aA
Birštono Sakraliniame muziejuje šiuo metu vyksta tautodailininkės Angelės Rauktienės skutinėtų margučių ir Kalvarijos krašto margintojų Salomėjos Belevičienės, Rasos Baliulienės, Danutės Asipauskienės ir Sauliaus Tumelio velykinių margučių paroda.
© Organizatorių archyvas

Muziejininkė D. Valatkienė sako, kad Angelę Rauktienę prisikviesti į muziejų pavyko perskaičius laikraščiuose informaciją apie tautodailininkės laimėtą „Auksinį vainiką“. Iš Veiverių (Prienų raj.) kilusi ir šiuo metu Balčių kaime (Šilutės raj.) gyvenanti A. Rauktienė maloniai sutiko atvežti ekspoziciją ir pati per Kazimierines (kovo 4 d.) atvyko į Birštoną pasidalinti velykinių margučių marginimo paslaptimis.

Muziejaus verandoje gerdamos arbatą, muziejininkės ir parodos dalyviai klausėsi Angelės pasakojimo apie margučius, marginamus natūraliais dažais, skutinėjimo subtilybes ir išbandė, kaip patogu kiaušinius dažyti, panaudojant vašką ir stiprų, gerai įraugintų kopūstų raugą. Šis margučių marginimo būdas populiarus Klaipėdos krašte.

Margučių lobiai Birštono muziejuje
© Organizatorių archyvas

Tautodailininkė A. Rauktienė į Birštoną atvežė didžiąją dalį savo sukurtos velykinių margučių kolekcijos: akį traukia margučiai, sukomponuoti į specialų medinį rėmą, mediniai margučiai, dažyti natūraliais dažais, mažulyčiai skutinėti putpelių kiaušinukai ir dideli žąsų kiaušiniai.

Margučių kūrėja yra sukūrusi medinius kiaušinius neregiams, kuriuos dekoravo Brailio raštu. Menininkė realizavo idėją – per metus kasdien išskutinėti po vieną margutį. Į Birštoną ji atvežė birželio mėnesio rinkinį – 30 žalių margučių, skirtų tam tikroms kalendorinėms dienoms, šventėms ar sukurtų, liejantis įkvėpimui.

Sakraliniame muziejuje šiuo metu eksponuojama įspūdinga tautodailininkės skutinėtų margučių kolekcija, pripažinta geriausiu taikomosios dailės kūriniu prestižiniame Lietuvos tautodailės konkurse „Aukso vainikas“.

Margučių lobiai Birštono muziejuje
© Organizatorių archyvas

Kolekciją sudaro 30 margučių, suguldytų į penkias stilingas medines dėžutes po 6 kiaušinius. Dėželes pagamino menininkės vyras Vytautas Rauktys, padedantis realizuoti ir kitas Angelės idėjas. Margučiai, dažyti natūraliais dažais – šieno, svogūnų lukštų, juodalksnio žievės nuoviru, išdėlioti ant džiovintų žiedlapių, šieno, žolelių paklotų, skutinėti tradiciniais lietuvių margučių raštais.

Kiekvienoje atvertoje dėželėje – įkomponuotas ant tošies tušu menininkės parašytas Maironio eilėraščio posmas. Kolekciją A. Rauktienė skyrė poeto Maironio jubiliejui – už šį darbą tautodailininkė buvo apdovanota liaudies meistrės Mildos Gutauskienės sukurtu Aukso vainiku, kuris taip pat eksponuojamas parodoje.

Kalvarijos krašto (Liubavo) margučių margintojai, liaudies meistrai taip pat pristato savo lobius – netradiciniais būdais išmargintus velykinius kiaušinius. Eksperimentuojama ne tik tradiciniais margučių marginimo raštais, bet dekoruojama netradiciniais būdais.

S. Tumelis stručio kiaušinius išgraviravo ir storą lukšto ažūrą papuošė kristalais. Kitų margučių margintojų kiaušiniai skutinėti, dažyti vašku, dekoruoti popieriumi, iš juostelių sukurtomis gėlių kompozicijomis.

Margučių lobiai Birštono muziejuje
© Organizatorių archyvas

Muziejuje vaikai mokosi dažyti margučius

Birštono sakraliniame muziejuje priešvelykis – medinėje verandoje ant stalų išdėliotos elektrinės šildymo plytelės, burbuliuoja dubenėliuose šildomas vaškas. Stiklinaitėse sudėlioti pieštukai su adatėlėmis. Iki šv. Velykų muziejuje vaikai ir suaugusieji mokomi margučių marginimo subtilybių.

