Dauguma japonų valgo ant tatamio kilimėlių, tiesiamų ant grindų, o miega ant futonais vadinamų čiužinių, kurie nakčiai išvyniojami taip pat tiesiai ant grindų. Tad batų palikimas prie durų tokiuose namuose atrodo visiškai logiškas sprendimas. Tiesą sakant, tai norma daugelyje Azijos šalių. Vis dėlto, įdomu, kad daugelis europiečių ir amerikiečių šeimų nėra pratę įeidami į namus palikti batus prie durų, rašo lifehack.org.
© Shutterstock nuotr.

Beje, dabar šią higienos normą pagrindė ir mokslas. Pasirodo, su batais į namus parsinešame ne tik keletą bakterijų ir purvo, bet ir pavojingų dalykų, kurių niekada neturėtumėme įsileisti į savo namus! Tai ypač svarbu, jeigu po jūsų namų grindis ropinėja mažas vaikas.

Kokias bjaurias bakterijas atsinešate namo?

Hiustono universiteto mokslininkai nustatė, kad ant apie 40 procentų batų nešiojama pavojinga Clostridium difficile bakterija, su kurios sporomis nėra taip lengva susidoroti.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad minėtoji bakterija yra ne tik ant batų padų (aptikta ant 40 procentų ištirtų batų), bet ir paplitusi visame namų ūkyje: tualetuose, ant įvairių paviršių ir visur, kur aptinkama grindų dulkių. Šios sporos gali gyventi ant sausų paviršių labai ilgą laiką.

Clostridium difficile bakterijos sukeltą infekciją labai sunku gydyti, nes jis atspari daugumai antibiotikų. Dėl to bakterija gali sėkmingai plisti ir pacientui pasveikti darosi vis sunkiau. Pirmiausia ji puola žarnyno sieneles ir sukelia kolitą. Daugelis žmonių Clostridium difficile infekciją pasigauna ligoninėse ir paskui sunkiai su ja kovoja.

Taigi, ar norite, kad ši bakterija apsigyventų jūsų namuose? Ne? Tuomet vos įėję pro duris nusimaukite batus ir įsispirkite į šlepetes.

Kas dar yra ant batų padų?

Ant batų padų neabejotinai rasime labai didelį kiekį dulkių, paukščių ir šunų išmatų, lapų liekanų ir kitų nepageidaujamų šiukšlių. Negana to, lapų liekanos yra puiki terpė bakterijoms veistis.

„Tai reiškia, kad potencialiai kenksmingos bakterijos gali išgyventi ant jūsų batų dienas ar net savaites“, – teigia mikrobiologijos mokslų daktarė K. Reynolds iš Arizonos universiteto.

Arizonos universiteto mokslininkai nusprendė įvertinti bakterijų kiekį ir nustatė, kad jų yra apie 421 tūkstančiai skirtingų vienetų! Visas jas galima sugrupuoti į devynias skirtingas kategorijas. Jos sukelia akių, plaučių ir skrandžio infekcijas. Dvi iš jų tikrai verta paminėti, kad vos įėjus į namus rankos tiestųsi šlepečių link.

Pirmoji yra žinoma kaip E.coli. Tai patogeninis organizmas, sudarantis maždaug trečdalį visų bakterijų, taigi, tai sunkiasvorė bakterija. E.coli atmainos daugiausiai nekenksmingos, tačiau yra ir pavojingų (pavyzdžiui, E.coli 0157:H7). Dažnai ši bakterija tampa skrandžio ir žarnyno problemų priežastimi, gali sukelti vėmimą ir viduriavimą. Ir net jeigu jums atrodo, kad jūsų batai negalėjo kontaktuoti su E.coli bakterija, leiskite paklausti, kiek kartų darbe per dieną užsukate į tualetą?

