepšininkai dramatiškai nutraukė trijų iš eilės pralaimėjimų...

Anglijoje išžagintos ir nužudytos 14-metės byloje – motinos liudijimas: ji kėlė labai daug rūpesčių (151)

14-metės iš Lietuvos, kuri buvo nužudyta Vulverhamptone, Jungtinėje Karalystėje, motina...

Ekspertai įvertino Statkevičiaus ir Janus rietenas: kažkas turi pasakyti, kad karalius nuogas (414)

Pirmadienio vakarą viešai skalbinius džiaustę dizaineriai Juozas Statkevičius ir Julija Janus...

Vėžiu susirgusi Vaiva pinigų negauna: kovoja ne tik su liga, bet ir su draudimo bendrove (188)

Kaip ir daugeliui vėžio diagnozė Vaivai Mickuvienei buvo tarsi žaibas iš giedro dangaus. „Man...

Geriausią sezoną Kinijoje žaidžiantis Motiejūnas patyrė traumą (25)

Donatas Motiejūnas šios dienos rungtynėse sužaidė vos 12 minučių, o kaip praneša Kinijos...

Valstybės politika žeidžia studentą: kodėl skatinama būti išlaikytiniu? (26)

Esu paskutinio kurso dieninio skyriaus magistrantas. Prieš kelias dienas netekau darbo. Kaip žinia,...