aA
Kodėl žmonės ėmė puošti medžius? Todėl, kad visada tikėjo juos turint magiškų galių. Visžalė eglė užėmė ypatingą vietą: ji buvo laikoma „pasaulio medžiu“, simbolizavusiu patį gyvenimą ir atgimimą po tamsaus ir niūriojo metų periodo. Būtent ant eglės - pačios didžiausios miške, - senovėje žmonės kasmet baigiantis gruodžiui kabindavo įvairias „dovanas“ dvasioms pamaloninti.
Žaisliukas ant eglutės
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Pamažu eglės atkeliavo ir į žmonių namus. Prieš tris šimtmečius mūsų protėviai, puošdami namuose šventinę eglę, vis dar tikėjo taip darantys piktąsias dvasias geresnėmis. Dabar prietarai jau seniai pamiršti, bet eglė - tikra ar dirbtinė, - vis dar yra būtinas didžiųjų metų švenčių akcentas. Vis dėlto eglė - vienas prieštaringiausių šventės atributų: nėra nieko tradiciškesnio už Kalėdų eglę (paprotys puošti šį medį gyvavo dar senovės germanų gentyse), ir nieko labiau priklausomo nuo mados vėjų.

Nesvarbu, kaip puošite savo eglę jūs, svarbu daryti tą būnant puikios nuotaikos ir jokiu būdu neskubėti. O pasirinkti galima net iš kelių puošybos būdų.

Tradicinis

Dar šį eglių puošimo stilių galima sąlyginai vadinti sovietiniu, nes suklestėjo jis būtent tais laikais, kuomet su žaisliukais buvo taip pat striuka kaip ir su viskuo kitu.

Taip papuošta eglė turi būti ryški ir švytėti visomis vaivorykštės spalvomis. Pirmiausia uždedama lempučių girlianda. Tuomet kabinami žaislai: ant apatinių šakų didesni, ant viršutinių - smulkesni. Vienodos spalvos ir formos žaislai neturėtų kabėti arti vienas kito. Labiausiai žvilgančius žaisliukus derėtų kabinti kuo arčiau girliandos lempučių - kad tinkamai apšviesti dar labiau blizgėtų.

Europietiškas

Pagal šio žemyno tradicijas, pasiekusias mus ne taip ir seniai, šventinė eglė puošiama laikantis tam tikrų spalvinių taisyklių: t.y. arba dviejų tarpusavyje derančių spalvų burbulais (pavyzdžiui, raudonos ir aukso arba mėlynos ir sidabro). Arba tos pačios spalvos ar spalvos gamos burbulais, bet derinant blizgančius ir matinius paviršius (pavyzdžiui, tamsiai mėlynais žvilgančiais ir šviesiai mėlynais matiniais burbulais).

Jokių blizgančių girliandų ar „lietučių“! Galima užkabinti lempeles, bet pageidautina kuo smulkesnes (gali būti mirgančios), taip pat brokato kaspinus ir juostas. Eglė turi atrodyti stilingai, ne tik puošniai.

Minimalistinis

Jis puikiai tinka tiems, kurie nemėgsta žaislais perkrautų Kalėdų eglių.

Pastatykite medelį geriausiai apšviestoje vietoje. Nusipirkite flakoną dirbtinio sniego arba paprasto lako plaukams su blizgučiais. Lygiu sluoksniu nupurkškite eglę - geriausia nuo viršaus žemyn.

Netikru sniegu ar blizgučiais galima padengti visą eglę, galima - juostomis (vertikaliomis, horizontaliomis).

Taip „išpiešti“ galima ir tikrą eglę, ir dirbtinę.

Leiskite lakui ar dažams išdžiūti. Tuomet nesilaikydami jokios tvarkos ar sistemos užkabinkite keletą (5-7) didelių įvairiaspalvių burbulų. Jei neatrodys per daug, ant viršaus dar galite užkabinti „lietutį“.

„Masami"

Eglė puošiama vienos spalvos arba vienos rūšies žaislų juostomis arba „dėmėmis“. Vienoje juostoje sukabinkite, pavyzdžiui, burbulus, kitą juostą tesudaro kaspinai, trečią - blizgučių girliandos. Juostos gali leistis nuo medelio viršūnės spiralėmis, gali - sektoriais, nors galimas ir chaotiškesnis išdėstymas.

Galima eglę papuošti spalvų „dėmėmis“. Ypač efektingai atrodo palaipsninis perėjimai nuo vienos spalvos gamos prie kitos.

Vaikiškas

Jei namuose yra mažų vaikų, puošti eglę tiesiog būtina. Tereikia pasirūpinti, kad ji būtų kuo saugesnė - juk mažyliams neišvengiamai kils noras žaislus paliesti ar papurtyti pačią eglę. Neatimkite iš jų tokio malonumo. Tiesiog eglei papuošti parinkite lengvus nedūžtančius žaislus: medinius, plastmasinius ar minkštus.

Galite ant šakelių užkabinti maišelius ir kojinaites dovanoms. Jei nebijote eksperimentuoti, galite panaudoti vaikiškus daiktus: žindukus, gražius buteliukus mišinėliams, barškučius. Nepakenks vaisiai, saldainiai, sausainiai.

Kompiuterinis

Pirmieji taip Kalėdų eglę papuošė japonai - Tokijo Akichabaros rajone esančiame didžiausiame pasaulyje elektronikos prekybos centre. Kompanija „Intel“ puošmenoms paaukojo daugiau nei 2000 mikroprocesorių.

