Prieglobsčio prašančių vaikų priėmimo sąlygos Lietuvoje yra viena problematiškiausių sričių šalies prieglobsčio sistemoje, praneša Lietuvos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga. Stengdamasi išsiaiškinti tikrąją prieglobsčio prašančių vaikų apgyvendinimo ir išlaikymo situaciją, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė lankėsi Užsieniečių registracijos centre Pabradėje bei Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje.
Rimantė Šalaševičiūtė
© DELFI
Šiuo metu Užsieniečių registracijos centras vykdo tiek neteisėtai Lietuvoje esančių užsieniečių sulaikymo, teik ir prieglobsčio prašytojų, priėmimo funkciją. Su tėvais į Lietuvą atvykę vaikai, prašantys prieglobsčio, apgyvendinami šalia užsieniečių, sulaikytų dėl neteisėto buvimo Lietuvoje, arba tų, kurie į Centrą perkelti iš kalėjimų.

Į minėtąjį centrą patenkantys asmenys, dažnai atvykę iš probleminių, karo zonų, skirtingų kultūrų bei turintys skirtingus papročius, todėl jiems adaptuotis be tinkamos specialistų pagalbos, vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės nuomone, ypač sudėtinga.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės apsilankymo Užsieniečių registracijos centre metu, taip pat buvo nustatyta, jog Centre nėra nė vieno socialinio darbuotojo bei psichologo.

Pastebėtina, jog Užsieniečių registracijos centre gyvenančios šeimos augina nepilnamečius vaikus, kuriems reikalinga ypatinga apsauga bei socialinė pagalba siekiant tinkamai įgyvendinti Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijoje įtvirtintas principines nuostatas. Be to, pastebėta ir tai, jog Užsieniečių registracijos centre vienišos motinos auginančios kūdikius gyvena bendrose patalpose (viename bendrame aukšte) su skirtingų šalių prieglobsčio prašytojais vyrais.

Daugelis Lietuvoje prieglobstį gavusių vaikų susiduria su problemomis, sieksdami pasinaudoti bendromis socialinės apsaugos garantijomis.

Tautų Vyriausiojo Pabėgėlių Komisaro koordinatoriaus Lietuvoje teigimu, neretai susiduriama su situacijomis, kai vaikai nesugeba suformuluoti prieglobsčio prašymo. Tai atsitinka dėl amžiaus, kalbos nemokėjimo, patirto psichologinio streso.

Pažymėtina, kad vaikai sudaro apie 40 procentų visų į Lietuvą atvykstančių prieglobsčio prašytojų. Prieglobsčio prašytojų priėmimo, apgyvendinimo įstaigose būtina sukurti vaiko poreikius atitinkančią socialinę infrastruktūrą, užtikrinti materialinę pagalbą, socialines ir psichologines paslaugas.

Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2006 metais Lietuvos Respublikoje buvo 152 prieglobsčio prašytojai.

Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro duomenimis, prieglobsčio prašytojų ir pripažintų pabėgėlių bendruomenė Lietuvoje sudaro apie 400 asmenų; daugiau nei 60 proc. jų – moterys ir vaikai. Pabėgėliai iš Čečėnijos sudaro apie 80 proc. visų Lietuvoje gyvenančių pabėgėlių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Konservatorių ir valstiečių kovoje – intriga: duomenys išsiskyrė (181)

Jau ne pirmą mėnesį populiariausių partijų viršūnėje tarpusavyje besivaržantys valstiečiai...

Pasibaigus pikantiškai istorijai – vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (21)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Testas: 9 simptomai – gripas ar peršalimas? (3)

Devyni simptomai sieja gripą ir peršalimą . Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai...

Policijos rankose – nauji pažangūs greičio matuokliai matys pažeidėją už 2 km (2)

Lietuvos policija iš kompanijos „Eurosec“ nusipirko pirmuosius pažangius nešiojamus...

Pirštu bedė į Rusiją: tai tarsi naujas karinis ginklas (14)

Europos Sąjunga trečiadienį surengė diskusiją apie Rusijos propagandos įtaką Bendrijai ir...

Orai: grįš šaltis (20)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

„Grei anatomijos“ žvaigždė parduoda prabangų namą (4)

Populiaraus serialo „Grei anatomija“ aktorė Ellen Pompeo parduoda savo prabangų namą...

Kokie naminiai gyvūnai Lietuvoje gali žiemą gyventi be tvarto (7)

Žiemos sezonas – tikras išbandymas tiek ūkininkui, tiek jo guvulių bandai. Iki 15 laipsnių...

Užsikimšo vamzdžiai? Iš jų sklinda blogas kvapas? Padėti gali ir naminės priemonės (8)

Jūsų namuose iš kanalizacijos vamzdžių gana dažnai gali pasklisti blogas kvapas. Paprastai nosį...

Valančiūno ir Drummondo dvikovoje – žvėriški dvigubi dubliai ir lietuvio komandos pergalė (4)

NBA pirmenybėse po nesėkmingos atkarpos pergalės skonį vėl pajuto Toronto „Raptors“ (30-13)...