Blogai, jei vienintelis jūsų kovos su kandimis būdas yra pliaukšėjimas delnais. Ėdrūnėms, sukapojusioms naują kaš-myro paltą, reikia skelbti karą, kitaip greitai nerasite sveiko vilnonio šaliko ar mėgstamiausios šilkinės suknelės.
Kandis
© Corbis/Scanpix
Nepasotinami vikšrai

Kandys priklauso drugių šeimai, jos drabužių negraužia - tai daro jų vikšrai. Naktinis drugys įskrenda pro atvirą langą, viliojamas šviesos. Esant palankioms sąlygoms jis gali padėti iki 100 kiaušinėlių, iš kurių maždaug po dviejų savaičių išsiris ėdrūnai vikšrai.

Kandžių yra keletas rūšių, ir kiekviena jų turi savo mėgstamiausią "patiekalą". Grūdinė, aruodinė, miltinė kandys bei grūdinis pelėdgalvis ir malūninis Ugniukas užkandžiauja visais biriais miltiniais produktais. Įsikūrusios miltuose, kruopose ar džiūvėsėliuose, jos verpia voratinklius. Vėliau vikšras apsiraizgo nunertais siūlais ir maisto trupiniais. Susidaro gumuliukai, panašūs į miltų.

Drabužius ir kilimus graužia šilką, vilną, net sintetiką mėgstantys kandžių vikšrai. Jie maskuojasi sumaniau. Vikšrai įsisuka į pūkus, todėl jų neįmanoma pastebėti, kol neatsiranda skylučių.

Kaip atsikratyti

Pasak entomologės Genovaitės Rožinskienės, kovoti su kandimis padeda tvarka. "Visus birius miltinius produktus laikykite sandariuose induose, nuolat valykite dulkes, dažniau siurbkite kilimus", - pataria specialistė. Kandys mėgsta ir suteptas drabužių vietas, todėl prieš pakuodami nereikalingus sezoninius drabužius juos išplaukite. Švarius drabužius trumpam pakabinkite lauke. Nuo ultravioletinių spindulių žūsta kandžių kiaušinėliai. Tikrai neverta spintos lentynų iškloti laikraščiais, nes popieriuje veisiasi kenkėjai. Ponia Rožinskienė nepataria tarp drabužių dėti ir bjauraus kvapo naftalino.

"Kad naftalinas, levandos ar gailiai sukelia kandims alergiją - išmonė. Žinoma, minimalaus poveikio esama, bet nuo to jos apetito nepraranda", -juokiasi entomologė.

Kandys nepakenčia didelio karščio ir šalčio. Jei jau atsirado kandžių, kruopščiai išpurtykite drabužius, paskui išskalbkite ir išlyginkite. Mažus daiktus galima sudėti plastikinius maišelius ir palaikyti šaldymo kameroje.

Parduotuvėse yra specialių priemonių kandims naikinti, tačiau ponia Genovaitė siūlo kreiptis į specialistus, nes preparatai gali būti kenksmingi žmonėms.

Skruzdėlių antplūdis

Dar vieni nepageidaujami įnamiai yra faraono skruzdėlės. Jos atkeliavo iš šiltų kraštų, ten gyvena lauke. Mūsų krašte šie gyviai įsikūrė pastatuose, butuose. Patekusios į namus, butus skruzdėlės veisiasi grindų, sienų plyšiuose, komunikacijų vietose, stiklinių blokų ertmėse. Jos mėgsta apsigyventi ir knygose, švariuose baltiniuose, vonioje, tualete, virtuvės spintelėse. Skruzdėles vilioja mėsa, žuvis, saldūs produktai, taip pat ir seilės, kraujas, šlapimas.

Pavojus sveikatai

Ieškodamos maisto skruzdėlės darbininkės bėgioja po šiukšlių kibirus, atmatas, nešvarumus, o iš ten - ant stalų, lenda į spinteles ir užteršia maistą. Manoma, kad ši skruzdėlių rūšis perneša kirmėlių kiaušinėlius bei bakterijas ir virusus, sukeliančius daugelį ligų. Faraono skruzdėlių kaimynystė ypač pavojinga, kai namuose yra ligonių ar mažų vaikų - žinoma atvejų, kad agresyvios skruzdėlės užpuola naujagimius, trukdo miegoti.

Kolonizatoriai

Skruzdėlės per nesandarumus ir įvairius plyšius keliauja iš vieno buto į kitą. Jeigu jos apsigyveno pas kaimyną pirmame aukšte ir šis nebando jų atsikratyti, galite būti tikri, kad netrukus naujų gyventojų sulauksite ir jūs, visiškai nesvarbu, kad gyvenate penktame aukšte. Vienoje skruzdėlių kolonijoje gali būti apie penkis šimtus ir daugiau narių: motinėlė, sandėlininkės, patinėliai, darbininkės ir kitos. Plečiantis kolonijai ji skyla ir dalis gyvių persikrausto į naujus plotus. Taip skruzdėlės išplinta po visą pastatą.

