aA
Savo vaiko pagrobimu apkaltinta klaipėdietė Inga Rinau penktadienį džiaugėsi, jog bent Kalėdas galės sutikti laiminga. Klaipėdos apygardos teismas atsisakė išduoti leidimą grąžinti nė dvejų metukų nesulaukusią jos dukrą į Vokietiją. Tokio leidimo reikalavo su Inga besiskiriantis jos sutuoktinis vokietis Michaelis Rinau.
© Corbis/Scanpix
Prieš kelis mėnesius Vokietijos teismo priimtu sprendimu, kol bus išspręstas mergaitės globos klausimas, dukra laikinai turi gyventi su tėvu. I.Ranau nesutikus grąžinti dukros į Vokietiją, ji pripažinta pažeidus Hagos konvenciją dėl vaiko pagrobimo.

Skyrybos dėl pinigų

Prieš trejus metus su M.Rinau susituokusi Inga kartu su savo vienuolikmečiu sūnumi iš pirmosios santuokos išvažiavo gyventi į Vokietiją. 2005 metų sausį šeima susilaukė dukrelės.

Iš pradžių santykiai su vyru buvo šilti, tačiau vėliau jie pašlijo dėl piniginių reikalų iškilusių nesutarimų. Šių metų liepą Inga su vaikais grįžo į Klaipėdą. Tačiau tokio jos sprendimo vyras netoleravo.

Nors šiuo metu Vokietijos teisme vyksta skyrybų procesas, M.Rinau pareikalavo, kad dukra gyventų su juo. Tokiam jo pageidavimui pritarė ir Vokietijos teismas, kuris nusprendė, jog kol išsispręs mergaitės globos klausimas, dukra turi laikinai gyventi su tėvu.

Draudė atvykti vienai

Kadangi Inga po tokio teismo sprendimo savo dukters į Vokietiją nenuvežė, ji kaltinama pažeidus Hagos konvenciją dėl vaiko pagrobimo.

„Teismo posėdis, kuriame buvo nuspręsta, kad dukra turi laikinai gyventi su tėvu, vyko rugpjūtį. Ir vyrą, ir teismą informavau, kad dukros atvežti negaliu, nes ji tuo metu sirgo. Tačiau Michaelis man uždraudė atvykti be dukters, todėl teisme ir nedalyvavau“, - sakė I.Rinau.

Moteris teismo posėdžiui Vokietijoje buvo pasirengusi. Rugpjūčio pradžioje ji kreipėsi į Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybą, kad ši įvertintų, ar mažajai dukrelei yra gera gyventi Klaipėdoje.

Tarnybos vyresnioji specialistė, kuri vertino mergaitės gyvenimo sąlygas, Zita Žilienė teigė, kad mergaitė turi viską, ko reikia tokio amžiaus vaikui.

„Jai įrengtas atskiras kambarys, žaislų ir drabužėlių galėtų pavydėti kiekvienas. Mama labai rūpinasi jos auklėjimu, ugdymu. Mergaitė net lavinama tokio amžiaus vaikams skirtoje muzikos mokyklėlėje“, - sakė Z.Žilienė.

Vyras - lyg monstras

Nesulaukęs dukters M.Rinau kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą. Jis pareiškime reikalavo suteikti leidimą dėl vaiko grąžinimo į Vokietiją.

Tačiau išnagrinėjęs bylą, teismas nusprendė atsisakyti išduoti tokį leidimą. Tokį Klaipėdos apygardos teismo sprendimą M.Rinau per septynias dienas gali apskųsti Lietuvos apeliaciniam teismui.

„Net neabejoju, kad vyras sprendimą skųs. Manau, jog jis man taip kerštauja. Negaliu patikėti, kad Michaelis nori, kad dukra gyventų su juo tik todėl, kad jis ją labai myli. Tuomet kodėl nuo rugpjūčio iki pat šios dienos nė karto nepaskambino ir neprašė pasikalbėti su mergaite. Kuris tėvas gali atplėšti mažą vaiką nuo mamos? Tik monstras“, - žodžių apie sutuoktinį nerinko I.Rinau.

Klaipėdos apygardos teismo sprendimas jai yra tik mažytis žingsnis, kad galiausiai įgytų teisę ramiai su abiem vaikais gyventi Lietuvoje. I.Rinau yra parašiusi apeliacinį skundą, kuriuo prašo, kad teismas dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo vyktų Lietuvoje, o ne Vokietijoje.

Anot Ingos, Vokietijos teismas ją pribloškė šališkumu, beatodairišku savo šalies piliečių teisių gynimu. „Ar Vokietijos teismui atrodo, kad dvejų metukų mergaitei bus geriau, jei ją atskris nuo mamos ir mano dukrelę prižiūrės su Michaeliu gyvenanti jo draugė?“ - klausė Inga.

Lietuvą ignoruos?

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Odeta Tarvydienė teigė, kad Klaipėdos apygardos teisme nagrinėta byla yra pirmoji Lietuvoje, kurioje sprendžiamas vaiko grąžinimo į kitą šalį klausimas. Todėl šis teismo procesas susilaukė tarptautinio dėmesio.

