aA
Namai visuomet yra geriausia vieta gero ir moralaus elgesio mokymui. Pateikiame jums 10 auklėjimo patarimų, kurie padės jums išugdyti šias reikalingas moralinio supratingumo savybes savo vaikams. Moralinio supratingumo įpročiai ir įsitikinimai, kurių vaikai išmoksta vaikystėje, padeda jiems visą likusį gyvenimą.
Detektyvų žaidimas

Nesvarbu, kaip stipriai jūs pabrėžiate moralės ir vertybių reikšmę namuose, elgesio problemos su vaikais vis viena egzistuoja – ypač tuomet, jeigu yra emocinių poreikių, kurie nėra patenkinami. Problema su vaikais yra ta, kad jie nesugeba išreikšti to, kas vyksta, taigi jie dažniausiai elgiasi pagal šiuos poreikius. Tėvų darbas yra suvaidinti detektyvus ir išsiaiškinti, kas glūdi po šia problema. Labai dažnai mes tiesiog vaikus auklėjame, nei nemėgindami išsiaiškinti, kas sukelia jų nepageidaujamą elgesį. Elgesys yra simptomas, dažniausiai maskuojantis tikrąją problemą.

1. Įsipareigokite ugdyti moralų vaiką

Tyrimai rodo, kad tėvai, kurie atkakliai siekia išugdyti moralius vaikus, dažniausiai susilaukia sėkmės, nes jie rimtai įsipareigoja šioms pastangoms. Jeigu jūs iš tikrųjų norite išugdyti moralų vaiką, tuomet asmeniškai tam įsipareigokite ir nesustokite, kol nesulauksite pageidaujamų rezultatų.

2. Būkite tvirtas moralinis pavyzdys

Tėvai vaikams yra pirmieji ir stipriausieji moraliniai mokytojai, taigi įsitikinkite, kad moralinis elgesys, kurį vaikai perima iš jūsų, yra toks, kurį jūs norite, kad jie atkartotų. Pasistenkite paversti savo gyvenimą gyvu gero moralinio elgesio pavyzdžiu savo vaikams. Kiekvieną dieną paklauskite savęs: “Jeigu mano vaikas galėtų stebėti tik mano elgesį, koks tai būtų pavyzdys jam?” Atsakymas dažniausiai pasako labai daug.

3. Supraskite savo įsitikinimus ir pasidalinkite jais

Jūs negalite išugdyti moralaus vaiko aiškiai nesuprasdami, kuo patys tikite. Neskubėdami permąstykite savo vertybes ir tuomet pasidalinkite jomis su savo vaikais paaiškindami, kodėl taip galvojate ir taip jaučiatės. Vaikas nuolat girdės tam tikrus signalus, kurie bus priešingi jūsų įsitikinimams, taigi labai svarbu, kad jis gerai žinotų jūsų standartus.

4. Pasinaudokite lengvai išmokstamais momentais

Geriausios akimirkos mokymuisi yra tos, kurios nėra suplanuotos – jos susiklosto netikėtai. Iškilus moralinėms dilemoms pasikalbėkite apie jas. Pasinaudokite tais momentais, nes jie padeda jūsų vaikams išsiugdyti tvirtus moralinius įsitikinimus.

5. Naudokitės drausme kaip moralinėmis pamokomis

Efektyvus auklėjimas turėtų užtikrinti, kad vaikas ne tik suprastų, kodėl jo elgesys buvo netinkamas, bet ir žinotų, ką daryti kitą kartą. Taigi visuomet padėkite savo vaikams apmąstyti savo veiksmų pasekmes: “Ar aš pasielgiau teisingai? Kodėl? Ką turėčiau daryti kitą kartą? Ką tu darysi?” Tokiu būdu jūsų vaikas mokosi iš savo klaidų ir bręsta morališkai.

