Fizinės bausmės visuomet buvo neatskiriama auklėjimo dalis. Kuomet viduramžiais labiausiai vertinamos savybės buvo paklusnumas, kuklumas, nusižeminimas, be bausmių buvo neįmanoma išsiversti. Jos gyvybingus, betarpiškus, nevaldomus vaikus paversdavo nuolankiais, paklusniais ir analitiškais miesčionimis.
Liūdnas vaikas
Netgi karalių vaikai kas dieną patirdavo kaip motiniškas švelnumas ir bučiniai nejučiomis virsdavo antausiais.

Lūžis požiūryje į auklėjimo griežtumą įvyko XX amžiuje po Pirmojo pasaulinio karo. Tuomet, psichologijos aušroje, mažamečių nusikaltėlių ir užkietėjusių recidyvistų tyrimai parodė, kad didžioji jų dauguma vaikystėje kentėjo dėl meilės, o ne dėl bausmių trūkumo. Šiandien mokslinis vaiko auklėjimas suponuoja visišką atsisakymą ne tik fizinių, bet ir psichologinių bausmių lygiateisio dialogo naudai.

Tačiau senosios “botago ir riestainio” tradicijos vis dar stiprios. Visa esmė tame, kad žmogaus prigimtyje (ir tai atitinka gamtos dėsnius) – auklėti savo vaiką taip, kaip jis buvo auklėjamas pats. Ir ar daugelis iš mūsų vaikystėje nesusipažinome su tėvo diržu ar motinos pliaukštelėjimu per užpakalį? Prisiminimai ne patys maloniausi, tačiau pasąmonėje mes, tapę tėvais, vadovaujamės šiuo auklėjimo metodu ir savo vaikų atžvilgiu.

Dažnai mama (pakalbėkime kol kas apie ją, nes standartinėje šeimoje būtent mama užsiima auklėjimu) tam tikru vaiko vystymosi etapu padaro išvadą, kad jis tapo nevaldomas. Dėl to ji daro kitą išvadą, kad “jis kitaip nesupranta” ir griebiasi bausmių. Tačiau ir bausmės, ypač jeigu jos tapo sistemiškomis, nesukuria “supratimo” iš vaiko pusės.

Konfliktas

Kelias į bausmes būna dviejų rūšių. Arba jūs taip užsiėmę, kad neturite galimybės ilgai užsiimti su vaiku: stebėti jo elgesį, retkarčiais nukreipti jo dėmesį nuo nepageidaujamų užsiėmimų, kantriai aiškinti jo neteisumą. Nedelsiant pliaukštelėti jam per užpakalį ir pasakyti “negalima” žymiai paprasčiau ir greičiau. Tačiau ką jaučia jis? Trumpą, tačiau nesuprantamą skausmą, pažeminimą, baimę dėl jūsų elgesio nemotyvuotumo (jo požiūriu).

Jis niekaip nesusies šių nemalonumų su savo įdomiausiu ir svarbiausiu užsiėmimu: piešimu ant sienų apmušalų, piešinėlių iškirpimu iš knygų arba cukraus sumaišymu su druska, o grikių kruopų – su makaronais. Žinoma, tokie pliaukštelėjimai iš pradžių jam kels stresą, nukreipiantį jo dėmesį nuo “nepageidaujamų” užsiėmimų. Tačiau greičiausiai jis paprasčiausiai liausis kreipęs į juos dėmesį, kaip ir į visus kitus reguliarius, tačiau neturinčius priežasties reiškinius.

Yra ir kitas kelias. Jūs ilgai, ramiai ir protingai mėginate parodyti vaikui, kad jis padarė “blogai”, o jis nesupranta. Ir tuomet jūs, išeikvojęs visas savo pedagoginių gebėjimų atsargas, ryžtatės imtis bausmės. Sustokite! Juk kol jūs elgiatės su juo “geruoju”, jūsų santykiai išlieka geri. Vaikas nuoširdžiai mėgina suprasti jus, gerbia jūsų autoritetą ir jaučiasi išdidžiai, kad jūs bendraujate su juo kaip su sau lygiu. O jeigu jis vis tik “nesuprato” savo kaltės, bausmė nepadės.

