aA
Naminio gyvūno ir mažo vaiko draugystė kartais baigiasi liūdnai. Prieš kelias dienas nuo naminio šeško nukentėjo vos keturių dienų kūdikis. Gyvūnas dantimis sužalojo mažylio burną. Kas kaltas – agresijos nesuvaldęs gyvūnas ar jį prižiūrintys šeimininkai? Ir kaip išvengti tokių skaudžių nelaimių?
Šeškas
© Corbis/Scanpix
Šeškai mažai pažįstami

Vis didėjančio populiarumo sulaukiančių naminių gyvūnų, šeškų, charakteris iki šiol nėra itin gerai ištirtas. Kaip sakė „Šeškų klubo“ atstovė Jonė Smilgevičiūtė, namie auginanti šeškus, dažniausiai šiuos gyvūnus auklėti lengva. „Tačiau būna ir probleminių individų, kurie rodo charakterį ir sunkiau pripranta prie griežtų šeimininko reikalavimų. Yra šeškų, niekada nekandančių žmogui, tačiau kitus tenka ilgai auklėti. Pasiektas rezultatas paprastai būna geras“, – tikino „Šeškų klubo“ atstovė.

Jei namie yra mažų vaikų arba planuojama netrukus jų susilaukti, prieš įsigyjant šešką J.Smilgevičiūtė patarė pirmiausia gerai pagalvoti, ar jis būtent tas gyvūnas, kurio reikia šeimai. „Žmogus, kuris augina šešką, manau, gana greitai suvokia, kad jo negalima palikti vieno su vaiku. Šis gyvūnas labai smalsus. Pakenkti mažyliui gali ne iš piktos valios, o vien iš smalsumo“, – tikino šeškų šeimininkė.

Nors šeškus kaip naminius gyvūnus augino dar viduramžiais, populiarūs jie tapo tik prieš keletą metų. Todėl šių gyvūnų charakteris nėra taip gerai ištirtas kaip šunų ar kačių. „Bet kokiu atveju, laikant namie šešką, jam turi būti pritaikytas narvas arba skirtas atskiras kambarys. Tai reikia padaryti dėl gyvūno ir aplinkinių saugumo, nes šeškai – pernelyg smalsūs ir gali prikrėsti daug eibių“, – tikino J.Smilgevičiūtė.

Būtina auklėti ir dresuoti

Veterinarė Indrė Kievišaitė vienareikšmiškai tvirtino, kad dėl netinkamo gyvūnų elgesio kalti

šeimininkai. „Įsigiję šunį, katę, šešką, triušį ar kitą iš pažiūros mielą padarėlį, šeimininkas prisiima ir atsakomybę už tai, kaip augintinis elgsis. Kai namie atsiranda mažas vaikas, tėvai privalo pasirūpinti, kad gyvūnas neturėtų net menkiausios galimybės pakenkti mažyliui“, – nukirto veterinarė.

Kiekvieną naminį gyvūną šeimininkai privalo auklėti, dresuoti. Pasak I.Kievišaitės, tai, ar gyvūną lengva auklėti, labiausiai priklauso nuo jo genetikos. „Jeigu šuns ar katės tėvai buvo nesuvaldomo charakterio, agresyvūs, galima beveik neabejoti – tokie bus ir jų palikuonys. Todėl jei šeimoje yra vaikų, augintinį reikia rinktis itin kruopščiai, domėtis jo šeimos genealoginiu medžiu“, – patarė veterinarė.

Nevalia palikti vieno

I.Kievišaitė augina 10 mėnesių dukrelę, o moters namuose gyvena nemažai keturkojų augintinių. „Tinkamai dresuoti šunys, išauklėtos katės grėsmės vaikui nekelia, – tikino veterinarė. – Aišku, nė vienas protaujantis suaugęs žmogus neturėtų palikti mažo vaiko, ypač naujagimio, vieno su gyvūnu. Tai geležinė taisyklė ir jos privaloma laikytis.“ Gimus vaikui, veterinarė patarė jį „pristatyti“ namie auginamam gyvūnui. „Juos reikia supažindinti: leisti gyvūnui apuostyti naują šeimos narį, iš visų pusių jį apžiūrėti. Gyvūnėliai labai smalsūs ir gali bandyti patys susipažinti su kūdikiu, todėl geriau, kai juos supažindina tėvai. Tada kur kas mažesnė tikimybė, kad gyvūnas vaiką netyčia nuskriaus“, – sakė I.Kievišaitė.

Mažam vaikui saugiau, kai keturkojis namų augintinis yra moteriškos lyties. „Katės, kalės ir kitų gyvūnų patelės turi stipriai išvystytą motinystės instinktą, todėl kur kas rečiau nuskriaudžia mažylius, nei patinai“, – tikino veterinarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (229)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

DELFI tyrimas. Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“ peikianti Lietuva pati atveria duris jo rėmėjams (49)

Svarbius energetikos projektus Lietuvoje vykdanti Suomijos „ Fortum “, netiesiogiai prisideda prie...

Teisėsauga suėmė Algirdą Paleckį: įtariamas šnipinėjimu (238)

Galimo šnipinėjimo bylą tirianti teisėsauga suėmė buvusį Socialistinio liaudies fronto...

Naujausios Lietuvos banko prognozės: kas laukia 2019 metais (1)

Įvertinęs pasaulines ir šalies ekonomikos tendencijas Lietuvos bankas mažina šių metų ūkio...

Grybauskaitės ir Skvernelio konfliktas: malšinti aistras siūlėsi ir Pranckietis (46)

Augant įtampai tarp premjero Sauliaus Skvernelio ir prezidentės Dalios Grybauskaitės, Seimo...

Panevėžietis rūdžių kalnus verčia išpuoselėtais BMW ir „Mercedes-Benz“, darbų sąraše – ir „Porsche“

Panevėžietį Dana Sergejevą gimtame mieste, matyt, žino kiekvienas. Tie, kurie apie vyrą nėra...

„Žalgirį“ gerai pažįstantis latvis jaučia – tai proga nutraukti „Daruššafaka“ nesėkmių ruožą specialiai DELFI iš Stambulo

Žanis Peineris – bene geriausiai Lietuvos krepšinio gerbėjams pažįstamas Stambulo „...

Pokyčiai pasaulyje grasina suvalgyti kone visus norvegų sukauptus pinigus Gerovės fonde (61)

Jei pasaulis imtųsi entuziastingiau kovoti su iškastiniu kuru, Norvegijai tai kainuotų daugiau nei...

Putino meilė Saudo Saudo Arabijos kronprincui – daug didesnio plano dalis (60)

Kartais rankos paspaudimas gali reikšti daug. Richardo Nixono ištiesta ranka Zhou Enlai 1972 metais...

Nusivylė tarpininkais: išsinuomotame bute teko išgyventi siaubo filmą

Istorija tokia: nuomavomės butą Justiniškėse , Taikos gatvėje. Turbūt noras domėtis vabalais...