Šiais laikais ūgtelėjusios ir bręsti pradėjusios merginos nėra ypatingai mėgstamos. Teiginį, kad į dailiosios lyties atstoves nuo 11 iki 18 metų žvelgiama su dideliu įtarumu ir nepasitikėjimu, būtų galima pagrįsti kad ir tokiomis neseniai išleistomis knygomis, kaip "Bičių motinėlės ir svajonių moterys" (Queen Bees and Wannabes) ir "Lauk nevykusias mergaites" (Odd Girl Out), kuriose rašoma apie moteriškas priekabes ir merginų psichologiją, bei neseniai viename Niujorko žurnalų pasirodžiusiu straipsniu, kurio anonsas ant viršelio skelbė - "Bjaurios mergiūkštės" (Mean Girls).
Paauglė
Tyrimu siekta patyrinėti vieną socialinės agresijos rūšių - socialiai silpnų asmenų izoliavimą ir manipuliavimą jais. Nors ši agresijos rūšis nepalieka išorinių randų, kai kurie tyrėjai įsitikinę, kad ji gali būti daug žalingesnė nei fizinė agresija, dažniau būdinga paaugliams berniukams.

Kaip parodė ankstesni tyrimai, tokio pobūdžio socialinė agresija gaji tose kultūrose, kuriose jau nuo ikimokyklinio amžiaus pabrėžiama individo svarba, pavyzdžiui, europiečių arba amerikiečių. Tačiau, pasak neseniai pasirodžiusių duomenų, Indonezijoje, kurios visuomenėje itin akcentuojama socialinės harmonijos svarba ir skatinama vengti tarpasmeninių konfliktų, merginos taip pat elgiasi agresyviai.

Tyrimo metu Jungtinėse Valstijose ir Indonezijoje penktų bei aštuntų klasių mokiniai buvo paprašyti apibūdinti jiems nepatinkančius bendraamžius. Tyrėjai paauglius, kurių amžiaus vidurkis buvo 11-14 metų, klausinėjo apie užgaulų kitų žmonių elgesį ir konfliktus su jais. Vėliau respondentų duomenys buvo užšifruoti pagal tai, kokią agresijos rūšį - fizinę, žodinę ar socialinę - jie nurodė.

Abiejose šalyse socialinė agresija mergaitėms buvo būdinga dažniau nei berniukams. Be kita ko, beveik 20 proc. merginų manė, kad jų bendraamžiams yra būdinga vienokia ar kitokia socialinės agresijos forma, tuo tarpu tokios nuomonės laikėsi tik apie 5 proc. berniukų.

Pažymėtina, kad daugiau nei 30 proc. mergaičių teigė, jog jaučiasi socialiai atstumtos, tuo tarpu taip manančių berniukų buvo mažiau nei 6 procentai. Be to, 27 proc. merginų skundėsi, kad jas užgaulioja nešvankiais juokeliais, ir tik 11 proc. berniukų nurodė, kad iš jų tyčiojamasi.

Pasak Ilinojaus valstijos mieste Blumingtone esančio Wesley (Veslio) universiteto daktaro Dorano C.Frencho (Dorano C.Frenčo) ir jo kolegų naujausiame leidinio "Child Development" numeryje publikuojamas tyrimas "įrodo, kad abiejų kultūrų vaikų visuomeniniame bendravime sublimuotajai agresijai tenka svarbi vieta".

Tačiau mokslininkai pabrėžia, kad socialinei agresijai įtakos turi kultūrinės ir socialinės normos. Pavyzdžiui, apie socialinį atstūmimą galima kalbėti tik tuo atveju, kai omenyje turimos taisyklės, kuriomis vadovaujasi bendraamžių paauglių grupės. Akivaizdu, jog išstumti draugus iš bendros veiklos labiau įprasta JAV negu Indonezijoje, teigiama tyrime.

Beje, tyrimo autoriai pastebėjo tik vieną akivaizdų skirtumą tarp JAV ir Indonezijos vaikų - fizinę agresiją. Ją gerokai dažniau minėjo Indonezijos vaikai. Pasak mokslininkų, taip gali būti dėl to, jog fizinė agresija Indonezijos visuomenėje nėra itin toleruojama ir greičiausiai apie ją dažniau kalbama.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (82)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (87)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (101)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...

Lietuvos medikams – viliojantis britų kvietimas (47)

Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS), norėdama išspręsti vis didėjančią...

Feisbuko sensacija tapęs apsaugininkas Eligijus Ruškys: gyvenime yra buvę ir daugiau kuriozų (34)

Vidaus tarnybos jaunesnysis puskarininkis, disko metikas Eligijus Ruškys šiomis dienomis...

Nedžiuginanti Ingos Stumbrienės atostogų Bahamose pabaiga: iš oro uosto – tiesiai į medikų rankas (101)

Vasarišku ori bei egzotiška gamta Bahamų salose besidžiaugusi Inga Stumbrienė nesitikėjo...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (414)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė (3)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (287)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Teismas neleido remontuoti kavinės prie Vilniaus Bernardinų sodo (6)

Teismas dar kartą patvirtino, kad bendrovė „ Liumeksis “ gali užkonservuoti kavinę prie...