Ar matote, kad tėvai, kurie kas dieną baudžia savo vaikus netgi už menkiausias pražangas, lygiai taip pat bejėgiškai skėsčioja rankomis ir sako: “jis nesupranta”.

SISTEMIŠKOS BAUSMĖS NEATLIEKA JOKIOS AUKLĖJAMOSIOS FUNKCIJOS: TAI TIK PRIEVARTOS VEIKSMAS, VAIKO VIDUJE SUKELIANTIS TIK BAIMĘ, NEAPYKANTĄ IR ABSOLIUTŲ NESUPRATIMĄ.

Įžūlus vaikas

Žinoma, reguliarus mušimas neleistinas, pasakysite jūs, tačiau kartais tenka… taip išeina… trūko kantrybė… pratrūkau… Besąlygiškai, gyvenime visuomet būna momentai, kuomet pratrūkstame. Šiandien tai jaučia visi: artimieji, kolegos, pirmą kartą sutikti žmonės ir, deja, vaikai. Jeigu vaikas papuolė “po karšta ranka” ir buvo nepelnytai nubaustas, nelaikykite atsiprašymo už tai žala savo autoritetui. Rimto atsiprašymo, kaip lygiam sau žmogui. Juk jūs dažnai reikalaujate atsiprašymų iš vaiko, ugdydami jame atsakomybę už savo poelgius. Tai kodėl gi savo neteisumą (o vaikas puikiai tai supranta) jūs paliekate lyg skolą?

Ir vis tik, tvirtinsite jūs, bausmės būna teisingos ir būtinos: būna priežasčių. Kokios gi jos?

Vaikas blogai elgiasi, daro kažką piktybiškai, puikiai žinodamas, kad jus erzina? Gali būti, jis paprasčiausiai pyksta ant jūsų (įsivaizduokite, juk jūs irgi ne angelas) ir nemato kito būdo parodyti tai. Nubaudę jį jūs tik užrakinsite šį nepasitenkinimą begaliniame rate. Būkite aukščiau jo: susitaikykite pirmi.

Dėl neatsargumo jis laužo daiktą, kuris jums svarbus kaip prisiminimas arba yra brangus? Jūs per daug iš jo reikalaujate: prieraišumas praeičiai ir pinigams dar nepalietė jo idealaus pasaulio, kur viskas prieinama ir viskas dar ateityje.

Buvo grubus reaguodamas į jūsų susierzinimą? Jis paprasčiausiai mėgdžioja jus, kas kitais atvejais jus tik prajuokintų.

Laužo ką tik nupirktą sudėtingą ir brangų žaislą? Jam tai – dalis nepažįstamo ir nepatirto nežinomų dalykų pasaulio. Bauskite jį už tai reguliariai ir jis, gali būti, praras bet kokį susidomėjimą jį supančiu pasauliu ir, greičiausiai, jumis taip pat.

Vos nepateko po automobilio ratais, nes žiūrėjo į kitą pusę? Jeigu jis atsidūrė važiuojamojoje dalyje vienas – tai yra jūsų kaltė. Jeigu kartu su jumis – tai jis visiškai atiduoda savo saugumą į jūsų rankas, kaip ir yra įpratęs daryti nuo savo atsiradimo šiame pasaulyje akimirkos.

Liūdnas vaikas

Būna atvejų, kai vaikas tikrai kaltas. Jeigu jūs jau jam aiškinote, kad toks poelgis yra blogas ir jeigu jūsų tarpusavio santykiai yra geri, tai dėl savo poelgio jis nusimins ne mažiau nei jūs (gali būti, kad jį netgi teks raminti). Tačiau jeigu dabar jūs jį nubausite, jam išnyks ir ši menkiausia sąžinės graužatis. Jis pradės aklai gintis pamanęs, kad pasaulis jam, ir taip nelaimingam, yra per žiaurus.

