aA
Esminis žmogaus poreikis – būti pripažintam, reikalingam, reikšmingam. Tai padeda jaustis saugiau, palaikyti šiltesnius santykius su aplinkiniais, gerina emocinę būseną. Paauglystėje, kai aktyviai formuojasi, kartu ir smarkiai keičiasi pažiūros bei vertybės, poreikis būti reikšmingam, vertingam ir reikalingam itin aktualus.
Paauglystė, tevai, konfliktas
Paauglystė, tevai, konfliktas
© Corbis/Scanpix
Duokime užduočių

Bręstančio žmogaus gyvenime svarbiausią vietą užima bendraamžiai. Tačiau neįkainojamas yra ir pačių artimiausių žmonių, t. y. tėvų, geranoriškas palaikymas, laiku pasiūlyta pagalba, pagaliau tikėjimas paauglio, kaip asmens, reikšmingumu. Suaugusieji privalo suvokti, kad jų vaikas gerokai paaugo ir tapo svarbiu bei vertingu pagalbininku atliekant tam tikrus darbus.

Kokios užduotys turėtų būti skiriamos bręstančiam vaikui? Gerai mokytis, susitvarkyti kambarį, mokytis valdyti emocijas, stengtis būti mandagiam, nekelti tono supykus, o kalbėti apie savo rūpesčius, reikalui esant padėti tėvams apsipirkti, išėjus su draugais grįžti sutartu laiku, vėluojant paskambinti. Ir jei paauglys reikalauja vis daugiau savarankiškumo, šiais darbais jis turi jo nusipelnyti.

Tarpusavio pasitikėjimas nenukrinta iš dangaus. Jis kuriamas tik laikantis nustatytų šeimos taisyklių.

Kaip mes bendraujame?

Bendraujant su paaugliu svarbu suvokti, kokios pozicijos laikotės. Kaltinančiojo pozicija: paauglio asmenybė aktyviai nepriimama, ignoruojami jo interesai, šaipomais iš draugų, nuolat kritikuojama, duodamos įkyrios pastabos, bendraujama žeidžiamai.

Padariniai: tarp vaiko ir tėvų įsiplieskia karas. Dažnai paaugliui pavyksta atrasti silpnąsias tėvų vietas ir jis nuolat ant jų mina. Tėvų pergalė neįmanoma, nes paauglys atranda vis naujų būdų, kaip juos įskaudinti. Bręstantis vaikas nesistengia prisiimti atsakomybės už savo elgesį, priešingai – dažnai elgiasi impulsyviai. Formuojasi maištaujantis, nebrandus žmogus.

Priimančiojo pozicija: tėvai bando suprasti, jog jų ir paauglio pasauliai yra visiškai skirtingi, tačiau vienodai verti pagarbos. Tiesiog abu turi savas taisykles, vertybes, dėsnius, ir reikės nemažai laiko bei kantrybės, kol tie pasauliai vienas prie kito priartės. Svarbiausia gerbti ir toleruoti vienas kitą.

Padariniai: suprasti paauglį – vadinasi, pažvelgti į kylančius rūpesčius jo akimis. Tuomet jis lengviau pasiduos veikiamas, bus imlesnis pagalbai. Svarbu išryškinti geras vaiko savybes, o ne kovoti su jo trūkumais. Su paaugliu tarkitės visais klausimais, bet neleiskite jam užlipti „ant galvos“.

Visų teisės šeimoje – lygios

Kai tėvai stengiasi vaiką suprasti ir priimti tokį, koks jis yra, paauglys lengviau įsisąmonina, kad gera atmosfera šeimoje priklauso ir nuo jo. Apie tai su tėvais ir vaikais dažniausiai ir kalbamės per psichologo konsultacijas. Bandome aptarti kiekvieno šeimos nario indėlį, taip pat – ką jie pasirengę pakeisti, kaip galėtų padėti vienas kitam.

Paprastai paaugliai labai jautriai reaguoja į pastabą, jog pernelyg kritiškai vertindami tėvus nepastebi, kad patys blogai elgiasi. Susidaro uždaras ratas: blogo elgesio suerzinti tėvai smerkia vaiką, nors iš tiesų nori jam tik gera.

Išsiveržti iš šio rato dažnai gali padėti pats vaikas. Jam tereikia prisiimti dalį šeimos pareigų ir atsakomybės. Nors ir sunkiai, paauglys pripažįsta, kad visų teisės šeimoje turėtų būti lygios. Tad ne tik jis, bet ir tėvai gali suklysti.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Dėl naujų mokesčių – dar nematyta situacija: juos nori priimti visai ne tie, kas parengė (9)

Prieš praėjusią savaitę pristatytą mokesčių reformą sukilo smulkieji verslininkai. Esą...

Bloomberg News

„Bloomberg“ šaltiniai: Kremlius koreguoja planus dėl Ukrainos

Kremlius, stringant rusų bandymams įsitvirtinti mūšio lauke, koreguoja savo planus.

Karo ekspertai: už uždarų durų tarp Putino ir Kinijos vadovo kažkas įvyko (11)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Dieviškai žaidęs Lietuvos vartininkas neleido graikams nubausti svečių (6)

Pirmadienį vakare Atėnuose Lietuvos futbolo rinktinė draugiškose rungtynėse 0:0 išsiskyrė su...

Sniego pilys

Valymas + intymus: namų tvarkytojos papasakojo, kaip atrodo jų darbas rusų oligarchų namuose (1)

Vienoje populiarioje užsienio darbo paieškos svetainėje buvo patalpintas skelbimas, kad plėtros...

Fausta Marija Leščiauskaitė

Įtakingiausia Šiaurės Korėjos moteris: narkomanė, šaltumu bei negailestingumu pasižymėjusi jau nuo mažens

Kai 2011-aisais mirė Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Jong-ilas, šalis ir pasaulis dėjo daug...

Graikus į neviltį varęs vartininkas Zubas: jaučiausi labai ramiai

Pirmadienį vakare Atėnuose Lietuvos futbolo rinktinė draugiškose rungtynėse 0:0 išsiskyrė su...

Didžiausios algos Lietuvoje vasarį: vienos įmonės vidurkis perkopė 50 tūkst. eurų (8)

Didesnius nei 10 tūkst. eurų vidutinius atlyginimus praeitą mėnesį Lietuvoje mokėjo 56 įmonės,...

Karas Ukrainoje. Netoli Mariupolio – sprogimas Rusijos šaudmenų sandėlyje „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV (5)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

„Kas čia vyksta?!“: Maskvos gyventojus nustebino vaizdas danguje (12)

Maskvos gyventojus nustebino keistas vaizdas danguje, jie pastebėjo dūmų sūkurį – juodas dūmų...