aA
Reklamų ir televizijos programų pasaulis paauglį išmuša iš vėžių. Šis pasaulis jam atrodo visai realus. Jis užtikrintas, kad tik taip ir galima gyventi, ir labai nustebtų sužinojęs, kad anaiptol ne kiekvienas televizijos laidų vedėjas namie sėdi ant prabangios sofos, kurią reklamuoja programos pabaigoje.
Bateliai
Bateliai
© Corbis
Nuo įkyrios reklamos nėra (beveik nėra) apsaugos. Net jei namie televizorius tyli, vaikas pasisavina fetišus su oru, kuriuo kvėpuoja, rašo woman.ru. Galvą reikia plauti tik tokiu šampūnu, kišenėje nešiotis tik tokį mobilųjį telefoną, ilsėtis ne pas močiutę kaime, o Egipte ar Europoje.

Negi dar neseniai dukra tylomis ravėjo braškes, o sūnus entuziastingai padėjo seneliui statyti naują tvorą? Dabar jų į sodybą nė varu nenuvarysi, tokį laiko praleidimą vaikai laiko pažeminimu, o sėstis su tėvais į apdaužytą seną tėčio automobilį vaikui net nesmagu.

Jis užburtas daiktų formos, etikečių, prekės ženklų. Namų buitis ėmė jį erzinti. Kuo toliau, tuo labiau jis gėdijasi to, kad jo šeimoje gyvenimo lygis ne toks, kaip „priklauso“.

Bet juk vaikas aklas. Jis nemato, kad prabangiai gyvena vienetai, kurie krinta į akis kaip kad prabangūs automobiliai tarp padėvėtų. Jis nori atitikti priimtus standartus, o tėvai negali patenkinti net jo poreikio kas sezoną dėvėti naujus džinsus. Sūnus ar dukra ima išties kentėti ir tyliai, patys to nė nepastebėdami, nustoja gerbti tėvą ar mamą, kurie „nieko gyvenime nepasiekė“.

Kartą sūnus meta tėvui: „Kokia prasmė išvis dirbti už tokius pinigus?“, o dukra vis dažniau pažvelgia į mamą kritišku žvilgsniu: „Kaip galima rengtis tokiais skudurais?“ Persisunkęs nesuprasto pykčio vaikas nejus jokio dėkingumo, kad yra išlaikomas, ir frazė: „mes juk tave maitiname“ niekad nepasieks jo ausų.

Jis pats sau atrodo vertas kitokio gyvenimo, ypač jei draugų tėvai turtingesni. Visažinis tikras: jis, skirtingai nei tėtis ar mama, žino, kaip reikia gyventi. Paprastai tuo metu išaiškėja, kad jo mokyklinių žinių niekaip nepakanka įstoti į universitetą ir reikia spėriai veržtis diržus ir samdyti vaikui repetitorių.

O jei nesamdyti? Jei nemokėtumėte už išsimokslinimą matant, kad sūnui ar dukrai nusispjaut į mokslo šviesą? Jie mano, kad mokamas mokslas pats savaime kažką garantuoja, kad tai išmintas takelis į kitą gyvenimą, kuriam jie skirti.

O gal nereikia palaikyti šios iliuzijos, sau nebeleidžiant nieko? Gal tegu vaikas nueina ir užsidirba sau nors vieniems džinsams. Jam gėda, kad jo tėvai – „paprasti“ mokytojai, buhalteriai ar inžinieriai? Tada tegu išmoko jus, kaip gyventi.

Be kompleksų

Tokia skirtis tarp senosios ir jaunosios kartos nėra keista. Keista kas kita: daugumai vaikų, gyvenančių tikrai nepasiturinčiose šeimose, nė į galvą neateitų dėl ko nors kentėti. Jie ne tik nekaltina tėvų dėl materialinio stygiaus, bet laukia nesulaukia, kada patys galės pradėti dirbti ir įnešti savo indėlį į šeimos biudžetą.

Galbūt vieni iš prigimties godūs, o kiti – nereiklūs ir nesavanaudiški? Juk būna, kad ir vienoje šeimoje vaikai išauga kaip iš skirtingų planetų. Sūnus nieko neprašo, o dukra vis kelia isterijas ir sąlygas: „Jei nupirksite grotuvą, išlaikysiu algebrą“. Štai ir tikėk po to auklėjimu...

Prieš prigimtines charakterio savybes ir asmenybės bruožus esame praktiškai bejėgiai. Chamas liks chamu, bet jį galima išmokyti nesielgti chamiškai, o paskui galbūt įprotis mandagiai elgtis taps norma. Ir visiškam egoistui (jis toks jau pasirodė šiame pasaulyje, nuo kūdikystės versdamas visus šokinėti aplink) galima su laiku išugdyti bent jau išorinį rūpestį kitais. Bet kaip?