Naikinimas

Atsikratyti šių padarų pakankamai sunku. Skruzdėlių šeimos nariai yra griežtai pasiskirstę pareigomis. Skruzdėlės, kurias matome ropinėjančias, yra darbininkės. Jų pareiga - aprūpinti šeimą maistu. Likę šeimos nariai lizdo nepalieka. Išpurškus patalpas greitai veikiančiais chemikalais efektas būna nedidelis, nes sunaikinama tik dalis skruzdėlių darbininkių, o visa kolonija lieka gyva.

Geriausiai skruzdėlės naikinti masalu. Tai specialiai paruoštas maistas su nuodais. Darbininkės, pasimaitinusios užnuodytu maistu, neša jo kolonijos gyventojams ir taip iškrinta visos skruzdėlės. Masalo galima pasidaryti ir patiems. Tam prireiks borakso, kuris šiaipjau žmonėms ir gyvūnams nepavojingas.

Užnuodytą maistą reikėtų gaminti išvakarėse prieš naudojant ir būtinai švariuose emaliuotuose induose, kad skruzdėlės nejaustų pašalinių kvapų. Jos mėgsta saldumynus, mėsą, todėl masalui galima naudoti sirupą, medų, sutirštintą pieną, virtą kiaušinį arba žalią mėsą be prieskonių. Paruošto borakso ir maisto mišinio reikia išpilstyti po 2-3 arbatinius šaukštelius į švarius nedidelius indus ir išdėlioti tose vietose, kur ropinėja skruzdės.

Labai svarbu proporcingai sumaišyti maistą ir boraksą: dedamos 9 dalys maisto ir 1 dalis borakso. Jei nuodų įdėsite per mažai, skruzdės nenusinuodys, o jei per daug - nugaiš tik kelios darbininkės. Masalas keičiamas kelis kartus per savaitę.

Šis naikinimo būdas pakankamai efektyvus, bet gali trukti net keletą mėnesių. Yra paprastesnis ir greitesnis būdas atsikratyti kenkėjų - tai specialūs nuodai, kurių galima įsigyti tik dezinfekcijos stotyse.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos prezidento rinkimuose – Putino triumfas: skelbiama apie rekordinį rezultatą iš Navalno – šokiruojantis liudijimas apie Sobčiak (4037)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas užsitikrino ketvirtąją kadenciją per sekmadienį vykusius...

Pakvipo desperacija: savo baimes iliustravo Aušvico vaizdais (81)

Prieš Stambulo konvenciją kovojantis Laisvos visuomenės institutas (LVI) savo poziciją iliustravo...

Orai: pavasaris neskubės – atkeliaus nedidelė šiluma, paskui ją ir krituliai (1)

Artimiausiu metu naktimis vis kandžiosis šaltukas, o dienomis orai bus truputį šiltesni....

Rimvydas Valatka. 11 biuletenių fotografų, žalvarniais po Seimą besibastančių (579)

Kas tie 11? Kurie, balsuodami dėl Basčio apkaltos, sugadino biuletenius? Pavardės? Negali būti,...

Metė gerą darbą ir nusprendė, kad nuo keturiasdešimties daugiau nedirbs: dabar drąsina kitus (82)

Chrisas Reiningas tikrai nėra tipinis pensininkas. Jis nė iš tolo nepanašus į senyvo amžiaus...

Šaltiniai – apie naują buvusio Rusijos šnipo apnuodijimo versiją: dabar aiškiau, kaip įvykdytas išpuolis (316)

Buvusį dvigubą rusų agentą Jungtinėje Karalystėje (JK) kartu su dukra apnuodijo nervus...

Jankevičius žino, kodėl auga „Lietuvos ryto“ sirgalių gretos: ačiū Vainauskui, kad paliko klubą (12)

„Betsafe-LKL“ akistatą Vilniuje tarp „Lietuvos ryto“ ir Klaipėdos „Neptūno“ stebėjo ir...

Geriausių telefonų dvidešimtukas: lyderiai pasikeitė (68)

Nors nuo savo pirmtako „Galaxy S9“ tesiskiria vos viena kita funkcija, šis išmanusis telefonas...

Įamžino įvairių pasaulio šalių močiutes: pamatykite, ką jos gamina savo anūkams (7)

Po įvairias šalis nuolat keliaujantis italų fotografas Gabriele Galimberti nusprendė atiduoti...

Andrius Tapinas parengė reikalavimus Seimui: nori išankstinių rinkimų (587)

Tūkstantinę minią protestuotojų prie Lietuvos Seimo rūmų praėjusią savaitę sukvietęs Andrius...