Nubaudę vaiką už sudaužytą vazą jūs neapsaugosite savęs nuo panašių nemalonumų ateityje. Jis nesiliaus dūkęs, žaidęs kambaryje su kamuoliu ir su dulkių sūkuriu lėkti link indaujos. Paprasčiausiai kitą kartą į retorinį klausimą “Kas tai padarė?” jis jau neatsakys taip sąžiningai ir atvirai kaip anksčiau. Greičiausiai kalta bus katė, jaunesnė sesuo arba “ji pati”.

Lygiai taip pat, bausdama vaiką už dvejetą mokykloje, jūs nepasieksite, kad jis taptų pavyzdingu mokiniu. Paprasčiausiai žymiai išaugs jo pasiekimai klastojant dokumentus.

Ko jūs besiektumėte, sulauksite vieno ir to paties rezultato: ne priežasties (nusikaltimo) pašalinimo, o išsisukinėjimo nuo pasekmių (bausmės). Tai reiškia melo, uždarumo, nepasitikėjimo, kuomet atvirumas su tėvais vietoje palengvėjimo ir konkrečios pagalbos atneša tik pasmerkimą ir papildomus nemalonumus.

Ar daugelis mergaičių patikėdavo mamoms savo “moteriškas” problemas? Ar daugelis vaikinų kreipėsi į tėvus, susidūrę su gatvinėmis problemomis? Ne. Paprasčiau pasidaryti abortą, “kad tik mama nesužinotų”. Arba įklimpti kriminale, “nes tėvas sužinos – primuš”.

O kas bus po to? Abejingumas, apatija, iniciatyvos nebuvimas, žiaurumas. Ir pasąmoningas savo vaikystės kopijavimas auklėjant savo vaikus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Apie blogus žurnalistus, „lepšę iš tarnybos“ ir prarastus milijonus (4)

Ambicingi planai vaizdingoje sostinės vietoje statyti daugiabučius namus ir iš to uždirbti...

Vaikų globėjo kaukė slėpė siaubingą potraukį: ragina atsipeikėti visus (10)

Žinomo klaipėdiečio, įtariamo vaikų tvirkinimu, sulaikymas apnuogino opią problemą: Lietuvoje...

„Mano eksperimentas“ – išbandė 300 skirtingų pomidorų rūšių, kaip pasirinkti

Vilniuje gyvenančiai Svetlanai pomidorų auginimas – neatsiejama gyvenimo dalis. 250 skirtingų...

Tobuliausias gyvūnas: ištvėrė ne vieną masinį išnykimą ir neabejotinai pragyvens žmoniją

Tvirčiausias pasaulio gyvūnas nėra koks dramblys ar raganosis. Tai – pusės milimetro dydžio...

Daugiabučiuose gyvenančių kauniečių norai pildosi: lūkesčiai viršija prognozes

Pavasarį startavusi daugiabučių kiemų tvarkymo programa „Svajonių kiemas“ pranoko pirmines...

Odontologės papasakojo, pagal kokį pagrindinį kriterijų iš tikrųjų reikia rinktis dantų šepetėlį būtina viena papildoma priemonė (53)

Prekybos vietose siūlomi įvairių tipų dantų šepetėliai . Skiriasi jų galvutės dydis,...

Nuomos aferoms pabaigos nematyti: agentūrai sumokėjo, bet buto negavo (55)

Nors apie Klaipėdoje veikiančią agentūrą „Butų nuoma“ blogi atsiliepimai sklando apie...

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (272)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Egidijus Dragūnas apie santykius su modeliu Kotryna Kozlovaite: mes tikrai susituoksime (12)

Praėjusią savaitę DELFI redakcijoje viešėjęs grupės „Sel“ lyderis Egidijus Dragūnas...

Orai bus permainingi: grįšiantį 30 laipsnių karštį nuplaus lietūs (7)

Artimiausiomis dienomis netrūks permainų. Po saulėtesnio trečiadienio į šalį sugrįš 30...