aA
Naujagimis, kūdikis
Naujagimis, kūdikis
© Corbis/Scanpix
Mama be nuovokos

Šita psichoanalitinė teorija, žvelgdama keliasdešimt metų į priekį, teigia, kad tokių mamų vaikai būna šiek tiek kitokie. Pavyzdžiui, vienas žmogus, pabuvojęs kelionėje, pasakodamas savo įspūdžius, prisimena gražius dalykus ir nesustoja ties mažomis nesėkmėmis, kurios neišvengiamos bet kurioje kelionėje. Kitas gi žmogus (kurio mama neturėjo tos motiniškos nuovokos) pasakodamas prisimins tik tas nesėkmes. Jo teigiamų įspūdžių niekas ir negirdės.

„Galėjo būt geriau...“, – dažnai sako nepasitenkinimo jausmą jaučiantis žmogus. O tas nepasitenkinimo jausmas ateina iš jo vaikystės. Jo mama „nepataikydavo“: jis norėjo valgyt, jam duodavo žinduką, jis pridirbo į sauskelnes, o jam duodavo valgyt...

Kuo aiškinamas toks mamos nenuovokumas?

„Nepaaiškinamais gamtos dėsniais. Galbūt tai perduodama iš kartos į kartą“, – sako Vaikų poliklinikos „Jūsų namuose“ gydytoja psichiatrė Aurima Dilienė. Su šituo fenomenu gydytoja susidūrė mokydamasi psichoanalizės. Jai ne kartą teko konsultuoti suaugusiuosius, kurių gyvenimas lyg ir puikus, tačiau jie vis tiek jautė nepasitenkinimą.

Yra pastebėta, kad daugiavaikės mamos vos per kelias sekundes suvokia savo vaikų poreikius, joms nesunku rūpintis keliais vaikais. Aišku, tas nuovokumas turi savo gradaciją. Jo kaip kraujospūdžio nepamatuosi, nes net ir daugiavaikės mamos gali būti labai nuovokios, itin nuovokios, mažiau nuovokios, šiek tiek nuovokios... Žodžiu, tai sudėtinga išmatuoti.

„Tas pojūtis, sunku ar nesunku auginti vaiką, manau, ir yra tas motinystės jausmas. Kartais moterys net nesako to garsiai, jos tiesiog intuityviai nusprendžia, kad jų šeimoje bus tik vienas vaikas. O kitos nori didelės šeimos,“ – kalbėjo gydytoja psichiatrė A. Dilienė.

Gamtos išmintis ir... kompensacijos

Teoretikai teigia, kad jeigu nuovokumo iš prigimties neduota, tai ir nebus. Gydytoja sako, kad motinos nuovokos išvystyti negalima. Matyt, dėl to suveikia kiti apsauginiai mechanizmai.

„Gamta yra teisinga, nes dažniausiai tos mamos pasako, kad jos nenori daugiau vaikų. Jos sako, kad joms sunku, kad tai yra didelė atsakomybė. Nors meilės jausmą tokia mama turi ne mažesnį nei kitos,“ – sakė A. Dilienė.

Kartais tokios moterys atsiduoda karjerai, visuomeniniam darbui arba tiesiog negali pastoti.

„Visą mūsų kūną reguliuoja smegenys. Visų organizmo procesų neatsiejamas palydovas – psichinis indėlis. Smegenyse vykstantys procesai sukelia ir fiziologinius pokyčius moters organizme. Būna, kad nevaisingos moterys itin trokšta susilaukti kūdikio. Tačiau reta iš jų nori susilaukti antro kūdikio. Ir, manau, ne tik dėl pinigų. Gamta taip jau sutvarkė“, – sako gydytoja.

Beje, gydytoja, lankydama pacientų šeimas, pastebėjo, kad tokios nenuovokios mamos dažniausiai turi nuovokesnius vyrus.

„Tuomet šiek tiek įvyksta pasikeitimas vaidmenimis. Tai yra tokia unikali kompensacija. Tėtis greičiau supranta, kodėl vaikas verkia, jis lengviau nei mama suvokia jo norus. Belieka dar kartą žavėtis gamta, kuri taip išmintingai suveda žmones“, – šypsosi psichiatrė.