6. Tikėkitės gero elgesio

Moraliai elgiasi tie vaikai, kurių tėvai iš jų to ir tikisi. Tai nustato standartą vaiko elgesiui ir leidžia jam aiškiai suprasti, kokios yra jūsų vertybės. Atminkite, kad jūsų galutinis tikslas yra atpratinti vaiką nuo jūsų vadovavimo, kad jis pats pradėtų teisingai elgis.

7. Apmąstykite savo elgesio poveikį

Mokslininkai teigia, kad vienas iš geriausių būdų ugdyti moralų elgesį, tai parodyti vaikui jo elgesio poveikį: “Pažiūrėk, tu privertei ją verkti.” Arba pabrėžkite nuskriaustojo jausmus (“Dabar ji labai blogai jaučiasi”). Padėkite savo vaikui įsivaizduoti, kaip jis jaustųsi nuskriaustojo vietoje, kad jis taptų jautresnis ir atidesnis savo elgesio su kitais žmonėmis atžvilgiu.

8. Sutvirtinkite gerą elgesį

Vienas iš paprasčiausių būdų padėti vaikams išmokti naujo elgesio, tai sutvirtinti, pabrėžti jį. Taigi tikslingai pastebėkite, kada jūsų vaikas elgiasi gerai ir pasakykite, ką jis padarė teisingai ir kad jūs tai vertinate.

9. Moralinius principus paverskite prioritetu

Padrąsinkite savo vaiką padėti pasauliui tapti geresniu ir visuomet padėkite jam suvokti, kokį teigiamą poveikį jo elgesys turi kitiems žmonėms. Tikrasis tikslas yra vaikams tapti vis mažiau priklausomiems nuo suaugusiųjų vadovavimo ir įtraukti moralinius principus į jų kasdieninį gyvenimą bei paversti šiuos principus jų pačių įsitikinimais. Tai gali atsitikti tik tuomet, jeigu tėvai nuolat pabrėžia vertybių svarbą ir jų vaikai nuolat kartoja tokį moralų elgesį.

10. Įrašykite auksinę taisyklę

Išmokykite savo vaikus auksinės taisyklės, kuri šimtmečius padėjo išgyventi daugeliui civilizacijų: “Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad elgtųsi su tavimi.” Tai padeda vaikams pagalvoti apie jų elgesį ir apie šio elgesio poveikį kitiems. Tegul ši taisyklė tampa aukščiausiu jūsų šeimos moraliniu principu. Jokia kita taisyklė labiau nepadės jūsų vaikams tapti moraliai supratingais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pramonės stebuklas šalia Kauno: 2020 metais čia dirbs 5 tūkst. darbuotojų, grįžta daug emigrantų (369)

Kauno Laisvoji ekonominė zona (LEZ) išgyvena aukso amžių. Čia įsikūrė ne tik Lietuvos...

Putinas pažadėjo „užčiaupti dvokiančią burną“ kai kuriems „užsienyje“ (48)

Per susitikimą su veteranais ir patriotinių organizacijų atstovais Sankt Peterburge Rusijos...

Nausėdos patarėjas: premjeras žemai puolė papildyta (228)

Prezidento Gitano Nausėdos patarėjas pareiškė, kad premjero Sauliaus Skvernelio kaltinimai dėl...

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Prezidentūrai įteikė dokumentus dėl Lietuvos pilietybės (15)

Krepšininkas Ignas Brazdeikis Lietuvos Prezidentūrai oficialiai įteikė visus reikalingus...

Iš Irano – dar vienas prisipažinimas: į ukrainiečių lainerį pataikė dvi raketos (13)

Irano civilinės aviacijos organizacija vėlai pirmadienį patvirtino, kad į Ukrainos keleivinį...

Princas Harry paliko D. Britaniją ir išvyko pas savo žmoną bei sūnų į Kanadą (4)

Didžiosios Britanijos princas Harry išvyko iš Britanijos į Kanadą pas savo žmoną Meghan...

Patikrinus įmonei „Helisota“ priklausančią dėžę, pradėtas tyrimas dėl strateginių prekių kontrabandos (18)

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai praėjusią savaitę pradėjo ikiteisminį tyrimą...