Apie vaikų masturbaciją, verčiančią tėvus raudonuoti, garsiai nekalbama, tarsi ji neegzistuotų. Tėvai, pastebėję savo kelerių metų atžalėlę, kuri trina užpakaliuką į sofos kraštą ar save glamonėja, labai išsigąsta, kad tai koks nors iškrypimas. Kodėl mažieji užsiima tokiais nevaikiškais žaidimais, klausiame psichologės Rūtos Bačiulytės.
Kūdikis
© Corbis/Scanpix
Atsitiktinis malonumas

Saulutei dar nebuvo suėję metukai, kai ji nei iš šio nei iš to palikusi žaislus atsisėsdavo ant užpakaliuko ir imdavo ritmiškai linguoti pirmyn atgal. Šis pomėgis ją taip įtraukdavo, kad negirdėdavo, ką tuo metu sako mama. Mama buvo sunerimusi, nežinojo, kaip reaguoti: barti ją ar nekreipti dėmesio. Šis įprotis, tapęs kasdieniu ritualu, baigėsi, kai mažylė išaugo iš sauskelnių amžiaus.

Aštuonių mėnesių Ignas, paliktas pasispardyti nuogas, visuomet pasičiupdavo savo ,,pimpaliuką” ir žaisdavo su juo, tarsi nebūtų kitos veiklos. Vienu metu berniuko mamai atrodė, kad tai vienintelis mažylio pomėgis. Psichologė R.Bačiulytė sako, kad kūdikiai tirdami savo kūną čiupinėjasi, o intymiosios vietos jiems niekuo nesiskiria nuo, pavyzdžiui, akytės ar ausytės. Toks kūdikių čiupinėjimasis dar nėra masturbacija. Nors kai kurie mažyliai netikėtai ir aptinka, kad šias vieteles liesti malonu, tačiau dar nesuvokia, kodėl maloniau nei ausytę. Todėl patariama nepalikti mažylių ilgai plikais užpakaliukais. Taip pat labai svarbu kūdikius rengti laisvais drabužėliais, kad jie neaptemptų užpakaliuko ir nuolatos nedirgintų lytinių organų.

Nusiraminimas prieš miegą

Kai kurie mažyliai, tiek berniukai, tiek mergaitės, kartais masturbuojasi prieš miegą. Taip jie nusiramina, jaučia pasitenkinimą ir pasiruošia pasinerti į sapnų karalystę. Tėvai labai išsigąsta, kai darželio auklėtojos jiems praneša apie tokį ,,negerą“ jų vaikučio elgesį. Vėliau ir namie pastebi, kad mergytė kažkaip keistai trina užpakaliuką į sofutę, o berniuko, žiūrėk, rankytės vis dažniau kuičiasi kelnytėse, vakarais keistai kilnojasi užklotas.

Psichologė R.Bačiulytė sako, kad baimintis nėra pagrindo, nes mažųjų masturbacija nėra iškrypimas, tačiau į ją reaguoti būtina. Jei vaikai save liečia, norėdami greičiau užmigti, galbūt jie jaučia paprasčiausią nerimą, bijo užmigti darželyje, naujoje vietoje, bijo tamsos ar būti be mamos. Tad geriausia pypliuko mintis nukreipti kur nors kitur, pavyzdžiui, jį apsikabinti, paskaityti knygutę, padainuoti dainelę. Vaikutis, žinodamas, kad prieš užmiegant jo laukia koks nors kitas malonus ritualas, kad ir mamytės skaitoma pasakėlė, užmirš savo netinkamą elgesį. Mažyliai nesigėdija savo nuogo kūno ir nežino, kad masturbuotis nėra gerai, tol, kol jiems tai pasako suaugusieji.

,,Labai svarbu yra pabrėžti, kad elgiasi blogai, bet nesureikšminti šio įpročio, nes vos tik vaikas supras, kad tai, ką jis daro, yra draudžiama ar labai paslaptinga, dar intensyviau tuo užsiims”, - sako psichologė R.Bačiulytė. Todėl ir lytinius organus verta vadinti tikraisiais vardais, nes vos pasakysime ,,pimpaliukas”, ,,drugelis”, ,,vištytė” ar dar kaip nors kitaip, mažylis iškart pajus šių kūno vietų išskirtinumą. Ir manys: tai įdomu.

Parodyk, ką turi

Pasak psichologės R.Bačiulytės, vaikai, sulaukę maždaug trejų metukų, ima save tapatinti su tam tikra lytimi. Tuomet berniukų ir mergaičių fiziniai skirtumai atrodo labai įdomūs. Tačiau jei šis susidomėjimas nėra labai ,,išpūstas“, mažyliai, patenkinę savo smalsumą ir ištyrinėję, kuo skiriasi Onutė nuo Petriuko, kuriam laikui tai pamiršta.

Vaikų darželių auklėtojos yra pastebėjusios, kad priešinga lytimi labiau domisi kūrybingos, intelektualios, lakios vaizduotės mergaitės, kurios retkarčiais ima ir iškrečia kokią nors šunybę. Susimirksėjusios viena su kita, nusitempia kurį nors silpnesnį berniuką į tualetą ir įsako jam nusimauti kelnes. Tokios mergaitės, matyt, anksčiau jau sugėdintos, puikiai žino, kad elgiasi netinkamai, tačiau tai, kas draudžiama, juk skaniausia.

