Manote, kad esate gera mama? Tuo tikrai esate įsitikinusi? Na, nenorime jūsų gąsdinti, tačiau pabandykite pažvelgti į save iš šalies. Juk dauguma mūsų vaikų trūkumų – tai mūsų pačių auklėjimo spragos…
Mama su dukra
Mama tironė
Mama

Vaikas nuo ryto iki vakaro skuba vykdyti jos paliepimus ir nurodymus. Jis neturi kada gyventi savo vaikiško gyvenimo, nes yra nuolat stebimas ir turi stengtis įtikti mamai. Ji dažnai nepatenkinta jo sėkme, kritikuoja jį su reikalu ir be reikalo. Nuo trejų metų vaikas mokomas kalbų, muzikos ir šokių… Gatvėje jis vedamas tik už rankos, kontroliuojamas kiekvienas jo judesys.

Vaikui nėra kada išdykauti, bėgioti ir su kuo nors žaisti. Mama “pašvenčia“ jam visą savo gyvenimą ir dažnai net neveda į vaikų darželį. Jeigu vaikas nepateisina mamos lūkesčių, jai būna labai nepatenkinta. Ji pasiveda jį į šalį ir pasako, kad jis užtraukė jai gėdą. Mėgstamiausia šios mamos žodžiai – “negalima” ir “tu privalai”.

Mamos tironės vaikas

Užaugęs jis vis dar priklauso nuo motinos. Jis būtinai bus eruditas ir garbėtroška, tačiau bus nepasitikintis savimi, nedrąsus ir infantilus. Berniukai taps priklausomi nuo priešingos lyties. Vyresnės moterys galės lengvai priversti juos susituokti, o tos, kurios valdingesnio charakterio – visiškai laikys “po padu”. Suaugusios dukterys ir toliau besąlygiškai klausys mamos, atsisakydamos savo asmeninio (dažnai nenusisekusio) gyvenimo.

Super mama

Mama su dukra

Ji visur ieško pusiausvyros. Su vaiku bendrauja ir savo iniciatyva, ir jo prašoma. Jeigu jis tampa savarankiškas ir sako “aš pats”, ji kantriai iškenčia visas jo nesėkmes ir bando paaiškinti vaikui jų priežastis. Super mama myli savo vaiką tokį, koks jis yra ir visuomet vengia auklėjimo kraštutinumų. Neapleidžia vaiko mokymo. Pavyzdžiui, žaisdama su vaiku kamuoliu, būtinai paklausia, kokios jis spalvos, o apsipirkinėdama parduotuvėje klausia vaiko nuomonės. Žodžiui “negalima” ji stengiasi ieškoti alternatyvos.

Jeigu vaikas pasivaikščiojimo metu užsispiria laipioti po pavojingas duobes, mama paaiškina, kad jeigu jis neklausys, jie eis namo. O kompensuodama leis vaikui laipioti po mažesnes ir nepavojingas duobes. Kai vaikas užsimanys valgyti sniegą, ji paaiškins, kad sniegą valgyti galima, bet tik labai švarų, kuris yra miške. Kaip įrodymą jie parsineša gniūžtę sniego iš gatvės ir stebi nešvarią ištirpusią balą.

Super mamos vaikas

Vaikas auga labai žingeidus. Noriai sprendžia visas savo problemas ir padeda silpnesniems žmonėms ar šeimos nariams. Jo jausmai ir mąstymas harmoningi. Jis praktiškas, išradingas, sumanus ir į aplinkinių netinkamą elgesį visuomet žvelgia supratingai. Nekonfliktiškas. Dėl jo ateities neverta būgštauti. Jis pasitikės savimi visose gyvenimo situacijose. Mamos nuomonę visuomet gerbs, su ja skaitysis, tačiau aklai jos neklausys.

