aA
Mūsų sūnui Romui – šešeri metai. Pirmuosius dvejus gyvenimo metus jis dažnai sirgo. Galbūt būtent dėl to vaikas auga jautrus ir nervingas. Stebint jo žaidimus su bendraamžiais matyti, kad Romanas negali apsiginti nuo skriaudikų, jų vengia ir užsispeičia į kampą, jei vaikai iš jo atima žaislus. O štai tarp namiškių Romas yra labai reiklus, valdingas, kaprizingas. Jis nepripažįsta jokių apribojimų, ginčijasi su vyresniais ir griežtai atsisako paklusti.
Išdykėlis
© Corbis

Jis tiesiog įvaro mus į aklavietę savo klausimais ir diskusijomis apie draudimus: reikalauja, kad jam būtų paaiškinta dėl ko jam draudžiamas vienoks ar kitoks malonumas.

Jis įsigudrina išsireikalauti to, ko nori, jei ne inkštimu, tai jėga: išvargina mus savo diktatoriškais reikalavimais, o jei mes nepasiduodame, jis tampa agresyviu: mušasi, kandžiojasi, laužo daiktus ir žaislus, prasivardžiuoja. Mes nemokėme jo muštis – iš kur toks įprotis?

Elgdamiesi moksliškai, mes rodome jam mandagaus ir pagarbaus bendravimo su žmonėmis pavyzdį, stengiamės netaikyti jo atžvilgiu fizinės jėgos, šaukimo, jį žeminančių žodžių, nors kartais tiesiog neišlaikome, ypač kai jis pradeda muštis: pastatome į kampą, liaujamės su juo kalbėję, uždraudžiame žiūrėti animacinius filmus, išbarame, bet nė vienas iš šių metodų nepasiteisino.

Vertindami savo auklėjimo rezultatus suprantame, kad atsidūrėme aklavietėje. Galbūt pažvelgę į mūsų situaciją iš šalies pasakysite kas gi čia blogai. Gal derėtų nusispjauti ant protingų knygelių ir užkurti Romui rimtą pirtelę? Kaip išmokyti jį būti ryžtingesniu bendraujant su bendraamžiais? Berniukui greitai reikės pradėti lankyti mokyklą ir mums atrodo, kad jei skubiai nepataisysime padėties, tai ji apskritai taps nebekontroliuojama. Jį skriaus mokykloje, o jis savo pyktį išlies ant mūsų.

Psichologo patarimai

Ne be reikalo berniuko mamos pasakojimas prasideda nuo Romo vaikiškų ligų. Gana dažnai vaiko ligos tėvams sukelia tiek nerimo, kad jie tampa ne tokiais reikliais ir griežtais. Jiems sunkiau uždrausti vaikui žiūrėti televizorių ar valgyti saldainius, nes jie užjaučia vaiką dėl jo kančių. Gailestis, net ir pasąmoningas, vaikui labai kenkia. Jis neklysdamas atpažįsta tėvų užuojautos požymius ir pradeda suaugusiais manipuliuoti. Kuo labiau tėvai nuolaidžiauja, tuo reiklesnis būna vaikas.

Suaugusiųjų vaidmuo – nubrėžti to, kas leidžiama ribas ir padėti vaikui įveikti nusivylimą bei pyktį kai jis nori peržengti tas ribas, o tėvai neleidžia to padaryti. Akivaizdu, kad Romas priprato plėsti to, kas leidžiama, ribas savo ašaromis, įkalbinėjimais, prašymais, reikalavimais. Patirtis jam byloja, kad jei jis bus atkaklesnis, įžūlesnis, įkyresnis, suaugusieji be jokios abejonės leis jam suvalgyti dar vieną saldainį ar pažiūrėti dar vieną filmuką.

Fizinė agresija yra ne paskutinis ginklas vaiko arsenale. Pirmą kartą mamai per veidą jis suduoda būdamas maždaug 6-7 mėnesių amžiaus, bet tai visai ne agresijos protrūkis – mažylis tiesiog mosuoja rankomis. Bet net šiame amžiuje vaikui naudinga išgirsti: „Man nepatinka“, pamatyti savo mamos veidą be šypsenos ir pajusti, kaip mamos ranka nustumia jo ranką nuo savo veido.