Iš Kauno Milikonių mokyklos atvykusiems į išvažiuojamąją etnopamoką moksleiviams išdalijamos plastikinės prijuostės. Klegėdami suguža į verandą, susėda aplink stalą ir atidžiai klausosi muziejininkės Daivos Valatkienės pasakojimo apie lietuvių margučių marginimo tradicijas ir šv. Velykų šventes. Nekantrauja – kada pradėsime?

Vaikiškuose pirštuose atsiranda pieštukai, adatėlės mirkomos į šiltą vašką, ant kiaušinių tepama velykinė fantazija: kam – fejerverkai, kam – taškeliai su vištos kojelėmis, o kam – vingiai su brūkšniukais. Daugelis vašku kiaušinius marginti mokosi pirmą kartą, todėl toks žaidimas – naujiena.

Antras margučių marginimo etapas – bėgti su kiaušiniais ir skubiai merkti į dažus. Jei norite spalvotų margučių, teks apsišarvuoti kantrybe. Pirmiausia nuvaškuotas kiaušinis mirkomas šviesiausiuose dažuose, vėliau – tamsesniuose ir visai tamsiuose.

Ant kito stalo verandoje išrikiuoti spalvoti stiklainiai, į kuriuos muziejininkė Jurgita Suchockienė šaukštu pamerkia kiekvieno kūrėjo kiaušinį į spalvą. Naudojami paprasčiausi kiaušinių dažai, mirkoma neilgai. Galvą iškiša geltonas kiaušinis. Kokios spalvos kiaušinio nori? Klausia kiekvieno. „Geltono-Raudono-Žalio-Mėlyno“ –sako balseliai, kuriems leista rinktis.

Tokios edukacijos prieš Velykas, kai į Birštono Sakralinį muziejų atvyksta mokiniai iš įvairių mokyklų, ne tik Birštono ar Prienų rengiamos kasmet ir sulaukia nemažo būrio svečių. Vaikai yra laimingi, galėdami prisiliesti prie margučių marginimo tradicijų ir džiaugiasi numarginę sau spalvingą kiaušinį.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepaklausė medikų ir šiandien džiaugiasi dešimtmečiu sūnumi: nuvykus į klinikas, nėštumą siūlė nutraukti

Ką reiškia rankose laikyti nė kilogramo nesveriantį kūdikį, niekaip nesupras tie, kas to...

Reforma iš vidaus: prabilo apie ligoninėse apgyvendinamus paimtus vaikus, dėl kursų metamus darbus ir pareigūnų patyčias (199)

Iš nesaugios aplinkos paimtų vaikų apgyvendinimas ligoninėse, budinčių globotojų trūkumas,...

Po 30 metų į Lietuvą grįžusi moteris atvira: nuskurusiame sovietiniame mieste esama šio to nauja (74)

„Iš Lietuvos su meile“. Taip savo straipsnį, publikuotą svetainėje „Roads &Kingdoms“,...

Iš emigracijos grįžusi Rasa pirmą Lietuvoje uždirbtą algą išleido maistui (20)

Jau aštuntus metus Norvegijoje gyvenanti Simona Šiemienė planuoja grįžti į Lietuvą ir...

Kaune vaikus sužalojusį agresyvų girtą „Volvo“ vairuotoją teko surakinti ir paklupdyti į ligoninę išvežti trys vaikai

Šeštadienį Kauno pakraštyje, Vaišvydavoje, Didžiojoje g., kaktomuša susidūrė visureigis...

Į Lietuvą veržiasi šaltis ir sniegas – gruodžio mėnuo bus kitoks nei įprasta (33)

Nors ruduo dar nesibaigė, daugeliui smalsu, kokia laukia žiema. Kai kurių klimatologų teigimu,...

Nuostabaus grožio šalyje laukiamas kiekvienas lietuvis: vietiniai mus myli, todėl vaišina ir negaili pagyrų (10)

Vargu ar rastume abejingą Gruzijai keliautoją. Ši šalis apdovanota gamtos bei kultūros, ji pilna...

Padėtis virsta nekontroliuojama: kasmet dėl antibiotikų miršta dešimtys tūkstančių pasveikti turėjusių žmonių (58)

Kiekvienais metais Europoje miršta 33 tūkstančiai žmonių dėl bakterinių infekcijų, kurių...

Praėjus metams po dingimo Argentinoje aptiktas povandeninis laivas (16)

Argentiniečių povandeninis laivas, prieš metus sprogęs ir dingęs su 44 žmonių įgula,...

Kodėl „Porsche“ užvedimo spynelę montuoja kairėje vairo pusėje? (16)

Jei jūsų automobilis vis dar turi užvedimo spynelę, kurioje vairo pusėje ji yra? Spėtume, kad...