Kilus dvejonėms, kad vaikelio besilaukiančių tėvų atlyginimai galėjo būti padidinti tyčia, jiems sustabdomas motinystės/tėvystės pašalpų mokėjimas ir pradedamas varginantis tardymų maratonas.
Mama su vaiku
© Corbis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) įpareigojo Valstybinio socialinio draudimo fondą "Sodra" kur kas atidžiau tikrinti į socialines išmokas pretenduojančių tėvų dokumentus. Tad motinystės/tėvystės atostogų išėjusiosios moterys ar vyrai atsidūrė po didinamuoju "Sodros" stiklu. Vien "Sodros" Vilniaus skyriuje pašalpų mokėjimas šiuo metu sustabdytas 50 šeimų. Dar prieš kelis mėnesius šis skaičius buvo gerokai mažesnis - 15-20.

Apkaltino sukčiavimu

Anykščiuose gyvenančios Aurimės Ališauskaitės ir jos dviejų mažylių gyvenimas šiuo metu primena pragarą. Šeima antras mėnuo negauna jai priklausančios vaiko priežiūros pašalpos atostogas ir verčiasi tik iš giminaičių malonės.

"Išgyventi tiesiog neįmanoma, o dar turiu mokėti paskolą už būstą", - su ašaromis akyse pasakojo Aurimė.

Šios šeimos gyvenimą apkartino įtarimai, kad moteris galėjo sukčiauti norėdama gauti didesnę motinystės pašalpą. Lauktis pirmagimio A.Ališauskaitė pradėjo 2006 metais. Kaip tik tuo metu ji įsidarbino naujoje darbovietėje direktore, kur jai buvo mokamas solidus 10 tūkst. litų atlyginimas.

"Apie savo nėštumą garsiai nekalbėjau, juolab kad tuo metu laukiausi kūdikio ir man rūpėjo užsitikrinti darbo vietą bei padoresnes pajamas", - aiškino ji.

Motinystės atostogų A.Ališauskaitė išėjo 2006-ųjų pabaigoje. Moteris pasinaudojo galimybe auginti mažylį iki 2 metų. Tačiau nesulaukusi vaiko priežiūros atostogų pabaigos ji vėl pastojo. Prieš pusmetį antro kūdikio susilaukusią mamą pasiekė nemaloni staigmena - kaltinimai sukčiavimu dideliu mastu siekiant pasipelnyti iš motinystės pašalpos.

Nesijaučia nusikaltusios

Kad jai iškelta baudžiamoji byla, A.Ališauskaitė sužinojo iš rajoninio laikraščio. Po kelių apklausų policijoje moteris buvo informuota apie Anykščių rajono apylinkės prokuratūros sprendimą laikinai apriboti jos nuosavybės teises į gaunamas motinystės pašalpas.

"Du mažamečius vaikus auginu viena. Nuo kovo pabaigos netekusi valstybės garantuotų pajamų jiems išlaikyti, jaučiuosi apgauta ir sužlugdyta. Nieko nusikalstamo nepadariau: dirbau ir mokėjau visus mokesčius, o buvau apkaltinta tuo, kad pasinaudojau savo prigimtine teise į motinystę ir patikėjau valstybės garantijomis", - neslėpė nusivylimo A.Ališauskaitė.

Panaši padėtis susiklostė ir šakietės Rasitos Bobinienės šeimoje. Prieš mėnesį dukrelės susilaukusi moteris irgi atsidūrė "Sodros" ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) akiratyje. Įtarimų šioms įstaigoms sukėlė tai, kad keliolika metų vienoje įmonėje dirbusiai moteriai 2008-ųjų birželį buvo pakeltas atlyginimas.

"Kai verslas pradėjo geriau sektis, darbo užmokestį man padidino iki 3000 litų. Ar tai nereali suma cecho vedėjos pareigoms? Be to, tuo metu net nesilaukiau, apie nėštumą sužinojau tik rugpjūtį", - pasakojo R.Bobinienė.

Pradėjo kryžiaus žygį

Laukdama šeimos pagausėjimo ir norėdama prisidurti prie atlyginimo pernai spalį R.Bobinienė papildomai įsidarbino kitoje įmonėje.