Kitas bakterijos tipas, kurį mokslininkai aptiko ant batų – Klebsiella pneumoniae, kuris žinomas kaip plaučių ligų sukėlėjas, dažnai galintis sukelti netgi plaučių uždegimus. Šios bakterijos mirtingumo rodiklis pakankamai aukštas (50 procentų), o sergančių alkoholizmu žmonių tarpe gali išaugti net iki 100 procentų.

Ką galite padaryti, kad namai būtų švaresni ir sveikesni?

Sprendimas nusiauti batus ir apsimauti šlepetes turi daugiau privalumų nei galite įsivaizduoti. Pirma, jums rečiau teks valyti namų grindis. Antra, grindų danga ilgiau bus graži. Vadinasi, sutaupysite pinigų. Trečia, jūsų batai taip pat tarnaus ilgiau!

Kad įprotis nusiauti batus vos atėjus namo lengviau išsiugdytų, prie pat lauko durų pastatykite batų dėžę. Taip jūsų namai bus gerokai švaresni, vadinasi, juose bus sveikiau gyventi. Jeigu namuose auga maži vaikai, jiems bus saugu žaisti ant grindų ir nereiks baimintis dėl jų sveikatos.

Kitas didelis privalumas – jeigu namuose vaikštote basi, stimuliuojate pėdose esančius taškus. Kinijos medicina tai pripažįsta jau daugiau kaip penkis tūkstančius metų! Galiausiai, po jumis gyvenantys kaimynai ir vėl jus sutikę pradės šypsotis, nes jiems nereikės rytais ir vakarais klausytis batų kaukšėjimo!

Vis dėlto, taikliausia šia tema pasisakė amerikiečių komikas Alas Frankenas: „Lengviau apsiauti šlepetes, nei nukloti kilimais visą pasaulį“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vienintelė tokia Lietuvoje: bažnyčios rūsyje laukia šiurpi akistata su mirtimi (4)

Liškiava – senas dzūkų kaimelis, kuris rašytiniuose šaltiniuose minimas dar nuo XI a....

Feisbuke plinta siūlymai, kaip užsidirbti iš „Maxima“ kortelės (44)

„Pinigai grįžta perkant“, – džiaugsmingai skelbia viena feisbuko grupė. Joje visi norintys...

Charkoviečiai pageidauja pasiskolinti mūsų prezidentę: jos reikia Ukrainai (381)

Prieš lankantis pusantro milijono gyventojų turinčiame, antrame pagal dydį Ukrainos mieste...

Trumpas po susitikimo su Putinu: aš manau, kad dabar mes einame teisingu keliu (1196)

Pirmadienį Helsinkyje susitiko JAV ir Rusijos vadovai. Tai buvo pirmasis dvišalis Donaldo...

Neringa Venckienė vėl sulaukė palaikymo: iš Lietuvos – laiškas JAV teismui (280)

Ketvirtadienį, liepos 12 d., Jungtinių Amerikos Valstijų teismas paskelbė, kad Neringos...

Futbolo taktikos evoliucija: kodėl Kroatija pasaulio čempionate buvo balta varna? (2)

Kroatija nusipelnė neutralių gerbėjų simpatijų, bet ji nediktuoja globalių madų. Taip mano...

Lietuvos aukštuomenė parodė elegancijos ir gero skonio pavyzdį (121)

Tradiciškai liepos 14-ąją Turniškėse esančioje Prancūzijos rezidencijoje paminėta Bastilijos...

Gydytojai įspėja dėl naujos sparčiai lytiniu keliu plintančios ligos (70)

Gydytojai perspėja, kad kol kas mažai žinoma lytiniu keliu plintanti liga Mycoplasma genitalium...

Skulptorius Vladas Kančauskas: naujas Druskininkų ženklas – mano darbo plagiatas (57)

Vos spėjo Druskininkų kurortas papuošti žiedinę sankryžą prie įvažiavimo iš Merkinės...

Maradona atskleidė savo planus Breste: statys gigantišką „Paukščių tako“ stadioną (10)

Girgždančiu ir kiek nuvargusiu balsu, ramiai rinkdamas žodžius futbolo legenda atskleidė...