Šiuolaikinės technologijos neaplenkė ir mūsų augintinių – jau dešimtmetis, kai Vakarų šalyse integrinius grandynus turi šunys, katės, šeškai, papūgėlės ir net akvariumų žuvelės. Lietuvoje šios naujovės lėčiau skinasi kelią, tačiau mikroschemų mūsų augintiniams netrukus tikrai prireiks....
© S.Valujevos nuotr.

Nori keliauti, pateik duomenis

Nuo 2011-ųjų metų naminiai gyvūnai, keliaujantys su savo šeimininkais, privalės turėti integrinį grandyną. Augintinio ir jo šeimininko duomenys bus kaupiami duomenų banke. 2004 m. liepos 3-ąją ES Taryboje patvirtinus reglamentą Nr. 998, buvo numatytas 8 metų pereinamasis laikotarpis, per kurį mūsų naminiai gyvūnai turi būti sužymėti. O sužymėtais jie laikomi, jeigu turi įskaitomą tatuiruotę arba elektroninę identifikavimo sistemą. Nepriklausomai nuo to, kaip naminis gyvūnas paženklintas, turi būti galimybė nustatyti savininko pavardę ir gyvenamąją vietą. 

Taigi, pasibaigus pereinamajam laikotarpiui, minėta Europos Sąjungos direktyva išlygų nebetaikys. Nepadės ir tatuiruotės, kuriomis dabar žymimi gimę veisliniai šuniukai. Netolimoje ateityje mikroschemos naminiams gyvūnėliams taps privalomos visose ES šalyse. Tarp kitko, jau dabar į Didžiąją Britaniją neįsivešite šuns, pažymėto paprasta tatuiruote. Augintinis privalo turėti ISO 11784 arba 11785 mikroschemą.

Gyvūnų šeimininkams nereikėtų manyti, kad tai sudėtinga procedūra, kainuojanti nežmoniškus pinigus arba kenkianti augintinio sveikatai. Beje, veterinarijos tarnybos sužymėjo visas krašto karvutes ir nieko šioms neatsitiko. Rupšnoja žolę, pasipuošusios geltonais identifikacijos auskarais. 

Ką atskleidžia mikroschema

Pasidomėjus gyvūnų žymėjimo nauda, vilnietis veterinarijos gydytojas Jakovas Šengaut sakė: „Pirmiausia ši sistema nustato, kas yra kas. Tampa aiški gyvūno kilmė, gimimo data.

Mikroschemos dėka lengviau susigrąžinti paklydusį augintinį. Be to, mikroschema padeda nustatyti ir neatsakingus savininkus. Daugelyje šalių tai veikia efektyviai: neatsakingiems šeimininkams taikomos sankcijos, ginami nuo šunų nukentėjusių piliečių bei pačių gyvūnų interesai. Ši sistema didina savininkų pasitikėjimą ir atsakomybę. Sukaupta informacija atspindi gyvūnų populiaciją ir kitus dalykus.“

Tapatybės kodas 

Neįsivaizduojame savo gyvenimo be mobiliojo telefono ar mokėjimo kortelės kodo. Tapatybės kodai reikalingi ir mūsų augintiniams. Pradėjus aktyviau ženklinti naminius gyvūnus, sumažėjo beglobių skaičius. Juk negali būti garantuotas, kad puikiai išauklėtas tavo keturkojis nepaspruks. Kur tuomet kreiptis? Greičiausias ir patogiausias kelias – mikroschema. Ji padės ir ieškant ką nors apkandžiojusio šuns neatsakingus šeimininkus.

Mikroschemos prireikia keliaujant. Be „Gyvūno augintinio paso“ ir poodinės mikroschemos savo šuns, katės ar šeško į svečią šalį nenusigabensi. 

„Savaitgalį sugalvojom nulėkt iki Jūrmalos. Ir, še tau! Saločiuose, nors atvira Šengeno erdvė, vis tiek pastebėjo mūsų foksterjerą. Paprašė jo paso (šeimininkai turėjo paprastą skiepų knygelę – Red.) ir išaiškėjo: neženklintas. Teko grįžt namo“,– savo aplaidumo neslėpė pažįstama vilnietė. 

Gyvūnų augintinių pasai, atlikus būtinus skiepus, išduodami veterinarijos gydytojų kabinetuose. Gydytojų, kurie gali atlikti šią procedūrą, sąrašą skelbia Lietuvos smulkių gyvūnų veterinarijos gydytojų asociacija, www.lsgvga.lt. 