Psichologė R.Bačiulytė sako, kad taip besielgiančius vaikus reikia stebėti. Jei pypliukai visai mažučiai, geriausia jiems pasiūlyti užsiimti kuo nors kitu, o šiek tiek didesniems jau galima paaiškinti, kad kitus apžiūrinėti ir save liesti yra negražu, kad taip tiesiog nedaroma. Tačiau jokiu būdu negalima bartis ar aiškinti pakeltu tonu, kad vaikui nekiltų noras negražiai elgtis slapčia.

Tėvų nuogumas ir televizija

Vaiką masturbuotis ar domėtis savo lyties organais gali paskatinti įvairūs dirgikliai, apie kuriuos net nesusimąstome. Mūsų laikais žmogaus seksualumas jau tapo kultu. Kai kurie tėvai net nežino, ką jų vaikai žiūri per televizorių. Net kai kuriuose vaikiškuose filmukuose yra sekso elementų.

Psichologė R.Bačiulytė mano, kad erotika stimuliuoja ir jaudina mažylį, ir jis, mėgindamas ją perprasti, tiesiog eksperimentuoja pats su savo kūnu, savo lytiniais organais ar net bando susirasti bendraminčių. Būna juk vaikų, kurie žaisdami imituoja suaugusiųjų lytinį aktą.

Adrijanai dar tik šešeri metukai, ji puikiai skaito, moka rašyti, gražiai dainuoja, tačiau labiausiai domisi viskuo, kas susiję su seksu. Ji ne kartą masturbavosi kitų vaikų akivaizdoje, norėdama pasigirti, ką sugeba. Mergaitės tėvai yra labai išsigandę, tačiau patys prisipažįsta, kad niekados nesidrovėjo savo nuogų kūnų ir nesislapstydavo, jei mergaitė užklupdavo juos nuogus. Adrijana ne kartą yra mačiusi tėvus, meiliai besiglaustančius, besibučiuojančius.

,,Toks, atrodytų nekaltas tėvų elgesys gali labai paveikti vaiką”, - sako psichologė R.Bačiulytė. Daugelis šiuolaikinių tėvų mano, kad namie vaikščioti nuogiems yra nieko bloga ir kad nėra ko gėdytis savo pačių vaikų. Tačiau pyplys dar nėra tiek subrendęs, kad galėtų ramiai žvelgti į nuogą kūną. Vienas gali jo išsigąsti, o kitas labai susijaudinti ir tik apie tai galvoti.

Jei taip yra, būtina psichiatro konsultacija, nes vaikas, negalėdamas iš galvos išmesti minčių apie savo kūno malonumus, jaučia nuolatinę įtampą, jis negali su niekuo draugauti nei sportuoti. Juk visos mintys sukasi tik apie vieną kūno vietą. Ne veltui anksčiau į pirtį visai maži berniukai eidavo kartu su vyrais, o mergaitės - su moterimis ir galėdavo patyrinėti, kaip atrodo suaugusio vyriškio arba moteriškės kūnas, palyginti jį su savu.

Psichologė R.Bačiulytė sako, kad kai vaikai klausia, kuo skiriasi mamytė nuo tėtuko, reikia jiems ramiai išaiškinti. Maži vaikai dar neraudonuoja klausydamiesi pasakojimų apie intymius dalykus, todėl nėra sunku su jais apie tai kalbėtis.

Miegojimas kartu ir pyktis

Psichologė R.Bačiulytė sako, kad net ir tėvų miegojimas su savo mažyliais skatina juos domėtis kūnu ir seksualumu. Yra atlikti tyrimai, kad ilgai miegantys vaikai, ypač su priešingos lyties atstovu (berniukai - su mamyte, o mergytės - su tėčiu), yra ypač emociškai pažeidžiami. Vaikas privalo suprasti, kad mama arba tėtis nepriklauso jam, o vienas kitam.

,,Kartais mažieji masturbuojasi ar yra ne pagal amžių seksualūs, mat nemoka išlieti savo agresijos”, - sako psichologė R.Bačiulytė. Vaikas nemoka kitaip protestuoti - trinktelėti durimis, įsikąsti į pagalvę ar pan. , todėl susikaupusią įtampą jis gali įprasti slopinti save liesdamas. Kartais pakanka įsiklausyti į jo norus, stebėti, ko ir kodėl jis bijo, bei palaikyti jį, padėti atsiverti.

Patarimai:

- nepalikite kūdikių ilgai gulėti plikais užpakaliukais, kad jie neišsiugdytų įpročio liesti savo lytinius organus;
- renkite kūdikius laisvais drabužėliais, kad jie neaptemptų užpakaliuko ir be reikalo nedirgintų lytinių organų;
- jei masturbuojasi darželinukas, pabandykite jo mintis nukreipti kur nors kitur, pavyzdžiui, paskaitykite jam knygutę;
- į masturbaciją reaguoti būtina, tačiau svarbu nepabrėžti, kad vaikas elgiasi netinkamai, nes vos supratęs, kad to daryti negalima, masturbuosis paslapčia;
- lytinius organus vadinkite tikraisiais vardais, ne ,,drugeliu” ar ,,vištyte”, kad vaikui jie neatrodytų paslaptingi;
- vaiko akivaizdoje nevaikščiokite nuogi, nes jis dar nėra tiek subrendęs, kad ramiai žiūrėtų į nuogą kūną.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (85)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (95)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (122)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (53)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (39)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (119)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (423)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (4)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (289)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (9)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...