Jeigu jaučiate silpnybę kompiuteriams ir esate drąsūs žmonės, savo eglę galite papuošti CD ar DVD diskais - pavieniais ar suvertais girliandomis. „Dizainą“ galite paįvairinti spalvingais laidais ar viena kita kompiuterine pelyte.

„Vintage“

Vintažiniai, arba senovinius imituojantys daiktai nepaprastai populiarūs jau keletą metų. Neaplenkė ši mada ir Kalėdų eglių.

Kad per šias šventes turėtumėte vintažinę eglę, pirmiausia pabandykite panaršyti močiutės skryniose ir antresolėse. Jei pavyks, rasite senovinių eglutės žaisliukų. Gali pasitaikyti ir išties unikalių antikvarinių egzempliorių. Bet kuriuo atveju drąsiai kabinkite ant eglutės stiklinius karolius, vaisių ir daržovių pavidalo žaislus, angeliukų statulėles, mandarinus ir saldainius, prisekite tikras žvakeles (tik uždegti jų jokiu būdu negalima!). O viršūnę būtinai papuoškite žvaigžde.

Rankų darbo

Kadaise daugybė šeimų puoselėjo tradiciją papuošalus Kalėdų eglei gaminti savomis rankomis. Gal verta ją atgaivinti? Turėtumėte unikalią eglę, puoštą žuvelėmis ir paukščiais iš kiaušinių lukštų, dekoratyvinio popieriaus ar audinio peteliškėmis, originalaus dizaino karolių pakabukais ar girliandomis. O kiek džiaugsmo šis darbas suteiks vaikams!

Jei nė vienas iš minėtų stilių jums nėra visiškai prie širdies, puošdami eglę galite vadovautis bendrais dizainerių patarimais.

Puoškite medelį ne daugiau kaip keturių spalvų žaislais. Tarp jų būtinai turi būti esminės - žalios spalvos žaislų. Tradiciškai aktuali yra raudona spalva ir visi jos atspalviai, taip pat geltona, auksinė, kreminė, ruda, iš mados dar neišėjusi oranžinė.

Šaltų spalvų - sidabro, žydros, mėlynos, alyvinės, - derėtų vengti - bent jau dideliais kiekiais.

Beje, apie madą. Žaislų Kalėdų eglei mados kartojasi kas keturis penkis metus, tad pabodusias puošmenas saugiai supakuokite ir palaukite, kol vėl ateis jų laikas. O galima ir visiškai nekreipti dėmesio į madas ir, jei turite iš ko rinktis, kasmet puošti eglę unikaliu stiliumi. Juk svarbiausia - emocinis ir estetinis pasitenkinimas bei šventinė atmosfera namuose.

Patarimai

- Norėdami įsitikinti, kad eglė iš tiesų šviežiai nukirsta, pabandykite nulaužti vieną apatinių šakelių. Jei medelis šviežias, nieko neišeis - eglišakės itin elastingos.

- Namo medelį nešti geriausia viršūne žemyn (jei tai įmanoma) - taip ir patogiau, ir eglė liks sveikesnė.

- Kad eglė nepradėtų byrėti anksčiau laiko, laikykite ją šaltyje, o dieną ar dvi prieš pastatydami ją kambaryje įmerkite medelio kotą į kibirą su vandeniu, į kurį įpilta 3-4 šaukštai glicerino. Galima įmesti ir tabletę aspirino (tikima, jog vaistai apsaugo nuo puvimą skatinančių bakterijų), žiupsnelį druskos ir šaukštelį cukraus - tai savitas „maistas“. Vandens kiekį reikia reguliariai papildyti - dalis jo išgaruoja.

- Statyti eglę reikia kuo toliau nuo visų šildymo prietaisų.

- Kad eglė gerai laikytųsi bent dvi savaites, nuo kamieno apačios reikia nulupti žievę ir 8-10 cm jo pamerkti į vandenį. Vanduo visada turi būti aukščiau tos vietos, kur prasideda žievė.

- Vietoj vandens, eglę galima statyti į šlapią smėlį.

- Jeigu eglė stovi vidury patalpos, papuošimus reikia išdėstyti vienodai iš visų pusių.

- Pirmiausiai ant eglės dedamos lempelės, tuomet kabinami žaislai (jeigu jie nevienodo dydžio, pirmiau kabinami didesni, paskui - smulkesni), paskiausiai dedama viršūnė ir blizgučių girliandos. Kabinti žaislus patogu ant paprastų kanceliarinių sąvaržėlių.

- Eglės šakelėmis galite papuošti ir šventinį stalą. Pirmiausia šviežias šakeles reikėtų nupjauti aštriu peiliu įstrižu pjūviu ir parai pamerkti į vandenį. Paskui pjūvius užlipdyti vašku ir, serviruojant šventinį stalą, išdėlioti šakeles ant staltieses ar šalia lėkščių ir įrankių. Taip apdorotos eglišakės išsilaikys mažiausiai parą.

- Galima pabandyti pasidaryti „apšerkšnijusių“ eglių šakų stalui ar interjerui papuošti. Tam reikia padaryti stiprų druskos tirpalą, jį užvirinti, eglišakes pamerkti į skystį 5-6 valandoms. Tuomet atsargiai ištraukti, kad nenubyrėtų druskos kristalai, ir kelias valandas padžiovinti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (2)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (307)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (851)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (11)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (19)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (100)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (481)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (54)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...