aA
Grįžę su vyru iš darbo radome keturiolikmetę dukrą su dviejų dvyliktokų ir bendraklasės kompanija. Šiukšliadėžėje - tuščias vyno butelis, namuose - šieno kvapas, mūsų dukrai ir vienam berniukui - įtartinas isterinis juoko priepuolis. Kas blogiausia, paaugliai, sprendžiant iš visko, vyną gėrė miegamajame, išsidrėbę mūsų lovoje.
Pokalbis
Pokalbis
© Corbis

Nors žinojo, kad grįžtame, net nematė reikalo sutvarkyti sujauktų namų. Kai dukros draugai skubiai atsisveikinę išsiskirstė, visus išlydėjusi atžala kaip niekur nieko toliau bendravo su draugais per “skype”.

Kadangi buvau įsiutusi, vyras jai griežtai išaiškino, kad namai - ne landynė, lai draugai geria nors ir miške po egle. Paskyrėme namų areštą, įvedėme naudojimosi internetu limitą iki 22-os valandos. Pažadėjome, kad griežtų priemonių bus atsisakyta tik tuomet, jei antrojo trimestro rezultatai bus teigiami.

Dukra lyg ir jaučiasi prasikaltusi, bet širsta ant manęs, kad “mama viską ne taip suprato”. Ką mes praleidome, ką darome ne taip? Dukros draugus pažįstame, jie iš gerų šeimų, šiaip šaunūs vaikiai. Gal per anksti leidome “plotus”, “tūsus”? Namie alkoholį vartojame saikingai, dukra žino vyno skonį, nes paragauti leidome. Ko labiausiai bijojome, kad nebandytų vartoti narkotikų, todėl dukrai nedraudžiame jokios “užklasinės” veiklos. Tačiau panašu, kad bent “žolės “ skonį ji jau žino.

Atsako Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichoterapeutė, vaikų ir paauglių psichiatrė Dalia Minialgienė

Jei tėvai užtiko išgėrusią paauglę su draugais, jie turėtų labai aiškiai visai kompanijai pasakyti, kad jų namuose nėra toleruojami narkotikai ir alkoholis. Reikia paprašyti, kad draugai išeitų, nes norite pasikalbėti su dukra. Tą reikia pasakyti labai aiškiai prie dukros draugų, jos nežeminant, nesukeliant skandalo, kaip nebūtų sunku tokioje netikėtoje situacijoje suvaldyti emocijas.

Jei tai atsitiko pirmą kartą, aš nerekomenduočiau tokių ypatingų bausmių kaip namų areštas. Paauglys viską bando - tai yra jo gyvenimo patyrimas. Panašu, kad bausmės nebuvo aptartos iš anksto. Kaip antai, dukra turi žinoti, kad ją labai mylite, bet jei ji elgtųsi taip, kaip Jūs nepritariate, lauktų tam tikros bausmės. Jos turi būti iš anksto aptartos.

Tėvų emocijos sukelia tik dar didesnį paauglio pasipriešinimą ir gali nuvesti į aklavietę. Gali būti, kad paauglys iš tiesų pradės nebelankyti mokyklos, nesimokyti - ras būdų, kaip maištauti prieš tėvus, suvokdamas, kas jiems yra svarbu. O tėvams svarbu, kad vaikas atliktų pareigas: lankytų mokyklą, gerai mokytųsi.

Iš tiesų neaiški tėvų tolerancija alkoholiui. Ar dukra žino ką apie alkoholio vartojimą galvoja jos tėvai, kokie jų įpročiai, ar išklausytas vaikas? Kiekvienas vaikas, paauglys tam tikru laikotarpiu alkoholio paragauja. “Žolė” šiandieniuose jaunimo vakarėliuose irgi yra ne naujiena. Kur kas svarbiau, ar vaikas to pabandęs ateityje sugebės tvirtai pasakyti “ne”.

Jei tėvai išsaugo pagarbą vaikui, su juo atvirai bendrauja, jie sustiprina paauglio pasitikėjimą, kad jis gali būti suprastas ir neatstumtas. Bet jei tėvai pasiduoda emocijomis, ima problemą spręsti drastiškais būdais, sumenkina vaiką draugų akyse, natūralu, kad paauglys dar labiau stengsis atitolti.

Savaitraštis „Lietuvos sveikata“
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žiauriausias skerdynes pokario Europoje matęs taikdarys: jie žiūrėjo į mus su viltimi ir baime, o mes negalėjome nieko padaryti

Liepos 12-osios vakare pirmieji autobusai kirto fronto liniją ir pasiekė Kladanji pabėgėlių...

Lietuvos įmonės įvertino britų planus dėl atvykstančių darbuotojų: sužlugdytų patys save (161)

„Legalus darbas Anglijoje (amžius iki 60 metų)! Dirbk sandėliuose bei fabrikuose! Užsidirbk...

Sukčių atakų tik daugėja: policija įvardijo naujausius būdus, kaip bandoma apgauti (41)

Kaip bebūtų liūdna, tačiau sukčiai „nemiega“ nei vienu sezonu, praneša policija . Jie...

Vilniuje, sankryžoje, susidūrė į grupines muštynes skubėjusių policininkų automobiliai (70)

Sekmadienio rytą Vilniaus senamiestyje kilo grupinės muštynės: susikovė baltieji su...

Ištyrė, kiek lietuvių viršija greitį ir kas priverčia pristabdyti (8)

Nors greičio viršijimas yra dažniausia tragiškai pasibaigusių avarijų priežastis, adrenalino...

Nevadoje demokratų pirminiuose prezidento rinkimuose pergalę iškovojo Sandersas (8)

Šeštadienį Nevados valstijoje per trečiąjį Demokratų partijos pirminių prezidento rinkimų...

Gyvai / Meistro dienoraštis. Kaip taisyti skilusias sienas bei išlūžusią rankeną

„Meistro dienoraštyje“ - trys temos. Aiškinsimės, kaip taisyti skilusias sienas bei taisysime...

Įvardijo gyvenimo be poros privalumus: yra būdas, kaip išbristi iš vienišumo jausmo (37)

Vis daugiau žmonių visame pasaulyje apsisprendžia gyventi vieni. JAV gyventojų surašymo biuro...

Dominavęs Fury privertė Wilderio trenerį mesti baltą rankšluostį (43)

Sekmadienio rytą Las Vegase įvyko ilgai laukta revanšinė bokso dvikova tarp amerikiečio Deontay...

9 požymiai, kad vis dar vienas kitą mylite

Net jei atrodo, kad jūsų santykiai tobuli, kartais kyla abejonių. Kaip patikrinti jausmų...

|Maža didelių žinių kaina