aA
Bom! Bom! Bom! Laikrodis vos prieš kelias dienas atskaičiavo paskutines praėjusiųjų metų sekundes. Į gyvenimą pasibeldė Naujieji. Užstalės, vakarėliai, artimųjų susiėjimai ir susitikimai su seniai nematytais draugais. Ir, be abejo, - linkėjimai.
Raimundas Alekna
© Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centras
Manau, nesuklysim sakydami, kad dažnokai linkime tarsi automatiškai, todėl, kad taip daro visi. O be reikalo, - juk linkėjimai, tai tarsi hipnozė, „nurodanti“, kaip tam, kuriam kažko linkime, gyventi toliau. Tikime tuo, ar ne, bet žodžiai turi įtaigos galią. Ir nors linkėjimai būna panašūs, kiekvienas juos suprantame šiek tiek kitaip, prisitaikome sau, kaip rūbą, - kad tiktų.

Ypač dažnai girdime, kad mums linki laimės. O kas ta Laimė? Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovas, psichiatras Raimundas Alekna pasakoja, kad dažnas žmogus sako, kad nori būti laimingas. Ir nors žmonės skirtingi, po kiek laiko beveik visi jie prieina išvados, kad laimė – tai būsena, jausmas, išgyvenimas.

Naujieji Metai, pora
© Corbis/Scanpix

Kad laimingas žmogus gali jaustis ne vien tik nudirbęs milžiniškus darbus, po kažkiek metų, ar būdamas turtingas. Norėdami suprasti, kas yra laimė mums, turime identifikuoti, kaip atpažinsime, kad esame laimingi? Pagalvokime, koks jausmas, kokia būsena mus apima, ką išgyvename, kai būname laimingi? Iš tiesų, laimė žmogaus gyvenime - pats svarbiausias dalykas, tad supratę, ką tuo metu išgyvename, suprasime ir tai, kad ji nepriklauso nuo turtų, ar kitų žmonių.

Laimė yra mūsų viduje, tad jei esame laimingi, spinduliuojame ramybę ir jaučiamės gerai „patys iš savęs“, tai tos laimės niekas negalės atimti, ir šia emocija galėsime „užkrėsti“ aplinkinius. Tokiu atveju bus lengviau efektyviai linkėti laimės kitam. Matydamas, kad kažkas žino, kaip būti laimingu ir girdėdamas iš tokio žmogaus palinkėjimą, žmogus įtiki, kad irgi gali būti laimingas. Įdomu tai, kad žmogus pats aktyviai prisideda prie linkėjimų „hipnozės“. Išgirdęs abstrakčius palinkėjimus, jis juos savaip įprasmina. Nekonkretūs žodžiai palieka mums daugybę erdvės fantazijai, ir mes noriai ją užpildome tuo, kas mums maloniausia, ko labiausiai norime, arba, jei išgirdome nemalonių palinkėjimų – baimėmis, kurios gyvena mūsų viduje.

Hipnotinis palinkėjimų efektas pasireiškia tuo, kad būdami sąmoningos būsenos, galvodami apie išgirstus linkėjimus, „nuplaukiame“ kažkur, sąmonė yra užliūliuojama ir tuo metu įsijungia pasąmonė. Tokiomis akimirkomis, galime nė neprisiminti, ką konkrečiai mums sako, tačiau pasąmonės kloduose įsirašo išgirstas ir mūsų minčių „perdirbtas“ palinkėjimas, kuris tampa tarsi mažytė ateities programa.

Palinkėjimai – tai ne tik potencialūs pozityvo nešėjai, bet ir „kelias“ pasimetusiam, galbūt nesaugiai besijaučiančiam žmogui. Tokiu atveju ypač svarbu, jei linkėjimų žodžius išgirsime iš autoritetų – mūsų pačių, ar visos visuomenės. Tarkim, jei gerai žinomas pripažintas psichoterapeutas, pabrėžęs, kad jis puikiai išmano žmones, pasakys esąs įsitikinęs, kad mums ateinančiais metais gerai seksis ir dar pagrįs šį savo teiginį, kad ir tuo, kad 30-ies metų visi išgyvena lūžį ir po to jaučiasi stabilesni, - norom nenorom patikėsime, kad būsime laimingi ir mes.