“Beveik” mama

Mama su dukra

Myli savo vaiką ir priima jį tokį, koks jis yra. Tačiau jos elgesys chaotiškas ir nesistemingas. Vaiko vystymasis teka pasroviui – pasroviui teka ir jos pačios gyvenimas ir vaikui leidžiama augti kaip Maugliui. Ji gali dievinti savo vaiką, dainuoti jam naktį lopšines, nešioti ant rankų ir nieko nereikalauti. Tačiau toks mamos elgesys vaikui naudingas tik pirmaisiais gyvenimo metais.

Suteikta laisvė, elementari priežiūra ir maitinimas pagal vaiko poreikius formuoja įdomią, tačiau problematišką asmenybę. Motinos daromos klaidos esmė tokia: ji pasyviai laukia pasirodant vaiko iniciatyvos. Ir kai tai pagaliau įvyksta, ji nesupranta jos motyvų ir nesugeba organizuoti vaiko mokymo sistemos bei tinkamos priežiūros.

”Beveik” mamos vaikas

Jeigu super mamos vaikas anksti pradeda vystyti savo protinius sugebėjimus, tai “beveik” mamos vaikas intelektualiai bus atsilikęs. Tačiau ne todėl, kad būtų kvailas. Greičiau dėl to, kad bus tinginys ar ieškos “ko nors savo”. Jis atkakliai norės užsiimti tik tuo, kas jam teiks tikrą malonumą. Mokykloje gaus penketus iš vienų dalykų ir dešimtukus iš kitų. Dažniausiai humanitaras. Užaugęs bus individualistas arba romantikas, arba cinikas, tačiau labai jautriai išgyvenantis vienatvę. Jeigu realizuos save kūryboje, gali daug pasiekti.

Nukankinta mama

Liūdna moteris

Kasdieninės pareigos jai sunkios ir nesibaigiančios. Ji neturi laiko nei sau, nei vyrui, nei namams. Vaikais rūpinasi vyresni broliai ir seserys. Ji niekaip negali susitvarkyti savo gyvenimo. Finansiniai sunkumai tokią motiną stumia į neviltį ir paverčia visiškai neveiklia. Vaikai užsiima savimi patys iki kraštutinumo apleistuose namuose. Dažniausiai tai daugiavaikės motinos, neturinčios pakankamai lėšų išlaikyti šeimą.

Nukankintos mamos vaikas

Nesunku atspėti, kad intelektualiai jis neišsivystęs. Tai apsisnargliavęs verksnys, trokštantis kaip nors atkreipti aplinkinių dėmesį. Jo dažniausiai prigesusiose akyse galima pamatyti liūdesį. Jam svetimas grožis ir estetika. Negi užaugęs nemoka skoningai rengtis, o gražus gyvenimas, žvelgiantis iš žurnalų viršelių, jam atrodo nepasiekiamas.

Tokie vaikai dažnai nebaigia aukštojo mokslo ir kultūringų žmonių bendrijoje jaučiasi pažeidžiami. Tačiau jie būna geri specialistai darbininkų tarpe. Sunkiausia jiems yra išsisukti iš netipiškos situacijos. Visą gyvenimą tokie žmonės linkę vykdyti kitų nurodymus. Nepasisekęs asmeninis gyvenimas dažnai sukuria sąlygas nusikalsti.

Mama pedantė

Karjeristė

Namai puikiausiai sutvarkyti. Vaikas turi viską, ko širdis geidžia. Tačiau jis vienišas ir daugiausia laiko praleidžia pats su savimi (pavyzdžiui manieže, pedagogiškai pilname reikalingų žaislų). Akivaizdus savitarpio supratimo tarp mamos ir vaiko nebuvimas. Mama neturi kada paimti vaiko ant rankų, priglausti, išklausyti ir įsigilinti į jo vaikiškas problemas.