Juk visi vaikai girdi vienus ir tuos pačius teisingus žodžius, bet kažkodėl „sunkiame“ amžiuje jie atšoka nuo paauglio kaip nuo sienos... Kaip paaiškinti vaikui, kad pinigai – ne svarbiausias dalykas gyvenime, daiktai – taip pat, kai jis visą laiką kankinasi dėl to, ko negalite jam gauti?

Su pamokslavimais jūs tikriausiai pavėlavote. Bet jūsų vaikas – ne tokia jau susiformavusi asmenybė, kaip jam pačiam atrodo. Jis dar gali pasiduoti tėvų įtakai, nors jau lyg ir nustojo juos gerbti ir klausyti (girdėti).

O ką bet kuris paauglys girdi diena iš dienos? Tėvas skundžiasi, kad yra per mažai vertinamas. Mama amžinai prikiša tėvui, kad jam per mažai moka. Namie su pavydu kalbama apie dėdės šeimą, turinčią tris automobilius.

Apskritai apie kitų sėkmę kalbama ne geranoriškai. Net svečiai visą vakarą praleidžia kalbėdami apie neaišku kaip įgytus kitų turtus. Akivaizdu, kad pačių suaugusiųjų kuklus egzistavimas netenkina. Ir vaikas nuo vaikystės pripranta lyginti savo ir kitų finansinę padėtį.

Jis paaugo ir suprato, kad tėvai kompleksuoja dėl to, kad negali pasivyti standartinio gyvenimo lygio. Jei mama su tėčiu įsižeidę ir priprato garsiai išsakyti savo nuoskaudas („Vėl nepakėlė algos... nedavė premijos... nepaaukštino...“), ko laukti iš paauglio? Jis kvėpuoja vienu oru su jumis ir mąsto, beje, jūsų pačių žodžiais. Tik jei jūs reiškiate pretenzijas gyvenimui, jis kaltųjų ieško arčiau, savuose namuose. O kas jam artimiausi?

Išeitis čia tik viena: nustokite kompleksuoti. Nustokite visą laiką kalbėti apie pinigus. Jūs juk iš tikro žinote, kad ne jie gyvenime svarbiausi. Ir prašome, nesuverskite visko reklamai, nuo kurios nėra išsigelbėjimo, ir tokiam laikui, kuris sugadino jūsų brangenybę.

Jei šeimoje vaikas kvėpuoja kitu, ne piniginiu, ne merkantilišku oru, vargu ar teks dėl jo sielotis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / Eurolygos rungtynės Kaune ekstremaliomis aplinkybėmis: „Žalgiris“ – „Armani“ (258)

Penktadienio vakarą Nemuno saloje vykstančiose Eurolygos 26-ojo turo rungtynėse susitinka turnyro...

Šiauliuose panikos nėra, tačiau nuo lentynų žmonės šluoja kai kuriuos produktus (61)

Kilęs nerimas dėl Lietuvą jau pasiekusio koronaviruso pakeitė dalies lietuvių įpročius....

Žaidimas degtukais virš parako statinės: ar Turkija įtrauks NATO į Trečiąjį pasaulinį karą su Rusija? (333)

Jungtinių Valstijų kariuomenė atsargiai vertina savo vaidmenį Sirijoje . Tačiau Jungtinių...

Legendinės primabalerinos Anos Pavlovos paslaptys: sutuoktiniui keršijo ilgai ir stebino širdies žiaurumu

Ja visi žavėjosi, ji buvo vadinama „dieviška“ ir „nepakartojama“. Kalbėta, kad ji tikras...

Šuniui nustatytas koronavirusas: veterinarai jau prognozuoja, kas vyktų, jei virusas paliestų lietuvių šunis (244)

Kinijoje, Honkonge, gyvūnų prieglaudoje izoliuotas šuo , kuriam nustatytas nežymus teigiamas...

Koronaviruso baimė praretino „Žalgirio“ arenos tribūnas, kuriose – ir grupelė italų (5)

Į penktadienio vakare vykstančias Eurolygos rungtynes tarp Kauno „Žalgirio“ ir Milano...

Vitalija Guobė

Karas šeimoje: kodėl geria garsių vyrų žmonos? N-18

Kai eilinį kartą pro langą kieme pamačiau kelis prabangius automobilius su man nelauktais...

Incidentas Vilniuje: vyras žmoną įkalino vonios kambaryje, nes manė, kad ji užsikrėtė koronavirusu (233)

Dėl koronaviruso Lietuvoje kilusi isterija pasiekė neįtikėtiną lygį - policijai tenka reaguoti...

Žiniasklaida: vakcina nuo COVID-19 – sukurta, prasideda bandymai (109)

Masačusetso valstijoje, Kembridžo mieste, įsikūrusi biotechnologijų įmonė „Moderna...

Įtariamas koronavirusas Klaipėdoje: laukiama 6 žmonių tyrimų rezultatų į ligoninę atvežta jau 12 žmonių (73)

„ Vakarų ekspresas “ penktadienį sulaukė ne vieno skaitytojo pranešimo, kad Klaipėdos...

|Maža didelių žinių kaina