Jau metukų sulaukusį vaiką mama įspėja: „Nesielk taip, nes nebelaikysiu tavęs ant rankų“. Jei vaikas vėl suduos mamai, ji ramiai nuleis vaiką ant žemės ir kelioms minutėms „liaujasi juo domėjusis“. Jei vaikas matys, kad agresija yra visiškai nenaudinga, tai gana greitai jis agresijos ir atsisakys, o jau sulaukus trejų metų agresyvus elgesys bus labai reta vaikiško nepasitenkinimo ar pykčio išraiška.

Romo atveju tėvai iš pat pradžių neišmokė berniuko kontroliuoti savo agresijos protrūkius, nes jis buvo ligotas ir nervingas. O kai tik jis šiek tiek paaugo ir sustiprėjo, tėvai pradėjo jį bausti už muštynes. Kaskart į darbą paleisdamas kumščius berniukas suprasdavo, kad bus nubaustas. Bet kaip? Jo šeimos baudimo metodų sąraše yra ir tylėjimo žaidimas, ir kampas, ir barimas pakeltu balsu, ir malonumų draudimas.

Koks yra bausmės pasirinkimo kriterijus? Kokia bausmė jiems yra aiškus atsakas į agresiją? Konkretaus poelgio pasekmės kaskart turi būti vienodos. Jei šešiametis vaikas sudavė mamai ar žaidimų draugui, tai geriau jį penkioms minutėms nuvesti pasėdėti į ramią vietą ir pareikalauti, kad jis ten pabūtų, pamąstytų apie tai, kad negalima skaudinti kitų bei apie tai, kokiu dar būdu būtų galima spręsti susidariusį konfliktą. O jei visi suaugusieji sutars Romą už fizinę agresiją bausti visuomet vienoda bausme, tai po vieno kito mėnesio jis liausis mušęs namiškius.

Vaiko isterijas derėtų ignoruoti, o nesiliaujančius prašinėjimus nutraukti ramiais, bet griežtais žodžiais: „Filmukai – po pietų miego, nes visiems žmonėms būtinas sveikas dienos režimas“, „Prieš valant plauti rankas būtina, nes turi užaugti sveikas ir stiprus“, „Į parką dabar neiname, nes tu dar nesusitvarkei savo žaisliukų. Pabaigsi tvarkytis – tada ir eisim“. O pradėti diskutuoti šia tema neverta.

Vaikas puikiai žino ko jis siekia savo nesiliaujančiais klausimais ir diskusijomis: atšaukti draudimą, atitolinti nemalonią veiklą arba apskritai nuo nemalonios veiklos išsisukti. Nepalikite jam tokios galimybės – ir jis gana greitai liausis jus bandęs, erzinęs, despotiškai elgęsis su namiškiais. Tuomet įsitikinsite: buvote teisūs, nemušdami berniuko, tvirtumas ir griežtumas parodomas kitaip – mokėjimu metodiškai reikalauti laikytis pagrindinių taisyklių, mokėjimu pagirti už konstruktyvų elgesį, paskatinti ir nukreipti vaiką. Dar vienas svarbus sugebėjimas – nepraleisti negirdomis negražių poelgių ir nenusileisti prieš vaiką.

Bendraudamas su bendraamžiais Romukas drovus ir neryžtingas. Kodėl? Jo draugai nesutinka nusileisti jo reikalavimams ir parodė, kad jie yra fiziškai stipresni ir geriau socialiai prisitaikę nei jis. Štai jie vaikui ir parodė jo vietą savo grupėje.

Sprendžiant iš pasakojimo, berniukas nelankė vaikų darželio, jam socialiniai kontaktai su vaikais prižiūrint patyrusiam auklėtojui galėjo būti nepamainomu poligonu efektyviam bendravimui su bendraamžiais išbandyti. Jei išmoksite užkirsti kelią despotiškam ir agresyviam sūnaus elgesiui, tai pamažu išmokysite jį ir tvirtai bei protingai pasipriešinti bendraamžiams skriaudikams.

Romas būtinai išmoks tvirtai jiems pasakyti: „Nedaryk to, kas man nemalonu, nes kitaip su tavimi nežaisiu“. Jis išmoks pasipriešinti žodžiais „Aš dar nebaigiau žaisti su šita mašinėle. Prašau palaukti“.

