aA
Miegojote užtektinai, bet vaikštote apsiblausęs bei sudirgęs? Pagalvokite, ar to priežastis nėra per garsiai ir įkyriai skambantis žadintuvas. Mokslininkų pastebėjimu, jo naudojimas yra vienas blogesnių mūsų įpročių.
© Shutterstock nuotr.

Labai negerai, kai žadintuvas pažadina iš gilaus miego fazės. Tada žmogus visą dieną būna mieguistas, jaučiasi lyg sudaužytas.

Nustatyta, kad nuskambėjus aštriam žadintuvo signalui atsipalaidavęs organizmas patiria didelį stresą. Tada į kraują plūsteli didelė dozė adrenalino bei noradrenalino, pradeda stipriau daužytis širdis, padidėja kraujo spaudimas, gali pradėti skaudėti galvą ir kt.

Taip nubudęs žmogus gali būti sudirgęs visą dieną, jam pablogėja regėjimas, atmintis, reakcija. Ilgainiui tai gali paskatinti įvairių neurologinių sutrikimų atsiradimą, sumažinti mąstymo aktyvumą.

Ypač neigiamai garsus žadintuvo signalas veikia pirmadieniais. Savaitės viduryje į šį dirgiklį organizmas reaguoja daug mažiau, o kai kurie žmonės gali jį iš viso toleruoti. Labai negerai, kai žadintuvas pažadina iš gilaus miego fazės. Tada žmogus visą dieną būna mieguistas, jaučiasi lyg sudaužytas. Kaip žinoma, yra penkios miego fazės. Nubusti geriausia pirmoje, antroje ir penktoje fazėse.

Norint sumažinti žadintuvo neigiamą poveikį patariama mobiliajame telefone nustatyti ramią melodiją, kurios garsas stiprėtų pamažu. Tai organizmui leis pabusti lėtai.

Bet geriausia iš viso nenaudoti žadintuvo. Mokslininkai siūlo žmogui išmokti pačiam prabusti norimu laiku. Tai nėra taip sunku. Iš pradžių reikėtų, kad žadintuvas skambėtų visada tuo pačiu laiku. Po vienos ar dviejų savaičių galima pabandyti jo neįjungti – organizmas jau pats turėtų nubusti nustatytu laiku. „Biologinis žadintuvas“ dar tiksliau veiks, jei miegoti bus einama tuo pačiu metu. Be to, toks būdas leidžia organizmui pabusti optimalioje miego fazėje.

Beje, matyt, esate pastebėję, kad prieš egzaminą ar kokį kitą svarbų įvykį dažniausiai atbundate ir be žadintuvo. Mokslininkų manymu, tai lemia hormonai, kurie besiruošdami stresinei situacijai smegenims pasiunčia signalą, kada reikia pabusti.

Tačiau ramūs ir nerūpestingi žmonės, kurie įsitikinę, kad visos problemos bus išspręstos jiems nedalyvaujant, ir po 10 valandų trunkančio miego gali negirdėti net garsiai skambančio žadintuvo. Tokių asmenų hormonai kartu „miega“.

Verta žinoti

Niukaslio universiteto (Didžioji Britanija) mokslininkai yra nustatę, kad patys nemaloniausi žmogaus ausims 2000–5000 hercų diapazonu skambantys garsai. Į nemaloniausių garsų sąrašą pateko: peiliu brūžinamas stiklas, šakutės brūžinimas į lėkštę, kreidos cypimas rašant ant lentos, lentos drėskimas nagais, stabdžių cypimas, griaustinis, bėgantis vanduo ir kt.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (4)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (145)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (74)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (237)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (13)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Draugystes pamiršę, bet Šaro pamokas įsiminę žalgiriečiai: norėjosi atsikratyti įtampos specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neslepia – pergalė prieš Stambulo „Anadolu Efes“ komandą...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (154)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (25)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Adomaitis: pametame kažkur galvas – nežinau, kaip paaiškinti (52)

Vilniaus „Ryto“ sirgaliai likus pusei minutės iki ketvirto kėlinio pabaigos traukė ne pergalės...