Daugelis tėvų, ateinančių konsultuotis dėl to, kaip elgtis su savo vaiku, kiek jam ko leisti ir kiek drausti, kad mažasis nepasijustų nemylimas, teigia, kad patiems rasti šią ribą pakankamai sunku, Tačiau savaime aišku, kad tai, kaip tėvai elgiasi su savo vaiku, daro įtaką visam mažojo žmogaus gyvenimui.
Šeima, tėvas su vaikais, žaidimai
© Corbis/Scanpix
Ar mylėti vaiką - reiškia leisti jam viską, ko šis užsigeidžia - pasakoja Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologė Vita Čioraitienė. Ar tėvai, nenuvedę atžalos į naują „Hario Poterio“ seriją ar nenupirkę „tokio žaidimo, kaip pas Robertą“, savo vaiko nemyli? Iš tiesų, kartais vaikai sutapatina meilę su materialiais dalykais, tačiau tai dažniausiai spekuliatyvus veiksmas. Iš tiesų vaikas nemylimas pasijus tik tuo atveju, jei tėvai neskirs jam pakankamai nuoširdaus dėmesio, neras laiko su juo pabūti, kažką kartu nuveikti.

Deja, XXI amžiaus tėvų „liga“ – chroniškas laiko stygius, kai visos jėgos skiriamos darbui, buities gerinimui, finansinio pagrindo vaiko ateičiai kūrimui. Be abejo, tai svarbu. Tačiau daug svarbiau, kad vaikas jaustųsi mylimas.

Būna, kad tėvai yra „mylintys – leidžiantys“ – vaikui tokioje šeimoje leidžiama viskas. Tačiau perdėta laisvė „gadina“ vaiką – tokiu atveju reikėtų daugiau tvarkos, organizuotumo, drausmės. Tokioje subalansuotoje šeimoje vaikai užauga kūrybingi (nes nuo mažumės turėjo teisę dėl tam tikrų dalykų apsispręsti patys), nepriklausomi, išradingi, lengvai bendraujantys su kitais. Tačiau „mylinčių – leidžiančių“ tėvų vaikai kartais nežino, kur yra ribos, kas yra žodelis „ne“.

Tokios šeimos priešprieša būtų „mylintys – varžantys“ tėvai. Kai drausmės per daug, o visus sprendimus už vaiką priima „žinantys, kas jam geriausia“ tėvai, vaikai būna paklusnūs, nuolankūs, tvarkingi, bet nelabai kūrybingi ir draugiški, priklausomi nuo kitų.

Problemos kyla tik tada, kai tėvai yra nemylintys, priešiški vaikui. Tokiu atveju pagrindinė vaikams perteikiama tėvų žinia, - „nelįsk prie manęs“, „atstok, tu man nusibodai“, „aš neturiu tau laiko“. Girdėdamas tokius žodžius vaikas jaučiasi atstumtas, nereikalingas ir...nemylimas. Vis dėlto, net tokioje šeimoje užaugęs žmogus gali tapti puikiu ir dėmesingu tėčiu ar mama.

Nors kartais esame linkę mėgdžioti tėvus ir atkartoti šeimos, kurioje užaugome, modelį, tam tikrus srpendimus, net būdami labai maži, priimame patys. Jei negavę pakankamai meilės nuspręsime, kad savo mažyliams būsime atidūs, - turėsime gražią šeimą. Nes mitas, kad meilė vaiką gadina. Teigiamas dėmesys, tėvų meilė padeda vaikams vystyti, klestėti ir daro juos ir mus laimingesnius.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pribloškiančios istorijos: kas iš tiesų vyksta oligarchų medžiotojų mokymuose (90)

Politiko Aleksejaus Navalno tyrimo apie galimas bendras vicepremjero Sergejaus Prichodkos ir...

Suomijoje miško įsigiję lietuviai: mažėja darbo jėgos (22)

Lietuviško kapitalo įmonė „Skogran“ privatizavimo konkurse įsigijo trijų valstybinių...

Sinoptikė: atrodys šalčiau, nei rodo termometrai (17)

Savaitgalį ir kitą savaitę orai bus šalti, o kai kuriomis dienomis dėl vėjo sukeliamos...

Žiaurios nuotraukos paslaptis: budelio Dušanskio atvaizdas ir baisi brolio išdavystė perspėjimas – vaizdas gali šokiruoti (579)

Prieš jūsų akis pokario laikų žiauri nuotrauka. Joje matome NKVDistus ir nušautą į kaktą...

Visą gyvenimą kankinusi paslaptis: viskas prasidėjo nuo radinio tėvų miegamajame (16)

Robinui buvo trylika, kai sužinojo, kad yra įvaikintas. Dar vėliau išsiaiškino, kad buvo paliktas...

Kai kurie dalykai Baltarusijoje – neįtikėtinai pigūs (48)

Nemažai alkoholį vartojančių vyrų ir moterų, daug kur rūkoma, palyginti nebrangu, o skoniai...

Tėvai net neįsivaizduoja, kuo gali baigtis jų atostogos su vaikais: gresia baudos (398)

Kada noriu, tada ir atostogauju – su tokiu tėvų požiūriu susiduriantys mokytojai patenka į...

Paskutiniame Jazzu ir Leono Somovo koncerte Vilniuje – staigmena žinomam draugui, ašaros ir dovana merginos paliktam vaikinui (61)

Žvarbų šeštadienio vakarą „Siemens“ arenoje tūkstančiai Justės Arlauskaitės - Jazzu ir...

Ronaldo dublis paklojo pamatus „Real“ pergalei, lyderė „Barca“ nepasigailėjo „Girona“ ekipos Suarezo „hat-trickas“ (4)

Ispanijos „La Liga“ 25-ame ture Madrido „Real“ namuose 4:0 (1:0) sutriuškino „Alaves“...

Neištikimybės priežastys gali būti daug sudėtingesnės, nei jums atrodo (44)

Ne visada tai yra problemų santykiuose požymis. Visus, kurie susidūrė su neištikimybe, pirmiausia...