Neskausminga ir efektyvu 

Gyvūno identifikacijos mikroschema telpa 14 mm ilgio implante. Tai mažytė kompiuterinė schema, turinti suprogramuotą identifikacijos numerį. Ji apvilkta vienalyčiu, stipriu, gyvūnui nekenksmingu stiklu. Įrašyta į Žemės ūkio ir maisto produktų ministerijos farmakologijos preparatų rejestrą. Gamintojai jas tiekia steriliai supakuotas, paruoštas naudoti po vieną. 

Specialia adata mikroschema neskausmingai įterpiama gyvūnėliui po oda tarp menčių. Jokių nemalonių pojūčių. Nešvirkščiama jokių skysčių, nereikia narkozės, nelieka rando. Gyvūnas pajunta adatos dūrį, kaip įprasta skiepijant. Po šios procedūros jo elgesys ir savijauta nepasikeičia, net jautriems ar smulkučiams gyvūnėliams tai nekenkia. „Jeigu tokia pačia mikroschema žymimos papūgėlės, kaip ji gali pakenkti šuniukui?“– retoriškai klausė veterinarijos gydytojas J. Šengaut. 

Mikroschema yra pasyvaus veikimo prietaisas – neturi energijos šaltinio, neskleidžia signalų.
Įterpus mikroschemą, gyvūnėlis gauna unikalų identifikacijos numerį, būtent tai suteikia galimybę atskirti jį iš tūkstančių gentainių. Šio numerio neįmanoma pakeisti, pamesti ar kaip nors pašalinti. Implantuota mikroschema veikia daugiau kaip 25 metus.

Išsprendžia daug rebusų

Kokio amžiaus gyvūnėlį galima „čipuoti“, įsigydami šuniukus, klausia šeimininkai. Pasirodo, mažyliai gali būti pažymėti mikroschemomis kartu su pirmuoju skiepu. Kai kurie veisėjai šios paslaugos paprašo skiepydami 5-8 sav. šuniukus. Nauji šeimininkai gauna puikią dovaną – gyvūnas jau aprūpintas tapatybės kodu. O šiaip mikroschemą galima įterpti bet kokio amžiaus gyvūnui. 

Ir vis dėlto, kaip sužinoti, kas yra kas. Specialus skaitytuvas, priartintas prie poodinio implanto, perskaito mikroschemoje užkoduotą informaciją. Gyvūnas nieko nejaučia, o signalas per gyvūno odą pasiunčia į skaitytuvo ekraną unikalų jo numerį. Mikroschema tampa gyvūno savastimi – po oda slypi vardas ir augintinio giminės istorija.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Edita Mildažytė: esu pakankamai įtakinga, kad galėčiau priimti sprendimus ir vykdyti savo gyvenimo planą taip, kaip noriu (6)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Karališkos vestuvių naktys, kurių nesinori prisiminti

Jie ištarė santuokos priesaiką stebint 29 milijonams žmonių, tačiau princo Harry ir Meghan...

Savaitgalio orai: viena diena bus ypač karšta (8)

Sunku patikėti, kad jau greitai imsime skaičiuoti paskutines vasaros dienas ir netrukus pasitiksime...

„Aprangos“ vadovas: turime sakyti atvirai, kad kainos nebus žemesnės (481)

„Nustokime gąsdinti žmones, kad pas mus aukščiausios kainos Europoje. Taip tikrai nėra, bet jos...

Vilniuje į avariją pateko policininkai su nauju, bet Kasko neapdraustu tarnybiniu automobiliu Kasko draudimo policija neįperka (28)

Penktadienio vakarą, apie 19 val., Vilniuje, Švitrigailos g., netoli sankryžos su Panerių g., į...

Prasidėjęs festivalis Karklėje jaunimui žada pramogas, o kaime gyvenantiems „buožėms“ – nepatogumus (4)

Pajūryje prasidėjęs festivalis „Karklė live music beach 2018“ jaunimui žada tris paras...

Palangos gelbėtojai nespėjo suktis: kartais tėvų neberasdavo apie pusšimtis vaikų (26)

Palangos gelbėtojai šią vasarą ne tik sergėjo poilsiaujančiuosius pajūryje, bet ir dažnai...

Maksimo Galkino dėmesį Grybauskaitei rekomenduoja praleisti pro ausis (531)

Palangos koncertų salėje pasirodymą surengęs Maksimas Galkinas pokštavo apie Rusiją,...

„Bloomberg“ apie Merkel ir Putino susitikimą: prognozuojamas tikras uraganas (105)

Tarptautinių santykių srityje prognozuojamas tikras uraganas: dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo...

Papasakojo, kokios kritinės klaidos vairavimo egzamine pakiša koją – jas daro ir patyrę vairuotojai (105)

Dažnas būsimas vairuotojas, keliaudamas laikyti praktinio egzamino į „Regitrą“, viliasi, kad...