Užsienio šalys stebi, ar Lietuvos teismai išdrįs ignoruoti Hagos konvenciją dėl vaiko pagrobimo.

Kadangi Klaipėdos apygardos teismas savo sprendimu tarsi pateisino minėtą pažeidimą, galima tikėtis, jog kitos Europos šalys gali neginti iš Lietuvos išvežtų vaikų teisių. O.Tarvydienė teigė, kad šiemet yra užregistruotas atvejis, panašus į I.Rinau problemą.

Anot direktorės, už užsieniečio ištekėjusi lietuvaitė, prasidėjus skyrybų procesui, taip pat su vaiku grįžo į Lietuvą. Tačiau Vokietijos teismui nusprendus, kad vaikas laikinai turi gyventi su tėvu, ji grįžo į svečią šalį. Galiausiai teismas leido vaikui su mama gyventi Lietuvoje.

Į analogišką situaciją su tokia pat pabaiga pakliuvo ir už prancūzo ištekėjusi lietuvaitė. Šiek tiek keblesnėje situacijoje atsidūrė kita tautietė, kuri buvo ištekėjusi už Libano piliečio.

Vyras, suklastojęs vaiko dokumentus, jį išsivežė iš Lietuvos. Mamai jau kelerius metus nepavyksta atžalos susigrąžinti.

Išteka vis dažniau

O.Tarvydienės teigimu, tokių tarptautinių konfliktų dėl vaikų skaičius gali dar labiau išaugti. Priežastis paprasta - vis daugiau lietuvaičių išteka už užsieniečių ir svečioje šalyje susilaukia atžalų.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Gražina Misevičienė teigė, kad per šiuos metus Klaipėdoje su užsieniečiais jau susituokė 101 klaipėdietė ir klaipėdietis. 156 sutuoktinių poros, kurių vienas yra iš Klaipėdos, šiemet pranešė, kad susituokė kitoje šalyje.

Pernai uostamiesčio Civilinės metrikacijos skyriuje santuokas su užsieniečiais įregistravo 74 uostamiesčio gyventojos, o 122 pranešė apie užsienyje atšoktas vestuves.

Jei klaipėdiečiai užsienyje susilaukia vaikų ir nors vienas iš jų tėvų yra ne Lietuvos pilietis, jie apie savo atžalą taip pat turi pranešti Klaipėdos civilinės metrikacijos skyriui.

Šiemet informuota apie 106 užsienyje gimusius klaipėdiečių vaikus. Pernai klaipėdiečiai svečiose šalyse susilaukė 118 atžalų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Ekspertas apie griežtą bausmę: tai ženklas visiems rusams – juos paaukos nė nemirktelėję (59)

Net ketverių metų draudimas rungtyniauti po savo šalies vėliava ir organizuoti svarbiausias sporto...

Druskininkų reabilitacijos centro darbuotojai papasakojo, kas vyksta už klientų akių: taip yra visoje Lietuvoje (164)

„Paslaugos ir rūpestis, kurį gavau, buvo išskirtiniai; Nuostabi vieta atsigauti po operacijos;...

Ušackas prisimena darbą su Grybauskaite: vadybine prasme tai labai nemokšiška ir netinkama (439)

Maždaug pusmetį šalies vadovės poste praleidusi Dalia Grybauskaitė , 2010 metų sausį...

Atliekų tvarkytojai susidūrė su keistu deficitu (10)

Keičiantis klimatui kasdien vis aktualesnis tampantis atliekų rūšiavimas, regis, virto problema,...

Konservatoriai džiūgauja: prie jų jungiasi ne „zadanijų“ ministrai (140)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) atstovė Rasa Baškienė...

Po įspūdingos kovos – amerikiečių liaupsės Kavaliauskui, čempionas džiaugėsi dėl žiūrovų (26)

„Madison Square Garden“ arenoje bokso renginį stebėjusi 10 tūkst. žiūrovų minia reginiu...

Tikras išsigelbėjimas prieš šventes: kaip atgaivinti plaukus iš to, ką turite virtuvėje

Per šventes visos norime atrodyti gaivios, švytinčios, laimingos. Norint sudaryti tokį vaizdą,...

Vitalijaus Cololo laidotuvėse buvusio Artūro Orlausko neapleidžia viena mintis (71)

Pastaruoju metu humoro pasaulį sukrėtė ne viena mirtis. Neseniai palaidotas Vitalijus Cololo ,...

Po Vokietiją sukrėtusio nužudymo garsus žurnalistas cituoja Landsbergio perspėjimus (592)

Tragiška vyriškio, praėjusį savaitgalį mėginusio sudrausminti Augsburgo aikštėje...

Į greitkelį 116 metų amžiaus automobiliu išvažiavęs vyras sukėlė tragišką avariją (37)

Netoli Londono avariją sukėlė itin retas senovinis automobilis , o jį vairavęs savininkas –...