Yra keli svarbūs dalykai, kuriuos verta atsiminti, jei norime, kad žmogus iš palinkėjimų gautų maksimalią naudą. Pirma, - palinkėjimai turės jėgos ir įtaigos, jei į juos įdėsime širdies. Linkėti turime nuoširdžiai, kitaip žmogus nepatikės tuo, ką sakome. Jei žmogų, kuriam norime kažko malonaus palinkėti, gerai pažįstame, verta pamąstyti, ko šiuo gyvenimo periodu jam reikėtų labiausiai. Ypatingą hipnotinę galią palinkėjimai įgyja, jei juos pagrindžiame, - kodėl mes manome, kad nutiks taip, o ne kitaip, kodėl mūsų žodžiai turi išsipildyti. Be abejo, visuomet – tiek rašant palinkėjimus, tiek juos sakant žodžiu, verta kreiptis į asmenį vardu. Ne tik todėl, kad vardas kiekvienas mūsų turi ypatingą reikšmę ir galią, bet ir todėl, kad taip žmogus tikrai atpažins, kad linkime būtent jam. Vis dėlto, svarbiausia – nuoširdumas, jo paliesti net stereotipiniai palinkėjimai gali įgauti spalvą.

Pagal hipnotinį poveikį į linkėjimus panašios astrologų prognozės ir horoskopai. Tikime, ar ne, tačiau jos neabejotinai mus veikia. Išgirsti žodžiai tampa tarsi nuoroda, kaip gyventi. Kartais žmogus vėliau nesąmoningai daro viską, kad „išpildytų“ išgirstą prognozę. Įdomu, kad jei dviejuose laikraščiuose rasime skirtingus horoskopus, sau prisitaikysime tą, kuris labiau atitiks mūsų pačių nuotaikas ir nuojautą. Jei manome, kad šiandien turi nutikti kažkas negero, labiau tikėsime rastaja neigiama prognoze, nei šalia esančia gera. Ieškosime savo mintims „patvirtinimo“, o kas ieško, kaip žinia, tas randa. Vėlgi, dažnai elgiamės tarsi užhipnotizuoti, ir savotiškai nematome, kas vyksta realiame gyvenime.

Įdomu stebėti, kaip astrologai ir jų prognozės paveikia politikus. Pastarieji, kaip taisyklė, dažnai būna narcisistinės asmenybės, kurioms reikalingas pripažinimas, teigiamas vertinimas. Todėl į žvaigždžių žadamus nemalonumus jie reaguoja itin jautriai. Ypač tie žmonės, kurie, kaip atrodė, yra nepajudinami, ir staiga visuomenė juos pradeda „mušti“, tuo momentu išgirdę iš astrologo lūpų „nu viskas, dabar tai jau žvaigždės nuo jo nusisuks“, - ima jaustis dvigubai blogiau. Mat nenorom tiki, kad aukštesnės, galingesnės jėgos juos veikia. Beje, astrologų žodžiai veikia ne tik tą, kuriam jie skirti tiesiogiai, bet ir aplinkinius. Pavyzdžiui, jei kritikos sulaukė premjeras, jo nuotaikos gali kenkti visai vyriausybei, jei firmos vadovas – visai kompanijai ir t.t. Kitaip tariant, prasideda grandininė emocinė reakcija.