Kada pamilot savo vaiką?

Pasak gydytojos, geriau, kai moteris vaiką myli, tačiau nesuvokia jo poreikių, nei mama, kuri ji tobulai „aptarnauja“, tačiau nejaučia meilės vaikui. Šokiruoti visuomenės nebijančios mamos kartais prasitaria, kad meilę savo vaikui pirmą kartą pajuto, kai jam sukako... pavyzdžiui, dvylika.

„Meilės jausmas kūdikiui ateina su mamos asmenine branda. Suvokiama meilė vaikui byloja apie asmeninę branda. Kartais moterys sako „aš supratau, kad myliu vaikus, tik tada, kai pagimdžiau“. Teisingai, o kaip gali, neparagavęs saldainio, žinoti, kad jis skanus? Jei mama mano, kad pamilo vaiką tik jam gerokai paaugus, vadinasi, ji brendo kartu su juo.

Tokia mama tiesiog nesuprato savo jausmų. Brandumas ateina skirtingais gyvenimo periodais. Kartais moteris susilaukia vaiko ir tik tada pradeda bręsti. Jaunos moterys dar pačios nori meilės, jos nemoka jos duoti, nori gauti. Kai ateina branda, pasikeičia mamos požiūris į vaiką ir į patį jausmą. Todėl, matyt, ir nuskamba žodžiai, kad pagaliau pamilau vaiką,“ – aiškina gydytoja psichiatrė.

Taip pat jau egzistuoja paaiškinimas neseniai išryškėjusiam fenomenui – besilaukiančios keturiasdešimtmetės. Jeigu mamos pirmojo vaiko susilaukia dvidešimties, tai sulaukusios keturiasdešimties jos nori vaiko, nes pagaliau jaučiasi subrendusios duoti, dalintis savo jausmu. Tai brandžios moters ir brandžios asmenybės požymis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Skirmantas Malinauskas įvardijo blogiausią koronaviruso scenarijų: evakuacija, ribojimai ir ligos židiniai (101)

Vyriausybė dėl koronaviruso paskelbė ekstremalią situaciją, vaistinėse jau seniai nebeliko...

Iš Italijos grįžusią vaiko motiną nustebino mokytojų prašymas: apie kokius nors tyrimus net nėra kalbos (170)

Praėjusį šeštadienį iš atostogų Italijoje grįžusi moteris labai nustebo, kai pirmadienį jos...

Užkalnis. Geriausia apsauga nuo koronaviruso – malda, blaivybė, viešos protesto akcijos (109)

Žinoma, kai kas gali nesutikti. Gal pasirodys, kad maldos, ir dar transliuojamos per TV, nelabai...

„Žalgiris“ prašo italų nevykti į Kauną, pasilieka teisę neįleisti į areną (379)

Trečiadienį Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją dėl koronaviruso plitimo Europoje, Kauno...

Ekstremali situacija Lietuvoje: ką tai reiškia praktiškai? (355)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje priėmė sprendimą paskelbti ekstremalią situaciją ruošiantis...

Justinos kalytė iš miško grįžo su 42 erkėmis: vilnietė turi patarimą visiems gyvūnų šeimininkams (1)

Su šunimis pasivaikščioti išėję šeimininkai sutinka vis daugiau erkių – kailyje...

Kai kurie trina rankomis: prisitaikius, pasikeitęs klimatas Lietuvai gali būti labai naudinga

Šylantis klimatas išryškino ir kelias problemas – pirmoji, tai keistis turi žemės ūkis. Reikia...

Gyvai / Naujojo uostamiesčio ekipos stratego krikštas: „Neptūnas“ – „Dzūkija“ tiesioginė rungtynių transliacija

Daugiau nei po dviejų savaičių pauzės į šalies krepšinio arenas grįžta „Betsafe-LKL“...

Lietuviško filmo suaugusiems „Vedybos, Skyrybos ir Barsukas“ premjeroje susirinko visas pulkas garsių žmonių (2)

Trečiadienio vakarą pramogų pasaulyje žinomi atstovai rinkosi į išskirtinę filmo premjerą...