aA
Naujagimių smegenų gynybos nuo deguonies stygiaus ir gimimo streso natūralų mechanizmą atrado Novosibirsko (Rusija) neurobiologai. Tikimasi, kad ateityje bus galima dar sėkmingiau slaugyti neišnešiotus kūdikius.
© Vida Press

Mūsų šalyje vis daugiau pavyksta išgelbėti labai mažų neišnešiotų naujagimių. Jau išgyvena apie septyniasdešimt procentų mažiau nei kilogramą sveriančių kūdikių, net devyniasdešimt septyni procentai – 1000–1499 gramų svorio naujagimių.

Veikia molekulinis mechanizmas

Novosibirsko mokslininkų tyrimo rezultatai rodo, kad vaikų galvos smegenyse gimimo metu veikia ypatingas molekulinis mechanizmas, ginantis jas nuo deguonies stygiaus ir gimimo streso. Taip pat jie paaiškino ir streso hormonų (gliukokortikoidų) lygio pokytį prieš ir po gimimo.

Anksčiau specialistams buvo neaišku, kodėl vienais atvejais streso hormonai ir panašūs vaistai blogai paveikia naujagimio smegenų formavimąsi, o kitais atvejais – juos gina nuo neigiamų veiksnių, pavyzdžiui, deguonies stygiaus. Naujausias tyrimas gali apibendrinti ir paaiškinti ankstesnių tyrimų, kuriuos per pastaruosius 50 metų atliko Japonijos, JAV, Kanados, Kinijos, Naujosios Zelandijos mokslininkai, prieštaringus rezultatus.

Novosibirsko mokslininkų darbas remiasi kelių medicinos mokslo šakų – endokrinologijos, molekulinės neurobiologijos, neurochemijos ir perinatalinės fiziologijos pasiekimais. Rusijos specialistų atrasto gynybos mechanizmo tolesnis nagrinėjimas gali leisti optimizuoti vaistinių preparatų naudojimą gydant neišnešiotus kūdikius. Plačiau apie tyrimą paskelbta mokslo žurnale „Hormones and Behavior“.

Ne visada aiškios priežastys

Lietuvoje prieš laiką gimsta penki šeši procentai kūdikių. Mūsų šalyje vis daugiau pavyksta išgelbėti labai mažų neišnešiotų naujagimių. Jau išgyvena apie septyniasdešimt procentų mažiau nei kilogramą sveriančių kūdikių, net devyniasdešimt septyni procentai – 1000–1499 gramų svorio naujagimių.

Neišnešioto naujagimio visos organizmo sistemos nebrandžios. Viskas priklauso nuo neišnešiojimo laipsnio, tačiau pagrindinis dalykas – naujagimio gebėjimas savarankiškai kvėpuoti. Neišnešiotų vaikų raida Lietuvoje profilaktiškai yra stebima maždaug 12–18 mėnesių.

Priešlaikinio gimdymo riziką gali padidinti daug priežasčių, bet ne visas medikai gali atsekti. Didelę įtaką daro nėštumo nutraukimai. Reikia atkreipti dėmesį ir į būsimos mamos ligas, endokrininės sistemos veiklą, nėštumo eigos patologiją bei komplikacijas.

Priešlaikinio gimdymo rizika didėja, jei pirmas kūdikis buvo neišnešiotas, jeigu yra daugiavaisis nėštumas ir kt. Svarbus rizikos veiksnys – lytiškai plintančios infekcijos. Tačiau jokiu būdu negalima teigti, kad tik rizikingai besielgiančios moterys sulaukia tokių vaikų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

NT mokesčio mokėtojų paieškos parlamente: mokėsiu, ir daug (126)

Dalis tarp turtingiausių šalies politikų patenkančių Seimo narių net nebando išsisukinėti ir...

Pinigai teka į NT: įspūdingai išaugo turinčių 5 ir daugiau butų skaičius (222)

Lietuvoje daugėja gyventojų, kurie turi ne po vieną butą, bet ir po du, tris ar net penkis ir...

Prieš oficialią JAV sąjungininkę Trumpas ėmėsi neįprastų veiksmų Pence'as: Trumpas Erdogano prašė sustabdyti invaziją (138)

JAV iždo departamentas, reaguodamas į Ankaros puolimą Sirijos šiaurėje, pirmadienį įvedė...

Kaip su vaikais susitarti dėl saldumynų: šios taisyklės pravers jau viską išbandžiusiems

Retas iš vaikų gali atsispirti ryškiam, kvepiančiam saldainiui, šokolado plytelei ar ledų...

Chuliganizmas tribūnose: dėl rasizmo rungtynės tarp Bulgarijos ir Anglijos buvo sustabdytos du kartus (24)

2020-ųjų Europos futbolo čempionato atrankos rungtynėse Anglijos rinktinė 6:0 išvykoje sudorojo...

Populiariausias Kauno rajonas po 10 metų gali tapti neatpažįstamu (68)

Vilijampolė – vienas aktyviausiai besikeičiančių Kauno rajonų, išsidėstęs palei Neries ir...

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis apie jam atliktą vazektomiją: ilgą laiką artimieji manė, kad aš juokauju (203)

Kai kam nors pasakai, kad pasidarei vazektomiją, reakcija būna daugmaž vienoda. Pirma tavimi...

7 patarimai pakeis jūsų gyvenimą: naudodamiesi jais padidinsite savo optimizmą ir sumažinsite nerimą (25)

„Žvelgiant iš psichologinės pusės, nerimas yra savotiškas apsirikimas. Jis atsiranda, kai...

Dvejų metukų mergaitei gresia deportacija, nors abu tėvai turi britiškus pasus

Vos dvejų metukų amžiaus mažylė Lucy Dutton Jungtinėje Karalystėje nėra pragyvenusi 7 metų,...