Aišku, tiek palinkėjimų, tiek astrologinių prognozių hipnotinis poveikis priklauso nuo žmogaus. Visiškai netikintį burtais ir žvaigždžių nurodomu likimu, emociškai stabilų žmogų išgirstas palinkėjimas ar horoskopas paveiks daug mažiau, nei jautrų, aukštesniųjų jėgų galia tikintį asmenį. Yra būdų ir apsisaugoti nuo neigiamų palinkėjimų.Tokiu atveju reiktų rasti atsvarą. Jei išgirdome linkėjimų, kurie mus nuliūdino, pabendraukime su tais, su kuo jaučiamės saugūs, kurie teikia teigiamas emocijas.

Kartais užtenka išgirsti artimo žmogaus teiginį, kad „ne, visos tos prognozės yra nesąmonė. Aš neleisiu, kad kas blogo atsitiktų“, ir panašiai. Jei esame emociškai nestabilūs, susierzinę, venkime tų, kurie gali pagilinti šias būsenas. Kita vertus, svarbu ir patiems suprasti, ko mums norėjo palinkėti, kuo linkėjimai pagrįsti, atrasti pozityviąsias puses. Didžiausia problema tai - kad mes patys nežinome, ko norime.

Iš tiesų, ne tiek svarbu, ar žvaigždės iš tiesų veikia mus. Svarbu nepamiršti, kad kur kas arčiau mūsų yra žmonės. Ir ne žvaigždės gadina nuotaiką, ar gyvenimą. Todėl linkime, kad šiemet į Jūsų gyvenimus pasibelstų dar daugiau tokių, kurie geba dalintis nuoširdžia meile, skleisti aplinkui išjaustą džiaugsmą ir harmoniją ir, be abejo, linkėti taip, kad linkėjimai pildytųsi.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Griežti Nausėdos žodžiai: neapgaudinėkime savęs daugiau dėl Rusijos (7)

Prezidento Gitano Nausėdos teigimu, negalima paviršutiniškai kalbėti apie didžiausią Lietuvos...

„Achemoje“ incidentas: darbuotojams liepta užsidaryti langus ir neiti į lauką papildyta (127)

Bendrovė „ Achema “ trečiadienį, 10.55 val., dėl techninių priežasčių sustabdė vieną...

Generalinis prokuroras į teismą padavė Lietuvos valstybę (207)

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis į teismą padavė Lietuvos valstybę ir iš jos prašo...

Lietuviai sunkmečio nebijo: nors gyvena geriau, santaupų nekaupia (177)

2019 m. gyventojų pajamos augo, skurstančiųjų skaičius šalyje mažėjo, tačiau lietuviai...

Dulkys apie švietimo situaciją Lietuvoje: griauname žmonių gyvenimą (26)

Valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys sako, kad šiandieninė švietimo sistema Lietuvoje ruošia...

Skvernelio atsakas į viešą laišką – kategoriškas (298)

Prezidento rinkimuose dalyvavęs ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pirmosiomis gruodžio...

Vilniuje – kelios vandentiekio avarijos: „Vilniaus vandenys“ ketina kreiptis į policiją atnaujinta 13:15 (21)

Trečiadienio popietę „Vilniaus vandenys“ pranešė apie kelias vandentiekio avarijas sostinės...

Namie eglutę įžiebusi Katažina Zvonkuvienė savo vaikystės Kalėdas pamena su ašaromis: mes net nežinojome, kas yra dovanos (12)

Katažina Zvonkuvienė prisimena savo vaikystės Kalėdas, kai eidavo pati kirsti eglės į mišką,...

Sėdinčiųjų biuruose ateitis – nugaros skausmai, judėjimo bėdos ir lėtiniai sveikatos sutrikimai. Kaip galima to išvengti?

Nepaisant didėjančio visuomenės susidomėjimo sveikesniu gyvenimo būdu, dažnas mūsų sėdimoje...

Gyvai / Kablys.lt: ką veikia mūsų smegenys, kol žvejojame?

Žvejyba – ne tik laisvalaikio praleidimo būdas. Tai gali būti puikiu vaistu, padedančiu įveikti...