"Dirbau namie kompiuteriu. Krūvis buvo didelis, bet argi draudžiama rūpintis geresne ateitimi? Atlikau darbą ir už tai gavau atlyginimą, nepažeidžiau jokio įstatymo, - liejo nuoskaudas moteris. - Kaip man dabar žiūrėti darbdaviui į akis? Juk jis visai svetimas žmogus, mūsų nesieja jokie giminystės ryšiai ar susitarimai."

R.Bobinienė nesupranta, kodėl valdžia pradėjo kryžiaus žygį prieš motinystės pašalpas gaunančias moteris. Anot jos, tai prie gero neprives. Darbdaviai tiesiog vengs įdarbinti nėščias ar kūdikį planuojančias moteris. "Jau dabar kiekvienas darbdavys prieš priimdamas į darbą moterį teiraujasi: "Ar nesilaukiate?" Jiems aišku, kad vėliau dėl to gali būti tampomi, tardomi ir apšaukiami nusikaltėliais", - įsitikinusi jauna mama.

Nuo vasario R.Bobinienė negauna jai priklausančios motinystės pašalpos. Jos vyras šiuo metu neturi darbo, tad šeima gyvena iš moters motinos paramos.

Primena raganų medžioklę

Seimo narė Asta Baukutė pastaruoju metu sulaukia daug panašių skundų. Vieną jų parlamentarė perskaitė neseniai vykusiame Seimo plenariniame posėdyje ir paprašė, kad susiklosčiusi padėtis būtų apsvarstyta keliuose Seimo komitetuose.

A.Baukutė stebisi prieš mamas nukreipta kampanija. Pagal anksčiau galiojusią tvarką motinystės pašalpa buvo mokama apskaičiavus 3 paskutinių darbo mėnesių atlyginimų vidurkį. "Niekaip negaliu suprasti, kuo nusikalto motinos, kurios pagal tuo metu galiojusias teisės aktų spragas siekė gėrio sau ir savo vaikeliui. Dabar joms keliamos bylos, nutraukiamas pašalpos mokėjimas. Dėl to patiriamas stresas atsiliepia ne tik motinų, bet ir jų vaikų sveikatai", - piktinosi A.Baukutė.

Pasak Seimo narės, buvusios socialinės apsaugos ir darbo ministrės Vilijos Blinkevičiūtės, piktnaudžiavimo įstatymais atvejų visuomet pasitaiko ir juos būtina išsiaiškinti, tačiau tokie veiksmai neturėtų peraugti į visuotinę persekiojimo akciją. "Kodėl dėl kelių žmonių piktnaudžiavimo turi kentėti visi? Pasitikėjimo Vyriausybe, SADM ar "Sodra" tai tikrai nepridės", - konstatavo ji.

Visuomet daug dėmesio

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Klaudijus Stanionis LŽ nepaneigė, kad motinystės pašalpų gavėjus ir galimus neteisėtus jų piktnaudžiavimo atvejus "Sodra" pastaruoju metu atidžiau tikrina SADM paliepimu. "Ministro Rimanto Dagio nurodymu reguliariai susitinkama su "Sodros" vadovais, Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovais. Taip siekiama labiau kontroliuoti, gerinti ir didinti įmokų surinkimą į "Sodros" biudžetą", - LŽ aiškino K.Stanionis.

"Sodros" atstovai tvirtina, kad jie nevykdo visuotinės pašalpas gaunančių mamų tikrinimo akcijos. "Apskaičiuodami motinystės/tėvystės pašalpas "Sodros" teritorinių skyrių specialistai visada skiria daug dėmesio, kad nustatytų, ar draudžiamosios būsimos išmokos pajamos yra realios ir dirbtinai nepadidintos. Tokie tyrimai aktyviai atliekami nuolatos", - LŽ tikino fondo valdybos Komunikacijos skyriaus vedėjas Algirdas Meškauskas.

Dabar per ketvirtį "Sodra" vidutiniškai išmoka daugiau kaip 100 mln. litų pašalpų vaikus auginančioms šeimoms. 27 mln. litų iš šios sumos skiriami motinystės, 88 mln. litų - motinystės/tėvystės ir 3 mln. litų - tėvystės pašalpoms.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (6)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (390)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą ištiko krachas, greičiausias buvo Juknevičius (397)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (393)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (5)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai (2)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (34)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (378)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (31)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (10)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...