Trumpai tariant, kai išmoksite pažaboti vaiko agresiją, tai, be jokios abejonės, sugebėsite tokiais įgūdžiais apginkluoti ir patį Romuką. Bendras grūdinimas ir fiziniai pratimai padės berniukui pasijusti stipriu bei vikriu. Jam vis rečiau teks kovoti už savo teisybę į darbą paleidžiant kumščius. Klasiokai greitai supras: Romas stengiasi nesimušti ir sprendžia problemas „kaip suaugęs“, žodžiais. Bet, jei to reikės, jis sugebės už save pakovoti. Sportas, komandiniai žaidimai – puikus harmoningo kiekvieno vaiko auklėjimo papildymas.

Ir dar. Jūsų vaikas – „chameleonas“? Bet juk ir tame yra savų privalumų. Tai reiškia, kad jis sugeba prisitaikyti prie greitai kintančių sąlygų, o tai yra būtina norint išgyventi ir siekiant sėkmės gyvenime. Reikia tik laiku išmokyti Romą efektyvaus bendravimo su bendraamžiais ir vyresniais žmonėmis įgūdžių.

Jei vaikas pešasi su bendraamžiais

Paprasti patarimai

1. Pasistenkite suprasti agresijos priežastį, galbūt vaikui trūksta meilės ir jūsų dėmesio, todėl jis savo nuoskaudas išlieja ant bendraamžių.

2. Nustatykite paprastas elgesio taisykles: „Mūsų šeimoje visi klausimai sprendžiami taikiai. Mes niekada nesipešame“.

3. Kartu su vaiku pasirinkite optimalų jo agresijos pažabojimo „receptą“. Galima patrepsėti kojomis parėkauti, patrankyti pagalvę, kumščiu trenkti į sieną.

4. Visada pagirkite vaiką kai jis buvo pasirengęs pulti ką nors kumščiais, bet susilaikė.

5. Kritiškas žodis mušeikai ir nukentėjusiam palankus elgesys vaikui gali aiškiai parodyti, kad tai jis pralaimėjo, kad agresyvumas jam yra nenaudingas.

6. Jokiu būdu netaikykite fizinių bausmės metodų – tai tik pakenks vaikui.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kas iš tiesų slypi už Rusijos „pagalbos“ Italijai? Kremliaus kėslai daug tamsesni Kinija taip pat nesnaudžia (411)

Kinija ir Rusija siunčia medicininę pagalbą Italijai ir kitoms nuo koronaviruso...

Prognozuojamas gilus ekonomikos nuosmukis: kokie galimi atsigavimo scenarijai (106)

Ekonomistai verda raidelių sriubą, bandydami nuspėti pasaulio ekonomikos atsigavimą po nuosmukio,...

Patvirtintas 11 mirties nuo koronavirusinės infekcijos atvejis (489)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien Lietuvoje patvirtinta vienuolikta...

Klaipėdoje mirusios moters dukra siunčia žinutę Verygai: nemeluokite – pasakykite žmonėms karčią tiesą (384)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) pranešė, kad šeštadienį Lietuvoje patvirtintas dar...

Į šalį ims plūsti šiltas oras: džiugins 19 laipsnių šiluma (8)

Sekmadienio dieną šalies orus lems anticiklono šiaurinė dalis. Rytas daugelyje rajonų išauš...

Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai papasakojo visą tiesą, kaip įstaiga tapo koronaviruso židiniu (349)

Šeštadienį su Delfi susisiekė Klaipėdos universitetinės ligoninės medikai , kurie tikina, kad...

Širvintų merė kaltinama savivaliavimu: tikina, kad koronavirusu užsikrėtusią moterį į ligoninę vežė per prievartą (476)

Šeštadienį socialiniuose tinkluose pasirodė Lauros, kurios mama užsikrėtė koronavirusu,...

„Agurkinių“ lyderiui – valstybės kompensacija už tai, kad tualete nebuvo nei durų, nei užuolaidos (219)

Kauno nusikalstamos „Agurkinių“ grupuotės lyderis Saulius Velečka , pravarde Agurkas, kuris...

Artėjantis pikas pranašauja katastrofą Ukrainoje: šalis pandemijai itin pažeidžiama (487)

Koronavirusas Ukrainai žada didelių problemų: dauguma prognozių numato recesiją, o...

Sudervėje girta porelė su „Audi“ rėžėsi į atitvarą – kas vairavo, neprisipažįsta (12)

Vėlų vakarą, apie 22.30 val., Vilniaus r., Sudervėje , šalia viešbučio „Vilnoja“, dideliu...

|Maža didelių žinių kaina