Dažnai ji užima aukštas pareigas ar gerą padėtį visuomenėje ir turi galimybę pasamdyti auklę. Neįpratusią prie namų šeimininkės vaidmens tokią mamą greitai išveda iš kantrybės vaiko kaprizai ir šėlsmas. Ji greitai aprėkia vaiką žeminančiais žodžiais, taip kartu nuimdama per dieną susikaupusią įtampą.

Mamos pedantės vaikas

Nežiūrint į gausybę žaislų, toks vaikas bus vidutinių gabumų, dažnai išlepęs. Ateityje jis gali visa galva pasinerti į grožinę literatūrą ir savaitėmis neatsikelti nuo sofos su knyga. Arba, prafinansuotas mamos, pateks į neformalią kompaniją, kur viskas bus taip, kaip Dievas duos: arba sutiks žmones, kurie bus jo mokytojais, arba įklimps į narkotikų liūną. Mamai teks įdėti nemažai pastangų, kad jos mylimas vaikas įstotų į gerą universitetą, o paskui prireiks dar daugiau pinigų ir kantrybės, kad išlaikytų jį šioje mokykloje.

Sunku įveikti šaltumo ir susvetimėjimo jausmą tarp motinos ir vaiko. Tačiau daryti tai reikia. Nes ateis laikas, kai motinai pačiai reikės meilės ir priežiūros. Su vyrais jos santykiai dažnai nesusiklosto tinkamai. Tačiau “nedėkingas” vaikas dažnai pamirš netgi paskambint mamai – tai, kuri “tiek daug” dėl jo padarė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pavojingi vaistai iš prekybos išimti: ką darys kasdien jį vartoję pacientai? pavojinga medžiaga - net 27 populiariuose vaistuose (13)

Per paskutinius tris mėnesius parduota daugiau nei 80 tūkst. nekokybiškų vaistų su valsartanu....

Meistrai išgyvena savo aukso amžių: prisikviesti neįmanoma, prašo nerealių sumų (14)

Sugedęs šaldytuvas, skalbimo mašina, nuolat tekantis vanduo iš klozeto bakelio – tikras galvos...

Lietuvoje bus karšta kaip pirtyje (14)

Visą savaitę Lietuvoje laikysis šilti, tvankūs ir lietingi orai

Kroatų treneris po finalo: leiskite man pasakyti vieną sakinį teisėjui Deschampsas: ar mes – gražūs čempionai? (364)

Kroatijos rinktinei nepavyko tapti devintąja pasaulio čempione istorijoje – išrinktųjų klube...

Dar viena Šaro pergalė: White'as lieka „Žalgiryje“ Toupane'o ateitis paaiškės greitu metu (12)

Amerikietis Aaronas White'as ir toliau rungtyniaus Kauno „Žalgirio“ komandoje. Praėjusią...

Oskaras Koršunovas Prancūzijos pergalę čempionate sutinka mylimosios šalyje: aplink tik džiaugsmas ir euforija (15)

Šiuo metu teatro festivalyje Pietų Prancūzijoje dalyvaujantys režisierius Oskaras Koršunovas ir...

Nežabota Kremliaus fantazija: NATO pajėgas Baltijos šalyse palygino su naciais (460)

Adažių poligone, Latvijoje, įsikurs tarptautinė NATO divizija „Šiaurė“, – tokia žinute...

Automobilių baterijų ateitis: ką naudosim ir kiek važiuosim? (15)

Pastarąjį dešimtmetį elektriniai automobiliai nebūtų galėję taip sparčiai tobulėti, jei...

Grenlandijoje mokslininkams pavyko užfiksuoti įspūdingą reginį (3)

Rytų Grenlandijoje mokslininkai vaizdo įraše užfiksavo neįtikėtiną įvykį: akimirką, kai...

Prinokę ir žali bananai turi skirtingą poveikį sveikatai: ką reikia žinoti? (22)

Vieni žmonės mėgsta pusžalius bananus, kiti – prinokusius iki rudumo. Tačiau ar tarp tokių...